Gündem

Cemre ne zaman ve nereye düşecek? 2020 Cemre tarihleri

2020 Cemre Tarihleri. Bahar ayının müjdecisi olan ilk Cemre ne zaman düşecek? Cemre nedir? İlk Cemre ne zaman düşer ve nereye düşüyor?

2020 Cemre Tarihleri. Bahar ayının müjdecisi olan ilk Cemre ne zaman düşecek? Cemre nedir? İlk Cemre ne zaman düşer ve nereye düşüyor?

Cemre Nedir?

Baharın müjdecisi ve sıcaklıkların başlamasını ifade eden cemre Arapça ‘kor’ yani ateş anlamına gelir ve ısınmayı ve sıcaklığın artmasını ifade eder. Mina Vadisi’nde Arafat’tan gelecek taşlarla oluşan yığınlara da “cemre” adı verilir.

Cemre, toplum inanışına göre ilkbahar ayının başlangıcı kabul edilerek 7’şer gün arayla önce havaya, daha sonra suya ve toprağa düşer.

Cemre Ne Demek?

Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Osmanlı zamanında Divan şairleri ise cemre düşme zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

2020 İlk Cemre

İşte, 2020 yılı cemre tarihleri…

İlk Cemre Ne zaman Düşüyor?

2020 yılı içerisinde ilk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşeceği tahmin edilmektedir. Takvim yapraklarında ise 20 Şubat 2020 Perşembe günü ilk cemrenin havaya düşeceği belirtilir.

Halk inanışına göre cemre; ilk havaya düşüyor. İkinci cemre ise bir hafta sonra suya düşüyor. Bir diğer hafta ise son cemre toprağa düşüyor. Halk takvimine göre, ilk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat tarihlerinde suya, üçüncü cemre ise 5-6 Mart 2019 tarihlerinde toprağa düşecek.

İkinci Cemre Ne zaman Düşüyor?

2020 yılı ikinci cemre 26-27 Şubat’ta suya düşmesi beklenmektedir. Takvim yapraklarında ise 27 Şubat 2020 tarihinde ikinci cemrenin suya düşeceği belirtilir.

Üçüncü Cemre Ne zaman Düşecek?

Üçüncü cemre ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek. Takvim yapraklarında ise 6 Mart

2020 tarihinde üçüncü cemrenin toprağa düşeceği belirtilir.

Bu sayede hava, su ve toprağın ısındığına inanılarak buzların erimesi, kırlarda çiçeklerin açması olaylarının meydana geldiğine inanılır.

Cemre düşmesi olayı yüzyıllar öncesinden itibaren halk tarafından gözlemlenmiş ve tecrübelere dayandırılmış bir olaydır.

Meteoroloji alanına göre baharın gelmesi ile birlikte sıcaklıkların artması sırası ile toprak, hava ve su şeklinde gerçekleşmektedir. Cemre düşmesi tecrübelere dayanan bir inanış olsa da bazen cemrenin düştüğü günlerde havalar soğuyabilmektedir.

2020 cemre tarihleri

  • 1. cemre havaya 19-20 Şubat
  • 2. cemre suya 26-27 Şubat
  • 3. cemre 5-6 Mart toprağa düşer.
[display-posts]

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
DMCA.com Protection Status