DualarEsmaül Hüsna

Esma-i idrisiyye Şerhi 27. isim Anlamı, Fazileti ve Havasları

Esma-i idrisiyye Şerhi 27. isim “Yâ Azizü'l menîü-l galibe âlâ cemî'ı emrihi fela şeye yuadülihü” zikrinin anlamı, Zikir günü, fazileti ve esrarı

Esma-i idrisiyye Şerhi 27. isim “Yâ Azizü’l menîü-l galibe âlâ cemî’ı emrihi fela şeye yuadülihü” zikrinin anlamı, Zikir günü, fazileti ve esrarı

Esma-i idrisiyye Şerhi 27. isim Anlamı ve Havasları

“Yâ Azizü’l menîü-l galibe âlâ cemî’ı emrihi fela şeye yuadülihü”

Allah Teâlânın Esmaül Hüsnasından (güzel isimlerinden) sayılan bir ism-i şerif de «El-Aziz» dir. İzzet ve şeref sahibi demektir. Allahü zülcelâlin zâtı ecellü âlâsı azizdir.

Anlamı: Ey Aziz zülcelâl! Zâtı izzu celâlin misal-sizdir. Seha hususunda zâtına vusul müyesser değildir. Ki; celâli izzetin men eder. Cümle âlemden müstağni padişahı lâyezalsın. Her ne emrin olursa hükmü fermanın üzere kuvvet, güç ve mutlak galibsin.

Bütün mümkünatı mücerredat ve mümtezacatı mukadderat mağlub, mahkûm ve her an şiddetli ihtiyaçla muhtaçlardır. İzzü kemal rububiyetin şeylerden bir şeye benzemez. Ve zâtı celâli izzetine bir şey muadil ve mümasil olmaz.

Fazileti, Havassı ve Esrarı:

Cenâb-ı Şeyhül Ekber Muhyiddin Arabi (K.S.) Hazretleri buyurur:

Bir kimse bu şerefli ismi devamlı şekilde zikreder olsa; bulunduğu mertebede daim olup izzeti ve üstünlüğü artar, aziz olur. Ve başkalarının üzerine galib olup onları mağlûb ve acz eder.

Bir kimse düşmanlarının suikastını gidermek ve onlan mağlûb etmek gerektiğinde perhizi kâmil ile riyazet edip 71 gün insanlardan uzlet etmeli ve bu müddet zarfında bu şerefli ismi günde 7000 kere zikir etmelidir (okumalıdır.) O suikasdı olan düşmanının şeklini tasvir edip (resmini yapıp) ıslahım murad ederse o şeklin (resmin) yüzünü beyaz etmelidir.

Eğer tard etmek murad ederse düşmanının yüzünün rengini siyah etmelidir.

Eğer ölümünü murad ederse yüzünün rengini kırmızı yapmalıdır. Ama insanlara muzırr, zararı olmazsa bu caiz değildir. Maadası mani’ değil, müddet tamam olduğunda muradı hasıl olur.

Her kim bu şerefli ismi günde 112 kere zikir etse; insanlar arasında muazzez ve mükerrem olur.

Aziz ismini zikir edinse aziz olur. Fakat aziz olduğunda yaratılmışların üzerine galebe zuhur eder. O galebeyi Allah Teâlânın razı olacağı hususlara sarf etmek gerekdir.

Bir kimse bu ismi (duayı) okumağa devam etse; asla fakirlik görmez.

Esma-i Erbeîn-i İdrisiyye

Her biri ism-i azam kuvvetinde olan bu isimler, dünya ve ahretle ilgili tüm istekleri en süratli şekilde gerçekleştiren

“Erbaîn-i İdrisiyye” – Hazreti İdris (Aleyhisselam)’a indirilen 40 ism-i şerif

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün