DualarEsmaül Hüsnaİslam

Huzur için okunacak dualar ve esmalar

İslam'da huzur ne anlama gelir? Huzur duası nasıl yapılır? Aile huzuru, iç huzur için okunacak dua ve Esmaül Hüsna zikirleri, tesbihler, Kuran-ı Kerim'den ayet ve sureler nelerdir?

İslam’da huzur ne anlama gelir? Huzur duası nasıl yapılır? Aile huzuru, iç huzur için okunacak dua ve Esmaül Hüsna zikirleri, tesbihler, Kuran-ı Kerim’den ayet ve sureler nelerdir? Huzura, aile içi iç huzura nasıl ulaşılır? Huzur duası öncesinde abdest almak veya namaz kılmak zorunlu mudur?

İşte Huzuru bulmak için ne yapmalı? Huzur duası nasıl yapılır, evde huzur için tesirli dualar ve esmalar nelerdir? Hangi durumlarda dua ederiz? Eşler arasında huzuru artıran, karı koca arasını düzelten ve aile huzuru için okunacak dua ve zikir! Aile içi huzursuzluğu gidermek için okunacak dua, Evin huzuru için Esmaül Hüsna tesbihleri

Huzur için okunacak dualar

Huzur ve mutluluk hemen her insanın istediği ve elde etmek için çabaladığı önemli nimetlerden birisidir. İnsanoğlu dünya hayatında huzur ve mutluluğu elde etmek, kendisini mutsuz yapacak durumlarla da karşı karşıya kalmamak için nice çaba ve gayretler göstermektedir. Kendisini mutlu edeceğine inandığı hemen her sebebe tutunmaya çalıştığı gibi, kendisini mutsuz edeceğini düşündüğü her türlü husustan da kaçınmaya çalışır.

Huzurlu ve dingin bir hayat, olumlu ruh haline ulaşmak, hayatın iniş çıkışlarından çok fazla rahatsız hissetmeyeceğiniz anlamına gelir. Kötümserlik ve mutsuzluk genellikle kaos, kontrol kaybı ve duygusal kargaşa getirirken, dinginlik sakin kalmanıza ve kendinize karşı dürüst olmanıza yardımcı olacaktır.

Maddi durum, sağlık, meslek gibi çeşitli nitelikler yanında kişiyi diğer insandan ayıran en önemli özellik hayata bakış tarzıdır. Çevremizde bir çok insan her şeye sahip iken mutsuzdur veya mutsuz görünür. Ama bazı insanlar ise bir çok zorluklara, yokluklara rağmen yine de mutlu olabilmeyi başarmışlardır.

İçinde bulunduğumuz dünyada insanlar zorluklarla, acılarla ve ıstıraplarla yüzleşmeye mahkumdur. Nitekim Yüce Allah Kuran-ı Kerim Beled suresinde;

لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِي كَبَدٍ

Lekad halaknel’insane fiy kebedin.

“Andolsun, biz insanı bir zorluk içinde yarattık.” (Beled Suresi 90:4) buyurmaktadır.

Sonsuza kadar bu dünyada yaşamak için yaratılmadık. Dünya hayatı, kısa ömürlü ve geçici bir mesken yeridir. Elbette herkes hayatında acılar ve zorluklarla karşılaşır. Ancak, bizi birbirimizden ayıran şey, insanların acılarını ve zorluklarını nasıl ele aldıkları ve bu hayatta onlarla nasıl baş ettikleridir.

Bu hayatta zevk alabileceğimiz lüksler, ikramlar, lütuflar ve benzeri şeyler bizim için mevcut olsa da ve bunlardan bazılarına zaten sahip olsak da, bazılarımız hala endişe veya stresten, mutsuzluktan muzdariptir. Bu da göstermektedir ki, insanlar kendilerine gerçekten mutluluk, iç huzur ve dinginlik, istikrar verecek şeyleri elde etmek, onları kaygı ve stresten kurtaracak şeyler ve yollar aramak zorundadırlar.

Elbette insan, Allah (cc)’ye samimi bir şekilde iman ederek ve salih amellerde bulunarak, iç huzuru ve dinginliği kazanabileceği gibi, zorluklara ve musibetlere karşı da dayanabilir.

“Erkek olsun, kadın olsun, mümin olarak kim salih bir amelde bulunursa, şüphesiz biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların mükafatlarını, yaptıklarının en güzeliyle (ahirette) muhakkak veririz. ” [Nahl Suresi 97. Ayet]

Sorunlara, belalara ve gereksiz şeylere fazla ağırlık vermemek gerekir çünkü bunlar sizi yıpratır ve huzursuz eder. Şunu da unutmamak gerekir ki, bu zorluklar ve musibetler ne kadar sürerse sürsün, bir an önce son bulacaktır ve hiç kimse sonsuza kadar aynı koşullarda yaşamaz, çünkü hayattaki tek değişmez şey değişimdir.

Bunu bilmek ve sabretmek insana kolaylık ve bunlara dayanma ümidi verir. Hiç kimse baştan sona aynı yaşam koşullarını sürdüremez; değişim bu hayatta bir normdur. Kişi her zaman Allahu Teala’yı hatırlamalı, O’na tevekkül etmelidir.

Allah’ım, değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmem için bana sükûnet ver, yapabileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve farkı bilmek için bilgelik nasip et.

İslam’da huzur ne anlama gelir?

Huzur, yani sakinlik, teskin ve düşünce rahatlığı demek olup, tedirginlik, endişe ve ıztırabın karşıt manasınıdır.

Mutluluk ve huzur belki de hayattaki en önemli şeylerden biri olsa da bilim hala bu konuda pek bir açıklama yapamıyor. Kişiden kişiye değişebilen bu kavramları tanımlamak da bazen zor bir hal alabiliyor.

İslâm’a göre huzur ve mutluluğun kaynağı, sahih, sarsılmaz bir iman ile Allah’a yakın olmak, O’nu anmak ve zikretmektir. İnsanı yaratan ve onun ihtiyaçlarını en iyi bilen Allah, yarattığı insanın nasıl mutlu olacağını da en iyi bilendir. Dolayısıyla Allah tarafından indirilen son din İslam ile insanların dünya ve ahiret saadetini hedeflemiştir.

İslâm kelime anlamı, Arapça “selamet” anlamında “selam” kökünden gelmektedir. Allah tarafından peygamberler aracılığıyla insanlara gönderilen son ilahi din olarak İslam; teslimiyet, boyun eğmek, salim bulunmak, lekesiz olmak, selim olmak, selamete kavuşmak, güven ve barış içerisinde olmak, ihlaslı olmak ve samimiyet gibi anlamlar içerir. Bu tanıma göre ise insanoğlu ancak Allah’ın gönderdiği hüküm ve prensiplere uyarak geçek mutluğu ve huzuru yakalayabilir.

İslam’a göre huzur ve sakinlik mutlaktır ve ulaşılabilir bir şeydir. Dini kaynaklarımızda huzura ulaşmanın yolları beyan edilmiş, ona ulaşmanın mümkün olduğu açıkça belirtilmiştir. Ayrıca dinin emir ve yasaklarına amel eden ve huzura ulaşan İslam âlimlerinin yaşamını incelediğimizde huzurun ulaşılmayan bir hayal olmadığı gerçeğini görebiliriz. Bizlerde dinin buyruklarını yerine getirirsek onu yakından görür ve yaşarız.

Allahu Teala, Kuran-ı Kerim Fetih Suresi ve Fecr Suresinde de şöyle buyurmaktadır;

هُوَ الَّذِي أَنزَلَ السَّكِينَةَ فِي قُلُوبِ الْمُؤْمِنِينَ لِيَزْدَادُوا إِيمَانًا مَّعَ إِيمَانِهِمْ وَلِلَّهِ جُنُودُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَكَانَ اللَّهُ عَلِيمًا حَكِيمًا

Huvellezi enzeles sekinete fi kulubil mu’minine li yezdadu imanen mea imanihim, ve lillahi cunudus semavati vel ard, ve kanallahu alimen hakima.

Anlamı: İmanlarını kat kat arttırmaları için inananların kalplerine huzur ve güven veren O’dur. Göklerin ve yerin orduları Allah’ındır. Allah her şeyi bilir; her işinde hikmet vardır.

Dünya hayatında olumsuz durumlara, sıkıntılara ve belalara alışmak ve kendini zihinsel olarak hazırlamak, bunlarla yüzleşmeyi kolaylaştırır. Bu gibi insanı mutsuz eden işler ve durumlar kişinin başına gelirse baskı azalır ve durumu daha kolay halledebilir. Gelecekten veya bilinmeyenden korkmamaya çalışmalı, Allah’a tevekkül ederek salih amellerle ilerisi için doğru adımlar atmalıyız.

يَٓا اَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُۗ اِرْجِع۪ٓي اِلٰى رَبِّكِ رَاضِيَةً مَرْضِيَّةًۚ فَادْخُل۪ي ف۪ي عِبَاد۪يۙ وَادْخُل۪ي جَنَّت۪ي

Anlamı : Ey imanın huzuruna kavuşmuş insan! Sen O’ndan razı, O da senden hoşnut olarak rabbine dön. Böylece has kullarımın arasına sen de katıl. Cennetime gir! (Fecr, 27-30)

Huzur ve Mutluluk için Okunacak Esmaül Hüsna

Bireysel yaşantımızda, ailemizde huzuru sağlamak için ciddi çaba içine girmek ve olumsuz durumları bertaraf etmek için elimizden ne gelirse canla başla çalışmak, manevi yönden kendimizi güçlü kılmamız gerekir.

Hem dualarımızla hem de yaptıklarımızla birlikte iç huzuru sağlamak adına muazzam sonuçlar elde edebiliriz. İnşallah mümin bu şekilde çaba ile duayı birleştirdiğinde hiçbir sıkıntısı kalmayacak ve yaşam boyu huzurlu olabilecektir.

Dualarımızda, Esmaül Hüsna zikirlerimizde ise abdestli olmak ya da öncesinde namaz kılma zorunluluğu yoktur. Mutsuz veya huzursuz olduğumuz anlarda dilimizden duaları ve zikirleri eksik etmemek, Allah’ın her işte ilmini ve kudretini hissetmek bize yardımcı olacaktır.

Ailevi ya da şahsi olan, uzun süreli sıkıntılar için huzur duası edildiğinde gerekirse abdest alınmalı, 4 rekat nafile namaz (Hacet Namazı) kılınmalı ve dua için gece vakti tercih edilmelidir.

Herkesin kolaylıkla tatbik edebileceği, ezberleyeceği dualar, esmaül hüsna isimleri dile kolay, fazilet ve faydası, sevabı da oldukça çoktur. İşte huzur duasında okunan esmalar şunlardır:

Er-Rahman

Kainatta bulunan bütün varlıklara, kullarına merhamet eden ve koruyup gözeten, bağışlayan anlamına gelir. Ya Rahman esmasının ebced değeri 298, zikir günü Pazar’dır. Her türlü dünya sıkıntısı, dert, tasa, stresten kurtulmak için zikredilir.

Er-Rahim

Bağışlayan, sadece sevdiklerine ve mümin kullarına merhamet  eden. Merhameti sınırsız, rahmet ve inayeti her şeyden büyük lütfettiği nimet ve ihsanları hayır için sarfedenleri ebedi nimetlerle mükafatlandıran sonsuz merhamet ve ihsan kaynağıdır O ,celle celalühü. Ya Rahim esmasının ebced değeri 258, zikir günü Pazar’dır. Koruyucu etkisi yüksek olan esmalardan biridir. Her türlü dünya sıkıntısı, dert, tasa, stresten kurtulmak için zikredilir.

Bu ismi ismi şerifle dua eden kişi  kendini ve sevdiklerini koruma altına olmuş olur. Nazar, büyü ve kötülüklerden Allah’ın izni ile korunur. Bu ismi şerifi okumaya devam eden kimsenin sevgi ve saygı bağları güçlenir, aile bağları güçlenerek aile içinde huzur bulur. Özellikle aile içerisindeki kavga, küslükler ve geçimsizliklerde bu ismi şerife devam edilmelidir. Eşler arasındaki iletişimsizlik, geçimsizlikler kavga ve küslüklere son veren bir esma-i şeriftir.

El- Melik

Bütün kainatın sahibi demektir. Mülkün sahibi olan Allah’tır. Biz kullar ise yeryüzü mülklerinden sadece geçici bir süreliğine faydalanırız. Ya Melik esmasının ebced değeri 298, zikir günü Pazar’dır. Her türlü dünya sıkıntısı, dert, tasa, stresten kurtulmak için zikredilir.

El-Vehhab

Kullarına nimetleri karşılıksız ve sebepsiz olarak bolca ihsan eden anlamına gelir. Allahu Teala bu ism-i şerifin hürmetine dilediğine ilim ve hikmet, hidayet, dilediğine de mal-mülk, makam ve mevki, şan şöhret ihsan eder. İstek dualarında en sık telaffuz edilen esmadır. Ya Vehhab esmasının ebced değeri 14, zikir günü Cuma’dır. Her 5 vakit farz namazdan sonra bu esmanın zikrine devam eden kimse yokluk ve geçim sıkıntısı çekmez, Allah’ın ihsan, ikram ve lütfuna mazhar olur.

El-Azim

Gücü ve azametine sınır çizilemeyen varlığın Allah olduğunu gösteren esmadır. Ya Azim esmasının ebced değeri 1020, zikir günü Çarşamba’dır. Ya Âzim esması izzet ve şerefe nail olmak için okunur. Hem bu dünyada hemde ahirette huzur, mutluluk, şan-şöhret, itibar, makam ve mevki sahibi olmak için, korkulardan emin olmak, umduklarına nail olmak (duaların kabulü) için zikrine devam etmekte büyük fayda vardır.

El-Veliyy

İyi kullarına gerçek dost olan demektir. Ya Veliyy esmasının ebced değeri 46, zikir günü Salı’dır. El Veli esması bize Yüce Allah’ın kullarına dost ve yardım edici, dua eden, isteyen kullarının müşkil işlerini neticelendiren, kemale ulaştıran sıfatını gösterir. Ya Veliy isminin zikrinde, eşler arasındaki sıkıntılar için, sevginin ve dostluğun artması için büyük faydası vardır. Bu ism-i şerifin zikrine devam eden kimsenin ahirette hesabı kolay görülür.

El-Hamid

Övgüye layık olanın yalnız ve ancak Allah olduğunu ifade eden esmadır. Ya Hamid esmasının ebced değeri 68, zikir günü Perşembe’dir Bütün hamd ü senâlar Allah’a mahsustur. Hamd ve şükürle kendisine tâzim ve ibâdet olunacak veliyy-i nimet ancak O’dur. Ya Hamid esmasının zikrine devam eden kimse maddi ve manevi olarak güçlenir.

En-Nur

Bütün alemi ve mevcudatı kendi nuru ile nurlandıran demektir. Ya Nur esmasının ebced değeri 256, zikir günü Perşembe’dir. Dünyevi sıkıntılardan, anlamsız üzüntü ve kederden kurtulmak için mutlu ve huzur bir hayat sürmek için okunur. Ya Nur esmasının zikrine devam eden kimsenin kalbi iman nuru ile kaplanır, kalbi ve bedeni nurlanır, her şeyin hakikatını görür ve doğru yolu bulur.

Es- Sabur

Sabredenlerin en sabırlısının Allah olduğunu ifade eden esmadır. Ya Sabur esmasının ebced değeri 298, zikir günü Pazar’dır. Dünya işlerimizdeki zorluk, sıkıntı ve meşakkatlere karşı, ahiret hesabımızda kazancımızın artması için, dünya ve ahirette bahtiyar ve mesut olmak için okunur.

El-Lâtif

Mutlak lütuf sahibi, lütuf ve keremi, ihsanı nihayetsiz ve bol olan anlamına gelir. En ince işlerin tüm inceliklerini bilen, iyi ve iyilikle muamele eden, yarattığı tüm varlıklar için faydalar, yardımlar, ihsanlar bahşeden, lutüf ve keremi bol olan Allahu Teala’dır. Ya Latif esmasının ebced değeri 129, zikir günü Cuma’dır. Rızkın kolaylaşması, sıkıntıların, kederlerin giderilmesi, hapis veya mahkum olanın kurtulması, zalimlerin gözlerinden gizlenmek için her gün okunması tavsiye edilmiştir.

Eşler Arasındaki Huzur için

Eşi ilе arasında problem yaşayan kimse, aile huzuru, eşlerin birbirine sevgisinin artması için gün içerisinde bol bol Ya Vеdud, Ya Kaviyy ism-i şeriflerini zikredebilir.

El Vedud esması Allahu Teala’nın 99 güzel isminden biri olup, sevilen, sevilmeye çok layık olan, gerçek ve tek varlık anlamına gelir. Dargınları ve küs olanları barıştırmak için, sevilip sayılan bir kimse olmak için her gün okunmasında fayda vardır.

El Kaviy esması da en güzel Cenab-ı Hakk’ın 99 isminden birisidir. Her şeye gücü yeten sınırsız kudret sahibi, hiçbir zaman yorgunluğa ve zaafa uğramayan, kayıtsız şartsız her şeye kadir olan, güç ve kuvveti sonsuz olan anlamına gelir. Dünyevi bütün zahmet ve meşakkatlerden, dert ve tasalardan kurtulmak için, zor işlerin kolayca üstesinden gelmek için okunur. Ayrıca okumayı kendine vird edinen kimse kalp ve ruh kuvveti kazanır.

  • Aile içerisindeki huzur ve mutluluğun sağlanması veya artırılması için Kuran-ı Kerim’in kalbi olan Yasin-i şerif suresi okunup ailedeki kimseler için dua edilebilir.
  • Her gün Salaten Tefriciye duasını 100 defa okuduğunda ve bu niyetle dua edildiğinde etki sağlar.
  • Bunun dışında ev ahalisi için koruyucu bir sure olan Ayetel Kürsi’yi okumak fertlerin daha anlayışı olmalarına yardımcı olur, evdeki mutluluğu ve huzuru artırır. (Allah’ın izniyle)
  • Yâ Veliyy celle celalühü” zikrini her gün devamlı olarak zikreden, okuyan kimse (46 defa), Allah (cc)’un izni ile hoşnutluk içinde olur. Huzurlu ve mutlu aile geçimi için eşlerin bu ism-i şerifi zikretmeleri geçimlerini kolaylaştırabilir.
  • Bir kimse, sıkıntılı zamanında on (10) defa, Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîm’i okursa, Allahü teâlâ üzüntüsünü, derdi tasası giderir.
  • Bir sıkıntıya düşünce, “Bismillâhirahmanirrahim – velâ havle velâ kuvvete illa billâhil aliyyil azim” diyeni Allahü teâlâ, sıkıntı ve belalardan muhafaza eder. (Deylemi, İbni Sünni)
  • Sıkıntıya düşen veya maddi olarak borçlanan kişi, 1000 kere “La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, Allahü teâlâ işlerini kolaylaştırır, yeni kapılar açar.

Bu esmalar günlük olarak, ister her biri zikir adedine göre veya tamamı sırasıyla zikredilmelidir. Ayrıca duaların makbul kabul edildiği vakitler de vardır. Dua ve esmaları özel gününde veya saatinde, bu vakitlerde yapmak çok daha faydalı neticeler doğurur.

Esmaül Hüsna’nın ve duaların faziletli şekilde okunmasında abdestli olmak iyi sayılmıştır. Ancak yine de abdestsiz olarak da okunabilir. Gece yatarken, uzanırken, iş yaparken, yolculuk ederken esma ve dualarla meşgul olmanın bilinen ve bilinmeyen sayısız faydası vardır.

Bu esmalar okunmadan önce Euzubesmele çekilir. Esmaül Hüsna okuması bittikten sonra eller açılarak dua edilir tekrar salavat getirilir ve en son “amin” denir.

Huzur duası hükmünde olan sureler hangileridir?

Kur’an-ı Kerim okumak kişinin iç huzuru, mutluluğu, sükunet bulması, aile ve ev huzuru için önemlidir. Özellikle Fatiha Suresi, Yasin Suresi huzur için okunması gereken surelerin başında geliyor.

İnşirah Suresi, Saff Suresi ve Ayetel Kürsi gibi sureler ve ayetler de huzur veren sureler, ayetler arasında yer alıyor. Şimdiden Allah dualarımızı kabul eylesin, huzurumuzu ve mutluluğumuzu daim kılsın. (Amin)

Yasin Suresi

Yâsîn, Kur’an’ın kalbidir. Sadece Allah’ı ve ahiret yurdunu isteyerek onu okuyan kimseyi Allah mağfiret eder. Yasin Suresinde on bereket vardır. Aç okursa, doyar. Çıplak okursa, giyinir. Bekâr okursa evIenir. Bir şeyden veya olaydan korkan kimse okursa, emin oIur. Mahzun okursa ferahIar. Misafir okursa, seferde yardım görür. Kayıp için okunursa kaybolan eşya veya şahıs buIunur. Hasta okursa şifâ buIur. Ölü üzerine okunursa azabı hafifler. Susayan okursa, suya kavuşur.

Kehf suresi

Kehf Suresi adını surede bahsedilen ve “mağara arkadaşları” anlamına gelen “Ashâb-ı Kehf” den almıştır. Bu sure Cuma gecesi bir defaya mahsus okunursa inşallah kişi ve ailesi huzur bulacaktır. Şeytanın şerrinden kurtulmak, günahlardan keffaret, afet ve bela gibi olumsuz işlerden korunmak için okunur. Kehf suresinin kişiye ve yakınlarına sabır verdiği ve dünya kederlerini hafiflettiği âlimler tarafından sıkça dile getirilmiştir.

Zuhruf suresi

Her türlü müsbet duaların kabulü, geçim sıkıntısından, işlerin ters gitmesinden, huzursuzluklardan, geçimsizliklerden kurtulmak için Zuhruf Suresi okunur. Zuhruf kelimesi; yaldız, mücevher, dünya hayatın geçici menfaati anlamındadır. Aile içi huzursuzluklar, eşlerin birbiri arasındaki geçimsizliğini önlemek için 9 ve 14. Ayetleri okunur ve bir kağıda yazılarak evin bir köşesine asılır. Allah’ın izniyle ev halkı arasında sevgi ve muhabbet çoğalır.

Her gün okunduğunda karı koca arasında veya anne-baba ile çocukların arasını düzelten ve ailevi huzuru sağlayan bir suredir. Özellikle ciddi sebepler ortada yokken çıkan aile kavgalarını önlemek için daha huzurlu bir aile ortamı için devamlı bir şekilde okunması tavsiye edilmiştir.

Şems suresi

Şems Suresi, 21 defa okunduğunda inşallah kişi hem iç huzura erecek hem de bir dileği varsa gerçekleşecektir. Bu sure huzur duası hükmünde olduğu gibi bazı kaynaklarda hacet duası niyetiyle de okunmaktadır.

İnşirah Suresi

Hz. Peygamber Efendimiz (sav)’in göğsünün açılıp sevinç, huzur ve güvene kavuşturulmasını anlattığı için sure bu adı almıştır. İnşirah açılmak, genişlemek anlamına gelir. Beş vakit namazdan sonra İnşirah Suresini okumaya devam eden kimseye Cenab-ı Hak işlerinde kolaylıklar nasip eder, rızkını çoğaltır, sıkıntısını giderir, ummadığı yerden rızıklandırır. Her türlü maddi ve manevi sıkıntılardan en kısa zamanda kurtulmak, huzur ve sükunet bulmak için her gün 70 defa okunması da tavsiye edilmiştir.

Saff Suresi

Düşmanların şerrinden korunmak için, yolculuk esnasında tehlikelerden korunmak için, maddi bolluk ve bereket, zenginlik için Saff Suresi okunur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün