HadisYaşam

Gülümsemek Hz. Peygamberin Sünnetidir

Gülümsemek Hz. Peygamberin Sünnetidir, Gülümseme, tebessüm ile ilgili sözler ve Peygamber Efendimizden rivayet edilen sahih hadisler. 

Gülümsemek Hz. Peygamberin Sünnetidir, Gülümseme, tebessüm ile ilgili sözler ve Peygamber Efendimizden rivayet edilen sahih hadisler. Peygamberimiz güler miydi, güler yüzlü müydü? Peygamber Efendimizin insanlarla konuşma ve gülme adabı nasıldı? Tebessüm ve Gülümsemenin faydaları, psikolojik etkileri…

Gülümsemek Hz. Peygamberin Sünnetidir

Gülümsemek, Hz. Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sünnetlerini ve öğretilerini takip etmenin basit bir yoludur. Ayrıca mutluluğu yaymanıza izin verir, sağlığınızı iyileştirirken sizi neşeli ve iyimser kılar. Ağzın o küçük kıvrımı ve gözün kırışması sadece kendinizi iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çevrenizdekileri de motive eder. Bir gülümseme, yükü hafifletir ve ruhu özgürleştirir. Barış, bir gülücükle başlar.

Gülümsemek için ne gerekiyor?

Muazzam bir etkisi olan gülümsemek, özel bir yetenek gerektirmez. Gülümserken yüzümüzde sadece 17 kas kullanılırken, kaç çatmak için ise 43 kas harekete geçer. Ayrıca tebessüm bazı çok gergin durumları sakinleştirirken kalpleri de kazanabilir.

Gülümsemek Bulaşıcıdır! Bir gülümseme bir gülümsemeyi doğurur. Gülümseyin ve dünya size gülümseyecektir. Doğaya gülümseyin, doğa da size gülümseyecektir. Gülümsemek, mutluluğunuzu ifade etmenin iyi bir yoludur. Bazılarına sevginizi ifade etmeyi ne sıklıkla zor buluyorsunuz? Bir gülümseme işe yarayabilirdi.

Gülümsemek sadakadır hadisi

Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), “Kardeşinin yüzüne gülümsemek sadakadır” (Cami, Tirmizî) buyurmuştur.

Arapçası: تَبَسُّمُكَ فِي وَجْهِ أَخِيكَ لَكَ صَدَقَةٌ

İbn Abbâs (a.s.) Hazret-i Peygamber’in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurduğunu nakleder: “Anne ve babasına bir tek şefkatle bakan salih evlada, Allah’tan makbul bir hac sevabı sevabı verilir.” (Sahih Müslim)

O halde, gülümsemek size sünneti takip etmenin, başkalarının kalbini kazanmanın ve aynı zamanda sizin için sadaka olarak kaydedilen iyilikleri kazanmanın bir yolunu sunarken neden zamanınızı kaşlarınızı çatarak boşa harcıyorsunuz?

Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sık sık ve gerçek bir sevinçle gülümserdi. Aslında o kadar düzenli gülümsüyordu ki, gülümsemesi ve nazik tavrı onunla ilgili rivayetlerde de tekrar tekrar bahsediliyordu.

Abdullah ibn Haris (ra) şöyle buyurmuştu : “Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kadar gülen birine hiç rastlamadım.

Hz. Muhammed (sallalahu aleyhi vesellem) kardeşine gülümsemeyi “bir sadaka” olarak görmüştür. (Tirmizi, 3641)

Cabir ibn Abdullah (ra) şöyle demiştir : “Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) İslam’a girdiğimden beri beni huzuruna girmekten hiç menetmedi ve her gördüğümde tebessüm ediyordu.” (Müslim, Hadis 6050)

İnsanlarla aramızdaki farklılıkların, onları gülümsememizle karşılamamıza engel olmasına izin vermemeliyiz. Aynı şekilde, olası fikir, mezhep, siyasi görüş veya aile geçmişi farklılıklarımızın da gülümsemelerimizle bizi cimrileştirmesine izin vermemeliyiz.

Gülümsemenin Faydaları

Günümüzde yapılan araştırmalarda gösteriyor ki gülümseme, hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımıza yardımcı olur. Bazı doktorların terapi kılavuzlarının bir parçası olarak gülümsemeyi önerdiği biliniyor. Gülümsemek kan basıncını düşürür ve dolaşımı iyileştirir, böylece bağışıklık sistemini güçlendirir. Stres ve depresyon için iyi bir panzehirdir. Gülümsemek kişiyi rahatlatır ve duygusal istikrarını artırır.

Dahası, bir tebessüm sizinle ilgili bir mesajdır, kalbinizin temiz olduğuna ve endişeler, sorun ve kasvetten etkilenmediğinize dair bir mesajdır. Gülümseme, sizi tanıyanlara ve tanımadığınız kişilere verilen anlık bir işarettir. Biriyle konuşmadan veya selamlaşmadan önce bile bu mesaj alınır ve anlaşılır ve o kişiyi söyleyeceklerinize daha açık ve samimi bir hale getirir. Çünkü, gülümseyince daha güvenilir algılanırsınız. Gülümsemek başarı için bir anahtar görevi görebilir.

Özellikle zorluklara veya olumsuzluklara rağmen, bu zorluklar karşısında iyimser ve olumlu bir tutum veya tavrı sürdürmek için gülümsemeye devam edin! “Olumsuz bir zihin size asla olumlu bir hayat vermez.”

Unutmayın, dış dünyada yağmur yağıyor olsa bile, gülümsemeye devam ederseniz güneş yakında yüzünü gösterecek ve size gülümseyecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün