Yaşam

2022 Güneş ve Ay Tutulması Tarihleri

2022 Güneş ve Ay Tutulması tarihleri ve bir sonraki tutulma ne zaman? 2022 Güneş tutulmaları, ay tutulmaları tarihleri ve saatleri

2022 Güneş ve Ay Tutulması tarihleri ve bir sonraki tutulma ne zaman? 2022 Güneş tutulmaları, ay tutulmaları tarihleri ve saatleri. Güneş ve ay tutulması Türkiye’den görülecek mi?

2022’de kaç tutulma var? Bir sonraki Tutulma ne zaman? Güneş tutulmaları, ay tutulmaları ve geçişler dahil olmak üzere 2022 tutulma tarihleri ve saatleri nedir? Tutulma ne demek? Ay ve Güneş tutulması olunca ne oluyor? Ay tutulması ve Güneş tutulması ne demek? Tutulma nasıl oluşur ve özellikleri nelerdir? Merkür geçişi nedir? Güneş ve ay tutulması astrolojik etkileri nelerdir? 2022 Tutulmalar bizi astrolojik olarak nasıl etkiler? Astrolojide Ay ve Güneş Tutulması ne anlama gelir?

2022 Güneş ve Ay Tutulması Tarihleri

2022 yılında 4 tutulma, 2 güneş tutulması ve 2 ay tutulması olacak ve Merkür geçişi olmayacak. Tutulmalardan ikisi Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinden izlenebilecek.

30 Nisan 2022: Parçalı Güneş Tutulması

Yılın ilk tutulması 2022’nin Nisan ayının 30’unda gerçekleşecek ve bu tutulma pek çok insan tarafından görülemeyecek. (Kısmi güneş tutulması güneydoğu Pasifik Okyanusu, Antarktika Yarımadası ve Güney Güney Amerika’dan görülebilir.)

Kısmi tutulmanın başladığı ilk tarih 30 Nisan 2022 Cumartesi günü Türkiye saatiyle 21:45 (UTC 18:45), maksimum tutulma ise 23:41’de gerçekleşecek. 30 Nisan Parçalı güneş tutulmasının son aşaması ise 1 Mayıs 2022 Türkiye saatiyle 01:37 (UTC 30 Nis 2022 saat 22:27)’de tamamlanacak. Türkiye genelinde konum itibariyle 30 Nisan kısmi güneş tutulması gözlemlenemeyecek.

30 Nisan tutulması, Ay’ın Dünya’dan en uzak noktası olan apojeye ulaşmasından sadece dört gün önce gerçekleşir. 2022’deki iki parçalı güneş tutulmasından ilki olacak. İkincisi 25 Ekim’de gerçekleşecek, o zaman 2023’e kadar başka bir tam güneş tutulması görmeyeceğiz.

15-16 Mayıs 2022: Tam Ay tutulması

Yılın ikinci tutulması 30 Nisan’daki kısmi güneş tutulmasından iki hafta sonra 16 Mayıs 2022’de tam bir ay tutulması gerçekleşecek. (Güneş tutulması her zaman bir ay tutulmasından yaklaşık iki hafta önce veya sonra meydana gelir.)

Bu tutulma, kuzeybatı bölgeleri hariç, Kuzey Amerika’dan görülebilir. Türkiye’den ise sadece tutulmanın başlangıcı ve ilk kısmi tutulma evresi görülebilecek. 2022 Kanlı ay tutulmasının diğer evreleri ise Türkiye’de ay ufkun altında kaldığından izlenemeyecek.

2022 tam ay tutulması (Kanlı Ay) Avrupa ve Afrika bölgelerinden daha kolay görülecek. Ancak, Kuzey ve Güney Amerika’daki gözlemciler için, eylemlerin çoğu aslında 15 Mayıs Pazar akşamı geç saatlerde gerçekleşecek.

16 Mayıs 2022 Pazartesi günü Türkiye saatiyle 05:27’de (02:27 UTC) başlayan tam ay tutulması 16 Mayıs 07:11’de (04:11 UTC) maksimum seviyesine ulaşacak ve saat 08:55’de (05:55 UTC) sona erecek.

25 Ekim 2022: Parçalı Güneş Tutulması

2022’nin ikinci kısmi güneş tutulması Avrupa’nın çoğu bölgesi dahil olmak üzere Kuzey Afrika’dan, Orta Doğu’dan ve Asya’nın batı bölgelerinden izlenebilecek. Avrupa, Orta Doğu, batı Asya ve kuzeydoğu Afrika’dakiler en iyi izleme bölgesine sahiptir.

2022 Kısmi Güneş Tutulması Türkiye üzerinden de görülebilecek. 25 Ekim Salı Türkiye saatiyle 11:58’de (08:58 UTC) başlayacak olan tutulma, 14:00’da maksimum seviyesine ulaşacak ve 16:02’de sona erecek.

8 Kasım 2022: Tam Ay tutulması

Yılın ikinci ve son tam ay tutulması, 25 Ekim güneş tutulmasından iki hafta sonra gerçekleşiyor. 7-8 Kasım 2022 Kanlı Ay Tutulması; Asya, Avustralya, Kuzey Amerika, kuzey ve doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinden ve Güney Amerika’nın çoğundan görülebilecek. Türkiye’de ay ufkun altında kaldığından izlenemeyecek.

8 Kasım 2022 Salı günü Türkiye saatiyle 12:09’da (09:09 UTC) başlayan tam ay tutulması saat 13:59’da (10:59 UTC) maksimum seviyesine ulaşacak ve saat 15:49’da (12:49 UTC) sona erecek. (Tutulma hesaplamaları genellikle birkaç saniyeye kadar doğrudur.)

Bu tutulma bize iki ender olayı da bizlere sunuyor.

İlk olarak, Taurid meteorlarının yıllık gösterimi sırasında meydana gelir. Genellikle Tauridler meteorları sadece zayıf bir görünüm sunar ve bu metaor yağmurları birkaç hafta sürer. Ancak bu yıl, meteor uzmanları arasında yoğun bir Taurid yığınının Ekim sonu ile 10 Kasım arasında daha yüksek oranlar ve belki de çok sayıda parlak ateş topu şeklinde görünebileceği yönünde bir beklenti var. Öyleyse, 8 Kasım’daki tutulma sırasında “kayan yıldızlar” gökyüzünü süsleyebilir.

İkinci ender olay ise, tutulma sırasında Ay’ın sadece birkaç derece doğusunda yer alacak olan Uranüs gezegeni ile ilgilidir. Uranüs parlak bir gezegen değildir.

Bu ay tutulması sırasında bu uzak gezegen 8 Kasım’da Uranüs ve Güneş’in Dünya’nın zıt taraflarında olduğu döneme ulaşacak ve bu nedenle en parlak döneminde olacak (büyüklük 5.6). Uranüs, mükemmel karanlık gökyüzü koşullarında, çıplak gözle sadece soluk mavi bir nokta olarak görülebilir. Ancak genel olarak, onu görmek için dürbün veya küçük bir teleskop gerekir. Dürbünle görüntülenebilen bu nadir olay, 8 Kasım’da 19:05-19:53 saatleri arasında gerçekleşecek.

Ne yazık ki Türkiye genelinden herhangi bir örtülme görünmeyecektir.

Ay Tutulması Nedir?

Ay veya gezegen gibi bir gök cismi başka bir gök cismi gölgesine girdiğinde bir tutulma meydana gelir. Dünya’da tanık olduğumuz iki tür tutulma; güneş tutulması ve ay tutulmasıdır.

Ay, Güneş’in tam önünden geçtiğinde, ışığını kısmen veya tamamen bloke ettiğinde güneş tutulması meydana gelir. Güneş tutulmaları sadece belirli alanlarda görülebilir ve güvenli bir şekilde izlenebilmesi için göz koruması gerekir.

Ay tutulması, Ay’dan yansıyan güneş ışığının tamamını veya bir kısmını kesen Dünya’nın gölgesine girdiğinde meydana gelir. Ay tutulmaları, teknik olarak Dünya’nın tüm gece tarafından görülebilir, ancak yarı gölgeli bir tutulma sırasında, Ay’ın aydınlatmasının azalması hafiftir.

İki tür ay tutulması vardır:

  • Tam ay tutulması.
  • Kısmi ay tutulması.

Ay ve Güneş, Dünya’nın tam zıt taraflarında olduğunda tam bir ay tutulması meydana gelir. Ay, Dünya’nın gölgesinde olmasına rağmen, güneş ışığının bir kısmı Ay’a ulaşır. Güneş ışığı, mavi ışığın çoğunu filtreleyen Dünya atmosferinden geçer. Bu, Ay’ın dünyadaki insanlara kırmızı (kanlı) görünmesini sağlar.

Ay’ın bir kısmı Dünya’nın gölgesine girdiğinde kısmi ay tutulması meydana gelir. Parçalı tutulmada, Dünya’nın gölgesi Ay’ın Dünya’ya bakan tarafında çok karanlık görünür.

Güneş Tutulması nedir?

Bazen Ay Dünya’nın etrafında dönerken Ay, Güneş ile Dünya arasında hareket eder. Bu olduğunda, Ay, Güneş’in ışığının Dünya’ya ulaşmasını engeller. Bu, Güneş tutulmasına neden olur. Güneş tutulması sırasında Ay, Dünya’ya gölge düşürür.

Üç ana güneş tutulması türü vardır:

Tam güneş tutulması: Dünya üzerinde küçük bir alandan tam güneş tutulması görülebilir. Tam tutulmayı gören insanlar, Dünya’ya çarptığında Ay’ın gölgesinin merkezindedir. Gökyüzü çok karanlık olur, sanki geceymiş gibi. Tam tutulmanın gerçekleşmesi için Güneş, Ay ve Dünya’nın doğrudan bir çizgide olması gerekir.

Kısmi güneş tutulması: Bu, Güneş, Ay ve Dünya tam olarak aynı hizada olmadığında meydana gelir. Güneş, yüzeyinin küçük bir bölümünde koyu bir gölgeye sahip gibi görünür.

Halkalı güneş tutulması: Ay Dünya’dan en uzak olduğunda halkalı bir tutulma olur. Ay daha uzakta olduğu için daha küçük görünür ve Güneş’in tüm görüşünü engellemez. Güneş’in önündeki Ay, Güneş renginde daha büyük bir diskin üzerinde karanlık bir disk gibi görünür. Bu, Ay’ın etrafında bir halka gibi görünen bir şey yaratır.

Tutulma özellikleri nelerdir?

Doğa olayları özellikle gökyüzü ve astroloji ile ilgilenenler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Ancak tüm tutulmalar aynı değildir. Ay ve güneş tutulmalarının gerçekleşmesi için birkaç farklı yol vardır:

  • Ay veya Güneş tamamen bloke edildiğinde tam bir tutulma (Ay veya Güneş) meydana gelir.
  • Tam bir ay tutulması sırasında , Ay, Dünya’nın gölgesinin (umbra adı verilen) karanlık merkezi tarafından tamamen gizlenir ve Ay’a koyu, kırmızımsı bir renk verir.
  • Tam güneş tutulması sırasında , Güneş Ay tarafından tamamen gizlenir ve bu da kısa bir süre huşu uyandıran karanlıkla sonuçlanır.
  • Ay’ın veya Güneş’in yalnızca bir kısmı gizlendiğinde (Ay’ın veya Güneş’in) kısmi tutulması meydana gelir.

Halkalı tutulma, bir güneş tutulması türüdür. Halkalı tutulmalar, tam güneş tutulmalarına benzer (Güneş’in Ay tarafından tamamen gizlendiği), ancak halkalı bir tutulmada, Ay’ın görünen boyutu Güneş’inkinden daha küçüktür, bu da Güneş’in tamamen gizlenmediği anlamına gelir. Bu, halka adı verilen çok parlak bir ışık halkasıyla sonuçlanır.

Penumbral tutulma bir tür ay tutulmasıdır. Yarı gölgeli tutulmalar, Ay Dünya’nın gölgesinin (penumbra olarak adlandırılan) yalnızca soluk dış kenarına girdiğinde meydana gelir ve bu da Ay’ın normalden biraz daha koyu görünmesine neden olur. Etkisi o kadar azdır ki, bakmayı bilmedikçe bir yarı gölgeli tutulmayı tanımak zor olabilir!

Ayrıca, görsel olarak çarpıcı olmasa da, tutulmaya benzeyen, transit adı verilen bir fenomen vardır:

Bir gök cismi daha büyük bir gök cismi ile üçüncü bir gök cismi arasından geçtiğinde bir geçiş meydana gelir. Örneğin Merkür, Güneş ile Dünya arasından geçtiğinde buna Merkür geçişi denir. Dünya, Güneş’ten üçüncü gezegen olduğu için, hem Merkür hem de Venüs’ün geçişlerini gözlemleyebiliriz.

2023’teki tutulmalar

  • 20 Nis 2023 – Tam Güneş Tutulması
  • 5-6 Mayıs 2023 — Yarı Gölgeli Ay Tutulması
  • 14 Eki 2023 – Halkalı Güneş Tutulması
  • 28–29 Eki 2023 — Kısmi Ay Tutulması

Kaynak: timeanddate.com

Güneş ve ay tutulması 1 yılda kaç kere olur?

NASA’ya göre, her yıl iki ila dört güneş tutulması meydana gelirken, ay tutulmaları daha az sıklıkta görülür. Herhangi bir takvim yılında, maksimum dört güneş tutulması ve üç ay tutulması gerçekleşir. Bir yıldaki minimum 4 tutulma gerçekleşirken bu dört tutulmadan 2’si her zaman güneş tutulmasıdır. Nadir olmakla birlikte, bir takvim yılında gerçekleşebilecek maksimum tutulma sayısı yedidir.

Güneş ve Ay Tutulması 2022 ve Astroloji

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 2022’de dört tutulma var. Tutulmalar, meseleleri gün ışığına çıkardıkları ve daha önce görmediğimiz şeyleri ortaya çıkardıkları için zamanın işaretleridir. Meydana geldikten sonra hemen harekete geçmeleri gerekir, bu da onları önemli olayların göstergeleri haline getirir. Güneş tutulmaları güçlü yeni aylara benzerken, ay tutulmaları yoğun dolunaylara benzer.

30 Nisan’da Boğa burcunda bir güneş tutulması meydana geliyor. Bu tutulma, ilişkileri geliştirmemizi, göz alıcı bir yaşam sürmemizi, kemiklerimizi dinlendirmemizi ve büyük işleri başarmak ve inşa etmek için yaratıcı yeteneklerimizi kullanmamızı istiyor.

16 Mayıs’ta Akrep burcundaki ay tutulması, iletişimsizliklere neden oluyor, bu yüzden duygularımız ve duygularımızla doğrudan olmamız hepimiz için çok önemli.

25 Ekim, bizi değişmeye, dönüşmeye ve gelişmeye teşvik edecek Akrep burcundaki güneş tutulmasını getiriyor. Bu, beklediğimiz büyüme anı.

8 Kasım’da Boğa burcundaki ay tutulması bizi egolarımızı bir kenara bırakmaya ve kime, neye ve ne pahasına olursa olsun sevdiğimiz her şeye adamaya itiyor.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu