GündemSözler

En Güzel Aşure Günü Mesajları, 2023 Aşure Günü Sözleri

2023 En güzel ve anlamlı Aşure Günü mesajları ile sevdiklerinize gönderebileceğiniz en güzel tebrik mesajları, sözleri

2023 En güzel Aşure Günü mesajları ile sevdiklerinize gönderebileceğiniz en güzel tebrik mesajları yazımızda derledik. Muharrem ayında bolluk bereket getiren 10 Muharrem Aşure günü için sevdiklerinize gönderebileceğiniz tebrik sözleri ve mesajları

2023 Aşure Günü Ne Zaman?

Bugün günlerden Aşure Günü! Aşurelerin yapılıp dağıtılacağı, Aşure Günü ve Muharrem ayı mesajlarının paylaşılacağı Aşure Gününüz kutlu olsun. Aşure Günü, Muharrem ayının 10. Gününe denk gelir. 2023 Aşure 27 Temmuz 2023 Perşembe akşamı başlayacak ve 28 Temmuz 2023 Cuma günü akşamı bitecek.

  • 9 Muharrem 1445 – 27 Temmuz 2023 Perşembe
  • 10 Muharrem 1445 – 28 Temmuz 2023 Cuma

İslam alemi, 1445 Hicri yılbaşı sevinci 19 Temmuz 2023 Çarşamba günü itibariyle Muharrem ayı ve Hicri yeni yıl başlıyor. Mübarek Muharrem ayının girmesiyle Hicret ve Kerbelâ gibi İslam dünyasının ortak duygularını, birlik ve beraberliğinin önemini taşıyan Aşure günü bu ay içerisinde yer alıyor.

Aşure kelime anlamı olarak Arapça 10 anlamına geliyor. Bu anlamı Hicri takvimde Muharrem ayının 10. gününe gelmesinden kaynaklanıyor.

İslami takvimin ilk ayı Muharrem ayının 10. günü idrak edilen Aşure günü, bu sene 28 Temmuz 2023 Cuma gününe denk geliyor. İslam tarihinde birçok önemli olayın gerçekleştiği bu mübarek günde sevdiklerinize göndermek isteyeceğiniz ve internette aradığınız Aşure Günü mesajları yazılı ve resimli olarak yazımızda bulabilirsiniz.

İşte sevdiklerinize Facebook, Twitter, WhatsApp ve SMS ile gönderebileceğiniz en anlamlı, en güzel, Hadisli, Ayetli ve dualı, resimli, sözlü Aşure günü mesajları, Muharrem ayı kutlama, tebrik sözleri

Aşure Günü Mesajları

Aşure Günü 2023: Aşure Dilekleri, Mesajlar, SMS, Alıntılar ve Görseller

Cenab-ı Allah bizleri birlikten beraberlikten iyilikten güzellikten ayırmasın. Aşure Gününüz Kutlu Olsun…

Aşure Günü’nün bereketi bizleri kuşatsın, Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi daim etsin. Şehadetlerinin sene-i devriyesinde Hz. Hüseyin ve tüm Kerbela şehitlerimize Allah rahmet eylesin…

Muharrem Ayı’nın başlangıcında, mazlumun başı hakkı için, zalimin üzerine yürürken katledilen İmam Hüseyin’e ve Ehl-i Beytine selam ola.

Yas-ı Matem’de niyet eden, nefsini dara çeken tüm canların Hakk nezdinde oruçları kabul ola, Muharrem Ayı ülkemize ve tüm insanlığa huzur, adalet, barış ve bereket getire…

Orman yangınları ve salgın hastalıklarla mücadele ettiğimiz bu zor günlerde, Hicri yeni yılınız, Muharrem ayınız ve Aşure Gününüz mübarek, dualarımız kabul olsun. Allah milletimize sağlık, huzur ve afiyet içinde yaşamayı nasip etsin.

Ülkemizin ve tüm Müslüman âleminin Hicri 1445. yılını, Muharrem ayını ve idrak ettiğimiz Aşure Gününü tebrik ediyorum. Rabb’im sağlık, sıhhat, huzur içerisinde milletimizi nice senelere ulaştırması dileklerimle mutlu, huzurlu ve bereketli hayırlı günler dilerim.

Allah Azze ve celle, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Dualarınız ibadet ve orucunuz kabul olsun.

Aşure gününde yaptığınız tüm ibadetler kabul olur inşallah Cenab-ı Allah bu mübarek günde affedilmemiş günahımızı bırakmasın. Aşure Gününüz ve Geceniz Mübarek Olsun.

Aşurede içe katılan kuru üzüm, incir, nar değil, sevgilerimizdir. En tatlı günler sizin olsun.

Yükü sevgi, özü saygı, gücü barış, süsü hoşgörü olan mübarek dinimizin seçtiği her yıl Muharrem ayının 10. günü kutlanan aşure gününüz kutlu olsun.

”Cenab-ı Allah bizleri birlikten beraberlikten iyilikten güzellikten ayırmasın. Aşure Gününüz Kutlu Olsun…

Öfkenin, kibrin ve bencilliğin yerini dayanışmanın, dostluğun ve kardeşliğin aldığı, bolluk ve bereketin artarak devam ettiği bir Aşure Günü ve Muharrem ayı diliyorum.

”Aşure gününde yaptığınız tüm ibadetler kabul olur inşallah Cenab-ı Allah bu mübarek günde affedilmemiş günahımızı bırakmasın. Aşure Gününüz ve Geceniz Mübarek Olsun.”

Rahmet, mağfiret ve bereketin yağmur gibi yağdığı günlerden birine; mübarek Muharrem Ayı ve Aşure gününe erişmenin sevinci içerisinde sizin ve tüm sevdiklerinizin Hicri Yeni yılını kutlarım…

”Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur.” Hadis-i Şerif

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki:  “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç Allah’ın ayı Muharrem orucudur” (Sahih-i Müslim).

“… Zira o aydaki bir günde Allah bir kavmin tövbesini kabul etmiş ve başka kavimlerin tövbesini de kabul edecektir.” (Sünen-i Tirmizi).

“Ey Âdemoğlu! Günahın, bulutlar kadar olsa da istiğfar ettiğin takdirde günahının çok oluşuna bakmam, affederim.” (Tirmizi, Deavât, 109) diyen Rabbimiz, bu gecede günahlarımızı affetsin, dualarımızı kabul etsin… Aşure Gününüz ve Muharrem Ayınız Mübarek olsun…

Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sıcaklığı yuvamıza dolması dileğiyle Aşure gününüz ve Muharrem ayınız mübarek olsun.

Hz. Peygamber Mekke-i Mükerreme’den Medîne-i Münevvere’ye hicretin başlangıç kabûl edildiği seneye Hicrî Yıl denir. Ayın hareketi esâs tutulduğu için Hicrî Kamerî Sene veya Sene-i Kameriyye adı verilir. Muharrem ayının İslam tarihinde önemli yeri vardır. Bu ayın onuncu gününe aşure günü denir.

Aşure Günü Mesajları Sözleri

“Aşure sırasında Hz. Musa’nın kahramanlığını ve tiran Firavun’un helâkını anıyoruz. Bu gün aynı zamanda Allah Resulü’nün (s.a.v.) torunu Hüseyin ibn Ali’nin haksızlığa ve sapkınlığa karşı duruşundan dolayı fedakarlığını da hatırlatır.” – Şeyh Hasan el-Kettani (Allah O’nu korusun)

”Aşure gününde sevgilerimizi de paylaşalım güzel günler milletimizin olsun.”

“Cenab-ı Hakk’ın bir lütfuna şükretmek, Allah’ın sizi başka bir lütuf ile ödüllendirmesini sağlar.”

”Muharremin onuncu gününe Aşure Günü denir. Bugüne özel bir saygı gösterilmelidir. Zira Arşın hamili bulunan melekler o günün değerini bilir.”

“Allah’ın elçisi (Müslümanlara) Aşure günü oruç tutmalarını emretti ve Ramazan ayında oruç tutmak farz kılınınca, o gün (Aşure) oruç tutmak veya etmemek isteğe bağlı hale geldi. (Sahih-i Buhari)

“Aşure berekettir, Aşure kardeşliktir, Aşure paylaşmaktır.” Aşure Günü’müz mübarek, birlik ve beraberliğimiz daim olsun.

Muharrem ayına girdiğimiz şu günlerde tutulan oruçlar kabul olsun. Sonrasında da Aşure Günü geliyor. Bereketli olsun.

Aşure günü oruç tutmak sünnettir, Aşure günü oruç tutmayı ve dua etmeyi unutmayın.

Aşure günü oruç tutmak, önceki yılın günahlarına kefaret olur.

Aşure günü (onuncu gün) oruç tutmak müstehabdır. Aşureden bir gün önce ve sonra oruç tutarsanız daha hayırlı olur.

“Allahu Teala mübarek Aşure gününde oruç tutanların amellerini kabul etsin, tutamayanlara da Allah bir fırsat daha versin.” – Şeyh Şibli

Aşure Günü – 10 Muharrem

”Daha sonra bunun için özür dilemeniz istenebilecek şeyleri yapmaktan kaçının! Çünkü mümin zarar vermez ve özür istemez, münafık ise her zaman zarar verir ve özür diler.”

“Aşûre Günü zerre kadar sadaka veren kimseye, Allahu Teâlâ Uhud Dağı kadar sevap verir”

Muharrem ayı ve aşure günü size ve tüm sevdiklerinize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan diliyorum.

Nerede bir mazluma zulüm ediliyorsa orası kerbela’dır. Zulme karşı, haksızlığa ve adaletsizliğe karşı, çıkarılan her ses ve her duruş, Hüseyni olabilmek ve Hüseyni kalabilmektir. Ne mutlu Evlad-ı Peygamber’in yolundan gidenlere. Aşure Gününüz mübarek olsun.

Aşure gününü de taatla geçirmek suretiyle değerlendirmek lazımdır. Yalnız bu aşure gününü bir gün önce ve bir gün sonra oruç tutmakla üç güne tamamlamak daha efdaldir. Aşure Gününüz Mübarek Olsun.

“Kim aşure günü (nafaka hususunda) ailesine geniş davranırsa Allah Teala da bütün sene boyunca onun rızkına bolluk ihsan eyler.” (Taberani, Evsat, IX, 121, Kebir, X, 77; Beyhaki, Şuab, III, 366.)

Aşure Günü Dilekleri 2023

Aşure günü, hakkın batıla galip gelmesinin, orucun, tövbenin ve salih ameller işlemenin anıldığı gündür.

“Hakka uyulmadığını ve batıldan vazgeçilmediğini görmüyor musun? Öyle ki, mümin Allah’a kavuşmayı (ölmeyi) dilerse, bana göre ölüm refahtan, zalimlerle yaşamak ise tiksinti ve rezillikten başka bir şey değildir.” – İmam Hüseyin

Hz. Adem’in tövbesini kabul ettiğin gibi, Hz. Yunus’u balığın karnından çıkardığın gibi, Hz. İbrahim’i ateşte yakmadığın gibi, Hz. Yusuf’u kuyudan çıkardığın gibi, bizi de bu günün hürmetine affet, dualarımızı kabul et Ya Rabbi… Aşure günümüz mübarek olsun.

“Bütün hamd ve şükürler Allah’a mahsustur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’na aittir. Muharreminiz mübarek olsun!”

Peygamber Efendimizin (SAV) kıymetlisi, “Bin defa mazlum olsan da bir defa zalim olma” diyen Hz. Ali’nin yadigarı, hakkı savunmak için çıktığı yolda, Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beyt’i rahmetle yad ediyorum.

Aşura; ta’zim ve matem günü olduğu kadar direnişin, cesaretin, sadakatin, şehadetin tarihe altın harflerle yazıldığı bir gündür. Allah katında tuttuğumuz oruçlar, ettiğimiz dualar kabul olsun… Aşure gününüz mübarek olsun

“Şüphesiz Allah katında ayların sayısı, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günden itibaren on ikidir; Bunlardan dördü kutsaldır..” (Tevbe Suresi, 36. Ayet)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Ramazan’dan sonra tutulan oruçların en hayırlısı, Allah’ın ayı olan Muharrem ayı orucudur.” (Sahih Müslim)

Aşure Günü

Hasan, Hüseyin’in sofra’sı olsun. Fadıma Ana’nın, hikmet’i dolsun. Sofra’mızdan yiyen, keramet bulsun. Bu gün, Aşure Gün’ümüzdür bizim.

“Alim insanın alâmetlerinden biri, kendi sözlerini tenkit etmesi ve çeşitli görüşlerden haberdar olmasıdır.”

”Rabbim’den bu aşure günümüzün hayırlara vesile olmasını ve tuttuğunuz oruçların, yaptığımız ibadetlerin hem kabul hem de makbul olmasını dilerim.”

“Bundan Âşûra eyleyen, hem ruhunu şad eyleyen, anda şefaat eyleyen, Hasan ile Hüseyin’dir.” (Yunus Emre) Tüm İslam âleminin Aşure Günü kutlu olsun. Kerbela’da şehit edilen Hazreti Hüseyin Efendimizi ve Kerbela şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

”Her aydan da üç gün oruç tutmak sünnet olduğu için, kişi bu aşure gününü de vesile ederek üç gün oruç tutarsa çok efdaldir. Aşure gününüz hayırlar getirsin…”

“Aşure günü bir yetimin başını okşayana, Allah’ u Teâlâ o yetimin başındaki kıllar kadar Cennet’te derece verir.” (Hâdis-i Şerif- Gunyet-üt-Tâlibîn) Aşure gününüz mübarek olsun.

“Yeni Hicri yılda, mübarek Muharrem ayında ve Aşure gününde dualarınız ibadet, orucunuz kabul olsun. Muharrem ayımız ve Aşure günümüz hayırlı ve bereketli olsun…”

Aşure SMS 2023

En cömert insan, kendisinden yardım beklemeyenlere yardım teklif edendir.

Kim Allah’a isyan ederek insanların hoşnutluğunu ararsa; Sonra Allah onu insanlara tabi kılar

Hikmet, hakikatin peşinden gitmedikçe tam olmaz.

”Aşurede içe atılan fındık fıstık değil, sevgilerimizdir. En tatlı günler sizin olsun.”

Benim için ölüm mutluluktan başka bir şey değildir ve zorbalar altında yaşamak cehennemde yaşamaktan başka bir şey değildir.

Affedilmemize vesile olması dileklerimle… Mübarek Hicri yılımız, Muharrem ayımız ve Aşure günümüz hakkınızda hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan dilerim.

Bütün din kardeşlerimin dolu dolu geçireceği yeni bir Hicri yıl dileklerimle, Muharrem ayı ve Aşure gününüzü tebrik ederim.

Bu mübarek gün ve gecelerde oruç ile, namaz ile, dua ile, Kur’an okuyarak süslemeyi RAMAZAN ayına ulaşabilmeyi Rabbim cümlemize nasip eylesin.

Duanız kabul, ameliniz makbul, hizmetiniz daim, saadetiniz kaim olsun. Aşure gününüz mübarek olsun…

İslam’ın nurlu yüzü kalbine dolsun, makamınız cennet, Hz. Peygamber komşunuz olsun. Günlerinize mutluluk, gönlünüze saadet, hanenize bereket dolsun. Muharrem ayınız ve Aşure Gününüz kutlu olsun.

“Cenab-ı Hakk’ın bir lütfuna şükretmek, Allah’ın sizi başka bir lütuf ile ödüllendirmesini sağlar.”

Allah’a kazanç ümidiyle ibadet edenler, hakiki kul değil, tacirdir. Allah’a korkudan (cezadan) ibadet edenler, işte onlar kuldur. Ve yaratıcısına şükretmek için Allah’a ibadet edenler, hür insanlardır ve ibadetleri haktır.

Bilin ki insanların size ihtiyacı Allah’ın size olan nimetlerindendir. O halde muhtaç insanları sana geldiklerinde geri çevirme, çünkü Allah’ın bereketi geri döner ve başka yere gider.

Ayıplarını sana ayna gibi gösteren gerçek dostun, seni pohpohlayan ve kusurlarını örten düşmanındır.

Kerbela, hak ile batılın, iman ile küfrün, mazlumla zalimin, imanla kaba kuvvetin çarpışmasıdır.

Aşure Günü Şiirleri

Konulur kazanlara şifa veren ürünler
Kaç türlü nimetlerden yapılır Aşûreler
Cami önlerindedir tezgâh ve tencereler
Namaz çıkışlarında bol bol ikram ederler

Muharrem ayındayız almalıyız hep öğüt
Allah’ın aflarından kesilmez asla umut
Peygamberimiz der ki “sevap vardır oruç tut”
Ramazan’dan sonraki en faziletli oruç

Asırlardır sürer bu gelenektir böylece
Ortak tatlara bakar seviniriz milletçe
Bolluk lezzet verirken pişen aş ve aşûre
Meydanlar dolar taşar çocuk, yetişkin, dede

Sinan KORKMAZ

Hicri Muharrem Ayı, tam onuncu gününde
Çok çeşitli olaylar gerçekleşmiş o günde

Bütün yerler ve gökler o günde yaratılmış
Hazreti Yusuf o gün derin kuyudan çıkmış

Hazreti Süleyman’a saltanat verilmesi
Hazreti İbrahim’in ateşten kurtulması

Yunus o gün kurtuldu balığın midesinden
Musa’nın kurtuluşu, Firavun’un şerrinden

Nuh’un Gemisi indi o gün Cûdi Dağına
Hazreti Yakup o gün kavuştu Yusuf’una

Hazreti Eyyub Nebi o gün iyileşmişti
Hazreti İsa o gün gökyüzüne çıkmıştı

Hüseyin Kerbela’da o günde şehit oldu
Ve Hazreti Âdem’in tövbesi kabul oldu

Kıyametin kopması o günde olacaktır
Haşirde büyük mizan o gün kurulacaktır

Muharrem’in Onuna “Aşure” deniliyor
”Aşure” “Onuncu gün” anlamına geliyor

Bu “Aşure Günü”nde bolca sadaka vermek
Çevre mescitlerini, gidip ziyaret etmek

Muharrem’in dokuzu, onu ve on birinde
Oruç tutmak sünnettir bu günün her birinde

Aşure günlerinde “Aşure” pişirilir
Adettir, komşulara, akrabaya verilir

Ahmet Tanyeri

Geldi hak muharrem geldi aşure
Her zaman nur yağdı açık kalplere
Bir çok imtihanı bu günde gördük
Hesaplar iratlar kaldı mahşere

Muharrem mübarek nurlu ve paktır
Aşure paylaşım gayesi Haktır
Müminin kalbinde muhabbet çoktur
Kalplere feyiz_dir bir tas aşure

Söyleyin müminler hakkı söyleyin
Ne söyler iseniz Hakka söyleyin
Bügün şehit oldu İmam Hüseyin
Hüzündür Duadır bir tas aşure

Bülbül güle hasret gülün dalında
Gül Hakkı zikreyler kendi dilinde
Bil ki hayır vardır vaki olanda
Ne büyük ibrettir bir tas aşure

Tevfik DÖLEK

“İnsanların size olan ihtiyacının Allah’ın lütuflarından olduğuna dikkat edin, muhtaçları ihmal etmeyin. Yoksa nimetler zorluklara dönüşecektir. Bilin ki, iyilikler size insanların saygısını ve övgüsünü ve Allah’ın mükâfatını getirir. İyi işleri bir insan olarak kişileştirebilir ve görselleştirebilseydiniz, onu, herkesin görmesi hoş olan, nazik ve iyi görünümlü olarak görürdünüz. Ve eğer kötülükleri hayal edebilseydiniz, onu çirkin ve iğrenç, kalpleri ondan nefret eder ve gözleri kapanmış görürdünüz.”

Bu yazılar da ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün