GündemTarihte Bugün

21 Mart tarihi Önemi ve Özellikleri Nedir?

21 Mart Önemi ve Özellikleri nedir? 21 Mart'ta neler meydana gelir? İlkbahar Ekinoksu nedir? 21 Mart’ta önemli günler, 21 Martta neler oluyor?

21 Mart Önemi ve Özellikleri nedir? 21 Mart’ta neler meydana gelir? İlkbahar Ekinoksu nedir? 21 Mart’ta önemli günler, 21 Martta neler oluyor?

21 Mart’ta neler meydana gelir? İlkbahar Ekinoksu nedir? 21 Mart’ta önemli günler nelerdir, ne kutlanır? 21 Mart neyin habercisidir, ne bayramıdır? 21 Mart ilkbahar ekinoksu gündönümü doğa olayları neler olur? 2020 Nevruz Bayramı ne zaman kutlanır?

Bugün 21 Mart 2020 Cumartesi, Hicri Takvime göre Bugün 26 Recep 1441, Bu gece Miraç Kandili gecesi.

Ekinoks Nedir?

Ekinoks, Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği zaman dilimine verilen addır.

İlkbahar Ekinoksu ne demek?

Kuzey Yarımküre’de yaklaşık olarak 21 Mart tarihi İlkbahar Ekinoksu23 Eylül Sonbahar Ekinoksu‘dur.

21 Mart tarihi Önemi ve Özellikleri

Mart ayı Miladi takvime göre yılın 3. ayı 21 Mart tarihi ise 2020 yılının 81. günüdür. Mart ayının 21. gününe bahar ekinoksu adı verilir. Aynı zamanda Mart ayının 21. günü Türklerde yılın ilk günü kabul edilir ve Bahar Bayramı (nevruz) olarak da kutlanır.

21 Mart Özellikleri

  • Kuzey Yarımküre’de ilkbahar, Güney Yarımküre’de sonbahar mevsiminin başlangıcıdır.
  • Bu tarihte güneş ışınları Ekvator’a dik açı (90 derece) ile gelir. Ekvator’da bir cismin öğle vakti gölge boyu sıfır olur.
  • Bu tarihten sonra güneş ışınları Kuzey Yarımküre’ye daha büyük açıyla gelmeye başlar.
  • Aydınlanma dairesi kutup noktalarına teğet geçer. Bu yüzden gece-gündüz süresi her yerde eşitlenir.
  • Astrolojik olarak 21 Mart, burçlar sırasında ilk olarak yer alan koç burcunun başlangıç günüdür.
  • Bu tarihten sonra Kuzey Yarımküre’de gündüz süresi uzar gece kısalır, Güney Yarım Küre’de ise gece süresi uzar gündüz kısalmaya başlar.
  • Dünya’daki durgun sularda gel-git genliği artar.
  • Ekvator’a eşit uzaklıkta olan noktalara güneş ışınlarının geliş açısı aynı olur.
  • Aynı boylam üzerindeki noktalarda Güneş, aynı anda doğar ve aynı anda batar.
  • Kuzey Kutup Noktası’nda bu tarihten itibaren 6 ay gündüz, Güney Kutup Noktası’nda ise 6 ay gece yaşanmaya başlar.
21 Mart İlkbahar Ekinoksu

Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

Peki 21 Mart’ta hangi gün veya günler kutlanıyor?

Nevruz Bayramı (Kışın sonu ve baharın başlangıcı)

Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz Dünya çapında çeşitli halklar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı. Nevruz bayramına 4 hafta kala, her salı günleri özel günler olur ki, bunlara çarşamba denir.

10 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler 64. Genel Kurulunda ilan edilen Uluslararası Nevruz Günü daha sonra 22 Ağustos 2010 tarihinde gerçekleştirilen UNESCO Yürütme Kurulunun 184. Oturumunda da benimsenerek kutlanmaya başlanmıştır.

Dünya Ağaç Günü

Ne Zaman Kutlanır?

Dünyanın en önemli yenilenebilir doğal kaynaklarından biri olan ormanların korunması ve önemlerinin fark edilmesi için 21 Mart, Dünya Ormancılık Günü, 21 Mart ile başlayan hafta da Orman Haftası ve Ağaç Bayramı olarak kutlanır.

Dünya Down Sendromu Günü

Ne Zaman Kutlanır?

Birleşmiş Milletler tarafından 21 Mart 2011 tarihinde 21 Mart günü Dünya Down Sendromu Günü olarak ilan edilmiştir.

Down Sendromu Nedir?

Bir kromozom anomalisi olan Down Sendromu, normal bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendrom’lu bireylerde ki kromozom sayısı 47’dir. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir.

Dünya Irk Ayrımı İle Mücadele Günü

Uluslararası Irk Ayrımı İle Mücadele Günü, her yılın 21 Mart günü kutlanmaktadır.

1960 yılında bu gün, Güney Afrika’nın Sharpeville kentinde Apartheid paso yasalarını protesto etmek isteyen göstericilere polis tarafından ateş açılması sonucu 69 kişinin ölümüne neden olan olay yaşanmasından sonra bu gün anılmıştır.

Dünya Kukla Günü

Tüm dünyada 21 Mart tarihinde ‘Dünya Kukla Günü’  kutlanıyor. UNESCO çatısı altındaki UNIMA (Uluslararası Kukla Birliği) merkezinin tüm dünyadaki kuklacıları harekete geçirerek ‘kukla sanatının’ bir ‘sanat formu’ olarak farkına varılmasını ve bu sanatın gücüne dikkat çekilmesini amaçlayan Dünya Kukla Günü artık Türkiye’de de kutlanıyor.

Türkiye’de ilk kez İstanbul’da “21 Mart Dünya Kukla Günü” 2010 yılında kutlanmıştır.

İlk Dünya Kukla Günü kutlaması 2003’te yapılmıştır.

Orman Haftası – Dünya Ormancılık Günü (21-26 Mart)

Her yıl 21 Mart’ta, dünyadaki yaşam döngüsünü dengelemeye yönelik ormanların değerleri, önemi ve katkıları hakkında farkındalığı artırmak amacıyla kutlanmaktadır.

Orman Haftası, Türkiye’de okullarda kutlanan bir haftadır. Orman haftası ve ağaç bayramı adıyla da bilinir. 21 – 26 Mart tarihleri arasında kutlanılır. Orman Haftasının amacı çocuklara ormanların önemini, yaşam için katkısını ve değerini aktarmak ve farkındalık oluşturmak için kutlanır. Hafta boyunca ülke genelinde fidan dikilir ve ağaç ile ormanların doğa ve ekonomiye katkıları anlatılır.

Dünya Renk Günü

Ne Zaman Kutlanır?

2008 yılında, Portekiz Renk Birliği tarafından, Uluslararası Renk Birliği’ne önerilen Uluslararası bir renk günü

fikri ulusal derneklerden ve 30’dan fazla ülkeyi temsil eden üyelerden oluşan bu toplumun üyeleri arasında 2009 yılında kabul edildi.

International Colour Day

Tarih olarak 21 Mart seçilmesinin nedeni; 21 Mart ‘ekinoks’ tarihi, gece ve gündüz süresinin eşit olması, sembolik olarak ışık ve karanlığın tamamlayıcı doğası, ışık ve gölgenin tüm insanlık kültüründe bir anlam ifade etmesi amacıyla seçilmiştir.

Dünya Şiir Günü

Ne Zaman Kutlanır?

İlk kez 1999 yılında UNESCO tarafından ilan edildi. Dünya çapında 21 Mart tarihinde kutlanan Dünya Şiir Günü‘nün amacı farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak olarak amaçlanmıştır.

Fırtına : Üçdokuzlar’ın 1. si

9 gün arayla süren fırtına, şiddetli rüzgara verilen isimdir. Üç dokuz fırtınaları Mart ayının 21’inde başlar. İlk fırtına 21 Mart, ikinci fırtına 30 Mart, üçüncü Fırtına ise 9 Nisan’da başlar.

Mart Ayı Belirli Gün ve Haftalar Listesi

1 Mart; Muhasebeciler Günü

1-7 Mart; Deprem Haftası, Yeşilay Haftası (1 Mart gününü içine alan hafta), Girişimcilik Haftası (Mart ayının ilk haftası)

8 Mart; Dünya Kadınlar Günü

8-14 Mart; Bilim ve Teknoloji Haftası

12 Mart; İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

14 Mart; Tıp Bayramı 

15-21 Mart; Tüketiciyi Koruma Haftası

18 Mart; Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18-24 Mart; Yaşlılar Haftası

21 Mart; Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası (21 Mart Nevruz gününü içine alan hafta)

21-26 Mart; Orman Haftası

27 Mart; Dünya Tiyatrolar Günü
Mart Ayının Son Haftası
Kütüphaneler Haftası

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu