Tarihte Bugün

2024 Mart Ayı Önemli Günler ve Haftalar

Mart Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası Tarihler. Mart ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir?

2024 Mart Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası özel tarihler. Mart ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir, hangileridir? Ne zaman kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de kutlanan özel günler, Uluslararası özel tarihler nedir, nasıl ortaya çıktı? Mart Ayı Hangi Burç Oluyor? 1 Mart 2024 ne zaman başlıyor? Mart ayı içerisinde resmi tatil günleri ve tarihte bugün

Mart Ayı Önemli Günler ve Haftalar

Mart, bahar mevsiminin başlangıcı ve yılın 3. ayıdır. Her ay olduğu gibi Mart ayında da kutlanan birkaç önemli gün ve belirli özel hafta daha var.

Mart ayı içerisindeki özel günler, ulusal ve uluslararası öneme sahip günler ve tarihler birçok genel kültür sınavlarında, sık ​​sık sorulmuştur. Bu yazımız, zaman zaman gündemde konu olan 2024 yılı Mart ayındaki önemli günler ve tarihler hakkında size bir fikir verecektir.

2024 Yılı Mart Ayı Önemli Günler ve Belirli Haftalar takvimi, Mart ayı içindeki dünyada ve ülkemizde kutlanan anma günleri, yıl dönümleri, önemli olaylar, özel günler, şenlik ve etkinlik detaylı tarihleri. İşte Mart 2024’ün tarih tarih önemli günlerinin listesi…

Mart Ayı Nedir?

Mart ayı, günümüzde kullandığımız Gregoryen Takvimi’ne göre yılın 3. ayı olup 31 gün çeker. Antik Roma’da Mart ayının adı, Roma Savaş Tanrısı Martius’ten gelmektedir. Bu ayın savaşa başlamak için şanslı bir dönem olduğu kabul edilirdi. Ocak ve şubat ayları, savaşmak için uygun olmadıklarından Roma takviminin ilk ayı Mart idi.

Mart ayının adı pek çok dilde benzerlik gösterir. Almanca März (Maerz), Fransızca Mars, Arapça Maris, İspanyolca ve İtalyanca Marzo, İngilizce March 

Kuzey yarımkürede, meteorolojik olarak bahar başlangıcı Mart ayının ilk gününde gerçekleşir. Mart ayı, bahar mevsiminin ilk ayı ve başlangıcıdır. Kuzey Yarımküre’de yaklaşık olarak 21 Mart tarihi İlkbahar Ekinoksu – 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu‘dur.

Kuzey Yarımküre’de yaklaşık olarak Mart ayının 21. gününe bahar ekinoksu adı verilir. Aynı şekilde bu ayın 21. günü Anadolu ve Orta Asya Türk halklarında da Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı anlamıyla ve baharın gelişi olarak yılın ilk günü kabul edilir ve Bahar Bayramı (nevruz) olarak da kutlanır.

Mart ile başlayan bahar mevsimi, Nisan ve Mayıs şeklinde devam eder. Bahar mevsimi ayları Mart, Nisan ve Mayıs’tır.

Mart Ayı Hangi Burç Oluyor?

2024 yılı itibariyle Mart ayı için burçlar, 20 Şubat – 20 Mart tarihleri aralığında doğan kişiler Balık burcu, 21 Mart – 20 Nisan tarihleri aralığında doğan kişiler ise Koç burcudur.

2024 Mart ayı kaç gün çekiyor?

Mart ayı ne zaman başlıyor? 1 Mart 2024 hangi güne denk geliyor? 

Yılın üçüncü ayı olan Mart, 31 gün çeker. 2024 yılı itibariyle 1 Mart Cuma günü başlayacak ve 31 Mart Pazar günü sonra erecek.

“Sıfır Ayrımcılık Günü”

1 Mart 

Birleşmiş Milletler’in bir programı olan UNAIDS’in Aralık 2013’te HIV ve AIDS üzerine Sıfır Ayrımcılık Kampanyası başlattı. Ardından Birleşmiş Milletler (BM), bireylerin veya grupların sosyal sınıf, yaş, milliyet, ırk, din, lisan, cinsiyet, siyasi-felsefik görüş, etnik azınlık, engellilik gibi ayrılıkları ve/veya farklılıkları sebebiyle toplum içinde eşitsiz, haksız ve yargısız işlem görmemesini; haklarının her platformda korunmasını ve savunulmasını desteklemek amacı ile 2014 yılında 1 Mart gününü “Sıfır Ayrımcılık Günü” olarak kabul etti.

Dünya Kulak ve İşitme Günü

3 Mart 

İskoçyalı ünlü bilim insanı insanı Alexander Graham Bell’in işitme engelliler için yapmış olduğu çalışmalarından dolayı doğum günü olan 3 Mart tarihi Dünya Kulak ve İşitme Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), her yıl 3 Mart’ta işitme sorunları ve işitme kaybına dikkati çekmek için “Dünya Kulak ve İşitme Sağlığı Günü” olarak anarken, 2050 yılına kadar 2 buçuk milyar insanın ya da küresel nüfusun yaklaşık dörtte birinin farklı seviyelerde işitme kaybı yaşayacağı öngörüsünde bulundu.

Sağırlık ve işitme kaybının nasıl önleneceği konusunda farkındalık oluşturmak ve dünya çapında kulak ve işitme bakımını teşvik etmek için her yıl 3 Mart Dünya İşitme Günü düzenlenmektedir.

Dünya Yaban Hayatı Günü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 20 Aralık 2013 tarihindeki 68. oturumunda nesli tehlike altındaki vahşi türlerin uluslararası ticaretine ilişkin sözleşmenin kabulü ile Dünya genelinde 3 Mart’ı Dünya Yaban Hayatı Günü

olarak ilan etti.

Yaban hayatının özgün değerleri ve etrafında örülü yaşam ağının sürdürülebilir kalkınmaya ve insanların refahına sağladığı katkıya dikkat çekmek amacıyla oluşturulmuştur.

Mart Ayı Önemli Gün ve Haftalar Tablosu

2024 Mart ayı özel günler nelerdir? Dünyada Kutlanan Özel ve Eğlenceli Günler Takvimi, Mart 2024’teki önemli günler ve belirli haftalar tablosu

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün