GündemYaşam

Dolunay: Mart 2023 Yeni Ay 21 Mart Salı günü

Dolunay ve Yeni Ay ne zaman, hangi tarihte olacak? 21 Mart 2023 Koç Burcunda Yeni Ay bizi nasıl etkiler? Dolunay ve yeni ay ne demek?

Dolunay ne zaman, hangi tarihte olacak? Mart Dolunayı ne zaman ortaya çıkar, kaç gün sürecek? Neden solucan ayı denir? Dolunay ve yeni ay ne demek? 21 Mart 2023 Koç Burcunda Yeni Ay bizi nasıl etkiler? Dolunay ve Ay’ın Evresi Depremlere Neden Olur mu? Mart Dolunayı tarihi 2023!

Dolunay ve Yeni Ay, astroloji de her ay meydana geliyor. 2023 Şubat dolunayının 6 Şubat tarihinde Aslan burcunda, yeniayın ise 20 Şubat tarihinde gerçekleşmesinin ardından Mart dolunayı ve yeniay tarihleri araştırılmaya başladı. Peki, dolunay ne zaman, hangi gün gerçekleşecek? İşte mart dolunayı genel bilgileri ve tarihi 2023…

Dolunay: 21 Mart 2023 Yeni Ay

Yeni Ay, Güneş ve Ay hizalandığında ve Güneş ve Dünya Ay’ın zıt taraflarında olduğunda gerçekleşir. Astronomik olarak Yeni Ay, yeni bir ay döngüsünün başlangıcını ifade eder. Aynı zamanda yeni başlangıçların simgesidir.

21 Mart 2023 için Ay evresi, bir Zayıflayan Kambur evresidir. Bu, Dolunay’dan sonraki ilk aşamadır ve ayın aydınlatması her gün %50’ye ulaşana kadar azalır (Son Dördün aşaması).

Azalan (küçülen) kambur Ay doğuda gün batımından sonra yükselecek, batıda gün doğumundan sonra batmadan önce gece yarısından sonra meridyenden geçecek.

Bu aşamada, ayın aydınlatması %99.’dan %50.1’e düşecek. Teknik olarak bu aşama, Dolunay geçer geçmez başlar, ancak Ay yüzeyinin %98-99’u aydınlatıldığında, Azalan Kambur Ay’ın ilk aşamasını Dolunay’dan hesaplamak ve ayırt etmek zor olabilir.

21 Mart’taki Yeni Ay,% 0 aydınlatmaya sahip. Bu, Güneş tarafından aydınlatılan Ay’ın yüzdesidir. Aydınlatma sürekli değişir ve günde %10’a kadar değişebilir. Bu aşamada Ay, gökyüzünde görülemeyecek kadar güneşe yakındır. Ay, güneşle birlikte doğar ve batar ve gece gökyüzünde bulunmaz.

Bu yıl 9 Mart ve 21 Mart tarihlerinde gözlemlenen Mart Dolunayı, bir merak ve gizem gecesidir. Kuzey Kızılderili kabileleri bu ayı, kargaların durmadan öttüğü kışın sonu olan Dolunay Karga Ayı olarak kabul ettiler.

Bu yıl Mart ayındaki dolunay (7 Mart 2023), bahar ekinoksundan (21 Mart 2023) önce meydana gelir ve onu Lenten Ayı yapar. (Lenten Cermen dillerinden türetilmiştir ve bahar anlamına gelir.) Nisan ayındaki dolunay (6 Nisan 2023), bahar ekinoksundan sonra meydana gelen ilk dolunay olacak.

Güneş batıdan batarken her dolunay doğudan doğar. Her dolunay, gece boyunca gökyüzünde yay çizer ve şafak vaktinde batar.

Mart ayındaki Dolunay Solucan Ayı’dır; 21 Mart’ta veya sonrasında meydana gelirse, aynı zamanda Paschal Ayı’dır.

Yeni Ay Nedir?

Yeni Ay, Ay’ın görünmez bir evresidir. Bu aşamada Ay’ın aydınlık tarafı Güneş’e, karanlık tarafı ise Dünya’ya bakar. Astronomik bağlamın dışında bile, Yeni Ay oldukça önemlidir. Çin takvimi, İbrani takvimi ve Hindu takvimi gibi birçok takvimde yeni ayın başlangıcı ile ilişkilendirilir. Astrolojiye inananlar için Yeni Ay, yeni başlangıçlar, yeni projeler ve güçlü yeni niyetler belirlemek için harika bir zamandır.

21 Mart 2023 Yeni Ay Ne Zaman?

Kış mevsiminin son dolunayı 6 Mart Pazartesi ve 7 Mart Salı geceleri meydana geldi. Spesifik olarak, Mart ayındaki Solucan Dolunayı 21 Mart 2023 Salı günü Türkiye saatiyle 20:23’de en yüksek aydınlatmaya ulaşır.

Elbette Ay’ı görmek için gece yarısını beklemenize gerek yok! Pazartesi akşamı ufkun üzerinde yükselirken olağanüstü parlaklığa sahip Ay’a bakın. Pazartesi gecesi havanız kötüyse, Salı günü tekrar deneyin!

Bu gecelerden herhangi birinde biraz yağmur yağarsa, ay yayı adı verilen nadir bir fenomeni bile fark edebilirsiniz. Bir ay yayı tıpkı bir güneş gökkuşağı gibidir, ancak havadaki su damlacıkları tarafından kırıldığında (güneş ışığından ziyade) ay ışığı tarafından farkedilir.

Moonbow adı verilen Ay gökkuşakları olarak da bilinen ay yayları, normal gökkuşaklarının yüzde 10’undan daha az sıklıkta görülür. Moonbow’lar yalnızca dolunay gökyüzünde oldukça alçaktayken olur, bu nedenle gökyüzünün karanlık olduğu gün batımından sonraki saatlerde görme ihtimaliniz yüksektir.

Mart Yeni Ayı ve Dolunayının Tarihi

Yaklaşık 4,5 milyar yıl önce Mars büyüklüğünde bir cisim Dünya ile çarpıştı. Bu çarpışmanın enkazı Ay’ı oluşturmaya devam etti. Başlangıçta erimiş haldeydi, ancak 100 milyon yıldan fazla bir süre içinde “magma okyanusunun” çoğu kristalleşti ve Ay kabuğu oluştu. Ay’ın çoğu, ay regoliti adı verilen bir kömür grisi toz yığını ve kayalık enkazla kaplıdır.

Ay’ın kendi doğal ışığı yoktur. Güneş, ayın bir bölümünü aydınlatır ve yansıması, onun hakkında ne gördüğümüzü belirler. Ayın yarısı belli bir noktada aydınlanırken diğer yarısı karanlıkta kalır. Ancak, Ay’ın yörüngesindeki konumuna bağlı olarak, aydınlatılmış yarının farklı kısımlarını görüyoruz. Bu konumlar sekiz türe ayrılabilir – Yeni Ay, Büyüyen Hilal, İlk Dördün, Büyüyen Kambur, Dolunay, Azalan Kambur, Son Dördün ve Azalan Hilal.

Dolunay, kendimizi ifade etmek, ilişkilerimizi sağlamlaştırmak, hayatımızdaki toksinleri atmak ve olumlu değişiklikler yapmak için enerjiyi en çok hissettiğimiz bir zamandır. Sıcaklık yavaş yavaş ısınmaya ve yer erimeye başladığında, kızılgerdanlar geri döndüğünde ve solucanlar ortaya çıktığında, işte o zaman Mart ayındaki Dolunay’ın yakında burada olacağını bilirsiniz.

Mart dolunayının adı genellikle bir “süper ay”dır. Terim, 1979’da astrolog Richard Nolle tarafından kullanılmıştı ve onun Dünya’ya yakın yeni veya dolunayla ilgili olduğunu söyledi. Mart ayındaki dolunay, solucan ayı olarak da bilinir.

Mart ayındaki Dolunay’ın diğer isimleri arasında Karga, Solucan, Kabuk, Bitki Özü ve Şeker Ayı yer alır. Karga Ayı adı, ABD’de kargaların ay boyunca sık sık gakladığını fark eden kuzeybatı kabileleri tarafından verilmiştir.

Diğer bazı gruplar veya kültürler, geceleri donan kar kabuğundan dolayı Kabuklu Ay (Crust Moon) adını verdiler. Bazı insanlar ise buna Öz veya Şeker Ayı (Sap or Sugar Moon) diyor çünkü ay, akçaağaç ağaçlarına dokunma zamanı olan erken bir baharı getirdi.

İbrani takviminde dolunay, Pesah (Passover) kutlamasıyla bağlantılı olan Nisan ayının ortasına denk gelir. Bu tatil aynı zamanda Yahudilerin Mısır’daki köleliğini kaldırılmasını da kutluyor. Hindular için bu dolunay, iyinin kötüyü yenmesini kutlayan Holi’ye karşılık gelir.

Sri Lanka’da dolunay, Buda’nın aydınlanma geçirdikten sonra babasıyla ilk buluşmasını işaret eden Madin Poya veya Medin olarak bilinir.

Ve İslam dinine inanan Müslümanlar için dolunay ise Ramazan ayından önceki Şaban ayının ortasına düşer.

Dolunay Nedir?

Dolunay, Ay’ın Dünya’nın bakış açısından tamamen aydınlatılmış göründüğü ay evresidir. Dolunaylar ay evresinin sonunu işaretler. Güneş ve ay gökyüzünde karşı karşıya geldiğinde ortaya çıkarlar. Bu noktada güneş, ayın tam yüzünü aydınlatır.

Ay fiziksel olduğu kadar duygusal bedeni de temsil eder. Dolunay, alıcı olma, ruhun ışığını ve farkındalığını duygusal ve fiziksel bedeninize götürme zamanıdır.

Solucanın Ay İsminin Arkasındaki Şaşırtıcı Gerçek

Mart ayındaki dolunay, Solucan Ay adıyla anılır. Uzun yıllar ilkbaharda toprağın ısınmasıyla ortaya çıkan solucanlara bu adın verildiğini düşünülür. Bu, ardıç kuşlarını ve diğer kuşları beslenmeye davet eder!

Ancak, daha fazla araştırma başka bir açıklama ortaya çıkarmıştır. 1760’larda Kaptan Jonathan Carver, Naudowessie (Dakota) ve diğer Kızılderili kabilelerini ziyaret ettiği esnada Solucan Ay adının, ağaçların ve diğerlerinin erimekte olan kabuklarından çıkmaya başlayan farklı bir tür “solucan”a -böcek larvalarına- atıfta bulunduğunu yazmıştır.

Mart 2023 Dolunayı Ne Zaman?

Kış mevsiminin son dolunayı 6 Mart Pazartesi ve 7 Mart Salı geceleri görünecek. Çıplak gözle ve hava izin verdiği sürece, ay muhtemelen hem 6 Mart Pazartesi hem de 7 Mart Salı gecelerinde dolunay görünümünde. Spesifik olarak, Mart ayındaki Solucan Dolunayı 7 Mart 2023 Salı günü Türkiye saatiyle saat 15.40’ta gözlenmeye başlamış ve Başak burcunda 16 derecede gerçekleşmişti.

Dolunay, yeni ay evresinde başlangıcı yaşanan olay ve durumları doruk noktasına çıkarıyor. 7 Mart 2023’te Balık burcundaki Güneş ile Başak burcundaki Ay, karşıt açı oluşturacak ve bu tarihte dolunay, Başak burcunda gözlenecek.

Bizi Başak burcunun etkisiyle günlük işler, rutinler, fiziksel sağlık ve düzen konusunda özenli olmaya teşvik ederken Balık burcunun etkisiyle ruhsal dengeye çağırıyor. Bu dönemde duygusal ihtiyaçlarınızı keşfetmek için fırsat yakalayabilirsiniz. Dolunayın gökyüzünde oluşturduğu aydınlanma gibi hayatınızda da sembolik bir aydınlanma yaşayabilir ve önemli bir eksikliğin farkına aniden varabilirsiniz.

2023 Yeni Ay ve Dolunay Tarihleri

 • 5 Şub 2023 – Aslan Dolunayı
 • 20 Şubat 2023 – Balık Burcunda Yeni Ay
 • 7 Mar 2023 – Başak Burcunda Mart Dolunayı
 • 21 Mart 2023 – Koç Burcunda Yeni Ay
 • 6 Nisan 2023 – Terazi Burcunda Dolunay
 • 20 Nisan 2023 – Koç Burcunda Yeni Ay
 • 20 Nisan 2023 – Güneş Tutulması
 • 5 Mayıs 2023 – Ay Tutulması
 • 5 Mayıs 2023 – Akrep Burcunda Mayıs Dolunayı
 • 19 Mayıs 2023 – Boğa Burcunda Yeni Ay
 • 4 Haziran 2023 – Yay Burcunda Dolunay
 • 18 Haziran 2023 – İkizler Burcunda Yeni Ay
 • 3 Temmuz 2023 – Oğlak Burcunda Dolunay
 • 17 Temmuz 2023 – Yengeç Burcunda Yeni Ay
 • 1 Ağustos 2023 – Kova Burcunda Dolunay
 • 16 Ağustos 2023 Aslan Burcunda Yeni Ay
 • 31 Ağustos 2023 – Balık Burcunda Dolunay
 • 15 Eylül 2023 – Başak Burcunda Yeni Ay
 • 29 Eyl 2023- Koç Burcunda Dolunay
 • 14 Eki 2023 – Terazi Burcunda Yeni Ay
 • 14 Eki 2023 – Güneş tutulması
 • 28 Eki 2023 – Boğa Burcunda Ay Tutulması
 • 28 Eki 2023 – Boğa Burcunda Dolunay
 • 13 Kas 2023 – Akrep Burcuna Yeni Ay
 • 27 Kas 2023 – İkizler Burcunda Dolunay
 • 12 Ara 2023 – Yay Burcunda Yeni Ay
 • 27 Ara 2023 – Yengeç Burcunda Aralık Dolunayı

Ay hakkında ilginç gerçek bilgiler

 1. Ayda su var; Su,  ay yüzeyinin üzerinde ve altında toz ve mineraller içinde hapsolmuş buz şeklindedir.
 2. Ayın yüzeyi karanlıktır; Ay normal gece gökyüzüne göre çok parlak görünse de ayın yüzeyi tamamen karanlıktır.
 3. Ay bizden uzaklaşıyor; 4,5 milyar yaşındaki Ay her yıl gezegenimizden yaklaşık 3,8 cm uzaklaşıyor.
 4. Ay ve güneş benzer boyutlarda değil; Güneş ve Ay yaklaşık olarak aynı büyüklükte görünseler de Ay, Güneş’ten 400 kat daha küçüktür, ancak Dünya’ya sadece daha yakındır.
 5. Ay, Güneş Sistemindeki ikinci en yoğun uydudur. Yoğunlukları bilinenler arasındadır. Bununla birlikte, Ay’ın iç çekirdeği küçüktür, yarıçapı yaklaşık 350 kilometre (220 mil) veya daha azdır. Bileşimi tam olarak anlaşılamamıştır, ancak muhtemelen az miktarda kükürt ve nikel ile alaşımlanmış metalik demirdir; Ay’ın zaman değişkenli dönüşüne ilişkin analizler, Ay’ın en azından kısmen erimiş olduğunu gösteriyor.
 6. Ay ve Güneş’in yerçekimi, bu gün daha yüksek gelgitlere neden olur.
 7. Ay karanlık olduğu için Yeni Ay diğer yıldızları ve gezegenleri gözlemlemek için iyi bir gecedir.
 8. Güneş tutulmasına neden olur. Yılda birkaç kez Ay, Güneş’i örter ve Dünya’da bir siluet olarak görünür.
 9. Ay, Güneş ile hizalanır. Yeni Ay, çıplak gözle görülemeyecek şekilde Güneş ile birlikte doğar ve batar.
 10. Bazı yıllarda, biri Kara Ay olan 13 Yeni Ay vardır.

Dolunayın enerjisi ne kadar sürer?

Dolunay enerjisinden gelen güç ve enerjiye, dolunaydan üç gün önce, dolunayda ve üç gün sonra olmak üzere yaklaşık bir hafta boyunca erişilebilir.

Dolunay uykuyu etkiler mi?

Yeterli araştırma, dolunaya giden günlerde insanların normalden daha geç yattığını ve daha az uyuduğunu kanıtladı. Dolunay, REM uykusuna girmede aynı şekilde gecikmeye neden olabilir.

Dolunayda dilek tutabilir miyim ve işe yarıyor mu?

Kesinlikle. Yeni ayda yeni bir şeye başlama gücü vardır. O yüzden bu süre zarfında birçok inanışa göre niyet ederek dilek tutmak uygun görülmüştür. Yeni ay, inanışa göre hayallerin gerçekleştiği ve dileklerin kabul olduğu bir zamandır. Çünkü Ay ve Dünya birbiriyle dengededir.

Dolunay ve Deprem İlişkisi

Ay dolunaya yakınken depremlerin daha sık olduğuna dair yaygın bir inanış vardır. Açıklamalardan bazıları Dolunayın en güçlü gelgit çekimine sahip olduğu ve bunun da Dünya’nın kabuğuna daha fazla baskı uyguladığı ve bir fayın kayma olasılığını artırdığı söylüyor.

Ancak “Her tutulma sonrası deprem olur mu?” sorusunun yanıtı “Hayır” olarak veriliyor. Astrologlar, ancak çok riskli olduğu ifade edilen yeniay, dolunay ve tutulmalarda dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor.

ABD Jeoloji Araştırması araştırmacısı Susan Hough, Seismological Research Letters dergisinde yayınlanan çalışma için, 1600’lere kadar uzanan ve 8 veya daha büyük depremlerin tarihlerini ve ay evrelerini eşleştirdi. Depremlerin görülme sıklığının, ayın veya güneşin Dünya’ya göre konumu arasında hiçbir ilişki olmadığını buldu. Hough bir basın açıklamasında “Veriler tamamen rastgele” ifadesini kullandı.

Depremlerin sabah veya akşam meydana gelme olasılığı eşittir. Geçmişte yapılan birçok çalışma, büyük deprem kataloglarını kullanırken, deprem oluşum hızı ile yarı günlük gelgitler arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir.

Bununla birlikte, son zamanlarda yapılan birkaç araştırma, (ayın dünyaya göre konumundan kaynaklanan) dünya gelgitleri ile bazı deprem türleri arasında bir ilişki bulmuştur. Örneğin bir çalışma, dolunay veya yeni ay gibi daha yüksek dünya ve okyanus gelgitlerinin olduğu zamanlarda, depremlerin kıtaların kenarlarına yakın sığ bindirme faylarında ve (su altı) dalma zonlarında olma ihtimalinin daha yüksek olduğu sonucuna varıyor.

Ay, güneş ve diğer gezegenler, yerçekimi alanında bozulmalar (küçük değişiklikler) şeklinde dünya üzerinde bir etkiye sahiptir. Göreceli etki miktarı, nesnenin kütlesi ile orantılıdır ve dünyaya olan mesafesinin üçüncü kuvveti ile ters orantılıdır.

Ay veya güneş tutulmaları, elbette dolunayın ve yeniay’ın özel durumlarını temsil eder, ancak dolunay ve yeniay’dan özel veya farklı bir gelgit etkisine neden olmaz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu