Gündemİlmihal

Kurban Bayramı teşrik tekbiri ne zaman başlar? Ne zaman biter?

Teşrik tekbiri nedir? Nasıl, ne zaman ve kaç defa getirilir? Teşrik tekbiri namazın neresinde getirilir? Tekbir ne zaman okunur?

Teşrik tekbiri nedir? Nasıl, ne zaman ve kaç defa getirilir? Teşrik tekbiri namazın neresinde getirilir? Tekbir ne zaman okunur? sözleri nasıl?

Teşrik Tekbirleri Kurban Bayramı Arefe günü sabah namazından itibaren Bayramın 4. günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazından sonra birer kere getirmek vaciptir.

Teşrik Tekbiri Nedir?

Kurban Bayramı’nda Arefe günü sabah namazı ile başlayıp bayramın 4. günü ikindi namazına kadar beş vakit namazın farzından sonra getirilen tekbirlerdir.

Hanefi mezhebine göre vacip, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre sünnet, Mâlikî mezhebine göre ise müstehaptır.

Teşrik Tekbirleri İslâm alimlerine göre kendisine namaz farz olan her Müslüman için vâcibtir.

Kadınlar ise bu tekbirlerini gizli olarak getirirler.

Teşrik Tekbirleri ne zaman getirilir?

Peygamber Efendimiz’den rivayetlere göre; Kurban bayramının Arefe günü sabah namazından başlayarak Bayramın 4. günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dahil olmak üzere farz namazlardan sonra teşrik tekbirleri getirilir.

Teşrik Tekbirleri 10 Ağustos Cumartesi Arefe günü sabah namazı ile birlikte başlar. Sabah Namazı 2 rekat farz namazından önce “Allahü ekber Allahü ekber. Lailaheillalla hu vallahu ekber. Allahü ekber ve lillahilhamd” diyerek Teşrik tekbiri getirilir.

Arefe günü sabah namazından sonraki her vakit namazın farz namazından önce Kurban Bayramının 4 günü olan 14 Ağustos 2019 Çarşamba günü ikindi namazına kadar teşrik tekbirleri getirmek sünnettir.

Teşrik Tekbiri’nin okunuşu;

اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَلِلّهِ الْحَمْدُ

“Allahü ekber Allahü ekber. Lailaheillallahu vallahu ekber. Allahü ekber ve lillahilhamd.”

Anlamı: “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur”.

Teşrik Tekbiri

Teşrik tekbirleri kaç defa getirilir?

Arefe günü sabah namazıyla başlayıp bayramın 4. günü ikindi namazına kadar okunan “Allahü ekber Allahü ekber. Lailaheillallahu vallahu ekber. Allahü ekber ve lillahilhamd.”

teşrik tekbirleri farzlardan sonra birer defa söylenir.

Kaza namazı için teşrik tekbiri söylenir mi?

Teşrik tekbiri getirilen arefe günü sabah namazı ve bayramın 4. günü ikindi namazına kadar olan vakitlerde, farz namazı kazaya kalmış kimse kaza namazı kılan kimse de teşrik tekbirlerini kaza eder ve kıldıktan sonra söyler. Teşrik günlerinden sonra kaza namazı için artık söylenmez.

2019 Kurban Bayramı Arefe Günü Ne Zaman?

Milyonlarca Müslümanın Kurban ve Hac ibadetini ifa edeceği Kurban Bayramı arefe günü 10 Ağustos Cumartesi (9 Zilhicce 1440) günü başlıyor.

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
DMCA.com Protection Status