Gündemİlmihal

Kurban Bayramı teşrik tekbirleri ne zaman başlar ve biter?

Teşrik tekbiri nedir? Nasıl, ne zaman ve kaç defa getirilir? Teşrik tekbiri namazın neresinde getirilir? Tekbir ne zaman okunur?

Teşrik tekbirleri nedir? Nasıl, ne zaman ve kaç defa getirilir? Teşrik tekbiri namazın neresinde getirilir? Teşrik tekbirinin hükmü nedir? Sünnet mi, farz mıdır? Tekbir ne zaman okunur? sözleri nasıl? Kurban Bayramı Teşrik tekbiri ne zaman başlar ne zaman biter? Kurban bayramında tekbir kaç gün sürer? Bayram tekbiri olarak da bilinen Teşrik tekbiri Arapça yazılışı, Türkçe okunuşu ve anlamı…

Teşrik tekbirleri ne zaman başlar ve biter?

Teşrik Tekbirleri Kurban Bayramı Arefe günü sabah namazından itibaren başlar ve Bayramın 4. günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazından sonra birer kere getirmek vaciptir.

Bu yıl Teşrik Tekbirleri, 2022 Kurban Bayramı Arefe günü, 8 Temmuz 2022 Cuma günü sabah namazı ile başlayacak. Kurban Bayramının 4. günü 12 Temmuz 2022 Salı günü ikindi namazına kadar teşrik tekbirleri okunacak.

  • 8 Temmuz 2022 Cuma, Sabah Namazı – 12 Temmuz 2022 Salı, İkindi Namazı

Kurban Bayramı arefe günü Cuma sabah namazından, Bayramın son günü Salı ikindi namazına kadar farz namazların hemen ardından yerimizden kalkmadan birer defa teşrik tekbiri getirmeyi unutmayalım.

Teşrik Tekbiri okumak sünnettir, münferiden veya cemaatle kılınan her farz namazın peşinden kadın-erkek herkese vaciptir.

Teşrik Tekbiri Nedir?

Kurban Bayramı’nda Arefe günü sabah namazı ile başlayıp bayramın 4. günü ikindi namazına kadar beş vakit namazın farzından sonra getirilen tekbirlerdir.

Hanefi mezhebine göre vacip, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre sünnet, Mâlikî mezhebine göre ise müstehaptır.

Teşrik Tekbirleri İslâm alimlerine göre kendisine namaz farz olan her Müslüman için vâcibtir. Kadınlar ise bu tekbirlerini gizli olarak getirirler.

Teşrik Tekbirleri ne zaman getirilir?

Peygamber Efendimiz’den rivayetlere göre; Kurban bayramının Arefe günü sabah namazından başlayarak Bayramın 4. günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dahil olmak üzere farz namazlardan sonra teşrik tekbirleri getirilir.

Teşrik Tekbirleri 8 Temmuz 2022 Cuma Arefe günü sabah namazı ile birlikte başlar. Sabah Namazı 2 rekat farz namazından önce “Allahü ekber Allahü ekber. Lailaheillalla hu vallahu ekber. Allahü ekber ve lillahilhamd” diyerek Teşrik tekbiri getirilir.

Arefe günü sabah namazından sonraki her vakit namazın farz namazından önce Kurban Bayramının 4 günü olan 12 Temmuz 2022 Salı günü ikindi namazına kadar teşrik tekbirleri getirmek sünnettir.

Teşrik Tekbiri’nin Arapça yazılışı ve okunuşu;

اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَلِلّهِ الْحَمْدُ

“Allahü ekber Allahü ekber. Lailaheillallahu vallahu ekber. Allahü ekber ve lillahilhamd.”

Anlamı: “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur”.

Teşrik Tekbiri

Teşrik tekbiri kaç defa getirilir?

Arefe günü sabah namazıyla başlayıp bayramın 4. günü ikindi namazına kadar okunan “Allahü ekber Allahü ekber. Lailaheillallahu vallahu ekber. Allahü ekber ve lillahilhamd.” farzlardan sonra birer defa söylenir.

Kaza namazı için teşrik tekbiri söylenir mi?

Teşrik tekbiri getirilen arefe günü sabah namazı ve bayramın 4. günü ikindi namazına kadar olan vakitlerde, farz namazı kazaya kalmış kimse kaza namazı kılan kimse de teşrik tekbirlerini kaza eder ve kıldıktan sonra söyler. Teşrik günlerinden sonra kaza namazı için artık söylenmez.

2022 Kurban Bayramı Arefe Günü Ne Zaman?

Milyonlarca Müslümanın Kurban ve Hac ibadetini ifa edeceği 2022 Kurban Bayramı arefe günü 8 Temmuz 2022 Cuma (9 Zilhicce 1443) günü

  • Kurban Bayramı Arefe Günü – 9 Zilhicce 1443 / 8 Temmuz 2022 Cuma Günü
  • Bayramın 1. Gün – 10 Zilhicce 1443 / 9 Temmuz 2022 Cumartesi Günü
  • Bayramın 2. Gün –11 Zilhicce 1443 / 10 Temmuz 2022 Pazar Çarşamba
  • Bayramın 3. Gün – 12 Zilhicce 1443 / 11 Temmuz 2022 Pazartesi Günü
  • Bayramın 4. Gün – 13 Zilhicce 1443 / 12 Temmuz 2022 Salı Günü

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Gayet anlaşılır bir şekilde. Ellerinize sağlık. Fakat, aynı şeyleri 50 defa yazmanın manası nedir? Aramalarında üst sıralarda mı olmaya çalışıyorsunuz. Gelen ziyaretçiyi kaçırmaktan başka bir anlamı yok…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün