Gündem

2024 Cemre tarihleri – 2. ve 3. Cemre ne zaman düşecek?

2024 Cemre Tarihleri. Bahar ayının müjdecisi Cemre nedir? İlk Cemre ne zaman düşüyor? 2. ve 3. cemre ne zaman düşer ve nereye düşüyor? Kışın cemre düşer mi?

2024 Cemre Tarihleri. Yılın ilk cemresi hangisi? Cemreler düştü mü? Bahar ayının müjdecisi olan ilk Cemre ne zaman düşecek? Cemre nedir? İlk cemre havaya ne zaman düşer? ikinci Cemre ne zaman ve nereye düşüyor? Havaya, suya ve toprağa cemre düşecek mi? Cemre düşmesinin anlamı nedir? Cemre düşünce ne olur? Kışın cemre düşer mi? Baharın geldiğini nereden anlarsınız? Havalar ne zaman ısınacak?

Kış aylarının ortasıyla birlikte, cemrelerin düşüş tarihleri merak konusu oldu. Halk arasında yüz yıllardır devam eden inanışa göre, doğayı ve tabiatı renklendirecek bu olayın detaylarını araştıran vatandaşlar, 2024 cemre düşme tarihleri hakkında bilgi almak istiyor. Peki, 2024 yılında ilk cemre ne zaman ve nereye düşer?

Cemre Nedir?

Baharın müjdecisi ve sıcaklıkların başlamasını ifade eden cemre Arapça ‘kor’ yani ateş anlamına gelir ve ısınmayı ve sıcaklığın artmasını ifade eder. Mina Vadisi’nde Arafat’tan gelecek taşlarla oluşan yığınlara da “cemre” adı verilir.

Cemre, toplum inanışına göre ilkbahar ayının başlangıcı kabul edilerek 7’şer gün arayla önce havaya, daha sonra suya ve toprağa düşer.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan kimseler için “cemre düşmesi” soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade etmektedir.

Cemre Ne Demek?

Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Osmanlı zamanında Divan şairleri ise cemre düşme zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

Cemre Tarihleri

İşte, 2024 yılı cemre tarihleri…

İlk Cemre Ne zaman Düşüyor?

2024 yılı içerisinde ilk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşeceği tahmin edilmektedir. Takvim yapraklarında ise 20 Şubat 2024 Salı günü ilk cemrenin havaya düşeceğine inanılır.

Halk inanışına göre kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemre; ilk havaya düşüyor. İkinci cemre ise bir hafta sonra suya düşüyor. Bir diğer hafta ise son cemre toprağa düşüyor.

Halk takvimine göre ilk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat tarihlerinde suya, üçüncü cemre ise 5-6 Mart 2024 tarihlerinde toprağa düşer.

İkinci Cemre Ne zaman?

2024 yılı ikinci cemre 26-27 Şubat’ta suya düşmesi beklenmektedir. Takvim yapraklarında ise 27 Şubat 2024 Salı, ikinci cemrenin suya düşeceği belirtilir.

Üçüncü Cemre Ne zaman Düşer?

Üçüncü cemre ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek. Takvim yapraklarında ise 6 Mart 2024 Çarşama günü üçüncü cemrenin toprağa düşeceğine inanılır.

Bu sayede hava, su ve toprağın ısındığına inanılarak buzların erimesi, kırlarda çiçeklerin açması olaylarının meydana geldiğine inanılır.

Cemre düşmesi olayı yüzyıllar öncesinden itibaren halk tarafından gözlemlenmiş ve tecrübelere dayandırılmış bir olaydır. Meteoroloji alanına göre baharın gelmesi ile birlikte sıcaklıkların artması sırası ile toprak, hava ve su şeklinde gerçekleşmektedir. Cemre düşmesi tecrübelere dayanan bir inanış olsa da bazen cemrenin düştüğü günlerde havalar soğuyabilmektedir.

2024 cemre tarihleri

Halk takvimi ve inanışına göre, Kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor.

  • 1. cemre havaya 19-20 Şubat
  • 2. cemre suya 26-27 Şubat
  • 3. cemre 5-6 Mart toprağa düşer.

Zemre Nedir?

Zemre, Türkçe’de ‘Kalp’ anlamına gelen bir isimdir. Zemre; Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.

İlgili Diğer Konular 

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün