Esmaül Hüsna

El-Vekil Esması Anlamı Nedir? Zikri ve Fazileti

El-Vekil Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Vekil ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

El-Vekil Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Vekil ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Faydaları ve sırları nedir?

El-Vekîl Anlamı

Kendisine güvenen kullarının işlerini en iyi şekilde yoluna koyan, kulların rızkına kefil olan.

Mutlak ve hakiki vekil, Kullarının işlerini gören, düzelten. İşlerini usulüyle kendisine bırakanların işlerini düzeltip, onların yapabileceğinden daha iyi yapıp, temin eden, vekil tutanların işini en mükemmel biçimde sonuçlandıran. Kendine güvenen kulların işini en iyi yoluna koyan. Kendisine tevekkül edenlere yardım eden demektir.

Ebced değeri ve zikir saati: 

EL-VEKİL isminin ebced değeri 66 adettir. Zikir saati Zühre, günü Cuma’dır. Lafza-i Celal (Allah) ile aynı değerdedir.

El-Vekîl Arapça Yazılışı:  الوكيل 

“Yaratıkların bütün işlerine kefil olan.”
“İşlerini kendisine bırakanların, isteklerini en iyi şekilde yerine getiren.”
“Kendisine tevekkül edilen.”

El-Vekîl esmasının ebced değeri, zikir sayısı, zikir günü ve zikir saati :
Ebced değeri ve zikir sayısı ; 66
Zikir günü ; Cuma
Zikir saati ; Zühre (Sabah erken güneş doğarken ve ikindi sonrası. Gece okumalarında yatsı namazına doğru ve tam gece yarısı.)

Hasbunallahu ve ni’mel vekil nimel Mevla ve ni’me’n nasîr

“Allah bize yeter, O ne güzel vekildir. O ne güzel vekil, ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır.”

El-Vekil isminin Özellikleri ve Fazileti:

El-Vekîl ism-i şerifi isteklerin gerçekleşmesi, belaların defedilmesi için usulüne uygun olarak okunması yeterlidir.

Bu isim boyun eğdirmeye elverişlidir. her ne niyet için okunursa, istenilen sonuç elde edilir. kadınlar için Zühre, Erkekler için Müşteri saati  uygundur.

Her gün El Vekil esmasını (76) defa okuyan kimse, yangından ve suda boğulmaktan kurtulur. zarar görmez. Yine  zelzele, şiddeti rüzgar ve fırtınadan korunur.

Başlanılan bir işi başarıyla sonuna kadar götürmek için El-Vekil ism-i şerifi devamlı okunur.

Bu ismi virt edinip her gün El Vekil ismini okuyan kimseye Cenab-Hak, bol hayır, bol rızık, bol, kazançlar verir. Ümit etmediği yerden hayır ve başarı kapıları açar.

5 vakit namazdan sonra 66 kere ” Ya Vekîl celle celâlühû ” zikrine devam edenin her işi yolunda gider, rızkı artar, herkes tarafından sevilir.

Her gün 76 kere ” Ya Vekîl celle celâlühû ” ism-i şerifi okuyanın malına ve canına bir zarar gelmez, hayatları bolluk ve hayırlar içinde geçer.

Her fırsatta “Hasbün Allâhü ve ni’me’l-Vekîl ni’mel-Mevlâ ve ni’me’n-nasîr” okuyanın, her muradı hasıl olur.

Her gün sabah vakti 66 defa Ya Vekil ismini zikredenin rızkı artar.

Düşman üzerine zühre saatinde Ya Vekil ismini 66 defa okuyarak beddua edilirse düşman hezimete uğrar.

Allah’tan her türlü yardım görmek isteyenlerin virdidir. İsteklerin gerçekleşmesi, belaların def edilmesi için usulüne uygun olarak okunması yeterlidir.

Sudan (boğulmaktan), ateşten (yangından) veya herhangi bir şeyden korkan (doğal afetten) bir kimse, bu ism-i-şerifi çok okursa, “Hak Teâlâ”nın yardımını görür. Zarar görmez, korunur.

Bu ismin zikri boyun eğdirmeye elverişlidir. Her ne niyet ve dilek için okunursa istenilen sonuç elde edilir

Bu ismi vird edinip her gün okuyan kimseye Cenab-ı Hak, bol hayır, bol rızk ve bol kazançlar verir; ümit etmediği yerlerden hayır ve başarı kapıları açar.

Kur’an-ı Kerim’de Geçen El Vekil İsm-i şerifi ayetleri

Nisa suresi 81. ayet: وَيَقُولُونَ طَاعَةٌ فَإِذَا بَرَزُواْ مِنْ عِندِكَ بَيَّتَ طَآئِفَةٌ مِّنْهُمْ غَيْرَ الَّذِي تَقُولُ وَاللّهُ يَكْتُبُ مَا يُبَيِّتُونَ فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ وَكَفَى بِاللّهِ وَكِيلاً

Okunuşu : Ve yekûlûne tâatun, fe izâ berazû min indike beyyete tâifetun minhum gayrallezî tekûl (tekûlu). Vallâhu yektubu mâ yubeyyitûn (yubeyyitûne), fe a’rıd anhum ve tevekkel alâllâh (alâllâhi). Ve kefâ billâhi vekîlâ (vekîlen).

Anlamı : Ve “kabul (baş üstüne)” derler. Sonra senin yanından ayrıldıkları zaman onlardan bir grup, senin söylediğinden başka birşeyi geceleyin gizlice kurarlar ve Allah, onların gece neler kurduklarını yazıyor. Artık sen onlardan yüz çevir ve Allah’a tevekkül et (güven) ve Allah, vekil olarak kâfidir.

* * *

Nisa suresi 132. ayet : وَلِلّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ وَكَفَى بِاللّهِ وَكِيلاً

Okunuşu : Ve lillâhi mâ fîs semâvâti ve mâ fil ard (ardı). Ve kefâ billâhi vekîlâ (vekîlen).

Anlamı : Ve göklerde ve yeryüzünde olanlar (herşey) Allah’ındır. Ve Allah, vekil olarak yeter.

* * *

Müzzemmil suresi 9. ayet : رَبُّ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ فَاتَّخِذْهُ وَكِيلًا

Okunuşu : Rabbul meşrıkı vel magribi lâ ilâhe illâ huve fettehızhu vekîlâ (vekîlen).

Anlamı : O (Allah), doğunun ve batının Rabbidir. O’ndan başka İlâh yoktur. Öyleyse O’nu vekil edin.

* * *

Ali İmran suresi 159. ayet:  فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ

Okunuşu : Fe bimâ rahmetin minallâhi linte lehum, ve lev kunte fazzan galîzal kalbi lenfaddû min havlike, fa’fu anhum vestagfir lehum ve şâvirhum fîl emr (emri), fe izâ azamte fe tevekkel alâllâh (alâllâhi), innallâhe yuhibbul mutevekkilîn (mutevekkilîne).

Anlamı : O zaman, Allah’tan bir rahmet sebebiyle onlara yumuşak davrandın. Ve eğer sen, kaba, katı yürekli olsaydın, mutlaka senin etrafından dağılırlardı. Artık onları affet ve onlar için mağfiret dile ve işler konusunda onlarla muşavere et (danış). Azmettiğin zaman, artık Allah’a tevekkül et. Muhakkak ki Allah, tevekkül edenleri (Allah’a güvenenleri) sever.

* * *

İsra suresi 2. ayet: وَآتَيْنَا مُوسَى الْكِتَابَ وَجَعَلْنَاهُ هُدًى لِّبَنِي إِسْرَائِيلَ أَلاَّ تَتَّخِذُواْ مِن دُونِي وَكِيلاً

Okunuşu : Ve âteynâ mûsâl kitâbe ve cealnâhu huden li benî isrâîle ellâ tettehızû min dûnî vekîlâ (vekîlen).

Anlamı : Ve Musa (A.S)’a kitap verdik. Ve O’nu, “Benden (Allah’tan) başkasını vekil edinmeyin (tevekkül etmeyin).” diye İsrailoğullarına hidayetçi kıldık.

* * *

İsra suresi 54. ayet : رَّبُّكُمْ أَعْلَمُ بِكُمْ إِن يَشَأْ يَرْحَمْكُمْ أَوْ إِن يَشَأْ يُعَذِّبْكُمْ وَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ وَكِيلاً

Okunuşu : Rabbukum a’lemu bikum, in yeşa’ yerhamkum ev in yeşa’ yuazzibkum, ve mâ erselnâke aleyhim vekîlâ (vekîlen).

Anlamı : Rabbiniz, sizi iyi bilir. Dilerse size rahmet eder (Rahîm esması ile tecelli eder) veya dilerse size azap eder. Ve seni, onlara vekil olarak göndermedik.

* * *

İsra suresi 65. ayet : إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ وَكَفَى بِرَبِّكَ وَكِيلاً

Okunuşu : İnne ibâdî leyse leke aleyhim sultânun, ve kefâ bi rabbike vekîlâ (vekîlen).

Anlamı : Muhakkak ki Benim kullarımın üzerinde, senin bir sultanlığın (yaptırım gücün) yoktur. Ve senin Rabbin, vekil olarak kâfidir (yeter).

* * *

İsra suresi 86. ayet: وَلَئِن شِئْنَا لَنَذْهَبَنَّ بِالَّذِي أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ ثُمَّ لاَ تَجِدُ لَكَ بِهِ عَلَيْنَا وَكِيلاً

Okunuşu : Ve lein şi’nâ le nezhebenne billezî evhaynâ ileyke summe lâ tecidu leke bihî aleynâ vekîlâ (vekîlen).

Anlamı : Ve eğer Biz dileseydik, sana vahyettiklerimizi mutlaka giderirdik (silip yok ederdik). Sonra onu (yok etmememiz için) Bize karşı sana (seni müdafaa edecek) bir vekil bulamazsın.

* * *

Tevbe suresi 129. ayet: فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُلْ حَسْبِيَ اللّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

Okunuşu : Fe in tevellev fe kul hasbiyallâh(hasbiyallâhu), lâ ilâhe illâ hûve, aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azîm (azîmi).

Anlamı : Bundan sonra eğer onlar dönerlerse, o zaman onlara şöyle de: “Bana, Allah yeter (kâfidir), O’ndan başka ilâh yoktur. Ben, Allah’a tevekkül ettim (güvendim). Ve O, azîm arşın Rabbidir.”

Vekil_0557

Tevekkül

Risale-i Nur Külliyatı’ndan tevekkül Hakkında bir bölüm:
“Tevekkül, esbabı bütün bütün reddetmek değildir. Belki esbabı, dest-i kudretin perdesi bilip riayet ederek ve esbaba teşebbüs ise bir nevi dua-yı fiilî telâkki ederek, müsebbebatı yalnız Cenâb-ı Hak’dan bilmek, neticeleri O’ndan istemek ve O’na minnettar olmaktan ibarettir.” (Sözler)

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün