Gündem

15 Temmuz Saat Saat Darbe Gecesi Girişimi

15 Temmuz 2016 tarihi gecesi ve ertesi gün yaşanan olaylar, saat saat ve dakika dakika darbe girişimi, akılda ve hafızalarda iz bırakan detaylarıyla 15 Temmuz kronolojik yazımızda

Türk demokrasisinin zaferle ayrıldığı 15 Temmuz’un 7. yıl dönümü. Saat saat darbe girişimi gecesi 15 Temmuz 2016 tarihi gecesi ve ertesi gün yaşanan olaylar, dakika dakika darbe gecesi girişimi, iz bırakan detaylar kronolojik yazımızda

15 Temmuz Türk Milletinin İkinci Kurtuluş Savaşı’dır. 15 Temmuz 2016 gecesi Türk Milleti, ülkesini bir darbeden ve bir işgalden kurtarmıştır. Türkiye’nin Demokrasi ve Milli Birlik Günü her yıl 15 Temmuz’da kutlanıyor. 2016’daki başarısız demokrasi darbesinde ölenlerin cesaretini, ulusal birliğini ve yaşamlarını onurlandırıyor.

Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet yapılanmasının başarısızlıkla sonuçlanan hain darbe girişiminin yıldönümü. Türk demokrasisinin zaferle ayrıldığı 15 Temmuz’un 6. yıl dönümü, 15 Temmuz darbe girişimi veya 2016 Türkiye askerî darbe teşebbüsü

15 Temmuz 2016 tarihi gecesi ve ertesi gün yaşanan olaylar, 15 Temmuz ile ilgili yanıtsız kalan ve cevaplanmayan sorular, saat saat ve dakika dakika darbe gecesi girişimi, akılda ve hafızalarda iz bırakan detaylarıyla 15 Temmuz kronolojik yazımızda

İşte Saat Saat Darbe Gecesi Girişimi yaşanan olaylar…

Saat Saat Darbe Gecesi

Dakika dakika 15 Temmuz gecesi neler yaşandı? Tüm ayrıntılarıyla…

Milletimizin göz bebeği Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki FETÖ üyeleri tarafından 15 Temmuz 2016 Cuma günü başlatılan darbe girişimi, tüm yurtta yaklaşık 21 saatte kontrol altına alındı. MİT’e saat 16.16’da yapılan ihbarla başlayan darbe girişimi Başbakan Binali Yıldırım’ın 16 Temmuz saat 13.00’te yaptığı, “Bu kalkışma bastırılmıştır. Bir belayı büyük milletimiz basiretiyle defetmiştir” açıklamasıyla son buldu.

5 yıl önce bugün 15 Temmuz 2016 gecesi neler yaşandı? 15 Temmuz darbe girişimi hangi yıl yaşandı? 15 Temmuz darbe girişimi saat kaçta başladı? 15 temmuz darbe girişimi neler yaşandı haberi. Peki, o gece neler oldu? İşte saat saat İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 15 Temmuz Darbe kalkışması yaşanan olaylar…

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu bir grup subay tarafından 15 Temmuz 2016 Cuma günü başlatılan darbe girişimi, tüm yurtta yaklaşık 21 saatte kontrol altına alındı.

15 temmuz darbe saat kaçta başladı?

Anadolu Ajansı muhabirinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamedeki bilgilerden derlediği verilere göre darbe girişimi, Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli bir subayın MİT’e “FETÖ’cülerin MİT Müsteşarı Fidan’ı almak için kuruma saldırı düzenleyeceği” ihbarının yapıldığı saat 16.16‘da başladı.

Saat 22:00

15 Temmuz 2016 Saat 22.00’de Genelkurmay Karargahından silah sesleri duyuldu. Askeri bir helikopterden dışarıda bulunanların üzerine ateş açıldı. Aynı saatlerde darbeciler TRT Genel Müdürlük binasını da işgal etti.

Ankara’da Meclis ile Genelkurmay karargahının bulunduğu bölgede F-16 savaş uçakları alçak uçuş yapmaya başladı.

Aynı saatlerde İstanbul Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bir grup Jandarma Genel Komutanlığı askeri tarafından trafiğe kapatıldı. Köprülerin trafiğe kapatılmasıyla eş zamanlı olarak Ankara ve İstanbul semalarında F-16 tipi savaş uçakları alçak uçuş yapmaya başladı. Ankara ve İstanbul’da bazı noktalarda tankların ve zırhlı personel taşıyıcıların sokağa çıktığı bilgileri gelmeye başladı.

Köprüler Trafiğe Kapatıldı

Saat 22:28

İstanbul’da da darbe hareketliliği bu saatlerde yoğunluk kazandı. İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri 22.28’den itibaren bir grup asker tarafından geçişe kapatıldı.

Ankara ve İstanbul semalarında alçak uçuş yapan savaş uçakları ile birlikte aynı saatlerde Milli İstihbarat Teşkilatı binasına askeri bir helikopterle ateş açıldı ve teşkilatta bulunan güvenlik görevlileri tarafından ateşe karşılık verildi.

İstanbul’da ise Atatürk Havalimanı, sadece iniş yapacak olan uçaklara izin verilme şartıyla hava trafiğine kapatıldı.

Hulusi Akar Rehin Alındı

Saat 23:05

Ankara ve İstanbul’da herkes olan biteni anlamaya çalışırken dönemin Başbakan Binali Yıldırım, bir televizyon kanalında canlı yayına bağlanarak “Bir kalkışma ihtimali üzerinde durduklarını” bildirdi ve “Bu kanunsuz eylemin içerisinde olanlar en ağır şekilde bedelini ödeyecekler.” dedi.

Darbenin başına geçme önerilerini reddeden dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar 23.02’de darbeci bir grup asker tarafından rehin alınarak Akıncı Üssü’ne götürüldü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı darbeye teşebbüsle ilgili saat 23.05 itibarıyla soruşturma başlattı.

İlk Bombalama

Saat 23:08

Ankara’da bu gelişmeler yaşanırken FETÖ’cü darbeciler Emniyete ait Gölbaşı’ndaki yerleşkeye ilk hava saldırısını 23.08’de yaptı. Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı pistindeki helikopter ve yakıt tankeri vuruldu. Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığına atılan bomba 7 kişiyi şehit etti, 5 kişiyi yaraladı.

Saat 00:13

Gece saatlerinde yaşanan hareketlilikle eş zamanlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mail adresinden basın mensuplarına “ülke yönetimine Yurtta Sulh Konseyi tarafından bütünüyle el konulmuştur” olarak bir mesaj gönderildi. Mesajın gönderildiği esnada TRT 1 canlı yayını kesildi. Saat 00:13’te TRT’de haber spikeri Tijen Karaş’a Yurtta Sulh Konseyi adına zorla korsan darbe bildirisi metni okutuldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve polis ekipleriyle birlikte TRT binasına girdi. TRT’de darbe girişiminde bulunan bölücü terör örgütü FETÖ/PDY mensupları püskürtüldü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile TRT Genel Müdürü Şenol Göka, TRT’de canlı yayına çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Canlı Yayında Seslendi

Saat 00:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın saat 00.24’te CNN Türk’e FaceTime üzerinden bağlanarak darbe girişiminin, “Silahlı güçler içerisindeki küçük bir azınlığın kalkışması” olarak nitelendirdi ve vatandaşlardan hükümete destek için sokağa çıkmalarını istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı meydanlara davet etmesi ise darbe girişiminin kırılma noktası oldu. Erdoğan, “Milli iradeye yönelik bu ayaklanma hareketine karşı tabii ki hukuk, yasalarımız, anayasamız neyi gerektiriyorsa bunun bir defa cevabını bu yapı ister Silahlı Kuvvetler içinde olsun, bir grup azınlık da olsa ister başka kurumlarımızın içerisinde olsun, gereken cevabı alacaklardır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki ailesi Dalaman’a gitmek için, ışıkları karartılmış piste yürüyerek helikoptere bindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Marmaris’te kaldığı otelden ayrılarak 01:30’da Muğla’daki Dalaman Havaalanı’na geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın içinde bulunduğu ATA uçağı Dalaman Havaalanı’ndan ayrılarak İstanbul’a hareket etti.

Saat 00:45

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden 00.45’te korsan darbe bildirisi yayımlayan darbeciler, 00.56’da ve 01.08’de iki kez Ankara Emniyet Müdürlüğünü bombaladı.

Saat 01:00

Saat 01.10 sıralarında Sikorsky tipi askeri helikopter TÜRKSAT uydu istasyonunu vurdu.

Saat 01.21 sıralarında dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala, Genelkurmay Başkanlığı, TSK ve polisin ülkedeki darbe girişimine müdahale ettiğini açıkladı ve darbe planlayıcılarını “Çete” olarak tanımladı.

Saat 01.40 sıralarında Boğaziçi Köprüsü’nü geçmeye çalışan protestocuların üzerine ateş açıldı, camilerden sela okunarak halka darbe girişimine karşı sokaklara çıkma çağrısı yapıldı.

Saat 02:00’de dönemin Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, darbe girişiminin “paralel yapının kalkışması” olduğunu, darbecilerin yayınladığı bildirinin “korsan” olduğunu ve itibar edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Ömer Halis Demir’i arkadan vurdular

Saat 02:16

Savcılık dosyasına giren görüntülere göre, Silopi’de görevli FETÖ’cü general Semih Terzi, saat 02.16 sularında helikopterle Özel Kuvvetler Komutanlığı’na geldi. Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın “Evladım oranın namusu sensin, makamı teslim etme” dediği şehit Astsubay Ömer Halis Demir, silahını alarak helikopterden inen darbecilerin arasına karıştı. Karargah binasına yaklaşan Terzi’yi içeriden çıkan bir subay karşıladı.

Tam bu sırada Halisdemir, silahını çekerek Semih Terzi’ye 3 el ateş etti. Terzi, yere yığılırken, Halisdemir karargah binasının yanında bulunan ağaçlık alana doğru koştu. Bu esnada Terzi’nin yanında bulunan darbeciler Ömer Halis Demir‘in arkasından ateş açtı. Ömer Halis Demir, Terzi’yle birlikte hareket eden darbeci askerlerce şehit edildi. Halisdemir’in Semih Terzi’yi vurması darbe girişiminin en önemli kırılma noktası oldu.

Saat 02.21 civarında Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü de vuran ve en az 17 polisin şehit olmasına neden olan askeri iki helikopter, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait iki F-16 savaş uçağı tarafından vurularak Gölbaşı’nda düşürüldü.

Saat 02.25 sıralarında Taksim Meydam’nda mevzilenen bir grup asker giderek sayıları artan protestocuları dağıtmak için havaya ateş açtı.

Saat 02.50 sıralarında F-16’lar ve askeri helikopterler Genelkurmaya birkaç yüz metre mesafedeki TBMM binasını vurmaya başladı. Meclisin giriş kapıları yakınlarına sabaha kadar toplam 4 bomba atıldı. Milletvekilleri ve basın mensupları sığınağa geçti.

Saat 03.23 sıralarında Hürriyet Gazetesi otoparkına inen bir grup havaya ateş açmak ve güvenlik görevlilerini yere yatırmak suretiyle binaya girdi. Bir subay, “Ateş etmekten çekinmeyin” diye bağırdı. Gazete ve televizyon çalışanları da dahil olmak üzere herkes zorla dışarı çıkarıldı. CNN Türk stüdyolarına ve rejiye müdahale edildi.

Saat 04:00

Saat 04:00 civarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, savaş uçaklarından gizlenmek için yolcu uçağıyla İsanbula’a indi ve Atatürk Havalimanı’nda bir basın açıklaması düzenledi.

Saat 04.07 sıralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Havalimam’nda kendisini karşılayan kalabalığa bir konuşma yaparak “Bu bir ayaklanma, ihanet, vatana ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler” ifadelerini kullandı.

Saat 04.29 sularında Darbeci askerlerden bir kısmı gözaltına alınmaya başlanırken, darbenin idare merkezi konumundaki Akıncı Üssü’nün elektrikleri saat 04.29’da kesildi.

Saat 04.36 sıralarında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, dönemin komutanı Korgeneral Ziya Kemal Kadıoğlu’na hava sahasında darbeci subayların kullandığı uçakların düşürülmesi emrini verdi.

Saat 5.00 sıralarında Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamayla “Tehlike henüz geçmiş değil. Millet sokaklarda olduğu ve vatanına sahip çıktığı müddetçe darbeci hainler bu aziz millete diz çöktüremeyecek” denildi.

Saat 05.10 sıralarında Doğan Medya Center’ı basan askerler polis tarafından gözaltına alındı. Çalışanlar, binaya dönmeye başladı.

Saat 06:19 sıralarında Millet Camii’nin önüne park etmiş araçlara bomba atıldı.

Saat 06:40 civarında Boğaz Köprüsü’nde bulunan yaklaşık 50 kişilik darbeci askerler ellerindeki silahları bırakarak polislere teslim oldu. Boğaziçi Köprüsü emniyet güçleri tarafından ele geçirildiği sıralarda Türk Telekom binasında bulunan darbeci askerler teslim oldu, aynı zamanda Kuleli Askeri Lisesi’nden 80 öğrenci gözaltına alındı. Jandarma Genelkurmay Başkanlığı yerleşkesini elinde tutan 250 asker gözaltına alındı, 17 darbeci asker de öldürüldü.

Saat 07: 55 sıralarında Genelkurmay karargahından çıkan bir tanktan, barikat olarak bekleyen kamyonlara ateş açıldı.

Hayat normale dönmeye başladı.

Saat 08:00 sularında İstanbul’da artık hayat normale dönmeye başladı.

Saat 08.04 sıralarında Harbiye Ordu Evi ve TRT Radyo binası polis tarafından kontrol altına alındı.

Saat 08.11 sıralarında İstanbul’da uçak, metro ve vapur seferleri yeniden yapılmaya başlandı.

Saat 08.16 sıralarında gece boyunca tanklarla kapatılan Boğaziçi Köprüsü, askerlerin teslim olmasının ardından kısmen trafiğe açıldı.

Saat 08.43 sıralarında Boğaziçi köprüsü terkedilen tankların çekilmesi için çift yönlü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ise Avrupa yakası istikametine trafiğe kapatıldı.

Saat 08:55 sıralarında rehin alınan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga kurtarıldı ve helikopterle Çankaya Köşkü’ne gitti.

Saat 09:33 sıralarında Kuleli Askeri Lisesi’nde 80 öğrenci gözaltına alındı. 09.45 sıralarında Genelkurmay Karargahındaki 200’e yakın silahsız er-erbaş teslim oldu.

Saat 10:00 sıralarında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü trafiğe açıldı.

Saat 10:07 sıralarında Genelkurmay Başkanlığından çıkan 700’e yakın silahsız er ve erbaş askeri personel polise teslim oldu.

Saat 10:37 sıralarında Başbakan Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ın kurtarıldığını ve Çankaya’daki kriz merkezinde görevinin başında olduğunu açıkladı.

Saat 11:01 sıralarında dönemin Genelkurmay Başkanı Vekili Orgeneral Ümit Dündar, “Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız ve TBMM, TSK ile tam birdayanışma içinde demokrasinin ve hukukun yanında yer alarak bu darbe girişimini önlemiştir” şeklinde bir açıklama yaptı.

Saat 12:10 sıralarında İstanbul’u da kapsayan Marmara Bölgesi üzerindeki hava sahası tüm sivil hava araçlarının uçuşuna kapatıldı.

Kalkışma Bastırıldı

Saat 13:00’da Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde Genelkurmay Başkanı ve İçişleri, Adalet, Milli Savunma bakanlarıyla birlikte kameraların karşısına geçerek, “Bu kalkışma bastırılmıştır. Bir belayı büyük milletimiz basiretiyle defetmiştir” açıklamasını yaptı.

Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından siyasiler, yaptıkları açıklamalarda tehlikenin tam olarak geçmediğini ve ikinci bir darbe girişimine karşı halkın sokak ve meydanlardan evlerine girmemesi söylendi. Yaklaşık 1 aylık bir süre boyunca tüm yurtta halk geceleri meydanlarda nöbet tuttu.

Saat Saat Darbe Gecesi

Benzer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün