İlmihalNamaz

Kurban Kesildikten Sonra Kılınan Namaz – Şükür Namazı

Kurban kesildikten sonra kılınacak şükür namazı, Kurban Bayramına erişmenin Kurban kesebilmenin şükrünü eda etmek için kılınan nafile bir namazdır.

Kurban kesildikten sonra kılınacak namaz, 2023 Kurban Bayramına erişmenin Kurban kesebilmenin şükrünü eda etmek için kılınan şükür, nafile bir namazdır.

Kurban kesildikten sonra kılınan şükür namazı nedir, nasıl kılınır ve kıldıktan sonra nasıl ne duası edilir? Kurban kestikten sonra namazı nasıl kılınır diyanet? işte Kurban şükür namazı hakkında bilgiler…

Kurban kesildikten sonra kılınacak namaz

Kurban sahibi kurbanını kestikten sonra veyahut vekalet ile kestirdikten sonra iki rekat Kurban şükür namazı (nafile namaz) kılmak müstehaptır. Bu namaza Şükür Namazı da denilebilir.

Bu namaza Şükür namazı diye niyet edilebilir.

Kurban şükür namazı nasıl kılınır?

Kurban kesildikten sonra iki rekat şükür namazı için niyet edilir. Normal farz namazı şeklinde kılınan kurban şükür namazı ilk rekatta Kevser Suresi ve ikinci rekatta İhlas Suresi okunması müstehap görülmüştür.

1.Rekatte Fatihadan sonra Kevser Suresi (inna a’tayna) okunur.

2.Rekatte Fatihadan sonra İhlas suresi (kul hüvellahü ehad) okunur.

Namazdan sonra şöyle dua edilir:

“Allahümme hazel-kebşü, (ev haze’lbakaru,ev hazel-ma’zü)minke ve leke ve ileyke.Fetekabbel min İbrahime Halilike ve ismaile zebnihıke ve Muhammedin habibike bifazlike ve cu’dikeve keremike ya ekramel-ekramin”

duasını okuyup dünyevi ve uhrevi hacetler dileyebilir.

Anlamı: “Ya Rabbi, bu koyun (veya sığır veya keçi ne kesildiyse) senden, rızan için sanadır. Lutfunla ve kereminle Halilin İbrahim (a.s.) ve zebihin (kurbanın) İsmail a.s.’dan ve Habibin Muhammed (s.a.v.)’den kabul ettiğin gibi kabul et. Fazlın, keremin ve lütfunla, ey Ekramel ekramin…

“Allahümme inne salatii ve nüsüki ve mahyaye ve mematii lillahi rabbil alemiin” diyerek dua edilir.

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün