İslam

2022 Hicri Yılbaşı Ne Zaman? Muharrem Ayı başlangıcı

2022 yılı için Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı dini günler takvimine göre Hicri Yılbaşı ne zaman? Hicri yeni yıl ne zaman 2022? Hicri yılbaşı ne anlama gelir? 1444 Hicri Yılbaşı tarihi nedir?

2022 yılı için Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı dini günler takvimine göre Hicri Yılbaşı ne zaman? Hicri yeni yıl ne zaman 2022? Hicri yılbaşı ne anlama gelir? 1444 Hicri Yılbaşı tarihi nedir? Müslümanların yılbaşı ne zaman 2022?

1444 yılı Hicri yılbaşı ne zaman başlıyor ve hangi güne denk geliyor? 2022 Muharrem ayı hangi gün başlıyor, ne zaman bitiyor? Hicri veya dini olarak kaçıncı yıldayız ve hangi aydayız? Hicri takvimde ilk ay hangisidir? Diyanet Muharrem başlangıcı ayın kaçında? 1 Muharrem 2022 ne zaman?

Aynı zamanda Aşure günü ne zaman sorusu, 2022 yılının Temmuz ayı ile beraber gündemde yer almaya başladı. Hicri Yılbaşı olarak kabul edilen Muharrem ayı aşure gününü de içinde barındırıyor. Binlerce Müslümanın merakla beklediği Hicri Yılbaşı ve 2022 Muharrem ayı, bu sene 30 Temmuz 2022 Cumartesi günü itibariyle başlıyor.

Muharrem Ayı Nedir?

Hicri aylardan ilki olan, Muharrem ayı Kur’ân-ı kerîmde kıymet verilen 4 aydan biridir. Muharrem ayının birinci günü Müslümânların kamerî senesinin, birinci günüdür.

Hicrî Kamerî Takvimde; Peygamber Efendimiz’in, Mekke’den Medine’ye hicret ettiği sene, başlangıç kabul edilir. Hicretten 70 gün önce, Muharrem ayının 1’i olan ilk Kamerî sene başı, milâdî 622 yılının Temmuz ayının, 16’sına rastlayan Cuma günü idi.

Muharrem, Arapça bir kelime olup, kelime kökü itibarıyla “haram”dan türemiştir. Sözcük anlamı olarak, haram olan, yasaklanan anlamındadır.

Araplar, İslamiyet öncesi dönemde (Cahiliye döneminde) dahi, kabile yaşantısının bencilliklerinden kaçınarak, Arabi ilk ay olan “muharrem” ayında birbirlerine savaş açmak gibi “yasaklanan” fiillerden kaçınır ve uzaklaşırlarmış.

Kalp kırmamak, fiziksel veya sözle başkasını incitmemek, dedikodu yapmamak Mâtem Orucu’nun temel ilkesidir.

Sağlığı yerinde olanlar oruç tutarlar. Matemden amaç, kendine eziyet yapmak değil, kötülük ve katliamların bir daha olmaması adına anmak ve unutmamaktır. Kerbelâ katliamında hasta olması nedeniyle İmam Zeynel Abidin’in kurtulması ve Ali’nin soyunun devam etmesi nedeniyle de Allah’a şükredilir. Bu nedenle Muharrem mâtemi, aşûre geleneği ile biter. 12 gün orucun ardından Aşûre Günü yapılır. 12 değişik malzemeden oluşan aşûre yenilir ve dağıtılır.

2022 Hicri Yılbaşı Ne Zaman

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan takvime göre, 2022 yılı için Hicri yılbaşı Muharrem ayının girmesiyle başlayacak ve miladi takvime göre 30 Temmuz 2022 Cumartesi günü idrak edilecek.

Arap dünyasındaki gözlemciler, Cuma günü gün batımından yaklaşık 30 dakika sonra yeni İslami yıl 1444 için Muharrem ayı için hilali görebilecekler.

2022 Muharrem ayı kaç gün çekiyor?

Muharrem Ayı Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter? 

Bu yıl itibariyle Muharrem ayı 29 gün çekiyor. Hicri takvime göre 29 Muharrem 1444 günü Miladi olarak 27 Ağustos 2022 Cumartesi gününe denk geliyor. Muharrem ayından sonra gelen ay ise hicri aylardan Safer ayıdır.

1444 Muharrem ayının ilk günü 30 Temmuz 2022 Cumartesi, Muharrem ayının son günü ise 27 Ağustos 2022 Cumartesi

Aşure Günü Ne Zaman 2022?

Muharrem ayının onuncu gününe “aşura” günü denilir. Birlik ve beraberliğimizin, paylaşma ve dayanışmamızı sembolü Aşure günü ise 8 Ağustos Pazartesi gününe denk geliyor.

Muharrem Ayı Takvimi

 • 1 MUHARREM 1444 / 30 Temmuz 2022 Cumartesi (Hicri Yılbaşı)
 • 10 Muharrem 1444 (Aşure Günü) / 8 Ağustos 2022 Pazartesi
 • 29 MUHARREM 1444 / 27 Ağustos 2022 Cumartesi (Muharrem ayının son günü)

Aşûre günü okunacak duâ:

Muharrem ayının ilk günü ve 10. günü olan Aşûre günü okunacak duâ:

Bu dua Muharrem Ayı birinci günü sabah ve akşam 3 defa okunur.

Bismillâhirrahmânirrahîm

Elhamdülillâhi Rabbi’l-âlemîn.

Vessalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme ente’l-ebediyyü’l-kadîm, el-hayyü’l-kerîm, el-hannâ-nül mennân. Hâzihî senetün cedîdetün. Es’elüke fîhe’l-ısmete mineşşeytânirracîm, vel avne alâ hâzihinnefsi’l-emmâreti bissûi ve’l-iştiğâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ ze’lcelâli ve’l-ikrâm, birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve sallallâhu ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.”

Anlamı:

Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla. Bütün hamdler âlemlerin Rabbi olan Allâh’a mahsûstur. Salât ve selâm Hz. Muhammed Efendimize, âline ve ashâbına olsun. Allâh’ım! Ezel, ebed, hay, kerîm, şefkati ve ikrâmı bol olan Sensin. Bu yeni yılda bizleri şeytandan korumanı istiyoruz. Ey celâl ve ikram sâhibi, ey merhametlilerin en merha24 metlisi, bizleri Sana yaklaştıracak amelleri yapmakta bize yardım et. Salât ve selâm Peygamberimiz Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’e, âline ve ashâbına olsun.

Hicri Aylar

Hicri takvimde de Miladi takvim gibi 12 ay bulunmaktadır.

Hicri Aylar Şunlardır;

 1. Ay : Muharrem ayı
 2. Ay : Safer ayı
 3. Ay : Rebîulevvel ayı
 4. Ay : Rebîulâhir ayı
 5. Ay : Cemâziyelevvel ayı
 6. Ay : Cemâziyelâhir ayı
 7. Ay : Recep ayı
 8. Ay : Şaban ayı
 9. Ay : Ramazan ayı
 10. Ay : Şevval ayı
 11. Ay : Zilkâde ayı
 12. Ay : Zilhicce ayı

Hicri yeni yılımız ve Muharrem-i Şerif ayımız mübarek olsun… Rabbim tüm İslam aleminin korktuklarından emin ve umduklarına nail olmasını nasip etsin. Hicri yılbaşınız hayırlı olsun.

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu