GündemTarihte Bugün

Mart Ekinoksu Önemi ve Özellikleri Nedir? Ekinoks tarihleri 2024

Her yıl iki ekinoks vardır: Biri Mart'ta, diğeri Eylül'de . Mart ayında Güneş ekvatoru güneyden kuzeye doğru geçer.

Mart Ekinoksu Önemi ve Özellikleri nedir? 20 Mart’ta hangi astrolojik olaylar meydana gelir? 2024 İlkbahar Ekinoksu ne zaman? 20 Mart’ta önemli günler, bugün neler oluyor? Peki Bugün hangi gün veya günler kutlanıyor? 2024 Baharın ilk günü ve Ekinoks tarihleri

19, 20 ve 21 Mart’ta neler meydana gelir, hangi olaylar olur? 20 Mart’ta önemli günler hangileridir ve ne zaman kutlanır? 21 Mart neyin habercisidir, ne bayramıdır? İlkbahar ekinoksu gündönümü doğa olayları neler olur? 2024 Nevruz Bayramı ne zaman kutlanır?

Bahar ayı başlıyor! Daha fazla güneş ışığına, daha sıcak günlere ve daha düşük elektrik faturalarına hazır olun. Bugün 20 Mart 2024 Çarşamba, Hicri Takvime göre bugün 10 Ramazan 1445, Bu gün, kışın sonu ve baharın başlangıcı olarak kabul edilir ve gece gündüz süreleri eşittir.

Ekinoks Nedir?

Ekinoks, Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği zaman dilimine verilen addır.

Her yıl iki ekinoks vardır: Biri Mart’ta, diğeri Eylül’de . Mart ayında Güneş ekvatoru güneyden kuzeye doğru geçer.

Ekinoksların ve gündönümlerinin tarihleri ​​değişir çünkü takvimimizdeki bir yıl, tropik yılın uzunluğuyla, yani Dünya’nın Güneş etrafındaki bir yörüngeyi tamamlaması için geçen süreyle tam olarak eşleşmez.

Günümüzde kullandığımız Gregoryen takviminde ortak bir yılda 365 gün, artık yılda ise 366 gün vardır . Ancak gezegenimizin Güneş etrafındaki dönüşü yaklaşık 365.242199 gün sürüyor. Bu, ekinoksların ve gündönümlerinin zamanlamasının Gregoryen takviminden yavaşça saptığı ve gündönümünün her yıl yaklaşık 6 saat sonra gerçekleştiği anlamına gelir. Sonunda, biriken gecikme o kadar büyür ki bir sonraki tarihe denk gelir.

İlkbahar Ekinoksu ne demek?

Bahar ekinoksu – gece ve gündüzün eşit olduğu zaman dilimidir. Ekinoks kelimesi Latince eşit ve gece anlamına gelir. Bugün dünyanın hemen her yerinde gece ve gündüz 12’şer saattir.

Kuzey Yarımküre’de yaklaşık olarak 21 Mart tarihi İlkbahar Ekinoksu – 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu‘dur.

20 Mart tarihi Önemi ve Özellikleri

Mart ayı Miladi takvime göre yılın 3. ayı 20 Mart tarihi ise 2024 yılının 80. günüdür. Mart ayının 19, 20 veya 21. gününe denk gelen astroloji olayına bahar ekinoksu adı verilir. Aynı zamanda Mart ayının 21. günü Türklerde yılın ilk günü kabul edilir ve Bahar Bayramı (nevruz) olarak da kutlanır.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok kültür, Mart ekinoksunu kutlamak için ziyafetler düzenler, festivaller ve etkinliklerle baharın gelişini kutlar.

20 Mart Özellikleri

 • Kuzey Yarımküre’de ilkbahar, Güney Yarımküre’de sonbahar mevsiminin başlangıcıdır.
 • Bu tarihte güneş ışınları Ekvator’a dik açı (90 derece) ile gelir. Ekvator’da bir cismin öğle vakti gölge boyu sıfır olur.
 • Bu tarihten sonra güneş ışınları Kuzey Yarımküre’ye daha büyük açıyla gelmeye başlar.
 • Aydınlanma dairesi kutup noktalarına teğet geçer. Bu yüzden gece-gündüz süresi her yerde eşitlenir.
 • Astrolojik olarak 21 Mart, burçlar sırasında ilk olarak yer alan koç burcunun başlangıç günüdür.
 • Bu tarihten sonra Kuzey Yarımküre’de gündüz süresi uzar gece kısalır, Güney Yarım Küre’de ise gece süresi uzar gündüz kısalmaya başlar.
 • Dünya’daki durgun sularda gel-git genliği artar.
 • Ekvator’a eşit uzaklıkta olan noktalara güneş ışınlarının geliş açısı aynı olur.
 • Aynı boylam üzerindeki noktalarda Güneş, aynı anda doğar ve aynı anda batar.
 • Kuzey Kutup Noktası’nda bu tarihten itibaren 6 ay gündüz, Güney Kutup Noktası’nda ise 6 ay gece yaşanmaya başlar.
21 Mart İlkbahar Ekinoksu

Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

Ekinoks Tarihleri

2024’de Mart ekinoksu Türkiye saatiyle 20 Mart 2024 Çarşamba günü saat 06:06’te meydana gelecek. Ekinoks esnasında güneş ışıkları ekvatora dik gelir. Ekinoks, gün-tün eşitliği, gece-gündüz eşitliği veya ılım olarak da bilinir.

 • Mart İlkbahar Ekinoksu
 • 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu
 • 21 Aralık Ekinoksu
 • 21 Haziran Ekinoksu

Astronomik olarak, İlkbahar Ekinoksu, Kuzey Yarımküre’de baharın başlangıcını ve Güney Yarımküre’de sonbaharın başlangıcını işaret eder.

Ekvator dışındaki Dünya’nın çoğu yerinde, yılda iki kez gece ve gündüz süresi neredeyse eşittir. Eşitlik olarak da bilinen bu olayın tarihleri, yerin enlemine bağlıdır ve ekinokslardan birkaç gün önce veya sonra olabilir.

Dünya mükemmel bir şekilde dengelenmiştir

Yılın diğer 363’ünde, Dünya’nın ekseni, Dünya’nın Güneş etrafındaki yoluna göre yaklaşık 23.4°’lik bir açıyla eğilir, bu da bir yarımkürenin her zaman diğerinden daha fazla güneş ışığı aldığı anlamına gelir. Ancak Ekinokslarda, Dünya’nın eğimi Güneş’e diktir, yani Güney Yarımküre ve Kuzey Yarımküre eşit miktarda güneş ışığına maruz kalır.

Ekinoks sırasında, Güney ve Kuzey Yarımküre, Güneş ışınlarına eşit derecede maruz kalır. Bu an tüm dünyada aynı anda yaşanıyor!

Nevruz Bayramı (Kışın sonu ve baharın başlangıcı)

Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz Dünya çapında çeşitli halklar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı. Nevruz bayramına 4 hafta kala, her salı günleri özel günler olur ki, bunlara çarşamba denir.

“Nevruz” Eski İran takviminde yılbaşıdır. Nev, “yeni” ve Rûz, “gün” kelimelerinin birleşiminden meydana gelir. Nevruz kıştan çıkış, yeni bir hayata giriştir; çünkü tabiatın tekrar dirildiği ilk gündür.

10 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler 64. Genel Kurulunda ilan edilen Uluslararası Nevruz Günü daha sonra 22 Ağustos 2010 tarihinde gerçekleştirilen UNESCO Yürütme Kurulunun 184. Oturumunda da benimsenerek kutlanmaya başlanmıştır.

Dünya Ağaç Günü

Ne Zaman Kutlanır?

Dünyanın en önemli yenilenebilir doğal kaynaklarından biri olan ormanların korunması ve önemlerinin fark edilmesi için 21 Mart, Dünya Ormancılık Günü, 21 Mart ile başlayan hafta da Orman Haftası ve Ağaç Bayramı olarak kutlanır.

Dünya Down Sendromu Günü

Birleşmiş Milletler tarafından 21 Mart 2011 tarihinde 21 Mart günü Dünya Down Sendromu Günü olarak ilan edilmiştir.

Down Sendromu Nedir?

Bir kromozom anomalisi olan Down Sendromu, normal bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendrom’lu bireylerde ki kromozom sayısı 47’dir. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir.

Dünya Irk Ayrımı İle Mücadele Günü

Uluslararası Irk Ayrımı İle Mücadele Günü, her yılın 21 Mart günü kutlanmaktadır.

1960 yılında bu gün, Güney Afrika’nın Sharpeville kentinde Apartheid paso yasalarını protesto etmek isteyen göstericilere polis tarafından ateş açılması sonucu 69 kişinin ölümüne neden olan olay yaşanmasından sonra bu gün anılmıştır.

Dünya Kukla Günü

Tüm dünyada 21 Mart tarihinde ‘Dünya Kukla Günü’  kutlanıyor. UNESCO çatısı altındaki UNIMA (Uluslararası Kukla Birliği) merkezinin tüm dünyadaki kuklacıları harekete geçirerek ‘kukla sanatının’ bir ‘sanat formu’ olarak farkına varılmasını ve bu sanatın gücüne dikkat çekilmesini amaçlayan Dünya Kukla Günü

artık Türkiye’de de kutlanıyor.

Türkiye’de ilk kez İstanbul’da “21 Mart Dünya Kukla Günü” 2010 yılında kutlanmıştır. İlk Dünya Kukla Günü kutlaması 2003’te yapılmıştır.

Orman Haftası – Dünya Ormancılık Günü (21-26 Mart)

Her yıl 21 Mart’ta, dünyadaki yaşam döngüsünü dengelemeye yönelik ormanların değerleri, önemi ve katkıları hakkında farkındalığı artırmak amacıyla kutlanmaktadır.

Orman Haftası, Türkiye’de okullarda kutlanan bir haftadır. Orman haftası ve ağaç bayramı adıyla da bilinir. 21 – 26 Mart tarihleri arasında kutlanılır. Orman Haftasının amacı çocuklara ormanların önemini, yaşam için katkısını ve değerini aktarmak ve farkındalık oluşturmak için kutlanır. Hafta boyunca ülke genelinde fidan dikilir ve ağaç ile ormanların doğa ve ekonomiye katkıları anlatılır.

Dünya Renk Günü

2008 yılında, Portekiz Renk Birliği tarafından, Uluslararası Renk Birliği’ne önerilen Uluslararası bir renk günü fikri ulusal derneklerden ve 30’dan fazla ülkeyi temsil eden üyelerden oluşan bu toplumun üyeleri arasında 2009 yılında kabul edildi.

International Colour Day, Tarih olarak 21 Mart seçilmesinin nedeni; 21 Mart ‘ekinoks’ tarihi, gece ve gündüz süresinin eşit olması, sembolik olarak ışık ve karanlığın tamamlayıcı doğası, ışık ve gölgenin tüm insanlık kültüründe bir anlam ifade etmesi amacıyla seçilmiştir.

Dünya Şiir Günü

İlk kez 1999 yılında UNESCO tarafından ilan edildi. Dünya çapında 21 Mart tarihinde kutlanan Dünya Şiir Günü‘nün amacı farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak olarak amaçlanmıştır.

Fırtına : Üçdokuzlar’ın 1. si

9 gün arayla süren fırtına, şiddetli rüzgara verilen isimdir. Üç dokuz fırtınaları Mart ayının 21’inde başlar. İlk fırtına 21 Mart, ikinci fırtına 30 Mart, üçüncü Fırtına ise 9 Nisan’da başlar.

İlgili Diğer Konular 

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün