GündemYaşam

Azim ve Kararlılık Nasıl Geliştirilir?

Azim ve Kararlılık nedir, nasıl geliştirilir? Umut, inanmak ve azim arasındaki gizli ilişki nedir? Yapmak ustalığa götürür ve pratik yapmak mükemmelleştirir.

Azim ve Kararlılık nedir, nasıl geliştirilir? Umut, inanmak ve azim arasındaki gizli ilişki nedir? Yapmak ustalığa götürür ve pratik yapmak mükemmelleştirir. Öyleyse yapmaya başlayın, sadece bu adımları izlemeyin.

Her birimiz başarılı olmak için büyür ve bunu yaparken başarıya giden yolda yatan zorlukları genellikle unuturuz. Hedefler koyarız ve onlara hemen ulaşmak isteriz, ancak bizler insanız ve bu hedeflerde yetersiz kalabiliriz.

Hayat, zorluklar, kutlamalar, başarılar, başarısızlıklar, gönül yaraları, sevinçler ve özel anlarla dolu güzel bir yoldur ve sonunda varış noktasına götürür. Yolda çok sayıda tümsek, çukur ve engel olabilir ama kesinlikle keyifli bir varış noktasına götürür.

Tüm engeller ve zorluklar karşısındaki azim ve kararlığımız, gücümüzün ve zayıflığımızın, cesaretimizin ve inancımızın bir testidir.

Kararlılık Nedir?

Kararlılık, engellere rağmen zor bir hedefe doğru, istikrarlı ve sebat etmeyi içeren pozitif bir duygudur. Kararlılık, kişinin amacına ulaşmasına yardımcı olacak davranışı motive etmeye hizmet eder. Kararlılık, azim gerektirir…

İmkansızla imkan dahilinde olanın arasındaki tek fark, insanın kararlılık derecesidir. – Tommy Lasorda

Azim Nedir?

Azim, zorluklara veya cesaret kırılmasına rağmen bir şeyi yapmaya devam etmek veya başarmaya çalışmaktır. Bir işteki engelleri yenme, zorluklarla mücadele kararlılığıdır. Yakın bir eş anlamlısı ise sebattır.

Sebat, başarıya ulaşmada zorluk veya gecikmeye rağmen bir şeyi yaparken gösterdiğimiz kararlılıktır. Azim, yüksek düzeyde başarı elde etmeniz gerektiğinde önemli bir unsurdur. Kullanması harika bir araçtır ve herhangi bir üniversite eğitimi veya öğretimi gerektirmez. Doğal olarak gelir ve güçlü bir irade gerektirir.

Azim, ek olarak, hedefin sizin için değerini artırır ve motivasyon seviyenizi yoğunlaştırır. Sizi harika bulgulara götürür ve kendiniz ve hedefleriniz hakkındaki bilginizi genişletir.

Dünya vazgeç dediğinde, ‘umut’ bir kez daha dene diye fısıldıyor.

Başarı, kararlılıkla bir kez daha denemekten gelir…

Başarısız olmak ne kadar kolay hiç düşündünüz mü? Sadece pes etmeniz veya üzerinde çalıştığınız işten vazgeçmeniz gerekiyor! Vazgeçerek, başarısız olmayı kabul edersiniz. Bir düşünün, bu dünyada doğan herkes bu kadar vazgeçse, pes etse, insanlık yok olur.

Kararlılık, pes etmenin zıddıdır. Daha önemlisi, başarıyı gerçekten belirleyen tek şey kararlılıktır.

Kararlılık olumlu ve güçlü bir motivasyon aracı olsa da, engel ve aksiliklerle karşılaştığımızda kararlı hissetmeye devam etmek inanılmaz derecede zor olabilir. Kilo vermekten sigarayı bırakmaya kadar, kendimiz için belirlediğimiz hedeflere ulaşmak inanılmaz bir kararlılık gerektirir.

Bir zamanlar kuyuya düşen bir eşek hakkında bir hikaye var. Çiftçi onu dışarı çıkarmak için elinden geleni yapar ama başaramaz. Böylece kuyuyu örtmeye karar verdi ve kuyuya kürek kürek toprak atmaya başlar. Hatta çiftçi, kuyuyu toprakla örtmesine yardım etmeleri için arkadaşlarını da çağırır. Eşek, üzerine gelen her toprakla ölüme terk edildiğini anlar. Ama eşek herkesi şaşırtan hareketi ve yenilenen güç ve kararlılıkla, üzerine atılan toprağı silkelemeye başlar. Daha fazla toprak düştükçe, onu silkeler ve bir adım atar. Sonunda, adım adım kuyunun tepesine ulaşır ve kenardan canlı olarak dışarı çıkar.

Hayat, her zaman problem ve sıkıntı olarak üzerimize zorluklar atmaya devam edecek. Vazgeçmek kesin ve anında yenilgi anlamına gelir. Tek şans, bir kez daha denemeye devam etmektir. Başarıya giden tek garantili yol kişinin çabalarını sürdürmesidir.

“Başarısız olduğum sayıyla değil, başarılı olma sayımla değerlendiriliyorum: ve başarılı olma sayım, başarısız olma ve denemeye devam etme sayımla doğru orantılı.” – Tom Hopkins

Thomas Edison, birçok galibiyetinin “% 10 ilham ve % 90 ter” olduğunu iddia etmişti. Amerikalı mucit ve iş adamı Edison, kararlılığın ve azmin mükemmel bir örneğiydi. Onun sözlerinden birisi, “En büyük zayıflığımız pes etmektir. Başarılı olmanın en kesin yolu her zaman yalnızca bir kez daha denemektir.”

Edison’un yaptığı çalışmalarından biri, elektrik ampulü için bir filaman yaratmaktı. Tungsten filamanlı bir ampul bulmadan önce 10.000 kez başarısız olduğu söyleniyor. Kendi sözleriyle,

“Ben başarısız olmadım. Sadece işe yaramayacak 10.000 yol buldum.” – Thomas Edison

“Ben başarısız olmadım. Sadece işe yaramayacak 10.000 yol buldum.” -Thomas Edison

Kararlılık ve Azim Nasıl Geliştirilir?

Bu konularda çok sayıda bilimsel araştırma ve makale bulabilirsiniz. Belki de şimdiye kadar bir çok araştırmayı okudunuz veya unuttunuz. Deneyimsel olmayan herhangi bir öğrenme bir süre sonra kaybolur. Kararlılık ve sebat niteliklerini geliştirmek için onlar üzerinde çalışmanız gerekir.

Muhtemelen hayran olduğunuz insanlar da hedeflerine ulaşmada gerçek bir azim göstermişlerdir. Kararlılık, sahip olunması gereken harika bir niteliktir. Özellikle de tamamlanması biraz zaman alan zorlu bir şey deniyorsanız…

– “Yapmak ustalığa götürür ve pratik yapmak mükemmelleştirir.”

Öyleyse yapmaya başlayın, sadece bu adımları izlemeyin.

1. Hedeflerinizi Netleştirin

Nereye gittiğinizi bilmediğiniz sürece oraya asla ulaşamayacaksınız. Bu yüzden şirketler ‘Vizyon’ a bu kadar odaklanıyor. Neyi başarmak istediğiniz konusunda planlı olun. O zaman görebileceğiniz şekilde düşünün. Vizyon ne kadar net olursa, eylemleriniz o kadar odaklanmış olacaktır. Bunları bir yere yazın ve bu notu güvenli ve uygun bir yerde saklayın.

“En büyük meşe, bir zamanlar yerini koruyan küçük bir tohumdu.”

2. Her Güne Olumlu Bir Notla Başlayın

Her yeni bir gün, başka bir yirmi dört saatlik fırsat demektir. Güne birkaç dakika vizyonunuza odaklanarak başlayın. Bu sizi gün boyunca güçlendirecektir.

Kendinizi amansızca öğrenmek ve geliştirmek için zorlayın.

3. Carpe Diem – Günü Yakalayın!

Günü yakala, yarına çok az güven; Carpe Diem’in anlamı budur. Hintli aziz Kabir, “Bugün, yarın yapmak istediğini yap, bugün yapmak istediğini şimdi yap!” demiştir.

4. Başarısızlıkların Sizi Durdurmasına İzin Vermeyin

Başarısızlıkları hayatın bir parçası olarak kabul edin. Genellikle başarısızlıklar, belirli yöntemin işe yaramadığını ve bir sonraki seçeneği seçmeniz gerektiğini söylemenin bir yoludur. Başarısızlıklar, yolculuk yaparken karşılaştığınız birkaç yol üzerindeki istasyonlara benzer. Sadece daha ileri gitmeniz gerektiği anlamına gelir.

Engeller, aksilikler, zorluklar… Hayatınızda her biriyle karşılaşmanız muhtemeldir. Özellikle de daha büyük başarılar için çabalıyorsanız. Azminizi geliştirerek, devam etmek için kararlılıkla yolunuza devam edin… Gerçekten yapmaya değer olan her şey sebat, azim ve inatçı kararlılık gerektirir.

5. Alay ve Eleştiriye Rağmen Odağınızı Koruyun

Eleştiriyle başa çıkmak. Sizi ve Çalışmanızı Değerlendiren İnsanlarla Nasıl Başa Çıkılır?

Dışarıdan gelen eleştirilerden şikayet etmek kolaydır, ancak hayatınızdaki en büyük eleştirmen genellikle kendi iki kulağınızın arasında yaşar. Kendi kırılganlığınızı ve belirsizliğinizi aşmak için cesaretinizi toplamak, genellikle hedeflerinize ulaşma yolunda karşılaşacağınız en büyük zorluktur.

İster bir iş kuruyor olun, ister kurumsal bir işte çalışıyor olun, hayatınızı nasıl yaşamayı seçtiğiniz önemli değildir. Çocuk sahibi olmak veya çocuk sahibi olmamayı seçmek; tüm hayatın boyunca dünyayı dolaş ya da aynı şehirde yaşa… Ne yaparsan yap, birileri seni bunun için yargılayacak. Sık sık tutkunuz için sizinle alay edecek insanlarla karşılaşırsınız. Çünkü onlar ne hikayenizi biliyorlar, ne de hedeflerinizi anlayabiliyorlar.

Zihinsel huzurunuzun ve iç dengenizin bundan rahatsız olmasına izin vermeyin. Hedefiniz uzun ve başarılması zaman alıyorsa, onu daha küçük görevlere ve hedeflere bölün. Yolculuğunuzdaki her dönüm noktasına ulaştığınızda, etkinliği kendi başınıza kutlayın. Coşkunuzu artıracak ve kararlılığınıza yenilenmiş bir güç verecektir. Her küçük başarı, yolculuğunuz için küçük bir adımdır. Tuğla tuğla, başarıya nasıl ulaşacağınızdır. Diğerleri başarıyı görür ve bir gecede elde edilen bir başarı olarak nitelendirir, ancak bilge kişiler Roma’nın bir günde inşa edilmediğini bilir.

Sonuç

Azim, kararlılık ve başarı, doğan her insanın genlerinde saklıdır. Doğmak başlı başına bir başarı ve azim hikayesidir. Bu sadece başarıya götüren engellerin üstesinden gelme meselesidir. Vazgeçmek, anında ve kesin yenilgiyi kendi isteğinizle kabul etmenizdir. Durduğunuzda, her şeyi doğru yapma şansını ortadan kaldırırsınız. Başarınızın bu umutlardan hangisinin arkasında gizlendiğini asla bilemezsiniz, başarı sizin onu keşfetmenizi bekliyor…

Zenginliğe giden yol genellikle yanlış anlaşılır, çünkü işler zorlaştığında çoğu kişi zamana karşı koyacak donanıma sahip değildir ve hedeflerine ulaşmadan pes eder.

Yeni bir şey yapıyorsanız? Hata yapmayı bekleyin. Eğer sorunları bilirseniz basitçe bunların üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenin. Esneklik, her zorluğun üstesinden gelme ve gündeminizi zorlama yeteneğidir.

Bir kez daha denersen, yüzlerce umuda hayat veriyorsun.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün