İslamSözler

1445 Hicri yılbaşı mesajları, 2023 Muharrem ayı sözleri

2022 En güzel Hicri yılbaşı mesajları ile sevdiklerinize gönderebileceğiniz en güzel tebrik mesajları yazımızda derledik. Bu Hicri yılbaşında sevdikleriniz için tebrik sözleri ve mesajları

2023 En güzel Hicri yılbaşı mesajları ile sevdiklerinize gönderebileceğiniz en güzel tebrik mesajları yazımızda derledik. Bu Hicri yılbaşında sevdikleriniz için tebrik sözleri ve mesajları

Mübarek Muharrem ayının girmesiyle yeni Hicri yılı ve mübarek ayları namaz ve dualarla eda etmek isteyenler, müminlerin kalplerini kazanmak, hayır duası almak, Hicri 1445 yılını kutlamak için Hicri Yılbaşı Mesajlarını araştırmaya başladı.

İslam alemi takvimine göre 1445 yılı için Hicri yılbaşı yaklaşıyor. 19 Temmuz 2023 Çarşamba günü Hicri yılbaşı ile birlikte Muharrem ayı başlıyor. Sizler için hazırladığımız Hicri yılbaşı mesajları içinden seçtiklerinizi sevdiklerinize Facebook, Twitter, WhatsApp ve SMS ile gönderebilirsiniz. İşte Sosyal medyada paylaşabileceğiniz veya gönderebileceğiniz en güzel Hadisli, ayetli, dualı en güzel resimli sözlü Hicri yılbaşı mesajları, tebrik sözleri…

2023 Muharrem Ayı Ne Zaman Başlıyor?

Hicri yeni bir yılın daha heyecanı başladı. Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar, 19 Temmuz 2023 Çarşamba günü Hicri Yeni Yılı kutluyor. Bu gün yeni bir Hicri yılının başlangıcını işaret ediyor. Bu gün, İslami ay takviminin ilk ayı olan Muharrem’in ilk günüdür.

  • 1 Muharrem 1445 / 19 Temmuz 2023 Çarşamba (Hicri Yılbaşı)
  • 10 Muharrem 1445 (Aşure Günü) / 28 Temmuz 2023 Cuma
  • 29 Muharrem 1445 / 16 Ağustos 2023 Çarşamba (Muharrem ayının son günü)

Muharrem ayının ilk gününe denk gelen bu gün, birçok vatandaş tarafından ibadetlerle ihya edilecek. İslam Peygamberi Hz. Muhammed (sav)’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği gün Muharrem Ayı’nın ilk günü ve Hicri yılbaşı olarak kabul edilir.

HİCRİ YILBAŞI MESAJLARI 2023

Yâ Erhamerrâhimin! Rabbim, Hicri bu yeni yılda tüm İslam âleminin korktuklarından emin ve umduklarına nail olmasını nasip etsin.

Hicri yılbaşı ve muharrem ayı girdi. Ehl-i Beyt’e selam ve rahmet olsun…

Cenâb-ı Hak, bu yeni yılda salgın hastalıklardan, yangınlardan, deprem ve sel felaketlerinden bizi muhafaza etsin, yaşadığımız afetlerden de kısa sürede kurtulmayı bizlere nasip eylesin. Milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın. (Amin)

Ya Rabbi bizleri Kerbela şehitlerine komşu eyle. Onlara layık olamayan bir ümmet olarak onların hürmetine bizi affet. Kerbela şehitlerimizin hüznü ile dolu bu mübarek ayı layığı ile yaşayabilmemizi nasip et. Amin.

Yeni yılımız mübarek olsun.

Allah, geçmiş yılımızda hakkımızda şefaatçi, gireceğimiz bu yeni yılda da hakkımızda hayırlı ve mübarek kılsın inşAllah. Hicri yılınız mübarek olsun.

Yeni yılın en güzel müjdeler, en güzel sürprizlerle kapınızı çalması ve yeni yılı tüm dünyaya ümit saçan gülücüklerle karşılamanız dileğiyle…

Muharrem ayı, ilahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Böylesine güzel bir ay’a girmenin sevinci ve mutluluğu ile Hicri Yılbaşınızı tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.

Ülkemizde ve dünyada şiddet olaylarının arttığı şu günlerde sevgi barış ve kardeşlik dini İslam’ı yeniden idrak etme ve tüm insanlığa tebliğ etme zamanıdır… Yeni hicri yılınız mübarek olsun…

Rabbim, tüm İslam âlemine, sonsuz hazinesinden güzellikler bahşetsin!

Coşkun ama yorgun bir yıl daha geçiyor yaşamdan. Gelecek yılın sevgilerin en güzeli, aşkların en yücesini, mutlulukların en büyüğünü getirmesi dileğiyle hayırlı yıllar.

Allah’ım, sen evveli ve sonu olmayan cömert, acıyan, ihsanı bol olansın. Bu yeni yılda bize helâl rızıklar ihsan et. Sağlık ve afiyet ver. Bu sene beni, sevdiklerimi ve Müslümanları şeytanın aldatmasından ve tuzaklarından koru. Nefsimizin kötülüklerine karşı bizi muhafaza et.

Hicri Yılbaşı Tebrik Sözleri

Getirdiği mutluluğun tüm kötülükleri unutturacağı, başarıların tüm başarısızlıkları yok edeceği güzelliklerin hayatını dolduracağı bir yıl dileğiyle Hicri Yılbaşınız hayırlı olsun.

Yüce Rabbimiz bizleri affetsin ve ellerimizi dergâhından boş çevirmesin. Bu mübarek günde hepimizin dualarını kabul etsin!

Hikmeti sonsuz ve her şeyden haberdar olan Rabbimiz bu gelen yeni yılda tüm İslam camiasına hayırlar göndersin. Yeni yılın sağlık mutluluk ve başarı dolu geçmesini dilerim.

Hicri yeni yılda her günün bir diğerinden daha keyifli ve huzurlu geçsin. Yeni yılınız kutlu olsun!

Allahu Teala bu yıl, İslamiyeti anlamayı ve hakkıyla yaşamayı tüm kullarına nasip etsin; kainatı nuruyla aydınlandırsın. Selam ve dua ile Allah’a emanet olun her şey gönlünüzce olsun.

İslam âlemi için bir milat olan Hicri Yılbaşının ülkemize ve tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.

Bu gün 1 Muharrem 1445 hicri yılbaşı. Hicri yeni yıl hepimize mübarek olsun, Rabbim ülkemizi bütün kötülüklerden korusun, birlik, dirlik, düzenlik ve kardeşlik versin, Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Hicret, dünyevi her türlü bela, sıkıntı ve meşakkatten kaçış değil, bütün zorluklarla mücadele yolunda muhkem bir karar ve istikrardır.

Hicri yılbaşı İslam âlemine kutlu olsun! Cenab-ı Allah Muharrem ayında tutulan oruçları ve yapılan ibadetleri kabul ve makbul eylesin.

Bugün aynı zamanda Muharrem ayı’nın ilk günü. Hz. Muhammed’in (SAV) torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da katledilmesinin 1382. yılında Yas-ı Matem orucuna niyet edildi. 1445 Hicri yeni yılınız mübarek olsun…

Mekke’den ayrıldı bir güneş bir ay, Hıra onlar için olmuş bir saray, gelmek istiyoruz Senin izinde, Ey Allah’ım bizi de muhacirden say. Hicri yılbaşınız mübarek olsun…

Hicri yılbaşı İslam âlemi ve insanlık için sağlık ve sıhhate, meşveret ve adalete, huzur ve berekete vesile olsun. Hicri yeni yılınız kutlu olsun…

Muharrem Ayı, Hicri yılbaşı için mesajlar

Tüm İslam Alemi’nin hicri yeni yılı ve Muharrem-i Şerif ayı mübarek olsun!

Hicret; Allah’a ve O’nun kutlu elçisi rahmet peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi, dostluğa, kardeşliğe, medeniyete, ilme ve irfana açılan yolculuğun hikâyesidir. Rabbim bizi hicret eden muhacirlerin imanına ulaştırsın! Hayatımızın hicretleri, bedirleri, uhudları, hendeklerinde yardımcımız olsun ve bizleri hiç bırakmasın.

Yeni yılın tüm insanlığa ve ülkemize barış, mutluluk getirmesi dileğiyle Hicri Yılbaşımız mübarek olsun.

Hicri yeni yılımız ve Muharremi Şerif ayımız mübarek olsun… Rabbim tüm İslam âleminin korktuklarından emin ve umduklarına nail olmasını nasip etsin.

Yâ Erhamerrâhimin! Hastanelerde şifa bekleyen kullarına Şafi adınla şifa ver, borçlu kullarına eda ver, sen fırsatçılara fırsat verme Allah’ım, Sen âlemlerin Rabbisin. Sağlık çalışanlarımıza yardım et. (AMİN)

Bütün hamdler, göklerde ve yerde ne varsa hepsi kendisine ait olan Allah’a mahsustur. Muharrem ayınız ve Hicri yılbaşınız mübarek olsun.

ALLAH’ım! Bizleri rahmetinin o engin lütfuyla bağışla, bize merhamet et. Bize hidayet ver ve sırat-ı müstakimden ayırma. Selam ve dua ile…

Duaların geri çevrilmeyeceği bu mübarek günde Rabbim Dualarımızı kabul etsin. Bizleri Rahmetinden mahrum bırakmasın İnşallah. Hicri yeni yılınız kutlu olsun.

Hicri yılbaşı mesajları

Yeni hicri yılın bütün Ümmet-i Muhammed’e ve ailesine, ehli beyte ve tüm insanlığa hayırlara vesile olması dileğiyle. Yeni yılınız kutlu olsun!

Bütün İslam âleminin ve Müslüman dünyasının Hicri Yeni Yılını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Yüce Mevlamızdan niyaz ederim.

Hicri yıl da, İslamiyet’i anlamayı ve layıkıyla yaşamayı tüm kullarına nasip etsin; kâinatı, nuruyIa aydınlandırsın; tüm İslam âlemine, sonsuz hazinesinden güzellikler bahşetsin. Âmin…

Hicri yılbaşımız, Muharrem ayı ve bu ayda idrak edeceğimiz Aşure gününün hayırlara vesile olsun. Rabbim hicri yeni yılı tüm İslam alemi için en güzel şekilde değerlendirmeyi ve her gününü razı olacağı amellerle yaşamamızı nasip etsin. Amin

.

Şifa bekleyen hastalarımıza dua ile… Sağlıklı, mutlu, Hayırlı yeni yıllar cümlemize…

“Dilinizden doğru, gönlünüzden merhamet, aklınızdan adalet eksik olmasın”. Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayınız mübarek olsun.

“Ey Allah’ım! Ey Rabbimiz! Bize dünyada iyilik, güzellik ve nimet ver, ahirette de iyilik, güzellik ve nimet ver ve bizi ateş azabından koru.” (Buhârî, De’avat, 55) Hayırlı seneleriniz olsun….

Allah’ım! Ruhumu daraltma, kalbimi karartma, darda koyup aratma, Hak yolundan saptırma, beni senden Başkasına yalvartma. (amin)

Ne ev sahibiyim bu âlemde, ne de kiracı… Sadece bir ömür misafirim! Geldiğim saat belli, gideceğim saat belirsiz… Yüreğim kıymet bilene emanet… Gerisi Rabbime teslimiyet…! Gerçek sevgi ve sevenlerimizle birlikte olmak dileğiyle.

Bizi yoktan var eden, varlığından haberdar eden, yaratıp imtihan eden, imtihan edip sabır veren Allah’ın müminlerini bağışlaması dileğiyle Muharrem ayınız ve Hicri yeni yılınız mübarek olsun…

Rasûlullah ﷺ şöyle duâ ederdi:

Allah’ım, acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, ihtiyarlıktan, cimrilikten Sana sığınırım. Kabir azabından Sana sığınırım. Hayatın ve ölümün fitnesinden Sana sığınırım. (Müslim) Muharrem ve Hicri yeni yılımız mübarek olsun…

1445 Hicri Yılbaşı için Kutlama mesajları

Geleceği oluşturacak her yeni günün bir önceki günden daha güzel, isteklerinize uygun ve sizi daha da mutlu etmesi dileğiyle hicri yılınız mübarek olması dileğiyle.

Bugün Muharrem Ayının ilk günü, Hicri Yılbaşı. Ramazan Ayından sonra en makbul ibadetler Muharrem Ayında eda edilenlerdir. Rabbim feyznden istifade ettirsin, yapılan dualar tüm dert ve musibetlerin def’ine vesile olsun

Tadımlık dünyadan, doyumluluk tat bekliyoruz Ya Rab! Nefsimizi ıslah eyle, Bizi kendine kul kabul eyle. Göz kapanıncaya kadar, bizi nefsimizle baş başa bırakma, Amin… Yeni hicri yılınız mübarek olsun.

Hicri Yeni Yılımızın tüm İslam âlemine ve Müslümanlara, kendimize, milletimize ‘Refah, Bolluk, Bereket’ getirmesini Cenab-ı Haktan Dilerim!

Ya Rabbim; bu mübarek ayların yüzü suyu hürmetine biz aciz kulların ne derdi varsa, ne sıkıntısı varsa; dertlilere deva, hastalara şifa, borçlu kullarına edalar nasip et Ya Rabbim. Biz kulların dualarını kabul et.

Zilhicce’nin son gecesini Muharrem’in ilk gününe bağlayan Hicri Yılbaşı Tüm İslam âlemine hayırlar getirsin Rabbim mutlu bereketli müjdeler duyacağımız bir yıl eylesin inşallah.

Hicri Yılbaşı Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Hicretten önce Müslümanlar Muhammedî takvimi kullanıyorlardı. Bu takvimdeki aylar, o ay içinde önemli sayılan olaylara göre adlandırılıyordu.

Zamanla İslam coğrafyası genişleyince mektuplaşmalar başladı. Fakat gelen iki farklı mektubun hangisinin öncelikli olarak gönderildiği anlaşılamıyordu. Bu nedenle yeni bir takvim ihtiyacı doğdu. Hz. Ömer halife iken istişâre meclisini topladı neler yapabiliriz diye danıştı. Kimisi ilk ayetin indiği zamanı başlangıç sayalım dedi. Kimisi Hz. Peygamberin doğumu başlangıç olsun dedi. Kimisi de İslam devleti hicret ile kuruldu, hicret başlangıç olsun önerisini sundu. Böylece Hicret, Müslümanlar için takvim başlangıcı sayıldı.

  • Hicri Takvim; Halife olan Hazreti Ömer bin Hattab (r.a) zamanında kabul edilmiştir. Batı takvimleriyle karşılaştırıldığında, İslami yıl her yıl yaklaşık 11 gün geriye gider.

Muharrem ayı, Arap dünyasında yeni yıl veya Hicri yeni yıl başlangıcıdır. Aynı zamanda Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayı İslam aleminde Hicri Yılbaşı olarak kutlanır.

İslam bütün dinlerin en hayırlısıdır. Tarihi pek çok hayırlı olayla doludur. İslami Takvimin ilk ayı olan Muharrem de bu hayırlı olaylardan bazıları ile ilişkilidir. Yüce Allah bu mübarek günde gökleri ve yeri yaratır.

Hicret, Allah rızası için; anadan, babadan, evlattan, yardan, diyardan, maldan, mülkten hatta candan vazgeçmenin ibretli ve meşakkatli bir yolculuğun adıdır. Yüce dinimizin rahmet yüklü mesajlarını bütün insanlığa ulaştırmak için çıkılan kutlu yolculuktur. Öyle ki tebliğ hicreti doğurmuş, hicret ise tebliği yoğurmuştur. Kısaca hicret Müslümanlar için bir milattır.

2023 Hicri Yeni Yıl Ne Zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Dini Günler ve Hicri Aylar takvimine göre, 2023 yılı için Hicri yılbaşı Muharrem ayının girmesiyle başlayacak ve miladi takvime göre 19 Temmuz 2023 Çarşamba günü idrak edilecek. Hicri olarak 1445 yılına girmiş olacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün