Tarihte Bugün

8 Aralık Tarihte Bugün

8 Aralık Tarihte Bugün yaşanan önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar bugün doğanlar ve ölenler, kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

8 Aralık Tarihte Bugün meydana gelen dünyada ve Türkiye’de önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün doğan ve ölen ünlüler, 8 Aralık olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi olaylar, toplumsal haberler, bugün hangi gün ve ne günü? Bugün günlerden ne? 8 Aralık’ta ne oldu? 8 Aralık özel bir gün mü? 8 Aralık ne günü? 8 Aralık’ta ne kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de 8 Aralık Dünya ne günü? Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

8 Aralık Haberleri, Önemli Gündem Başlıkları

  • Osmanlı – Venedik Savaşı (1714)
  • ABD ve İngiltere’nin, Japonya’ya savaş ilânı (1941)
  • Yaprak dökümü sonu
Günün Sözü: “Din kardeşini güler yüzle karşılamaktan ibaret bile olsa, hiçbir iyiliği küçümseme.” (Müslim, Tirmizî – Hadis-i Şerif)

8 Aralık Tarihte Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Olan Toplumsal Haberler ve Olaylar

1714 – Osmanlı Devleti, Kutsal İttifak savaşlarında yaşanan yenilgi ve bu savaşları takiben 1699’da imzalanan Karlofça Antlaşması sonucu Mora ve Macaristan’ın kaybedilmesi ve ayrıca Venediklilere kaybedilen Mora Yarımadası’nda yaşayan Ortodoks halk Katolik baskısından memnun olmaması ve tekrar Osmanlı yönetimine girmeyi istemeleri sebebiyle Osmanlı İmparatorluğu, 8 Aralık 1714 tarihinde Venediklilere savaş açtı. Sadrazam Silahdar Damat Ali Paşa Modon, Koron ve Navarin’i alarak Mora’yı geri kazandı (22 Ağustos 1715).

1808 – Napolyon Bonaparte komutasındaki Fransız Ordusu, Madrid’e girdi.

1863 – Santiago (Şili)’de bulunan Iglesia de la Compañía Kilisesi çıkan bir yangın sonucu tamamen yandı, 2000’den fazla kişi öldü. Yangın sonrasında bu alana bir anıt dikildi.

1868 – İlk ışıklı trafik lambaları, Londra’da kullanılmaya başlandı.

1869 – Birinci Vatikan Konsili açıldı.

1886 – ABD’de Samuel Gompers Başkanlığında, Amerikan Emek Federasyonu kuruldu.

Japon Saldırısı Pearl Harbor

1941 – ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt, Pearl Harbor’ın bombalanmasından bir gün sonra ABD Kongresi’ne Japonya’nın Hawaii’deki Pearl Harbor’daki Amerikan Donanması üssüne yaptığı şok saldırısından bahsederken bu gün “utanç içinde yaşayacak bir tarih” diyerek “Infamy” konuşması yaptı. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi Japonya’ya savaş ilan etti ve ABD, II. Dünya Savaşı’na resmen girmiş oldu.

1942 – Vatan gazetesi, Hitler ve Mihver devletleri aleyhtarı yazılar nedeniyle kapatıldı.

1948 – Birleşmiş Milletler, Güney Kore’nin tanınmasını onayladı.

1953 – Türkiye futbolda İspanya’yı eledi ve Dünya Futbol Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

DSİ Kuruldu

1953 – DSİ (Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü) kuruldu.

1962 – Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında “Karşılıklı Sağlık Yardımı Anlaşması” imzalandı. Türkiye’nin de katıldığı anlaşmaya göre, kendi ülkesinde tedavisi mümkün olmayan hastaların bakımı, bu imkânlara sahip ülkelerde yapılacak.

1966 – Dünyanın ilk “işçi şirketi” olduğu söylenen Türksan kuruldu. Şirketin kuruluş amacının yurt dışında çalışan Türk işçilerin tasarruflarını değerlendirmek olduğu açıklandı.

1968 – Tokyo Uluslararası Maratonu’nda, İsmail Akçay dördüncü oldu.

1972 – Doğan Koloğlu, 7,5 yıl hapse mahkûm oldu.

1973 – Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, yazar Çetin Altan’ın cezasını affetti. Ancak Altan’ın 2 yıllık cezası af kapsamı dışında kaldı.

1980 – John Lennon, New York’ta kaldığı otelin önünde vurularak öldürüldü.

1982 – Türk eski millî futbolcu olan Hamit Altıntop ve Halil Altıntop ikiz kardeşler bugün doğdu.

1987 – Ömer Kavur’un yönettiği Anayurt Oteli, 9. Nantes 3 Kısa Film Şenliği’nde büyük ödülü aldı.

1987 – İsrail işgali altındaki topraklarda yaşayan Filistinliler, intifada hareketini başlattı.

1987 – ABD Başkanı Ronald Reagan ve SSCB lideri Mihail Gorbaçov, orta menzilli nükleer füzelerin karşılıklı imhası için antlaşma imzaladı.

1991 – Boris Yeltsin ile Ukrayna ve Beyaz Rusya Cumhuriyetlerinin Devlet Başkanları, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) kuruluşunu ilan ettiler.

1992 – TBMM, Somali’ye asker gönderilmesini kararlaştırdı.

1994 – Demokrasi Partisi (DEP) davası sonuçlandı. İdamı istenen Hatip Dicle, Orhan Doğan, Leyla Zana, Selim Sadak, Sırrı Sakık ve Mahmut Alınak toplam 89 yıl 6 ay hapse mahkûm oldu. Mahmut Alınak ve Sırrı Sakık ceza evinde yattıkları süreler göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

1995 – Eralp Akkoyunlu, 1987 yılında çıktığı dünya seyahatini tamamlayarak bunu gerçekleştiren 5. Türk oldu. 6 yıl 7 ay süren bu yolculukta Akkoyunlu, 302 gün seyir yaparak dünyayı dolaştı.

KESK kuruldu

1995 – Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, kısaltması KESK olan memur sendikaları konfederasyonu kuruldu.

1996 – PKK, rehin tuttuğu 6 askeri, Kuzey Irak’taki Zap kampında Refah Partisi Van Milletvekili Fethullah Erbaş, İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal ve Mazlum-Der İzmir Şube Başkanı Halit Çelik’e teslim etti.

2003 – Erdoğan Teziç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından YÖK Başkanlığına atandı.

2004 – Ohio eyaletindeki Damageplan konserinde Dimebag Darrell (Darrell Lance Abbott), Nathan Gale adlı bir çılgın tarafından sahnede vuruldu.

2007 – Dünya çapında ve içerisinde Türkiye de dahil olmak üzere 78 ülkede küresel ısınma ve iklim değişikliklerine karşı eş zamanlı Küresel Isınmaya Hayır Mitingi yapıldı.

2010 – SpaceX Dragon’un ikinci lansmanı ile SpaceX, bir uzay aracını başarıyla fırlatan, yörüngeye oturtan ve geri dünyaya sağlam şekilde indiren ilk özel şirket oldu.

2019 – Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre Çin’de ilk doğrulanmış COVID-19 vakası tespit edildi.

2020 – Dünyada ilk Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı İngiltere’de 90 yaşındaki Margaret Keenan adında bir kadına yapıldı.

2021 – Ekonomist Thomas Piketty’nin kurduğu Paris merkezli Inequality Lab tarafından paylaşılan Dünya Eşitsizlik Raporu yayınlandı. Rapora göre, Türkiye’de en zengin %10, tüm gelirin %54,5’ini alırken, en yoksul %50’nin payı sadece %12 olarak belirlendi.

2021 – Almanya’nın yeni Başbakanı Olaf Scholz oldu. Angela Merkel’in 16 yıllık yönetiminin ardından bir Sosyal Demokrat Parti milletvekili olan Scholz, yeşil yatırımları artırma ve Avrupa birliğini güçlendirme sözü veren koalisyon hükümetinin yolunu açarak Almanya’nın yeni şansölyesi oldu.

2022 – ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Sayman Başkanı Lynn Malerba’nın imzalarını taşıyan ilk 1 ve 5 dolarlık banknotlar piyasaya sürüldü. Banknotlar, ABD para biriminin üstünde ilk kez bir kadın Hazine Bakanı’nın ve ilk kadın Kızılderili saymanın imzasını taşıyor.

Aralık Ayı Takvimi

1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10 – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 20 – 21 – 22 – 23 – 24 – 25 – 26 – 27 – 28 – 29 – 30 – 31

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün