Tarihte Bugün

6 Mart Tarihte Bugün

6 Mart Tarihte Bugün yaşanan önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar bugün doğanlar ve ölenler, kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

6 Mart Tarihte Bugün meydana gelen dünyada ve Türkiye’de önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün doğan ve ölen ünlüler, 6 Mart olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi olaylar, toplumsal haberler, bugün hangi gün ve ne günü? Bugün günlerden ne? 6 Mart’ta ne oldu? 6 Mart özel bir gün mü? 6 Mart ne günü? 6 Mart’ta ne kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de 6 Mart Dünya ne günü? Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

6 Mart Haberleri, Önemli Gündem Başlıkları

  • Ömer Seyfeddin’in vefâtı (1920)
  • Türkiye’nin Avrupa Gümrük Birliğine Giriş antlaşması (1995)
  • Berat Kandili 2023
Günün Sözü: “Kim bana bir defa salavât getirirse, buna karşılık Allah ona on defa rahmet eder, onun on günahını bağışlar ve manevi mertebesini on derece yükseltir.” (Nesâi – Hadis-i Şerif)

6 Mart Tarihte Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Olan Toplumsal Haberler ve Olaylar

1714 – İngiliz mühendis Henry Mill, daktilo makinesinin patentini aldı.

1853 – Giuseppe Verdi’nin La Traviata operası, Venedik’te ilk kez sahnelendi.

1869 – Rus kimyager ve mucit Dimitri Mendeleyev, ilk periyodik tabloyu açıkladı.

1899 – Bayer şirketi, aspirini ticari bir marka olarak kayıt altına aldı.

Real Madrid Futbol Kulübü kuruldu.

1902 – İspanya’nın Madrid şehrinde Madrid Futbol Kulübü adıyla kuruldu.

III. Enternasyonal kuruldu.

1919 – “Komünist Enternasyonal” (Komintern) olarak adlandırılan 3. dünya partisinin kuruluş kongresi 2 – 6 Mart 1919’da Moskova’da yapıldı.

Ömer Seyfettin vefât etti

1920 – Türk yazar ve Türkiye kısa hikâyeciliğinin kurucu ismi Ömer Seyfettin, 35 yaşında hayatını kaybetti. Naaşı 23 Ağustos 1939’da Zincirlikuyu Mezarlığı’na nakledildi. (d. 1884)

1924 – Türkiye’nin 2. Hükümeti, İsmet İnönü’nün Başbakanlığında kuruldu.

1925 – Takrir-i Sükûn Kanunu’na dayanılarak İstanbul’da 6 gazete ve dergi, (Tevhidi Efkar, İstiklal, Son Telgraf, Aydınlık, Sebilülreşat ve Orak Çekiç) Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı.

1925 – Türk tiyatro ve sinema sanatçısı ve Mehmet Ali Erbil’in babası Saadettin Erbil, İstanbul’da dünyaya geldi. (ö. 16 Kasım 1997)

1927 – İstanbul Radyosu yayına başladı.

1943 – II. Dünya Savaşı sırasında Alman Afrika Kolordusu komutanlığını yapmış olan Rommel, Alman Afrika Kolordusu Komutanlığı görevini bıraktı.

1946 – İlk başarılı yüksek hızlı elektronik bilgisayar “Eniac”, ABD’de kullanıma girdi. “Eniac”, elektronik-dijital bilgisayara giden yolda atılmış büyük adımlardan biri olarak 1955’e kadar kullanıldı.

1947 – Milliyetçi öğrenciler, Ankara’da Ulus Meydanı’nda toplanarak, solcular aleyhine gösteri yaptılar ve solcu öğretim üyelerinin üniversiteden uzaklaştırılmasını istediler.

1948 – Anadolu Ajansı’nda 1925’te şirket kurucuları arasında yer alan ve Başyazarı olan ünlü şair, yazar ve gazeteci Kemalettin Kamu, 47 yaşında Ankara’da öldü.

1949 – Kadınlığı Koruma ve Sosyal Yardım Cemiyeti kuruldu. Cemiyet, kimsesiz kızlara ve dul kadınlara yardım etme amacını benimsedi.

1952 – İstanbul’da yılın ilk aylarında işlenen cinayetlerde ciddi bir artış tespit edildi. Bunun üzerine nedenlerini araştırmak ve önleyici tedbirler alınmasını sağlamak amacıyla, Vali ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay Başkanlığında ilmi bir heyet toplandı.

1957 – İsrail Birlikleri, Sina Yarımadası’ndan çekildi.

Gana bağımsızlığını ilan etti.

1957 – Afrika’da “Altın Kıyısı”, Gana adını alarak bağımsızlığını ilan etti.

1961 – İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Türkiye üzerinden geçerken Ankara’ya uğradı. Esenboğa Havaalanı’nda Devlet ve Hükümet Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel tarafından karşılanan II. Elizabeth, Cemal Gürsel ile 40 dakika görüştükten sonra, Türkiye’den ayrıldı. Gazetecilerin ısrarlı sorularına Cemal Gürsel şu yanıtı verdi: “İngiltere kraliçesi ile ne konuşulursa onları konuştuk. Gazetecileri enterese edecek hiçbir şey de konuşulmadı. Ötesini siz de biliyorsunuz” dedi.

1962 – Ekrem Alican, Yeni Türkiye Partisi Genel Başkanlığından istifa etti.

1962 – Niyazi Akı, İstanbul Valisi olarak göreve başladı

1964 – Cassius Clay, resmi olarak Muhammet Ali adını aldı.

1969 – Atatürk’ün yakın arkadaşlarından eski Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras, eski Gaziantep Milletvekili Kılıç Ali ve eski Millî Eğitim Bakanı Cemal Hüsnü Taray, törenle Yeni Türkiye Partisi’ne girdi. Tevfik Rüştü Aras Atatürk’ün ölümünden bu yana ilk defa bir siyasi partiye üye oldu.

1970 – İstanbul’da Sultanahmet İktisadi ve Ticaret Akademisi’nde bir konferans veren Amerikalı Profesörün üzerine bir torba un dökülerek başına da yumurta atıldı. “Kahrolsun Amerikan Uşakları”, “Yankee go home” diye atılan sloganlar sonucu, Amerikalı profesör konferansı yarıda bıraktı.

Türkiye’nin 32. Hükümeti

1970 – Türkiye’nin 32. Hükümeti, Süleyman Demirel’in Başbakanlığında kuruldu.

1972 – TBMM Adalet Komisyonu; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam cezalarını onayladı.

1972 – MHP Niğde Senatörü Arif Kudret Bayhan, otomobille İtalya’dan Fransaya geçerken, 146 kilo baz morfinle yakalandı. Yargılanan Kudret Bayhan, 15 yıl hapse mahkûm oldu.

1974 – Hilâfetin kaldırılışının 50. yılı dolayısıyla, PTT tarafından çıkarılması kararlaştırılan seri pulların basımı, Millî Selamet Partili Bakanların önerisi üzerine durduruldu.

1974 – İngiltere’de seçimleri, İşçi Partisi kazandı. Harold Wilson Başbakan oldu.

1977 – Başbakan Süleyman Demirel, 1 saat 10 dakika süren bir televizyon konuşması yaptı. 1977 bütçesinin hedeflerini anlattı ve “Bir milyondan başladık, 100 milyara geldik. Türkiye trilyonları telaffuz etmeye alışmalıdır” dedi.

1980 – Maliye Bakanı İsmet Sezgin, dünyada yiyecek maddesi ithal etmeyen birkaç ülkesinden biri olan Türkiye’nin bu özelliğini, Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu yıl kaybettiğini söyledi. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlardan dolayı, 1980 yılı içerisinde yağ ve şeker ithal edileceğini söyledi.

1981 – Yunanistan, Ege hava sahasındaki bazı kısıtlamaları kaldırdığını açıkladı.

1983 – Resmi verilere göre son üç yılın fiyat artışları, 250 dolayında gerçekleşti. En çok artış ise Kamu iktisadi teşebbüsü ürünlerinde oldu.

1984 – ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye yapılması önerilen askeri yardımda, 39 milyon dolar kesinti yapılmasını kararlaştırarak, yardımı 716 milyon dolara indirdi.

1984 – Askeri Yargıtay, Milliyet gazetesi yazarı Metin Toker ile Yazı İşleri Müdürü Doğan Heper hakkında, İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından verilen mahkûmiyet kararını bozdu.

1984 – 60 bin öğrenciyi kapsayan öğrenci affı, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylandı.

“Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Yasası”

1986 – Basın tarafından “Basına Sansür Yasası” olarak tanımlanan “Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Yasası”, TBMM’de kabul edildi.

1987 – Erzincan Sıkıyönetim Mahkemesi’nde görülen Espiye Dev-Yol davasında; 1 sanık ölüm, 20 sanık ise 2-8 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

1987 – IMF raporunda, Türkiye’de asgari ücretin son bir yılda yüzde 20 gerilediği belirtildi.

1987 – Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK kamplarını bombalamasını eleştiren İran ve Libya’yı yanıtlayan Ankara; “Harekatın üçüncü bir ülkeyi ilgilendiren bir yönü yok” dedi.

1987 – Herald of Free Enteprise adlı İngiliz feribotu, Zeebrugge-Belçika’dan Dover-İngiltere’ye doğru yola çıktıktan 90 saniye sonra ters dönerek battı: 193 kişi öldü.

1992 – Michelangelo virüsü, bilgisayarları etkiledi.

1992 – Güneş gazetesi, mali kriz nedeniyle yayımına ara verdi.

1993 – Dev-Sol davası sanıklarından Latife Ereren, muhbir olduğu iddiasıyla Bayrampaşa Cezaevi’nde örgüt üyesi arkadaşları tarafından öldürüldü.

1993 – Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) Genel Başkanı Cem Boyner’in, “Ordu demokrasiyi tehdit ediyor” sözleri üzerine hakkında soruşturma başlatıldı.

Gümrük Birliği Antlaşması

1995 – Türkiye’nin 1963’te Ankara Antlaşması’yla başlattığı Avrupa’yla bütünleşme sürecinde bir adım daha atıldı. Avrupa Birliği üyesi 15 ülke ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Antlaşması, Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın tarafından imzalandı.

1997 – Picasso’nun Tête de Femme adlı tablosu, Londra’daki bir galeriden çalındı. Bir hafta sonra da bulundu.

1998 – TBMM Karma Komisyonu, DYP Mİlletvekili Mehmet Ağar’ın dokunulmazlığını, uyuşturucu kaçakçısı Yaşar Öz’ün serbest bırakılmasını sağladığı iddialarını içeren dosya nedeniyle ikinci kez kaldırdı.

1999 – Hindistan’da bulunan Senragadha Volkanı, saat 05:45’te püskürdü.

2002 – Yargıtay 9. Ceza Dairesi, gazeteci-yazar Çetin Emeç ve Turan Dursun ile İran rejim muhalifi Ali Akbar Gorbani’nin öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu birçok saldırıdan sorumlu tutulan İslami Hareket Örgütü’nün İcra Şurası üyesi İrfan Çağırıcı hakkındaki idam cezasını onadı.

2007 – Endonezya’da 6,3 şiddetinde deprem meydana geldi. En az 70 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı.

Türkiye’de işsizlik oranı

2007 – Türkiye’de işsizlik oranı, 2006 yılında yüzde 9,9 olarak açıklandı.

2013 – Venezuela’nın uzun süredir kanserle mücadele eden Devlet Başkanı Hugo Chavez, 58 yaşında hayatını kaybetti.

2016 – İran’da yolsuzluktan yargılanan iş adamı Babek Zencani, idama mahkum edildi.

2018 – “Ayla” filmi, ABD’de düzenlenen 24. Sedona Uluslararası Film Festivali’nde, “En İyi Yabancı Film” ve izleyici oylarıyla belirlenen “En İyi Film” ödüllerini kazandı.

2021 – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmi Gazete’nin  bugünkü sayısında 2021’in “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin genelgeyi imzaladı. İstiklal Marşı’nın Milli Marş olarak kabul edilişinin 100’üncü yıldönümü olması münasebetiyle 2021 yılı “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edildi.

Rusya’nın Ukrayna işgali

2022 – Dünyanın en yaygın iki kredi kartı MasterCard ile Visa, Ukrayna işgali sonrası getirilen yaptırımlar nedeniyle Rus bankalarına desteğini çekti. Ülke dışında çıkarılan kredi kartları da Rusya’da kullanılamayacak.

2023 – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edildi.

Mart Ayı Takvimi

1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10 – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 20 – 21 – 22 – 23 – 24 – 25 – 26 – 27 – 28293031

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün