Gündemİslam

Mevlid Kandili ne zaman? Diyanet 2021 Mevlid Kandili Tarihi

2021 Mevlid Kandili ne zaman, hangi gün idrak edilecek? 2021 Mevlid Kandili gecesi hangi ibadetler yapılır? Diyanete göre dini günler takvimi...

Diyanet takvimine göre Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? Mevlid Kandili ayın kaçında, hangi gün? Mevlid Kandilinde ne olmuştur? Hazreti Peygamberin doğum tarihi nedir? Kandil Kuran’da geçiyor mu? Mevlid Kandili Rebiulevvel ayının kaçıncı günü? Kutlu veladet, 11 Rebiülevvel Mevlid Kandili hangi gün? Mevlid Kandili’nda hangi dualar okunur ve nasıl ibadet edilir? Nasıl ihya edilir? Mevlid kandilinde oruç tutulur mu? Mevlid kandili ibadetleri… İşte diyanete göre 2021 Mevlit kandili hangi gün, dini günler takvimi…

Mevlid Kandili’ne kaç gün kaldı? Hicrî Rebiülevvel ayının 12. gecesi olarak da bilinen Mevlid Kandili, Peygamber Efendimizin dünyaya geldiği gün olarak tüm İslam alemi tarafından 17 Ekim 2021 Pazar Gecesi idrak edilecek.

Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayı içerisinde Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v)’in doğum günü münasebetiyle kutlanan özel bir gündür. 2021 yılının son kandili olarak idrak edeceğimiz Müslüman âleminin heyecanla beklediği Mevlid Kandili gün ve gecesinde hangi ibadetler yapılmalı? 17 Ekim Kandil mi? Peygamber Efendimizi anmak için hangi duaları okuyabiliriz?

2021 Mevlid Kandili Ne Zaman?

Mevlid Kandili bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre 2021 yılı dini takviminde Mevlid Kandili 17 Ekim 2021 Pazar gününe denk geliyor. Bu gece Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in dünyayı şereflendirmesinin kutlandığı gün olacak.

Mevlid kandili ne zaman sona erer?

Kandil gecesi ne zaman başlar ne zaman sona erer?

İslamiyette vakitler akşam ezanının okunmasıyla girer veya akşam ezanının okunmasıyla başlar. Bir gün akşam ezanı ile başlayıp akşam ezanında sona erer. Mübarek geceler ve kandillerin vakti akşam namazı ile başlayıp ertesi gün imsak vaktine kadar devam eder.

Mevlid Kandili Nedir?

Mevlid Kandili diğer bir adıyla Veladet Kandili, İslam dininin Peygamberi olan Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının 12. gecesidir.

Peygamber Efendimiz ne zaman doğdu?

Peygamberimizin doğum günü ne zaman? Peygamber Efendimiz Hicri takvime göre ne zaman doğdu?

Rebiülevvel ayının 12. gecesinde, pazartesi gecesi sabaha yakın bir saatte Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Mekke- i Mükerreme’de dünyaya teşrif etmiştir. Ebrehe’nin Mekke üzerine yürümesi, fil vakası Miladın 571. yılında meydana gelmişti. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Fil vakası olayından 50 gün sonra dünyaya gelmiştir.

Mevlid Kandili ilk ne zaman kutlandı?

Rebiulevvel ayının Onikinci gecesi olan Mevlid kandili, ilk defa hicretten yaklaşık üç yüz elli (350) yıl kadar sonra Mısır’da, Şii Fâtımî Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır.

Mevlid-i Nebi, İslami takvimin üçüncü ayı Rebiülevvel’e denk gelir ve olası kökenleri 8. yüzyıla dayanmaktadır.

Mevlid-i Nebi kutlamaları 11. yüzyılda daha popüler hale geldi ve ilk olarak Mısır’da resmi bir festival olarak kutlanmıştı. Bu dönemde sadece bölgenin hakim kabilesi olan Şii Müslümanlar bayramı kutlayabildi ve şenlikler halka genişletilmedi.

12. yüzyılda Mısır dışında Suriye, Fas, Türkiye ve İspanya gibi ülkeler de Milad an-Nabi’yi kutlamaya başladılar. Ve çok geçmeden dünya genelinde tüm Müslümanlar da günü kutlamaya başladılar.

Mevlid olarak da bilinen Hz. Peygamber’in doğumu, veladeti, Suudi Arabistan ve Katar gibi daha muhafazakar ülkelerde, asr-ı saadet döneminde böyle bir uygulamaya dair bir kayıt olmadığı için kandil olarak kutlanmaz.

Mevlid-i Nebi Haftası Teması

Her yıl Mevlid Gecesini içine alan hafta Mevlid-i Nebi Haftası olarak kutlanır. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2021 yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu”  temasıyla idrak edileceğini ilan etmişti.

“Vefa, fert için kıymet ve değer, toplum için huzur ve saadettir.”

Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayının 11. ve 12. günlerini bağlayan gece idrak edilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı bilgilere göre Mevlid Kandili 2021 yılında 17 Ekim Pazar  gününü 18 Ekim Pazartesi gününe bağlayan geceye denk gelmektedir.

Mevlid Kandilinin Anlamı ve Önemi

Mevlid veya Veladet kelime anlamı olarak; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir.

Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.

Peygamber Efendimiz (sav)’in doğumu tüm İslam Aleminde kutlu doğum haftası olarak bir hafta kutlanılır. Kutlu doğum haftası Müslümanların bayramıdır.

Mevlid Kandili’nde oruç tutulmasının faziletli ve sevaplı bir ibadettir. Diyanet kaynaklarında mevlid kandili orucu diye bir oruç bulunmadığından nafile oruç tutulabilir. Ancak Bugün veya ertesi gün oruç tutmakta mahzur yoktur. Mevlid Kandilinin en önemli ibadetleri arasında ise tesbih namazı gösterilir.

Kutlu Doğum Haftası 

Mevlid Kandili haftası Peygamber Efendimiz vesilesiyle bütün güzelliklerin toplandığı rahmet elçisi Hz. Peygamberin (sav)’in doğumunu kutladığımız, onun insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme haftasıdır.

Mevlid, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğumunu ifade eder. Bu sebeple Mevlid Kandili Müslümanlar için en hayırlı gecelerden birisidir. Mevlid Kandili gecesinde bol bol dua okuyup, Kuran ve ibadetlerle meşgul olmak gerekir.

Sırasıyla 2022 Kandil Günleri Listesi

  • Regaip Kandili – 3 Şubat 2022 Perşembe
  • Miraç Kandili – 27 Şubat 2022 Pazar
  • Berat Kandili – 17 Mart 2022 Perşembe
  • Kadir Gecesi – 27 Nisan 2022 Çarşamba
  • Mevlid Kandili – 7 Ekim 2022 Cuma

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu