Tarihte Bugün

8 Mart Tarihte Bugün

8 Mart Tarihte Bugün yaşanan önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar bugün doğanlar ve ölenler, kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

8 Mart Tarihte Bugün meydana gelen dünyada ve Türkiye’de önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün doğan ve ölen ünlüler, 8 Mart olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi olaylar, toplumsal haberler, bugün hangi gün ve ne günü? Bugün günlerden ne? 8 Mart’ta ne oldu? 8 Mart özel bir gün mü? 8 Mart ne günü? 8 Mart’ta ne kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de 8 Mart Dünya ne günü? Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

8 Mart Önemli Gündem Başlıkları ve Olaylar

Günün Sözü: “Allah Teâlâ günahlara yaklaşılmaması için sınırlar koydu, o sınırları aşmayın!” (Hâkim, el- Müstedrek – Hadis-i Şerif)

8 Mart Tarihte Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Olan Toplumsal Haberler ve Olaylar

1010 – Firdevsi, Şehname adlı epik şiirini tamamladı.

Yıldırım Bayezid’ın vefatı

1403 – Osmanlı Devleti 4. Padişahı I. Bayezid veya Yıldırım Bayezid, 49 yaşındayken Akşehir’de tam olarak nedeni bilinmeyen bir şekilde ölmüştür. I. Bayezid, İstanbul’u kuşatan ilk Osmanlı padişahıdır. (d. 1354, Edirne)

1817 – New York Menkul Kıymetler Borsası kuruldu.

“Dünya Kadınlar Günü”

1857 – Kopenhag’da 1910 yılında toplanan Dünya Kadınlar Kongresi’nde, ABD’de kadın işçilerin 8 Mart 1857’de yaptıkları yürüyüşe atıfla bu gün, ”Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. 8 Mart, 1977’de BM tarafından ”Dünya Kadınlar Günü” ilan edildi.

ABD’nin New York kentinde 40000 dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak Polis’in işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin, fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda, çoğu kadın 129 işçi can verdi. ABD’de kadın işçilerin bu katledilişi nedeniyle, Kopenhag’da 1910 yılında toplanan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda 8 Mart, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da, 16 Aralık 1977 tarihinde, 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.

1906 – Moro Krateri Katliamı: ABD askerleri, Filipinler’de bir kraterde saklanan silahsız 600’den fazla erkek, kadın ve çocuğu öldürdü.

1911 – Dünya Kadınlar Günü ilk kez kutlandı.

1917 – II. Nikolay’ın tahttan inmesine sebep olacak olan, Şubat Devrimi başladı.

1919 – İngilizler Antep’te sıkı yönetim ilan ederek; şehirde ne kadar ateşli ve yaralayıcı silah varsa, 24 saat zarfında İngiliz İşgal Kuvvetleri Kumandanlığı’na teslim edilmesini istedi.

1920 – Salih Hulusi Kezrak, Sadrazamlığa getirildi.

1921 – İspanya Başbakanı Eduardo Dato, Madrid’de Parlamento Binasından çıkarken Katalan militanlarca öldürüldü.

1931 – Kubilay Olayı’ndan sonra Menemen’de uygulanan sıkıyönetim kaldırıldı.

1933 – I. Beş Yıllık Kalkınma Planı kabul edildi.

1942 – II. Dünya Savaşı: Hollanda, Java adasında Japonlara teslim oldu.

1943 – İsmet İnönü, 7. TBMM’yi açtı ve yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Şükrü Saraçoğlu, Hükümeti kurmakla yeniden görevlendirildi.

Hüseyin Rahmi Gürpınar öldü

1944 – Türk romancı, edebiyatçı ve yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar, Heybeliada’daki köşkünde 79 yaşında vefat etti. (d. 17 Ağustos 1864)

.1944 – New York Metropolitan Operası, Taksim Gazinosu’nda bir konser verdi.

Prof. Dr. Hulusi Behçet  öldü.

1948 – Tanımladığı bir deri hastalığı (Behçet Hastalığı) nedeniyle Dünya tıp literatürüne geçen, deri ve zührevi hastalıklar uzmanı Ordinaryüs Prof. Dr. Hulusi Behçet, kalp krizi sonucu İstanbul’da öldü.

1951 – Adnan Menderes Hükümeti istifa etti. Bir gün sonra II. Menderes Hükümeti kuruldu; Hükümet’te, üç yeni bakan görev alırken, altı bakan yer değiştirdi.

1951 – Amerikalı keman virtüözü Yehudi Menuhin, konser vermek için İstanbul’a geldi.

İlk suni kalp ameliyatı yapıldı.

1952 – Philadelphia’da ilk kez tamamen yapay suni kalp ameliyatı yapıldı.

1954 – Devletin siyasal prestijine ve mali gücüne zarar getirdiğine karar verilen ya da kişilerin özel hayatına tecavüz eden yazılar yazan gazetecilere, ağır cezalar öngören Basın Kanunu, TBMM’den geçti.

1954 – İstanbul Vali ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay, bir basın açıklaması yaparak; Mecidiyeköy-Yenikapı arasındaki metronun temelinin Nisan’da atılacağını söyledi.

1955 – Liselerde okutulması Millî Eğitim Bakanlığı’nca kabul edilen bir ders kitabında, komünizm propagandası yapılmak istendiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Astronomi adlı ders kitabında, Stalin ve Lenin’in resimlerinin yer aldığı ve bu resimlerin öğrencinin dikkatini çeksin diye bir meteor resminin ortasına yerleştirildiği tespit edildi. Konunun Ankara’daki ilgili makamlara bildirildiği ve kitabın toplattırılacağı belirtildi.

1955 – Türkiye’nin ilk kanserle savaş dispanseri açıldı.

1956 – İzmir’de Demokrat Parti tarafından düzenlenen mitingde konuşan Başbakan Menderes, basını eleştiren bir konuşma yaptı. “Bu gazeteler demokrasi devriminin matbuatı olmak vasfına sahip değildir” dedi. Basını, gerçekleri değiştirmek ve DP iktidarını alaşağı etmeyi düşünmekle suçladı.

1957 – Siyasal Bilgiler Fakültesi eski Dekanı Turhan Feyzioğlu, Türk Hukuk Kurumu’ndaki konferansında “Meşrutiyati, takip eden birkaç yıl ve Demokrat Parti iktidarının ilk yılları hariç, basın hürriyete hasret kalmıştır” dedi.

1957 – Mısır, Süveyş Kanalı’nı tekrar açtı.

1962 – İstanbul-Ankara-Adana seferini yapan THY’ye ait ‘Kop’ uçağı, Toroslar’da düştü. Sekiz yolcu ve üç kişilik mürettebattan kurtulan olmadı.

1963 – Suriye’de bir darbe sonucu, Baasçılar ve Nasırcılar iktidarı ele geçirdi. Baasçı subaylar, Şubat ayında Irak’ta da yönetimi ele geçirmiş ve Başbakan Abdülkerim Kasım öldürülmüştü.

1965 – Vietnam Savaşı: 3500 ABD Deniz Piyade askeri, Güney Vietnam’ın Da Nang sahiline çıkarma yaptı.

1966 – Adalet Partisi Aydın Milletvekili Mehmet Reşat Özarda, Sanayi Bakanı Mehmet Turgut hakkında Meclis soruşturması istemişti. Özarda, Başbakan Demirel’in Türkiye temsilcisi olduğu Morrison firmasına, gümrüksüz ithal edilen Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’nın mallarının ve araçlarının verildiğini iddia ediyordu. Bu soruşturma isteği üzerine, AP Milletvekili Mehmet Reşat Özarda Partisinden ihraç edildi.

1971 – Antakya’nın içme suyu kaynağına, fare zehiri konulduğu yolundaki ihbar üzerine Emniyet, gece yarısı kent sakinlerine “su içmemeleri” çağrısı yaptı.

1971 – Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü’nde eğitime ara verilerek kapatıldı.

1971 – Sivas’a bağlı Yıldızeli’nde TİP İlçe Sekreteri öldürüldü.

Yüksel Menderes intihar etti

1972 – Demokratik Parti Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Menderes, Ankara’da hava gazıyla intihar etti. Başbakan Adnan Menderes’in oğullarından Mutlu Menderes, 1 Mart 1978’de trafik kazasında ölmüştü. 15 Mart 1996’da ise Aydın Menderes, trafik kazası sonucu felç oldu.

1974 – Paris’in Charles de Gaulle Havalimanı hizmete girdi.

1975 – İstanbul Osmanbey’deki Dostlar Tiyatrosu’nda İlerici Kadınlar Derneği (İKD)’nin kuruluş çalışmasını yürüten kadınların girişimiyle, ilk kez kamuya açık bir “Kadınlar Günü” kutlaması düzenlendi. 400-500 kadının katıldığı toplantıda, Kadınlar Günü’nün anlam ve önemi üzerine konuşmalar yapıldı ve şiirler okundu. Aynı yıl Ankara’da da kutlaması yapıldı.

1975 – TRT Genel Müdürlüğü, CHP ve Demokratik Parti’nin başvurusu üzerine, bu partilere de Başbakan Süleyman Demirel’le Televizyon’da yapılan söyleşi kadar süre tanınmasını kararlaştırdı.

1978 – Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, İsmail Cem’in TRT Genel Müdürlüğüne atanmasının sakıncalı bulduğunu Hükümet’e bildirdi.

1979 – Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilişkin tartışmalar üzerine; “Silahlı Kuvvetlerimizi her türlü politika dışında tutmaya büyük bir dikkat ve özen göstermek hepimizin başta gelen görevi olmalıdır” dedi.

1979 – İngiliz Genelkurmay Başkanı’nın davetlisi olarak İngiltere’de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, “Türk Polis ve Jandarmasının görev ve yetkilerini belirleyen yasal düzenlemelerin yetersiz olduğunu ve ilgililer tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini” söyledi.

1979 – Philips Şirketi, Compact Disc’i (CD) ilk kez halka tanıttı.

1982 – Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı kuruldu.

1983 – Ronald Reagan, SSCB’yi “Şeytan İmparatorluğu” şeklinde adlandırdı.

1984 – Yunanistan, Türk savaş gemilerinin bir Yunan Destroyerine ateş açtığı iddiası ile Ankara’daki Büyük Elçisini geri çağırdı. Gelişmeler üzerine Türkiye de Atina Büyük Elçisine ülkeye dönme talimatı verdi.

Olağanüstü Hal yasaları yürürlüğe girdi.

1984 – Sekiz ilde olağanüstü hal uygulanmasıyla ilgili, Olağanüstü Hal yasaları yürürlüğe girdi.

1985 – Beyrut’ta bir caminin önünde patlayan bomba, 85 kişinin ölümüne 175 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

1987 – Kadın Çevresi Yayıncılığın çıkarttığı, Feminist dergisi yayına başladı. Sahibi ve Yazı İşleri Müdürlüğü’nü Handan Koç’un yaptığı derginin başlıca yazarları; Ayşe Düzkan, Handan Koç, Minu, Defne, Filiz K., Serpil, Gül, Sabahnur, Vildan ve Stella Ovadis idi. Dergi, Mart 1990’da yayın hayatına son verdi.

1988 – Yeni Gündem dergisi Yazı İşleri Müdürü, 7,5 yıl hapse mahkûm oldu.

1991 – Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın küçük oğlu Efe Özal, bir borsa şirketine ortak oldu.

1992 – Dünya Kadınlar Günü nedeniyle İstanbul ve Adana’da düzenlenen kutlama yürüyüşlerine polis müdahale etti; bazı kadınlar dövüldü, iki kadın yaralandı ve 8 kadın gözaltına alındı.

1992 – İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, özel TV’lerdeki müstehcen yayınları takibe aldı.

1996 – Lefkoşa-İstanbul seferini yapan KKTC’ye ait bir yolcu uçağı kaçırılarak; önce Sofya’ya ardından da Münih’e indirildi. Uçağı kaçıran kişinin, İngiltere’deki sevgilisinin yanına gitmek isteyen Ramazan Aydın isimli bir Türk vatandaşı olduğu anlaşıldı. Uçaktaki yolcu ve mürettebatı serbest bırakan Aydın, Alman polisi tarafından tutuklandı.

1998 – Karşıyaka Müftüsü Nadir Kuru’nun, İzmir’de Dr. Tibet Kızılcan’ın cenaze namazını kıldırırken; “İsteyen hanımlar namaza gelebilir” sözleri üzerine kadınlar, erkeklerle saf tutarak cenaze namazı kıldı.

1999 – Star gazetesi yayın hayatına başladı.

2000 – 30 yılı aşkın siyasi geçmişinde ilk kez Necmettin Erbakan’a karşı bayrak açılarak, FP’ye Genel Başkan adayı çıkarıldı. Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, adaylığını ilan etti.

2003 – İstanbul-Diyarbakır seferini yapan THY’nin RC-100 tipi uçağı, Diyarbakır’a inişi sırasında düştü: 74 kişi öldü, 3 kişi de yaralı kurtuldu.

Recep Tayyip Erdoğan, milletvekili seçildi

2003 – Recep Tayyip Erdoğan, Siirt’te yapılan yenileme seçimlerinde milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi.

2004 – Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Yönetmeliğinin gizliliğini kaldıran yasanın ardından hazırlanan yeni yönetmelik de yürürlüğe girdi. MGK Genel Sekreterliği, yönetmelikte, Başbakana bağlı bir kuruluş olarak tanımlandı.

2005 – Çeçen lider Aslan Maşadov, bir çatışmada Rus güvenlik güçlerince öldürüldü.

Mehmet Ali Ağca’nın tahliyesi

2006 – Papa II. Jean Paul’e yönelik suikast girişimi nedeniyle İtalya’da 24 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 14 Haziran 2000’de Türkiye’ye iade edilen, gazeteci-yazar Abdi İpekçi’nin öldürülmesi ve “gasp” suçundan Kartal H Tipi Cezaevi’nde bulunan hükümlü Mehmet Ali Ağca’nın, Cezaevi Müdürlüğünün “cezasını tamamladığı” yönündeki yazısı üzerine, Kartal Ağır Ceza Mahkemesince tahliyesine karar verildi.

2010 – Elâzığ’da 6 şiddetinde deprem meydana geldi, 42 kişi hayatını kaybetti.

2012 – Kadına şiddet uygulayan kişilere elektronik kelepçe veya bileklik takılmasına imkan sağlayan Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda yasalaştı.

2018 – Türk tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve yönetmen, Bizimkiler dizisindeki “Kapıcı Cafer” ve Kaygısızlar dizisindeki “Memnun Kaygısız” tiplemesiyle hafızalara kazınan Ercan Yazgan, çoklu organ yetmezliği nedeniyle 71 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti. (d. 4 Nisan 1946)

2021 – Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, kendi isteğiyle genel müdürlük görevinden istifa etti. Hakan’ın istifası kabul edildi.

2021 – Tiyatro ve sinemanın usta oyuncusu Rasim Öztekin, geçirmiş olduğu kalp krizi sonrası tedavi gördüğü hastanede 62 yaşında hayatını kaybetti. (d. 14 Ocak 1959)

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali

2022 – ABD Başkanı Biden, Ukrayna savaşı yaptırımları kapsamında ABD’nin Rusya’dan tüm enerji, petrol ve gaz ithalatını yasakladıklarını duyurdu. Biden’ın açıklamasının yanı sıra, İngiltere Çalışma, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng, İngiltere’nin 2022 sonuna kadar Rus petrol ve petrol ürünlerinin ithalatını aşamalı olarak durduracağını açıkladı.

2022 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla bir araya geldiği kadın muhtarlara hitap ettiği konuşmada, bazı doktorların ülkeyi terk ettiği haberlerine sert tepki gösterek; “Açık konuşuyorum; varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Gerekirse yurt dışından ülkemize dönmek isteyenleri davet eder, istihdam ederiz. Buralar boş kalmaz” dedi.

Mart Ayı Takvimi

1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10 – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 20 – 21 – 22 – 23 – 24 – 25 – 26 – 27 – 28 – 29 – 30 – 31

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün