Gündem

15 Temmuz resmi tatil mi? Hangi güne denk geliyor?

15 Temmuz 2016 darbe kalkışmasının 7. yıl dönümü. Peki 15 Temmuz Resmi tatil mi? 2023 yılı 15 Temmuz günü hangi güne denk geliyor? Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ülke çapında çeşitli törenlerle anılacak.

15 Temmuz 2016 darbe kalkışmasının 7. yıl dönümü. Peki 15 Temmuz Resmi tatil mi? 2023 yılı 15 Temmuz günü hangi güne denk geliyor? Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ülke çapında çeşitli törenlerle anılacak. Ayrıca 2023 Diyanet İşleri Başkanlığından 15 Temmuz genelgesi yayımlandı.

Bu önemli gün öncesi milyonlarca vatandaş 15 Temmuz’un resmi tatil olup olmadığını merak ediyor. 15 Temmuz gününde kamu kurumları açık olacak mı? Cuma ve Cumartesi günü resmi tatil mi? 15 Temmuz tarihi resmi tatil mi? 2023 yılı 15 Temmuz hangi güne denk geliyor? Devlet daireleri, Bankalar, okullar, Kamu ve özel kuruluşlarda çalışanlar 15 Temmuz 2023 tatil mi olacak, Cuma günü tatil mi?

Kamu ve özel kuruluşlarda çalışanlar 15 Temmuz 2023 tatil mi olacak merak ediyor. Bu yıl Cumartesi gününe denk gelen Temmuz’un 15’i Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü  Hafta sonu tatili ile birleşecek.

15 Temmuz 2023 Hangi Gün?

2023 yılı 15 Temmuz şehitlerimizi ve gazilerimizi anma günü bu yıl Cumartesi gününe denk geliyor. 15 Temmuz tarihi, darbe girişiminde hayatını kaybedenleri anmak amacıyla Demokrasi ve Millî Birlik Günü adıyla 2017’de resmî tatil olarak ilan edildi.

On beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ülke çapında çeşitli törenlerle anılacak. Resmi tatil kapsamında olan bu günde kamu kurumları kapalı ve tatil olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ’nün 15 Temmuz gecesi düzenlediği darbe girişimine ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her 15 Temmuz şehitlerimizi ve gazilerimizi anma günü olarak tatil ilan edilecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

15 Temmuz 2023 Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ülke çapında çeşitli törenlerle anılacak.

Resmi Tatil Kararı

15 Temmuz 2016 tarihinde demokrasi zaferini kutlamak ve şehit olan vatandaşlarımızı, polis ve askerlerimizi anmak için “15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü” olarak 15 Temmuz 2016 yılından itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan kararla resmi tatil ilan edilmişti.

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun Metnine göre;

TBMM’de 15 Temmuz’un resmi tatil olarak ilan edilmesiyle ilgili karar;

MADDE 2- (1) 17.3.1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “ve 1 Mayıs günü” ibareleri “,1 Mayıs günü ve 15 Temmuz günü” olarak ve birinci fıkrasının (C) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“C) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü ve 15 Temmuz günü Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü tatilidir.”

Diyanet İşleri Başkanlığından 15 Temmuz genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Türkiye genelinde düzenlenecek programlara ilişkin genelge yayımladı ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş imzasını taşıyan genelge, tüm il müftülüklerine gönderildi.

Bu kapsamda düzenlenecek 2022 yılı etkinliklerinde 15 Temmuz ruhunun, birlik ve beraberlik şuurunun, din istismarına karşı farkındalığın artırılması, gençler ve çocuklar başta olmak üzere millet nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Genelgeye göre, 15 Temmuz etkinlikleri çerçevesinde vatandaşların katılımıyla “Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz” etkinliği başlatıldı. Bu kapsamda 15 Temmuz Cuma ve 16 Temmuz Cumartesi gününe kadar her cami ve Kur’an kursunda en az bir hatim okunacak.

  • 15 Temmuz Cuma günü kılınacak Cuma namazı öncesinde tüm camilerde şehitlerin ruhlarına ithafen Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılacak, il ve ilçe merkez camilerinde Mevlid-i Şerif okunacak.
  • Ankara’da ise aynı saatlerde Beştepe Millet Camisi’nde şehitlerin ruhları için düzenlenecek “Kur’an-ı Kerim Ziyafeti ve Mevlit Programı”, Diyanet TV’den naklen yayımlanacak.
  • 15 Temmuz ruhunu ele alan Cuma hutbesi Türkiye geneli tüm camilerde okutulacak.
  • Tüm minarelerin ışıkları sabah namazına kadar açık tutulacak
  • Vatandaşların katılımıyla icra edilecek toplantılarda müftüler, şehitlerin ruhlarına ithafen dua edecek.
  • 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece saat 00.13’te Türkiye genelindeki camilerde eş zamanlı salalar okunacak.
  • Ayrıca tüm cami minarelerinin ışıkları sabah namazına kadar açık tutulacak. Bugün ve yarın şehitlikler, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecek.

15 Temmuz’da Bankalar Açık mı?

15 Temmuz günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamına alınmış ve bu gün resmi tatil ilan edildi. 2023 yılında Cumartesi gününe denk geldiği ve haftasonu tatiliyle birleştiği için Demokrasi ve Milli Birlik Günü resmi tatil olması nedeniyle bankalar ve kamu kurumları kapalı olacak.

15 Temmuz Cumartesi günü resmi tatil olduğu için bankalar kapalı olacak. Bankalarda işi olan vatandaşların 17 Temmuz Pazartesi gününü beklemeleri gerekiyor.

15 Temmuz’da Ptt ve Noterler Açık mı?

Hem haftasonu tatili nedeniyle hem de 15 Temmuz resmi tatili nedeniyle Cuma günü bankalar gibi PTT ve noterlerde kapalı olacak. Aynı şekilde PTT ve noterlerde işi olanların ertesi gün yani 17 Temmuz Pazartesi günü işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor.

15 Temmuz’da Hastane ve Eczaneler Açık mı?

15 Temmuz Cuma günü resmi tatil olduğu için eczaneler de Eczacılar Birliği kararlarına göre ulusal bayramlarda tatil oluyor. Nöbetçi eczaneler dışındaki tüm eczaneler 15 Temmuz Cumartesi günü kapalı olacak. Diğer yandan acil servisler dışında Devlet hastanelerinin poliklinik kesimleri de kapalı olacak.

15 Temmuz kargolar açık mı?

Resmi tatil kapsamında olan 15 Temmuz’un resmi tatil olması nedeniyle birçok kurum kapalı olacak, kargolar açık mı merak ediliyor. Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, Sürat Kargo, MNG Kargo 15 Temmuz’un resmi tatil olması sebebi ile kargo dağıtımı yapılmayacağını duyurdu. Dolayısıyla bugün kargolar kapalı olacak ve hizmet vermeyecek. 17 Temmuz 2023 Pazartesi günü itibariyle kargocuların mesaisi de tekrar devam edebilecek.

Benzer Konular

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu