GündemSağlık

7 Nisan Dünya Sağlık Günü ve Sağlık Haftası Etkinlikleri

2020 Dünya Sağlık Günü ve Haftası ne zaman? Dünya Sağlık günü nedir, ne zaman kutlanır? Sağlık ne demek? 2020 Sağlık Haftası teması nedir?

2020 Dünya Sağlık Günü ve Haftası ne zaman? Sağlık günü nedir, ne zaman kutlanır? Sağlık ne demek? Nisan ayı içerisinde kutlanan Sağlık Haftası teması nedir?

Dünya Sağlık Günü Tarihçesi

Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak, 1948 yılında toplum sağlığıyla ilgili uluslararası çalışmalar yapan Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization – WHO) anayasasının yürürlüğe girdiği 7 Nisan tarihi Dünya Sağlık Günü olarak, 7-13 Nisan tarihleri arası da Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır.

1950 yılında Sağlık Günü tüm dünyada ilk kez kutlanmıştır.

Bu kapsamda kutlanan gün ve haftada, insan ve halk sağlığı ile ilgili bir tema seçilerek, bu konu çerçevesinde tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Sağlık Nedir?

Sağlık; Türk Dil Kurumu (TDK) tanımına göre; bireylerin ve toplumun, çevre ve diğer varlıkların fiziksel, bedensel, ruhen ve sosyal yönden tam olarak iyilik hali, vücut esenliği, sıhhat, afiyet anlamına gelir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan Sağlık tanımı ise; “Sadece hastalıkların ve rahatsızlıkların olmayışı değil, bir bütün olarak fiziki, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma hali” olarak açıklanmıştır.

Dünya Sağlık Günü Amacı

Dünya Sağlık Günü, bireysel ve toplumsal, temel halk sağlığı sorunlarına odaklanmak için dünya çapında bir kutlanan bir gündür. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve DSÖ Avrupa Bölgesi Üye Devletleri tarafından belirlenen ve seçilen o yılki tema hakkındaki faaliyetleri ve analizleri vurgulayarak katkıda bulunur.

Bunun için her yıl Dünya Sağlık Örgütü liderliğinde 7 Nisan Dünya Sağlık Günü gözleniyor. kitle halkı arasında küresel sağlığın önemine dikkat çekmek.

Uluslararası Sağlık Günü sadece küresel sağlık hakkında daha fazla bilgi edinmemize ilham vermekle kalmaz, aynı zamanda önümüzdeki yıllarda dünyada sağlık alanındaki gelişmelerin ve gündeminin belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

Sağlık ile ilgili Sloganlar;

“Sağlık Zenginliktir.”

“Sağlık, bedeninizle aranızdaki ilişkidir.”

“Sağlığı olanların umutları vardır ve umutları olanların her şeyi vardır.”

Sağlık; Ruhen , bedenen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanmaktadır.

2020 Dünya Sağlık Günü Teması

Dünya üzerindeki tüm insanlar için sağlık hizmetlerine iyi ve zamanında erişim hala mevcut değildir. Dünyanın uzak bölgelerinde yaşayan insanlar sağlık hizmetlerindeki temel tesislere çok daha az erişime sahiptir.

Bu kapsamda Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya sağlık gününün 2020’de kutlanacağı ana tema ‘Evrensel Sağlık’ olarak belirlenmiştir. Sağlık hizmetlerini dünyanın tüm bölgelerine erişilebilir kılmak için bir çerçeve oluşturan stratejiler uygulamak DSÖ’nün ana odağıdır.

Dünya Sağlık Örgütü, 2020 yılını ‘Hemşire ve Ebe Yılı’ ilan etti.

Dünya Sağlık Günü kampanyasının amaçları:

  • Hemşirelerin ve ebelerin çalışmaları ile sağlık ve sosyal bakım çalışmalarındaki üstlendikleri görev için kamuda takdir ve farkındalık oluşturmak
  • Sağlık işgücü içindeki hemşire ve ebelerin profilini yükseltmek;
  • Hemşire ve ebelerde destek ve yatırımı katalize eder.

Dünya Sağlık Haftası Etkinlikleri ve Kutlamaları

Dünya Sağlık haftası programı; Tüm dünyada ve Türkiye’de okullarda, kurumlarda ve sağlık sektöründe çeşitli etkinliklerle kutlanır. Okullarda öğrenciler tarafından sağlık panosu, temizlik ve sağlık ile ilgili şiir, yazı gibi çalışmalar düzenlenir. DSÖ tarafından da tüm dünyada Sağlık Haftası genel bilgi ve gelişmeleri takip edilir.

– Küresel düzeyde Dünya Sağlık Günü, sağlıkla ilgili tüm konuları hedeflemektedir ve bunun için DSÖ ve okullar, kolejler gibi çeşitli yerlerde diğer kuruluşlar tarafından yıllık olarak düzenlenmektedir

– Farklı ülkelerden sağlık otoriteleri, hükümet, hükümet dışı, STK’lar ve diğer birçok kuruluş.dünya çapında sağlık konularını desteklemek için kutlamalara katılırlar.

– İnsanlara DSÖ’nün kurulması ve dünyadaki önemli sağlık sorunları hakkında insanlar arasında farkındalık yayılmasını hatırlatır.

– DSÖ, gelişmekte olan ülkelerde suçiçeği, çocuk felci, çiçek hastalığı, tüberküloz, cüzzam gibi ciddi sağlık sorunları üzerinde çalışmalarını inceler, gelişmeleri takip eder.

– Dünya Sağlık Günü’nün amacını yerine getirmek için, Dünya Sağlık Örgütleri’ndeki insanlar sağlıkla ilgili konularda bireyler arasında tartışmalar düzenler, sergiler, deneme yazıları, çeşitli yarışmalar ve ödül töreni etkinlikler yapar.

– Dünya Sağlık Örgütlerine katılan kuruluşlar Medya gibi haberler, basın bültenleri, böylece insanların bu konu hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanır.

DSÖ / Avrupa ülke ofisleri, politika yapıcılar ve diğer paydaşlar arasında bu yılki temaya dikkat çekmek ve tartışmayı teşvik etmek için özel etkinlikler düzenlemektedir.

Bu çerçevede insanların sağlıklı yaşamlarına devam etme  konusunda bilinçlendirmek amacı ile etkinlikler düzenlenir. Bu etkinliklerde Sağlığın hayatımızdaki önemi vurgulanır.

2020 Dünya Sağlık Günü Ne Zaman? Hangi Gün?

2020 yılında Dünya Sağlık Günü: 7 Nisan Salı günü, Sağlık Haftası 7-13 Nisan tarihleri arasında kutlanmaktadır.

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu