Esmaül Hüsna

Esmaül Hüsna Fazileti

Esmaül Hüsna, Allah`ın güzel isimleri demektir. İsmin çoğulu olan esma kelimesiyle en güzel anlamında ki hüsna kelimesinin oluşturduğu esma-i hüsna el-esmaü’l hüsna yüce Allah’ın bütün isimleri için kullanılmaktadır.

Allah’ın 99 en güzel isimlerinden olan Esmaül Hüsna Fazileti nedir? Faydaları ve Sırları nelerdir?

Esmaül Hüsna, Allah`ın güzel isimleri demektir. İsmin çoğulu olan esma kelimesiyle en güzel anlamında ki hüsna kelimesinin oluşturduğu esma-i hüsna el-esmaü’l hüsna yüce Allah’ın bütün isimleri için kullanılmaktadır.

Allah’ın 99 ismi

Taha Suresinde geçen ifadesi ile “Allah kendisinden başka ilah olmayandır. En güzel isimler ona mahsustur.” Kelime anlamı olarak Esmaül Hüsna, en güzel isimler manasına gelmektedir. Rabbimizin bütün isimlerini ifade etmek amacı ile bu tamlama kullanılmaktadır.

Ayet ve hadislerde geçen şekli ile Allah’ın en güzel 99 ismi Esmaül Hüsna olarak tabir edilmektedir. Ancak ayetlerden öğrendiğimiz kadarı ile Allah’ın ismi 99 sayısı ile sınırlı değildir. Daha pek çok ismi bulunmakla birlikte manası en güzel isimler bu şekilde bir araya getirilmiştir.

En büyük hadis kitaplarından olan Müslim ve Buhari’de Allah’ın 99 isminin ezberlenmesinin çok faydalı olduğu, hatta Cennet’e girmeye vesile olduğu vurgulanmaktadır. Allah’a dua ederken bu isimleri kullanmak oldukça önemlidir. Hatta anlamlarını bilerek dua etmenin daha etkili olduğu söylenmektedir. Örneğin hastalıktan kurtulmak için “Şafi” ismi ile şifa talebinde bulunulmaktadır.

Allahu Teala’nın en güzel isimleri anlamına gelen 99 ism-i şerifinden oluşan Esmaül Hüsna Fazileti ve Tablosu

Esmaül Hüsna Fazileti

Esmaül Hüsna, Peygamber efendimizin hadisin de olduğu gibi ezberlenmesi ve okunması önemle tavsiye edilmiştir. Bununla beraber bir Müslümanın dinini tam olarak yaşaması ve Allah’a tam bir kul olabilmesi için öncelikle rabbini tanıması gerekir. Bu yüzden Allah’ın isim ve sıfatlarını bilmek ve sırlarına vakıf olmak çok önemlidir. Burada sadece bir kaç tanesini hatırlatmak istiyorum.

Peygamber Efendimiz “Allah’ın doksan dokuz ismi vardır. Bunları ezberleyip benimseyen cennete girer.” buyurmuştur.

Esmaül Hüsna, Allah hakkında yücelik ifade eder ve kullarda saygı hissi uyandırır.

Zikir ve duada kullanılmaları halinde sevap kazandırır.

Kalplere huzur ve sükunet verir, lütuf ve rahmet ümidi telkin eder.

Bilginin değeri bilinenin değerine bağlı bulunduğu ve bilinenlerin en şereflisi de Allah olduğu için esmaül hüsna bilgisine sahip olanlara bu bilgi meziyet ve şeref kazandırır.

Esmaül hüsna, Allah için vacip, caiz ve mümteni‘ olan sıfatları içermesi sebebiyle O’nun hakkında yeterli ve doğru bilgi edinmemizi sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün