SağlıkYaşam

2023 Tıp Bayramı Nedir, Ne Zaman Kutlanıyor?

2023 Tıp Bayramı Ne Zaman? nasıl ortaya çıktı ve neden kutlanır? Tıp Bayramının tarihçesi nedir? Tıp Bayramı, her yıl 14 Mart'ta kutlanır

2023 Tıp Bayramı Ne Zaman? nasıl ortaya çıktı ve neden kutlanır? Tıp Bayramının tarihçesi nedir? Tıp Bayramı kimleri kapsıyor, nasıl ortaya çıktı? 14 Mart 1919 da ne oldu? Ülkemizde Tıp Bayramı, her yıl Mart ayının 14’ünde kutlanır. Peki Dünyada benzer kutlamalar var mı? Tıp Bayramı sadece Türkiye’de mi kutlanıyor?

Tarih 14 Mart’ı gösterdiğinde Tıp Bayramı konusu gündemde araştırma konularından birisi olmaya devam ediyor. Korona virüsle mücadele kapsamında en ön saflarda mücadele eden sağlıkçılar ve sağlık örgütleri için bu yıl Tıp Bayramı kutlama havasında geçecek. Peki, Tıp Bayramı neden 14 Mart’ta kutlanır? Tıp Bayramı amacı ve tarihçesi nedir? Tıp Bayramı dünyada kutlanıyor mu? 14 Mart tıp bayramını kimler kutlar? Dünya Hekimler Günü ne zaman?

2023 Tıp Bayramı Ne Zaman?

Ülkemizde Tıp Bayramı, her yıl Mart ayının 14’ünde kutlanır. Türkiye’de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

Bu yıl Tıp Bayramı’nın 104. yıl dönümü, 14 Mart 2023 Salı günü Türkiye genelinde Tıp Bayramı kutlanacak.

Tıp Bayramı neden 14 Mart’ta kutlanır?

14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama, 14 Mart 1919’da işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece bu kutlamalar, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

Türkiye’de 1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

Tıp Haftası

Doktorlar, hemşireler ve sağlık çalışanlarının yaşam şartlarını iyileştirilmesi, hastalara daha iyi hizmet verebilmeleri ile ilgili çalışmaların yapılması ve karşılaştıkları zorluklara dikkat çekilmesi, sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarının artırılması ve farkındalık oluşturmak amacıyla 1976’dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

1976’dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlamalar yapılmaktadır ve bu hafta Tıp Haftası olarak ilan edilmiştir.

Tıp Bayramı Etkinlikleri

14 Mart Tıp Bayramı, bu yıl pandeminin gölgesinde geçse de Sağlık meslek örgütleri, Tıp Bayramı nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenliyor. Türkiye’de tüm şehir ve beldelerde 1976 yılından bu yana ise 14 Mart ve 14 Mart’ı içine alan hafta Tıp Haftası kapsamında Sağlık Bakanlığı, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve sağlık kuruluşları tarafından tüm hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Dünyada Benzer Kutlamalar

Dünyada tıp alanında benzer kutlamalar farklı tarihlerde yapılmaktadır. Örneğin ABD’de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü ve Hindistan’da ünlü doktor Bidhan Chandra Roy’un doğum (ve aynı zamanda ölüm) yıldönümü olan 1 Temmuz günü “Doktorlar Günü” olarak kutlanır. Brezilya’da ise Milli Doktorların Günü 18 Ekim’de kutlanmaktadır.

Veterinerler Tıp Bayramını kutlar mı?

Her yıl nisan ayının son cumartesi günü hayatlarını hayvanlara yardım etmeye adayan veterinerlerimiz için kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü, bu yıl 29 Nisan Cumartesi günü “Veterinerlik Mesleğinde Çeşitliliği, Eşitliği ve Kapsayıcılığı Teşvik Etmek” temasıyla kutlanıyor.

14 Mart Tıp Bayramı’nda grev kararı 2022

Türkiye’deki sağlık sorunlarına dikkat çekmek için doktorlar 14 Mart Tıp Bayramı’nda iş bırakacak. Grev 2 gün sürecek.

Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları 14 Mart Tıp Bayramı yaklaşırken 10 maddelik acil önlem çağrısı yaptı. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet günden güne artarken; 14 Mart Tıp Bayramı öncesi, Türk Tabipleri Birliği ve Tabipler Odaları yaptıkları basın açıklamasıyla grev kararı aldıklarını duyurdu.

Açıklamada, 14-15 Mart tarihlerinde hiçbir sağlık kurumunda, acil sağlık hizmetleri dışında, sağlık hizmeti verilmeyeceği belirtildi. İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, talepleri yerine getirilmezse 14-15 Mart’ta iş bırakacaklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün