Gündem

Hicri Yılbaşı ve Muharrem Ayı ne zaman başlıyor?

Binlerce Müslümanın merakla beklediği 2019 Muharrem ayı, bu sene 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü itibariyle başlıyor.

Binlerce Müslümanın merakla beklediği Hicri Yılbaşı ve 2019 Muharrem ayı, bu sene 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü itibariyle başlıyor.

2019 yılı için Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı dini günler takvimine göre Hicri Yılbaşı ne zaman? Muharrem ayı hangi gün başlıyor?

Muharrem ayı Kur’ân-ı kerîmde kıymet verilen 4 aydan biridir. Muharrem ayının birinci günü Müslimânların kamerî senesinin, birinci günüdür.

Hicrî Kamerî Takvimde; Peygamber Efendimiz’in, Mekke’den Medine’ye hicret ettiği sene, başlangıç kabul edilir. Hicretten 70 gün önce, Muharrem ayının 1’i olan ilk Kamerî sene başı, milâdî 622 yılının Temmuz ayının, 16’sına rastlayan Cuma günü idi.

2019 MUHARREM AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan takvime göre, 2019 yılı için Hicri yılbaşı Muharrem ayının girmesiyle başlayacak ve miladi takvime göre 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü idrak edilecek.

Muharrem Ayı Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?

2019 yılı Muharrem Ayı aynı zamanda Müslüman âlemi için Hicri Yılbaşı’dır. 1 Muharrem 1441 Hicri Takvime göre Muharrem Ayı başlar. Miladi olarak 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü Hicri Yılbaşı yani Muharrem Ayı’nın ilk günüdür.

Hicri takvime göre 30 Muharrem 1441 Pazar günü Muharrem Ayı’nın son günüdür. Miladi takvime göre ise 29 Eylül 2019 Pazar günü Muharrem Ayı sona erer.

2019 Yılı için Muharrem Ayı 30 gün çekiyor. Muharrem ayından sonra gelen Hicri ay ise Safer ayıdır.

2019 AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Muharrem ayının onuncu gününe “aşura” günü denilir. Aşure günü ise  9 Eylül Pazartesi günü denk geliyor.

 • 1 MUHARREM 1441 Cumartesi (Hicri Yılbaşı)
 • 10 Muharrem 1441 Pazartesi (Aşure Günü) / 9 Eylül Pazartesi
 • 30 MUHARREM 1441 Pazar (son günü)

Muharrem ayının ilk günü ve 10. günü olan Aşûre günü okunacak duâ:

Bu dua Muharrem Ayı birinci günü sabah ve akşam 3 defa okunur.

Bismillâhirrahmânirrahîm

Elhamdülillâhi Rabbi’l-âlemîn.

Vessalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme ente’l-ebediyyü’l-kadîm, el-hayyü’l-kerîm, el-hannâ-nül mennân. Hâzihî senetün cedîdetün. Es’elüke fîhe’l-ısmete mineşşeytânirracîm, vel avne alâ hâzihinnefsi’l-emmâreti bissûi ve’l-iştiğâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ ze’lcelâli ve’l-ikrâm, birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve sallallâhu ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.”

Anlamı:

Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla. Bütün hamdler âlemlerin Rabbi olan Allâh’a mahsûstur. Salât ve selâm Hz. Muhammed Efendimize, âline ve ashâbına olsun. Allâh’ım! Ezel, ebed, hay, kerîm, şefkati ve ikrâmı bol olan Sensin. Bu yeni yılda bizleri şeytandan korumanı istiyoruz. Ey celâl ve ikram sâhibi, ey merhametlilerin en merha24 metlisi, bizleri Sana yaklaştıracak amelleri yapmakta bize yardım et. Salât ve selâm Peygamberimiz Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’e, âline ve ashâbına olsun.

 

Hicri takvimde de Miladi takvim gibi 12 ay bulunmaktadır.

Hicri Aylar Şunlardır;

 1. Ay : Muharrem ayı
 2. Ay : Safer ayı
 3. Ay : Rebîulevvel ayı
 4. Ay : Rebîulâhir ayı
 5. Ay : Cemâziyelevvel ayı
 6. Ay : Cemâziyelâhir ayı
 7. Ay : Recep ayı
 8. Ay : Şaban ayı
 9. Ay : Ramazan ayı
 10. Ay : Şevval ayı
 11. Ay : Zilkâde ayı
 12. Ay : Zilhicce ayı

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı