GündemTarihte Bugün

2023 Nisan Ayı Önemli Günler ve Haftalar

2022 Nisan Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası Tarihler. Nisan ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir?

2023 Nisan Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası özel tarihler. Nisan ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir, hangileridir? Ne zaman kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de kutlanan özel günler, Uluslararası özel tarihler nedir, nasıl ortaya çıktı? Nisan ayı hangi ay ve burç oluyor? 1 Nisan 2023 ne zaman başlıyor? Nisan ayı içerisinde resmi tatil günleri ve tarihte bugün

Nisan Ayı Önemli Günler ve Haftalar

Nisan, bahar mevsiminin ikinci ve yılın 4. ayıdır. Her ay olduğu gibi Nisan ayında da kutlanan birkaç önemli gün ve belirli özel hafta daha var.

Baharın ve bin bir renkte açan çiçeklerin müjdecisi Nisan ayı içerisindeki özel günler, ulusal ve uluslararası öneme sahip günler ve tarihler birçok genel kültür sınavlarında, sık ​​sık sorulmuştur. Bu yazımız, zaman zaman gündemde konu olan 2023 yılı Nisan ayındaki önemli günler ve tarihler hakkında size bir fikir verecektir.

Nisan Ayı Önemli Günler ve Belirli Haftalar takvimi, Nisan ayı içindeki dünyada ve ülkemizde kutlanan anma günleri, yıl dönümleri, önemli olaylar, özel günler, şenlik ve etkinlik detaylı tarihleri. İşte Nisan 2023’ün tarih tarih önemli günlerinin listesi…

Nisan Ayı Nedir?

Nisan ayı, günümüzde kullandığımız Gregoryen Takvimi’ne göre yılın 4. ayı olup 30 gün çeker. Nisan sözcüğü, Farsça (Nisan), Süryanice (Nisanna), Sümerce (Nisag = ilk meyveler), Akadca (Nisānu) ve İbranice (nîsān) sözcüklerinden alındığı ifade edilir.

Nisan ayının İngilizce adı “April” sözcüğü, Latince aprilis’den gelmiştir. Latince aperire (açmak) kelimesi; ağaçların çiçek açmaya başladığı mevsimi işaret eder.

Mart ile başlayan bahar mevsimi, Nisan ve Mayıs şeklinde devam eder. Bahar mevsimi ayları Mart, Nisan ve Mayıs’tır.

Nisan Ayı Hangi Burç?

2023 yılı itibariyle Nisan ayı için burçlar, 21 Mart – 20 Nisan tarihleri aralığında doğan kişiler Koç burcu, 21 Nisan – 21 Mayıs tarihleri aralığında doğan kişiler ise Boğa burcudur.

2023 Nisan ayı kaç gün çekiyor?

Nisan ayı ne zaman başlıyor? 1 Nisan 2023 hangi güne denk geliyor? 

Yılın dördüncü ayı olan Nisan ayı, 30 gün çeker. 2023 yılı itibariyle 1 Nisan Cumartesi günü başlayacak ve 30 Nisan Pazar günü sonra erecek.

Nisan Ayının başlamasıyla

  • Zorunlu kış lastiği uygulaması, 1 Nisan itibarıyla sona erecek. Her yıl 1 Aralık tarihinde başlayan, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan kış lastiği uygulaması, 1 Nisan Cumartesi günü itibarıyla sona eriyor.
  • Ramazan bayramı ise bu yıl Nisan ayına denk geliyor. 20 Nisan 2023 Perşembe günü Ramazan bayramı arefesi ve ve 21 Nisan 2023 Cuma günü ise Ramazan Bayramının birinci günü. 3 gün süren Ramazan Bayramı 23 Nisan 2023 Pazar Günü sona eriyor.
  • 23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. 2023 yılı itibariyle Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 103. yıl dönümü kutlanacak.
  • Yılın ilk tutulması 20 Nisan 2023 tarihinde Tam Güneş Tutulması gerçekleşecek ve bu tutulma pek çok insan tarafından görülemeyecek. Türkiye’de konum itibariyle 20 Nisan’da gerçekleşecek kısmi güneş tutulması gözlemlenemeyecek. Koç burcunda gerçekleşen bu güneş tutulmasının yöneticisi Venüs olacak.
  • Nisan ayında milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren 2022 – 2023 Eğitim ve Öğretim yılı bir haftalık ikinci ara tatil
    , 17 Nisan-23 Nisan 2023 tarihlerinde yapılacak

Nisan Ayı Önemli Gün ve Haftalar Tablosu

Dünyada Kutlanan Özel ve Eğlenceli Günler Takvimi, Nisan 2023’deki önemli günler ve belirli haftalar tablosu

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu