DualarEsmaül Hüsna

Esma-i idrisiyye Şerhi 29. isim Anlamı, Fazileti ve Havasları

Esma-i idrisiyye Şerhi 29. isim “Yâ Garîbe'l müteali fevka külli şey'in ulüvvü irtifâ'ıhî” zikrinin anlamı, Zikir günü, fazileti ve esrarı

Esma-i idrisiyye Şerhi 29. isim “Yâ Garîbe’l müteali fevka külli şey’in ulüvvü irtifâ’ıhî” zikrinin anlamı, Zikir günü, fazileti ve esrarı

Esma-i idrisiyye Şerhi 29. isim Anlamı ve Havasları

“Yâ Garîbe’l müteali fevka külli şey’in ulüvvü irtifâ’ıhî”

İlâhi isimlerden bir ism-i şerif de «Karib» dir. Ki; sünnetde vâkidir. Yarattıklarına yakın olan Allah demektir. Karib lâfzının Allah Teâlânın isimlerinden olduğu Ebu Hüreyre (R.A.)’den mervidir.

Anlamı: Ey bize bizden yakın olan karib ü müteâl bîzeval; ulüvvü refiuşşânm mülk melekûtaa efrad eşyanın ve bütün ulvî şeylerin üstünde âliyyül âlâsın. (Yücelerden yücesin.) Her eşyaya akrabı kurbetin tecelliyatına nisbet olan kurbu hakkaniyetindir.

Fazileti, Havassı ve Esrarı:

Cenâb-ı Şeyhul Ekber (K.S.) Hazretleri buyurur:

Bu şerefli ismin 60 türlü havass ve esran vardır. Hepsi yazılsa çok uzun olur.

Bir kimse bu şerefli isme devam etse; o kimse Hakka kariblik (yakınlık) hasıl eder.

Ve Hâlık (yaratıcı) da ona yakın olur. Eğer düşman ve eğer dost.. Zira bu şerefli ilmin hassalarındandır ki; hem dostluğa, hem düşmanlığa yarar.

İki kimse birbiriyle cenk ederken Yahut iki asker (ordu) birbiriyle muharebe ederken bu şerefli ismin sırrını bilen kimse muharebenin sakin olmasını (yapılmamasını) arzu etse o niyetle bu şerefli ismi olduğu kadar zikir etse; cenk sakin olup sulh olurlar.

Eğer düşmanının helaki niyetine okusa; o muharebe eden mağlûb ve münhezim olur.

Ve eğer hassaten bir düşmanı dost etmek niyetine günde 1000 defa olmak üzere 7 gün zikir etse; o düşman dost olup ona yakın olur.

Ve bilakis o düşmanı helak etmek niyetine zikir etse; o düşmanı zayıf ve naçar (çaresiz) kalır. Düşmanının hiçbir şekilde suikasd etmeğe hareket mecali kalmaz.

Eğer bir kimse perhizi kâmile ile bir halvetde 40 gün, günde 10.000 kere zikir etse; bu ismin hadimi o kimseye yakın olur ve hacetini, dileğini yerine getirir.

Esma-i Erbeîn-i İdrisiyye nedir?

Her biri ism-i azam kuvvetinde olan bu isimler, dünya ve ahretle ilgili tüm istekleri en süratli şekilde gerçekleştiren “Erbaîn-i İdrisiyye” – Hazreti İdris (Aleyhisselam)’a indirilen 40 ism-i şerif anlamına gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün