Esmaül Hüsna

El-Kuddüs Anlamı Ne Demek? Zikri ve Fazileti nedir?

Temiz, pak ve müberra, mukaddes anlamlarına gelen El-Kuddûs Esmasının anlamı, Zikir ve Ebced değeri, Fazileti ve faydaları

El-Kuddüs isminin anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan El-Kuddüs ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Ya Kuddüs kaç defa çekilmeli? Kuddüs kelimesi Kuran’da geçiyor mu? Faydaları ve sırları nedir? Ya Kuddüs Esması Türkçe Anlamı ve Ya Kuddüs Zikrinin Fazileti

Temiz, pak ve müberra, mukaddes anlamlarına gelen El-Kuddûs Esmasının anlamı

El-Kuddûs Anlamı

Her türlü eksiklik ve acizlikten, hatadan, kusurdan münezzeh, temiz, pak ve müberra, mukaddes ve münezzeh demektir. Bütün mahlukatı maddi ve manevi kirlerden, ayıplardan temizleyip arındıran anlamına gelmektedir.

Allahu Teala’nın 99 güzel ismi olan Esmaül Hüsna’dan El Kuddûs ism-i şerifi tüm kainatta görülen tecellisiyle birlikte bir çok İslam âlimi tarafından ism-i azam kabul edilmiştir.

Cenab-ı Hak, bu ism-i şerifi ile kainattaki pislikleri giderip, temizlik ve güzelliğe kavuşturmaktadır

Bu ism-i şerifinin zikrine devam eden kimse temizlenir, her türlü şehvetten ve yüz kızartıcı suçtan, kusurlardan arınır, nuranilik kazanır.

Zâtında, sıfatında, fiillerinde, isimlerinde, hükümlerinde her türlü lekeden, eksiklikten çok uzak, pek temiz.

Ebced değeri, Zikir sayısı;

Ebced değeri ve zikir sayısı : 170
Zikir günü : Perşembe
Zikir saati : Müşteri (Sabah güneş doğarken, ikindi sonrası ve tam gece yarısı).

Arapça Yazılışı ve Okunuşu

El-Kuddüs : القدّوس
Yâ Kuddûs : يَا قُدُّوسُ

“Her türlü noksan ve kusurdan müberra ve uzak olan, münezzeh, çok temiz ve pak olan.”

El-Kuddûs esmasının Ebced değeri 170; Zikir saati Müşteridir, Zikir günü Perşembedir.

Zâtında, sıfatında, fiillerinde, isimlerinde, hükümlerinde, azamet ve celaline layık olmayan her türlü noksanlıktan pek uzak, pek temiz olan. Bütün mahlukatı maddi ve mânevi kirlerden arındıran, çok temiz ve pak olan demektir.

Kuran’da Geçen El-Kuddüs İsm-i Şerifi

Zariyat  Suresi 48. ayet;

Vel arda feraşnâhâ fe ni’mel mâhidûn(mâhidûne).

Yeri de döşeyip düzenledik. Biz ne güzel donatıcıyız !

“Göklerdekiler ve yerdekiler, Melîk, Kuddûs, Azîz ve Hakîm olan Allah’ı tesbih ederler.”

Cuma Suresi 1. Ayet;

Yusebbihu lillâhi mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ardıl melikil kuddûsil azîzil hakîm(hakîmi).

Göklerde ve yerde olanlar, Allah’ı tespih eder ki; (O) Mâlik’tir (mülkün sahibidir), Kuddüs’tür (mukaddestir), Azîz’dir (üstündür), Hakîm’dir (hüküm ve hikmet sahibidir).

Evet, güzellik güzelden gelir, mükemmellik kemalden gelir, ihsan cömertlikten ve servet zenginlikten gelir.

Allahu Teala Kuddüs’tür;  bütün kusur ve noksanlıklardan uzaktır. Âcizlikten, fakirlikten, zaaftan ve bütün eksikliklerden münezzehtir. Bu ismin diğer bir manası ise, bütün yarattıklarını maddi ve manevi kirlerden temizleyendir.

El- Kuddüs isminin Özellikleri, Faziletleri ve Faydaları:

El-Kuddus ism-i şerifinin zikrine devam eden kimsenin, üzerinden kötü huylar temizlenip kalkar. Güzel ahlaka sahip olur. Böylece kalbi temizlenip nurlarla dolar.

El-Kuddus isminin zikrine devam eden kimse, Allah’a yakınlaşır ve himayesine girer. Böylece manevi bir hal meydana gelir. Artık o kimsenin varsa gizli sırları açığa çıkmaz. Her yerde adından hayırla ve övgüyle söz edilir.

Özellikle Cuma geceleri Ya-Kuddus okunması çok faziletlidir. Korku ve evhamdan, nazar ve hasetten yani kıskanç bakışlardan korunma sağlar.

Cuma gecesi vekfi yapılır ve üzerine 170 kere El-Kuddus okunarak, ruh  sağlığı bozuk, evhamlı, korkulu bir kimsenin boynuna asılarak, 7 gün aynı şekilde 170 kere suya okunup hastaya içirilirse Allah’ın izniyle hasta sağlığına kavuşur. Korku ve evhamdan kurtulur.

Her gün 170 kere “Ya Kuddûs celle celâlühû” zikrine devam eden kimse nefsani şehvetlerden kurtulur ve ahlakı düzelir.

Her gün 170 kere “Ya Kuddûs celle celâlühû” ve ardından “Sübbûhun kuddûsün rabbül melâiketü ver rûh” okuyan; dilediklerini emri altına alır, herkes tarafından sevilir.El-kuddus_01147

Ruh ve sinir hastalarına her gün 170 kere “Ya Kuddûs celle celâlühû” okunursa, en kısa zamanda iyileşirler.

Güzel ahlak sahibi olmak için 170 kere “Ya Kuddüs” ism-i şerifini her gün okunur.

“Ya Kuddüs” ism-i şerifini ismini zikreden kişi şehvetten kurtulur, ahlakı düzelir.

Günde 100 defa “Ya Kuddüs” ism-i şerifini okuyan kalbin manevi hastalıklarından kurtulup, insanlar arasında sevilen, saygı duyulan kişi olur. Şeytanın hilelerinden ve vesveseden kurtulur.

Havas ilmiyle uğraşanlar, ”içki, kumar, zina gibi kötü huylara mübtela olmuş bir kimse, El-Kuddüs isminin vekfini yaptırıp üzerinde taşıyarak, her gün bir bardak suya (170) kere bu esmayı okuyup üfleyerek içmeye devam ederse kısa zamanda bu huylarından kurtulur.

El Kuddus ism-i şerifini vird edinen kimsenin yüzünde nur ve sevimlilik olur. Her gören tarafından muhabbet ve sevgi görür. Elinden ve dilinden herkes emin olur. Hatır ve hayaline gelmeyen yerlerden yardım ve menfaat gelir. Bolluğa kavuşur. Ömrü huzurlu olur ve daime ilerler.

Bu ism-i şerifin ruhlarla bağlantı kurmakta büyük yardımı vardır. Devamlı zikir edenler üç, beş veya yedide bir “Sübbûhun kuddûsün rabbül melâiketü ver rûh” (Allâh-ü Teâlâ bütün noksan sıfatlardan münezzeh ve mukaddestir. Meleklerin ve Rûh (Cebrâil)’in Rabbidir ) diye okuduklarında kısa bir zamanda bir takım fevkalade haller zuhur etmeye başlar. Işıklar, nurlar görmeye başlarlar.

Sadık rüyalardan sonra aşikar şekilde görme başlar. Altıncı his çok kuvvetlenir. Hariçte ve kalpler üzerinde tesiri kuvvetlenir ve artar. Bu fevkalade halleri kesinlikle kötüye kullanmamak ve herkese söylememek lazımdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün