Gündemİslam

2023 Yılı Zilhicce Ayı ne zaman başlıyor?

2023 Zilhicce ayı ne zaman, kaç gün sürecek? Hicri takvimin son ayı, Kurban ve Hac ibadetlerini barındıran Zilhicce ayı önemi, faziletleri, Zilhicce ibadetleri neler olacak?

2023 Zilhicce ayı ne zaman, kaç gün sürecek? Hicri takvimin son ayı, Kurban ve Hac ibadetlerini barındıran Zilhicce ayı önemi, faziletleri, Zilhicce ibadetleri neler olacak?

Hicri takvimin son ayı (12. ay) olan Zilhicce Ayı ne zaman başlıyor ve kaç gün sürecek, ne zaman bitiyor? İslam âlemi için Kurban ve Hac ibadetlerini barındıran bu ayın önemi ve fazileti

Müslüman alemi açısından büyük öneme sahip olan Zilhicce ayı vatandaşların hac ve kurban ibadetlerini gerçekleştirmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Peki Zilhicce nedir? Diyanet İşleri Başkanlığının dini günler takvimine göre 2023 Zilhicce ayı ne zaman başlayacak? Bu önemli ayın faziletleri nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı Hicri Takvime göre Miladi olarak 2023 içerisinde Hicri 1444 yılı, Zilhicce Ayı 19 Haziran 2023 Pazartesi günü giriyor. Bu ay Hac ve Kurban ayıdır. Bu ayın ilk on günü oruçla geçirmek ve 10. günü kurban kesmek çok faziletlidir.

2023 Zilhicce ayı ne zaman başlıyor?

Hicri aylardan Zilhicce Ayı, Hicri-kamerî ayların (12) onikincisidir. Hicri Zil-ka’de ayından sonra gelen aydır. 2023 Zilhicce Ayı Diyanet İşleri Başkanlığı Dini takvimine göre bu yıl 30 Haziran 2023 Perşembe günü başlayacak.

 • 1 Zilhicce 1444 / 19 Haziran 2023 Pazartesi
 • 9 Zilhicce 1444 / 27 Haziran 2023 Salı (Kurban Bayramı Arefe)
 • 30 Zilhicce 1444 / 18 Temmuz 2023 Salı (Zilhicce ayının son günü)

Zilhicce Ayı Nedir?

İslam dünyasında Hac ibadetinin ve Kurban Bayramı’nın yer aldığı Hicri ay’a Zilhicce ayı adı verilir. Zilhicce ayının 10. günü Kurban Bayramı olarak kutlanır.

Zilhicce; Hicri-kamerî ayların 12’ncisidir. Her senenin Kurban Bayramından önceki ilk dokuz (9) günü ve Kurban bayramı günü olmak üzere tam “on gün” “leyâli-i aşere” yani on (10) mübarek gecedir. Onuncu gün (10.) Kurban Bayramı‘nın ilk günüdür.

Zilhicce kelime anlamı olarak; sözlükte “Hac ayı” anlamına gelmektedir. Zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın Zilkadeden sonra gelen son ayıdır. Hac ayı ve Kurban ayı anlamına da gelmektedir.

Zilhicce Ayı ibadetleri nelerdir?

Zilhicce Ayı, kurban kestiğimiz ve hac ibadetini yaptığımız mübarek bir aydır. Diğer mübarek aylar gibi Zilhicce Ayının da faziletleri çok büyüktür. Bir rivayette, Hazret-i Âdem’in tevbesi Muharrem veya Zilhicce ayında kabul edilmiştir.

Bu ayda Kurban ibadeti ve Hac ibadetini idrak edeceğiniz Zilhicce ayı bu açıdan da önemli ve faziletli aylardan sayılmaktadır.

2023 Hicri Yılbaşı Ne Zaman?

19 Haziran 2023 Pazartesi günü başlayacak olan Hicri 1444 Zilhicce ayı 30 gün çekecek ve 18 Temmuz 2023 Salı sona erecek ve ardından 19 Temmuz 2023 Çarşamba günü Hicri Yılbaşı 1 Muharrem 1445 yılına girmiş olacağız.

 • 2023 Yılı için Zilhicce Ayı 30 gün çekiyor. Zilhicce‘den sonra gelen Hicri ay ise Hicri yılbaşı ayı olan Muharrem ayıdır.

Zilhicce Ayının  8. günü Terviye Günü, 9. günü Kurban Bayramı Arefe günü, 10.günü ise Kurban Bayramı 1. günüdür.

Zilhicce Ayı ne zaman sona erecek?

Hicri Takvime göre 1444 Zilhicce Ayı 19 Haziran 2023 Pazartesi başlar ve 218 Temmuz 2023 Salı günü sona erer. Zilhicce ayı bu yıl 30 gün çeker.

Zilhicce Ayının Önemi ve Fazileti

İdrak edeceğimiz Zilhicce ayı diğer mübarek aylar gibi ahiret ticareti için gerçekten çok önemli bir mevsimdir. Zilhicce ayının değerini, önemini ve vazifelerini hadis-i şerif ve rivayetlerle nakletmeye çalışacağız.

Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem ) şöyle buyurmuştur;

“Allah katında çokça ibadet edilecek ve salih amel işlenecek günler içerisinde, Zilhicce’nin ilk on gününden daha hayırlısı yoktur.” (Buhârî)

Bu ayın önemi, fazileti ve üstünlüğü hakkında Ebu Sa’id (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Ayların efendisi Ramazan ayıdır. (Kendisinde işlenen günahların) haramlık (ve yasaklık konusunda en büyük cezalara sebep oluşu) bakımından ayların en büyüğü ise Zilhiccedir”. (Bezzar, El-Müsned, Beyhaki, Şu’abu’l-iman)

Yine Zilhicce ayı ve ilk on gününün fazileti hakkında Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Allah-u Azze ve Celle zamandan bir kısmını diğer bir kısmına karşı seçmiştir. Allah-u Teala’nın zamanlar içerisinde en sevdiği dönem haram aylardır. Allah-u Teala’nın o haram aylar içerisinde en sevdiği ay Zilhiccedir. Allah-u Teala’nın Zilhicceden en çok sevdiği ise o ayın ilk onudur.” (Beyhâki, Şu’abu’l-iman)

Hicri takvimde de Miladi takvim gibi 12 ay bulunmaktadır.

Hicri Aylar Şunlardır;

 1. Ay : Muharrem ayı
 2. Ay : Safer ayı
 3. Ay : Rebîulevvel ayı
 4. Ay : Rebîulâhir ayı
 5. Ay : Cemâziyelevvel ayı
 6. Ay : Cemâziyelâhir ayı
 7. Ay : Recep ayı
 8. Ay : Şaban ayı
 9. Ay : Ramazan ayı
 10. Ay : Şevval ayı
 11. Ay : Zilkâde ayı
 12. Ay : Zilhicce ayı

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün