Gündem

15 Temmuz resmi tatil mi? Hangi güne denk geliyor?

15 Temmuz 2016 darbe kalkışmasının 5. yıl dönümü. Peki 15 Temmuz Resmi tatil mi? 2021 yılı 15 Temmuz günü hangi güne denk geliyor?

15 Temmuz 2016 darbe kalkışmasının 5. yıl dönümü. Peki 15 Temmuz Resmi tatil mi? 2021 yılı 15 Temmuz günü hangi güne denk geliyor? Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ülke çapında çeşitli törenlerle anılacak. Bu önemli gün öncesi milyonlarca vatandaş 15 Temmuz’un resmi tatil olup olmadığını merak ediyor.

15 Temmuz gününde kamu kurumları açık olacak mı ve Perşembe günü resmi tatil mi? 15 Temmuz tarihi resmi tatil mi, 2021 yılı 15 Temmuz hangi güne denk geliyor? Devlet daireleri, Bankalar, okullar, Kamu ve özel kuruluşlarda çalışanlar 15 Temmuz 2021 tatil mi olacak, Perşembe günü tatil mi?

Kamu ve özel kuruluşlarda çalışanlar 15 Temmuz 2021 tatil mi olacak merak ediyor. Bu yıl Perşembe gününe denk gelen Temmuz’un 15’i Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü tatil olacak mı?

15 Temmuz 2021 Hangi Güne Denk Geliyor?

2021 yılı 15 Temmuz şehitlerimizi ve gazilerimizi anma günü bu yıl Perşembe gününe denk geliyor.

15 Temmuz tarihi, darbe girişiminde hayatını kaybedenleri anmak amacıyla Demokrasi ve Millî Birlik Günü adıyla 2017’de resmî tatil olarak ilan edildi.

On beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ülke çapında çeşitli törenlerle anılacak. Resmi tatil kapsamında olan bu günde kamu kurumları kapalı ve tatil olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ’nün 15 Temmuz gecesi düzenlediği darbe girişimine ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her 15 Temmuz şehitlerimizi ve gazilerimizi anma günü olarak tatil ilan edilecektir.” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz 2021 Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ülke çapında çeşitli törenlerle anılacak.

Resmi Tatil Kararı

15 Temmuz 2016 tarihinde demokrasi zaferini kutlamak ve şehit olan vatandaşlarımızı, polis ve askerlerimizi anmak için “15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü” olarak 15 Temmuz 2016 yılından itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan kararla resmi tatil ilan edilmişti.

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun Metnine göre;

TBMM’de 15 Temmuz’un resmi tatil olarak ilan edilmesiyle ilgili karar;

MADDE 2- (1) 17.3.1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “ve 1 Mayıs günü” ibareleri “,1 Mayıs günü ve 15 Temmuz günü” olarak ve birinci fıkrasının (C) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“C) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü ve 15 Temmuz günü Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü tatilidir.”

15 Temmuz’da Bankalar Açık mı?

15 Temmuz günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamına alınmış ve bu gün resmi tatil ilan edildi. 2021 yılında Perşembe gününe denk gelen Demokrasi ve Milli Birlik Günü resmi tatil olması nedeniyle bankalar ve kamu kurumları kapalı olacak.

15 Temmuz Perşembe günü resmi tatil olduğu için bankalar kapalı olacak. Bankalarda işi olan vatandaşların 16 Temmuz Cuma gününü beklemeleri gerekiyor.

15 Temmuz’da Ptt ve Noterler Açık mı?

15 Temmuz Perşembe günü bankalar gibi PTT ve noterlerde kapalı olacak. Aynı şekilde PTT ve noterlerde işi olanların ertesi gün yani 16 Temmuz Cuma günü işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor.

15 Temmuz’da Hastane ve Eczaneler Açık mı?

15 Temmuz Perşembe günü resmi tatil olduğu için eczaneler de Eczacılar Birliği kararlarına göre ulusal bayramlarda tatil oluyor. Nöbetçi eczaneler dışındaki tüm eczaneler 15 Temmuz Perşembe günü kapalı olacak. Diğer yandan acil servisler dışında Devlet hastanelerinin poliklinik kesimleri de kapalı olacak.

15 Temmuz kargolar açık mı?

15 Temmuz’un resmi tatil olması nedeniyle birçok kurum kapalı olacak, kargolar açık mı merak ediliyor. Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, Sürat Kargo, MNG Kargo 15 Temmuz’un resmi tatil olması sebebi ile kargo dağıtımı yapılmayacağını duyurdu. Dolayısıyla bugün kargolar kapalı olacak ve hizmet vermeyecek. 16 Temmuz 2021 Cuma günü itibariyle kargocuların mesaisi de tekrar devam edecek.

16 Temmuz resmi ya da idari tatil olmayacak

Resmi tatil olan 15 Temmuz Perşembe günü ve Kurban Bayramı tatilinin birbirine yakın olması nedeniyle vatandaşlarda 11 günlük tatil beklentisi oluşmaya başlamıştı. Beklentiler doğrultusunda bugün kabine toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece 15 Temmuz Perşembe günü ülke genelinde tatil uygulaması olacağını söyledi. Ayrıca Kurban Bayramı tatili süresinin 9 gün olacağını duyurdu. Erdoğan, köprülerde bayram için uygulanan ücretsiz geçişin cuma gecesi başlayacağını da sözlerine ekledi.

Dolayısıyla 16 Temmuz Cuma günü resmi ve idari kurumlar tatil olmayacak ve mesaileri devam edecek.

Benzer Konular

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu