SağlıkYaşam

Ruh Hali Nedir? Kaç çeşit ruh hali var?

Ruh Hali Nedir? Ruhen sağlıklı olmak ne demektir? Ruh hali türleri nelerdir? Kaç çeşit ruh hali vardır? Ruh haline ne iyi gelir? Bir insanın ruh hali nasıl düzelir? Duygudurum bozukluğu nedir?

Ruh Hali Nedir? Ruhen sağlıklı olmak ne demektir? Ruh hali türleri nelerdir? Kaç çeşit ruh hali vardır? Ruh haline ne iyi gelir? Bir insanın ruh hali nasıl düzelir? Duygudurum bozukluğu nedir? Bir insanın psikolojisinin bozuk olduğunu nasıl anlarız? Mood’umuz ya da Ruh Halimiz nasıl her zaman yüksek tutulur?

Ruh Hali Nedir?

Ruh hali, genellikle olumlu veya olumsuz olarak tanımlanan nispeten istikrarlı bir duygusal durum olarak tanımlanabilir. Daha güçlü ve daha spesifik olma eğiliminde olan duyguların aksine, ruh halleri daha genel ve daha az yoğundur.

Ayrıca genellikle belirli bir deneyim veya olay tarafından tetiklenmezler. Ancak yorgunluk, stres, sosyal etkileşimler, dünya olayları, hormonlar, hava durumu, açlık ve genel sağlık gibi çeşitli faktörlerden etkilenebilirler

Ruh hali, insanların nasıl düşündüğü, hissettiği ve davrandığı dahil olmak üzere yaşamın farklı yönlerini önemli ölçüde etkileyebilir. Bu duygusal durumlar, motivasyon düzeylerini ve karar vermeyi etkileyebilir. Ayrıca ilişkileri ve insanların başkalarıyla nasıl etkileşime girdiğini de etkileyebilirler.

Depresyon ve bipolar bozukluk gibi duygudurum bozuklukları, günlük yaşamda önemli etkilere neden olabilen ciddi tıbbi durumlardır. Ruh halinde kalıcı değişiklikler yaşıyorsanız, bir tıp doktoru veya ruh sağlığı uzmanıyla konuşmanız önemlidir. İki haftadan uzun süren olumsuz ruh halleri, depresyon veya başka bir duygudurum bozukluğu belirtisi olabilir.

Ruh Halinin Tarihçesi

Ruh hali uzun yıllardır araştırma konusu olmuştur. Ruh hali ile ilgili erken teoriler, duygudaki rolüne odaklanmıştır. Duyguların nedeni veya en azından onlar üzerinde önemli bir etkisi olduğu düşünülüyordu. Bununla birlikte, daha yeni araştırmalar, ruh halinin sadece duyguların sonucu olmadığını, aynı zamanda fizyoloji ve biliş gibi diğer faktörlerden de etkilendiğini göstermiştir.

Ruh halinin incelenmesi, insan davranışını anlamak için önemlidir. Ruh hali nasıl öğrendiğimizde, bilgileri hatırladığımızda ve karar verdiğimizde rol oynayabilir.

Ruh hali hakkında öğrenecek daha çok şey olsa da ruh halimiz fiziksel sağlığımızı da etkileyebilir. Örneğin, araştırmalar depresyonda olan kişilerin hastalanma olasılığının daha yüksek olduğunu ve stresli kişilerin kalp problemleri yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Ruh Hali Türleri

Ruh halleri ve duygular karmaşıktır ve dolayısıyla ruh halini tanımlamak zor olabilir. Bunları beyinde oluşturmak için üç faktörün birleştiği düşünülmektedir: biyoloji (örneğin hormonlar ve beyin kimyasalları), psikoloji (kişilik ve öğrenilmiş tepkiler gibi) ve çevre (hastalık ve duygusal stres gibi). Ancak bazı yaygın işaretler, iyi bir ruh halinde mi yoksa kötü bir ruh halinde mi olduğunuzu belirlemenize yardımcı olabilir.

Olumlu ruh hali

İyi bir ruh hali genellikle genel olarak olumlu bir durum olarak tanımlanır, ancak insanlar genellikle neden iyi bir ruh halinde olduklarını tam olarak belirleyemezler. Fiziksel olarak iyi hissetmek, iyi bir gece uykusu almak, stres eksikliği ve olumlu sosyal etkileşimler, olumlu bir ruh haline katkıda bulunabilecek birkaç faktördür.

İyi bir ruh halinin bazı yaygın belirtileri şunlardır:

 • Mutlu hissetmek
 • İyimser olmak
 • Duygu içeriği
 • Genel bir refah duygusuna sahip olmak
 • Enerjik ve üretken hissetmek
 • Hayata ilgi ve bağlanmış olmak

Olumsuz ruh hali

Kötü veya olumsuz bir ruh halinin bazı yaygın belirtileri şunlardır:

 • Üzgün, endişeli veya kızgın hissetmek
 • Boşluk veya umutsuzluk duygusuna sahip olmak
 • Yorgun ve halsiz hissetmek
 • Hayattan kopuk ve bezgin hissetmek
 • Normal görevlere katılma motivasyonunun olmaması
 • Sinirlilik veya asabiyet hissi
 • Yorgunluk hissi

Olumsuz ruh halleri, insanların olayları ve yargılarını nasıl yorumladığını etkileyebilir. İnsanlar daha olumsuz bir ruh hali içinde olduklarında, çevrelerindeki olayı olumsuz görme olasılıkları daha yüksektir.

“Kendi duygularınız ciddiye alın ve onları asla göz ardı etmeyin.” – Robert Henri

Duygudurum bozuklukları

Ruh halini etkileyebilecek bir dizi farklı bozukluk türü vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Majör depresif bozukluk: Bu ciddi durum, kişinin sürekli olarak üzgün, endişeli veya boş hissetmesine neden olabilir. Depresyonu olan kişiler ayrıca uyuma, yemek yeme ve konsantrasyon sorunları yaşayabilir.

Bipolar bozukluk: Bu bozukluk, maniden (yüksek, öforik bir durum) depresyona kadar ruh halindeki aşırı değişikliklerle karakterizedir. Bipolar bozukluğu olan kişilerde, dürtüsel davranabilecekleri, yarışan düşüncelere sahip olabilecekleri ve kolayca sinirlenebilecekleri manik dönemler de olabilir.

Mevsimsel duygudurum bozukluğu (SAD) : Bu bozukluk, doğal güneş ışığının daha az olduğu kış aylarında ortaya çıkan depresif belirtilerle karakterizedir. SAD belirtileri yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü ve sosyal geri çekilmeyi içerir.

Siklotimi : Bu bozukluk, daha hafif mani ve depresyon biçimleriyle karakterizedir. Siklotimik bozukluğu olan kişilerde, epizodlar arasında normal ruh hali dönemleri olabilir.

Ruh Halini Etkileyen Faktörler

Duyguların ve hislerin aksine, ruh halleri bir dizi spesifik olmayan faktörden etkilenme eğilimindedir. Bu, olumsuz ruh hallerinin kesin nedenlerine işaret etmeyi daha da zorlaştırır.

Araştırmalar, zayıf uykunun, çevresel faktörlerin, stresli olumsuz olayların ve olumsuz sosyal etkileşimlerin genellikle depresif ruh halleri geliştirmeden önce ortaya çıktığını göstermektedir.

 • Uyku

İkisi arasındaki ilişki tam olarak anlaşılmasa da, uykunun ruh halinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Araştırmacıların bir çalışmada keşfettiği şey, kötü uyku kalitesinin daha kötü ruh hali ile ilişkili olduğuydu.

Bu, dönme ve dönmelerle geçen huzursuz bir gecenin ardından kendini asabi ve asabi hisseden herkes için sürpriz olmayabilir. Ancak iyi bir ruh halinde olmak daha iyi uykuya yol açar mı? Ne yazık ki araştırma, bu iyi ruh hallerinin uyku üzerinde aynı faydalı etkilere sahip olduğunu göstermiyor.

 • Gülümsemek

Ruh halini etkileyen faktörler karmaşık ve çeşitli olsa da, araştırmalar gönüllü yüz ifadelerinizi değiştirmenin ruh halinizi etkileyebileceğini ortaya koymuştur. Başka bir deyişle, yüzünüze bir gülümseme koymak (sahte yapıyor olsanız bile) ruh halinizi iyileştirmede rol oynayabilir.

Esasen, gülümsemeniz gerçek olsun ya da olmasın, olumlu bir yüz ifadesi benimsemek zihninizi etkiler ve daha olumlu bir ruh haline neden olur.

 • Açık Hava ve Doğa

Dışarı çıkıp vakit geçirmek, gezinti ve yürüyüş yapmak veya oyun oynamak gerçekten daha iyi bir ruh haline girmenize yardımcı olabilir. Araştırmalar, doğal ortamlarla daha fazla temasın ruh hali ve esenlik üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini ortaya koymuştur.

Ruh Halinin Etkisi

Ruh hali, sağlık ve esenlik üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Depresyon gibi duygudurum bozuklukları, kalp hastalığı ve felç dahil olmak üzere artan fiziksel sağlık sorunları riski ile ilişkilidir. Örneğin, bir çalışma, depresyon geçmişi olan kişilerin felç geçirme riskinin %34 daha yüksek olduğunu belirlemiştir.

Ruh hali, bir kişinin günlük yaşamda ne kadar iyi çalıştığını da etkileyebilir. Örneğin, depresyonda olan insanlar uyumakta, konsantre olmakta ve karar vermekte zorluk çekebilirler.

“Hayatının en kötü kararları her zaman korkudan alınan kararlar olacaktır.” – Sherrilyn Kenyon

Ruh hali başkalarıyla olan ilişkileri de etkileyebilir. Depresif veya endişeli kişiler, diğer insanlarla iletişim kurmakta ve bağlantı kurmakta zorlanabilirler. Bu, kişilerarası ilişkileri sürdürmeyi zorlaştırabilir ve yalnızlık ve sosyal izolasyon duygularına katkıda bulunabilir.

Yapılan bazı araştırmalara göre ruh sağlığını olumsuz etkilediği gerekçesiyle haberleri takip etmeyenlerin sayısı artıyor. Özellikle 35 yaş altındakiler olmak üzere küresel anlamda nüfusun yüzde 36’sı, haberleri takip etmenin ruh sağlığını olumsuz etkilediğini söylüyor.

Düşük ruh hali veya ani ruh hali değişiklikleri yaşıyorsanız yardım istemek önemlidir.

Duygudurum bozuklukları tedavi edilebilir ve mücadele eden insanlara yardımcı olacak çok sayıda kaynak vardır. Ruh haliniz hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuzla veya bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşun.

Ruh Halini İyileştirmek İçin İpuçları

Herkes zaman zaman düşük ruh hali dönemleri yaşar, ancak bazı stratejiler kendinizi kötü hissettiğinizde ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Ruh halini iyileştirmek için bazı ipuçları şunları içerir:

Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz, ruh halini iyileştiren etkileri olan kimyasallar olan endorfinleri serbest bırakarak ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, egzersizin ruh halini iyileştirmede rol oynayabileceğini ortaya koymuştur. Depresyonu önlemeye ve hafifletmeye ek olarak, tek seanslık egzersiz, ruh halinde anında iyileşmeler sağlayabilir.

Sağlıklı diyetle beslen

Besleyici yiyecekler yemek, enerji seviyelerini ve genel refahı iyileştirmeye yardımcı olabilir ve kanıtlar, yediğiniz şeyin ruh hali üzerinde de bir etkisi olabileceğini gösteriyor. Diyet ve depresyon arasındaki bağlantı tam olarak anlaşılamamıştır, ancak yediklerinizin ruh halini iyileştirmek ve depresyonla savaşmak için bazı faydalar sağlayabileceği konusunda giderek artan bir anlayış vardır.

Araştırmalar, diyet önerilerine yüksek düzeyde bağlılığın depresif belirtilere karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bağışıklık sisteminin vücudu çeşitli hastalık veya yaralanmalara karşı korumak amacıyla oluşturduğu bir tepki olan enflamasyonla bağlantılı gıdaların tüketimi (şeker ve yağ oranı yüksek yüksek oranda işlenmiş gıdalar ve kırmızı et gibi), depresif semptomlar için daha yüksek bir riskle bağlantılıdır.

Doğada Vakit Geçirin

Doğa ile bağlantı kurmak, stresi azaltmaya ve rahatlamayı teşvik etmeye yardımcı olabilir. Yapılan araştırmaların genelinde, doğal bir ortamda oturmak veya yürümek için harcanan 10 dakika kadar kısa bir sürenin ruh hali üzerinde önemli bir olumlu etkisi olduğunu bulunmuştur.

Başkalarıyla İletişim Kurun

Sevdiklerinizle vakit geçirmek veya başkalarıyla etkinliklere katılmak, ruh halini iyileştirmeye ve izolasyon duygularını azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, olumlu sosyal etkileşimlerin depresif ruh hallerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Gevşeme Teknikleri Uygulayın

Stres altındayken vücudunuz kortizol adı verilen bir kimyasal üretir. Vücudunuzu karşılaştığınız şeyle başa çıkmaya hazırlar, ancak çok fazla strese maruz kalmak, çeşitli olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir.

Aslında, araştırmalar kortizol düzeylerinin daha depresif kişilerde daha yüksek olma eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Genel ruh halinizi iyileştirmek söz konusu olduğunda, hissettiğiniz stresi en aza indirmek yardımcı olabilir. Yoga, meditasyon veya derin nefes alma gibi rahatlama teknikleri stresi azaltmaya ve sakinlik hissini artırmaya yardımcı olabilir.

Sonuç olarak;

Ruh halinizle mücadele ediyorsanız, doktorunuzla veya bir akıl sağlığı uzmanıyla iletişime geçerek yardım veya destek alabilirsiniz. Duygudurum bozuklukları için etkili tedaviler mevcuttur ve bir profesyonelle konuşmak, ihtiyacınız olan desteği almanıza yardımcı olabilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün