Esmaül Hüsna

El-Melik Esması Anlamı, Zikri ve Fazileti

El-Melik Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan El-Melik ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

El-Melik Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan El-Melik ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

El-Melik

Bütün kainatın gerçek sahibi ve tek hükümdarı, maliki, hâkim-i mutlak, hükümdar ve sultan

Bütün kâinatın mutlak ve hakiki sahibi, mutasarrıfı Allahü Teâladır. Kâinatta ancak O’nun iradesi hüküm ve tasarrufu hakimdir. O’nun mülküne hiç bir şey zeval vermez.

El-Melik Esmasının Ebced değeri ve zikir adedi 90’dır. Zikir saati Utarit, zikir günü Çarşamba‘dır.

El-Melik Esması Anlamı

Bütün kâinatın tek sahibi, hakiki ve mutlak hükümdarı, görünen ve görünmeyen tüm âlemlerin sahibi, bütün mevcudatın gerçek sahibi ve hükümdarı olan anlamındadır.

“Melik” ; hâkim-i mutlak, hükümdar ve sultan anlamlarına gelir.

  • Malikel Mülk: Mülkün gerçek sahibi,  Mülkünü başkasından almayarak onu kendisi yaratan, Mülkünde dilediği gibi tasarruf eden

Arapça Yazılışı

El-Melik :  الملك

Bütün Kainatın Gerçek Sahibi, Yöneticisi, Asıl ve Mutlak Hükümdarı

El-Melik esması ebced değeri ve zikir sayısı : 90
Zikir günü : Çarşamba
Zikir saati : Utarit – Sabah güneş doğarken ve ikindi namazı sonrası
Zikir saati : Utarit olup Çarşamba günüdür. Çarşamba günü sabah güneş doğarken, İkindi namazı sonrası ve gece yarısı okunabilir.

Risale-i Nurdan EL-MELİK

Melik-i Kadîr ki, semâvât ve arzı altı günde yaratarak, Arş-ı Rububiyetinde durup, gece ve gündüzü, siyah ve beyaz iki hat gibi birbiri arkası sıra döndürüp kâinat sahifesinde âyâtını yazan ve güneş, ay, yıldızlar emrine musahhar, zîhaşmet ve zîkudret sahibidir.  (On Birinci Söz)

El Melik Özellikleri, Havassı, Fazileti ve Faydaları:

Ya Melik ism-i şerifi ebced değeri olan günde 90 kere okunur.

“Yâ Melik” ism-i şerifi Allah’tan her şeyi kendisinden istemek için büyük bir nimettir ve fırsattır.

Her gün ya da her namazdan sonra 90 kere “Yâ Melik celle celâlühû” zikrine devam eden kimse, her türlü kötülüklerden korunur ve kazancı artar.

40 gün süreyle her gün 10201 kere “Yâ Melik” ism-i şerifini okumaya devam eden kimse, Allahü Teâla’nın büyük yardımlarına nail olur. Her derdinden emin olur.el_Melik_00114

Her gün güneş doğmadan önce 90 kere “Yâ Melik celle celâlühû” okuduktan sonra Âl-i İmran suresi 26.ncı ve 27.nci âyetlerini okuyan nufuz, servet, mal ve mülk sahibi olur.

“Kulillahümme malike’l-mülki tü’ti’l-mülke men teşa’ü…” (Âl-i imran 26 ve 27)

Çarşamba günü yada her gün Zeval vakti yani güneş tam tepeden meyletmeye başladığında 100 kere “Ya Melik celle celalühü” ism-i şerifi okunur ve devamlı vird edinen kimse dünyevi üzüntülerden, gam ve kederlerden kurtulur.

Sabah Namazından biraz yani fecirden (güneş doğmadan) önce 120 kere “Yâ Melik” ism-i şerifini zikretmeye devam eden kimseler fakirlik çekmez. Maddi ve manevi zenginliğe erişirler.

“Yâ Melik” ism-i şerifi ile güç ve iktidar sahibi sözü dinlenir olmak için bu ismin zikrine devam etmelidirler. Özellikle Çarşamba günü sabah güneş doğarken, İkindi namazı sonrası ve gece yarısı saatinde 90 kere “Ya Melik celle celalühü” zikrine devam etmelidirler.

“Yâ Melik” ism-i şerifi zikrine devam eden, her türlü idareci ve yetkililerin yanında sayılan, sevilen, sözü sohbeti dinlenen kişi haline gelir.

Haklı davasını kazanmak isteyen kimse her gün 121 defa “Yâ Melik celle celâlühû” zikrine devam ederse davasını kazanır.

Ruh ve sinir rahatsızlıkları çekenler, her gün 90 kere “Ya Melîk, Ya Kuddûs celle celâlühû” zikrine devam ederlerse en kısa zamanda şifa bulurlar.

 

hasr_suresi-23-el_melik

El-Melik ismi geçen Kuran Ayetleri

HAŞR Suresi 23. ayet Arapça okunuşu : Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ huve, el melikul kuddûsus selâmul mu’minul muheyminul azîzul cebbârul mutekebbir(mutekebbiru), subhânallâhi ammâ yuşrikûn(yuşrikûne).

HAŞR Suresi 23. ayet Türkçe Meali : O Allah ki; O’ndan başka İlâh yoktur, Melik’tir (hükümrandır), Kuddüs’tür (mukaddestir), Selâm’dır (selâmete erdirendir), Mü’mindir (emniyet verendir), Müheymin’dir (koruyup gözetendir), Azîz’dir (yücedir), Cabbar’dır (cebredendir), Mütekebbir’dir (pek büyük olandır). Allah, şirk koşulan şeylerden münezzehtir (uzaktır).

Ali İmran 26. Ayet Türkçe Meali: De ki: “Ey mülkün sahibi olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin. Dilediğinden de mülkü çeker alırsın. Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin. Hayır senin elindedir. Şüphesiz sen her şeye hakkıyla gücü yetensin.”

 

El Melik Esmaül Hüsna

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün