Namaz

İkindi Namazından Sonra Kaza Namazı Kılınır mı?

İkindi namazından sonra kaza namazı veya nafile namaz kılınır mı? Kerahat vakti namaz kılınır mı? Kazaya kalmış öğle namazı ne zaman kılınır?

İkindi namazından sonra kaza namazı veya nafile namaz kılınır mı? Kerahat vakti namaz kılınır mı? Kazaya kalmış öğle namazı ne zaman kılınır? İkindi namazı namazı ne kadar sürer?

Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı internet sitesi Fetva bölümünde yer alan bilgilere göre ikindi namazından sonra kaza namazı kılınır mı? İkindiden önce Öğle Namazının kazası kılınır mı? İkindi sonra nafile namaz kılınır mı?

Kerâhet Vakti Nedir?

Dinimize göre bazı vakitlerde bir kısım ibadetlerin, nafile ve kaza namazlarının kılınması yasaklanmıştır. Bu vakitlere kerâhet vakti (isfirâr-ı şems) denilir.

Ukbe b. Âmir el-Cühenî’den şöyle nakledilmiştir:

“Resûlullah (s.a.v) bize üç vakitte namaz kılmayı ve ölülerimizi defnetmeyi yasakladı:

Güneşin doğmasından itibaren bir veya iki mızrak boyu yükselmesine kadar, güneşin gökyüzünde tam dik oluşundan batıya yönelmesine kadar ve güneşin sararmasından itibaren batmasına kadar.” (Müslim, Müsâfirîn, 293; Ebû Dâvûd, Cenâiz, 55; Tirmizî, Cenâiz, 41)

İkindi Namazı Kerâhet Vakti

İslam âlimleri ve Diyanet işleri bilgilerine göre ikindi namazı için kerâhet vakti güneşin batmasına 40-50 dakika kalan vakittir. Güneş battıktan sonra akşam namazı vakti girer.

Aynı şekilde Sabah güneşin doğmasından itibaren, 40-50 dakika sonrasına kadar kerâhet vaktidir.

Güneş batarken namaz kılınması mekruhtur. İkindi namazını zamanında kılamayan kimse bu kerâhat vaktinde sadece farzını kılmalı, namazı kazaya bırakmamalıdır.

Bu kerâhet vakitlerinde kaza namazı, vitir gibi vacip namazı kılınamadığı gibi kerahat vaktinden önce hazırlanmış bulunan cenazenin namazı da kılınamaz. Bu vakitlerde hazırlanmış cenazenin namazı ise kılınabilir.

İkindi namazından sonra kaza namazı kılınır mı?

İkindi namazının ardından kerâhet vakti girinceye kadar kaza namazı kılınabilir. Akşam namazına 40 dakika kalınca ise eğer bu vakte kadar ikindi namazı kılınmamış ise sadece ikindi namazının farzı kılınır, sünneti kılınmaz. Akşam ezanına 40 dk kalan vakitte ise kaza namazı da kılınmaz.

(İkindi namazı için kerâhet vakti güneş batmadan önce 40-50 dakikadır.)

İkindi Namazından önce Öğle Namazının kazası kılınır mı?

İkindi namazı vakti girdikten sonra öğle namazını kılamamış kimse ikindi namazını kılmadan önce öğle namazının kazasını kılabilir. Yine burada dikkat edilmesi gereken ikindi namazı için kerâhet vaktine kadar namazını bırakmaması gerekir.

Bu nedenle öğle namazını veya herhangi bir namazı unutarak veya uyku ile kaçıran, vaktinde kılamayan kimse hatırladığı anda bir an önce o namazı kaza etmesi gerekir.

Bu konu ile ilgili olarak Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur;

“Kim, bir namazı unutur veya uyku sebebiyle kılamazsa, hatırladığında onu kılsın. Namazın bundan başka keffâreti yoktur.”

(Buhârî, Müslim)

İkindi namazından sonra nafile namaz kılınır mı?

İkindi namazını kıldıktan sonra güneş batıncaya kadar olan sürede sadece nafile namaz kılmak mekruh sayılmıştır. İkindi namazı eda edildikten sonra nafile namaz kılınmaz.

İkindi namazından sonra şükür namazı kılınır mı?

Şükür namazı da nafile namaz olduğundan dolayı ikindi namazı kıldıktan sonra şükür namazı veya herhangi bir nafile namazı kılınmaz.

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün