Gündemİslam

2020 Mevlid Kandili ne zaman? Hangi gün idrak edilecek?

2020 Mevlid Kandili ne zaman, hangi gün idrak edilecek? 2020 Mevlid Kandili gecesi hangi ibadetler yapılır? Diyanete göre dini günler takvimi...

Hicrî Rebiülevvel ayının 12. gecesi olarak da bilinen Mevlid Kandili, Peygamber Efendimizin dünyaya geldiği gün olarak tüm İslam alemi tarafından 28 Ekim 2020 Çarşamba Gecesi idrak edilecek.

Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayı içerisinde Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v)’in doğum günü münasebetiyle kutlanan özel bir gündür. 2020 yılının son kandili olarak idrak edeceğimiz Müslüman âleminin heyecanla beklediği Mevlid Kandili gün ve gecesinde hangi ibadetler yapılmalı? Peygamber Efendimizi anmak için hangi duaları okuyabiliriz?

Diyanet takvimine göre Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? Mevlid Kandilinde ne olmuştur?  Hazreti Peygamberin doğum tarihi nedir? Kandil Kuran’da geçiyor mu? Mevlid Kandili Rebiulevvel ayının kaçıncı günü? Mevlit Kandili nasıl ibadet edilir, Nasıl ihya edilir? İşte diyanete göre 2020 dini günler takvimi…

MEVLİD KANDİLİ NEDİR?

Mevlid Kandili diğer bir adıyla Veladet Kandili, İslam dininin Peygamberi olan Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının 12. gecesidir.

Peygamber Efendimiz ne zaman doğdu?

Peygamberimizin doğum günü ne zaman? Peygamber Efendimiz Hicri takvime göre ne zaman doğdu?

Rebiülevvel ayının 12. gecesinde, pazartesi gecesi sabaha yakın bir saatte Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Mekke- i Mükerreme’de dünyaya teşrif etmiştir. Ebrehe’nin Mekke üzerine yürümesi, fil vakası Miladın 571. yılında meydana gelmişti. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Fil vakası olayından 50 gün sonra dünyaya gelmiştir.

Mevlid Kandili ilk ne zaman kutlandı?

Rebiulevvel ayının Onikinci gecesi olan Mevlid kandili, ilk defa hicretten yaklaşık üç yüz elli (350) yıl kadar sonra Mısır’da, Şii Fâtımî Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır.

2020 Mevlid Kandili Ne Zaman?

Mevlid Kandili bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini günler takviminde yer alan bilgilere göre 2020 yılı 28 Ekim Çarşamba gününe denk geliyor. Bu gece Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in dünyayı şereflendirmesinin kutlandığı gün olacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre 2020 yılı dini takviminde Mevlid Kandili Gecesi 28 Ekim Çarşamba  idrak edilecektir. 

Mevlid kandili ne zaman sona erer?

Kandil gecesi ne zaman başlar ne zaman sona erer?

İslamiyette vakitler akşam ezanının okunmasıyla girer veya akşam ezanının okunmasıyla başlar. Bir gün akşam ezanı ile başlayıp akşam ezanında sona erer. Mübarek geceler ve kandillerin vakti akşam namazı ile başlayıp ertesi gün imsak vaktine kadar devam eder.

2020 Mevlid-i Nebi Haftası Teması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2020 yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın “Peygamberimiz ve Çocuk” temasıyla idrak edileceğini bildirdi.

Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayının 11. ve 12. günlerini bağlayan gece idrak edilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı bilgilere göre Mevlid Kandili 2020 yılında 28 Ekim Çarşamba – 29 Ekim Perşembe gününe bağlayan geceye denk gelmektedir.

MEVLİD KANDİLİNİN ANLAMI VE ÖNEMİ

Mevlid veya Veladet kelime anlamı olarak; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir.

Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.

Peygamber Efendimiz (sav)’in doğumu tüm İslam Aleminde kutlu doğum haftası olarak bir hafta kutlanılır. Kutlu doğum haftası Müslümanların bayramıdır.

Kutlu Doğum Haftası 

Mevlid Kandili haftası Peygamber Efendimiz vesilesiyle bütün güzelliklerin toplandığı rahmet elçisi Hz. Peygamberin (sav)’in doğumunu kutladığımız, onun insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme haftasıdır.

Mevlid, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğumunu ifade eder. Bu sebeple Mevlid Kandili Müslümanlar için en hayırlı gecelerden birisidir. Mevlid Kandili gecesinde bol bol dua okuyup, Kuran ve ibadetlerle meşgul olmak gerekir.

Mevlid Kandili Yapılacak İbadetler 

Mevlid Kandilinde Yapılması Gereken İbadetler, Dualar

Müslüman alemi için Rebiülevvel ayının 12. gecesi yani Mevlid Kandili idrak edilecek. Bu özel ve anlam dolu günde salavatlar çekilecek, namazlar kılınacak ve camilerde dualar edilecek. Bu akşam tüm minarelerden salavatlar yükselecek…

 • Kur’ân–ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli
 • Peygamber Efendimiz (sav)’e bolca salavat getirilmeli
 • Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nafile namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir.
 • İlmi meclislerde dini ve Kurani meseleler konuşulmalı, imani meseleler tefekkür edilmeli.
 • Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli
 • Bol bol zikirde bulunulmalı.
 • Mü’minlerle helalleşilmeli. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
 • Kişi kendine ve diğer Mü’min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.
 • Üzerimizde hakları olanlar büyüklerimiz aranıp sorulmalı
 • Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.
 • Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.
 • Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli
 • Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli
 • Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

Peygamber Efendimizin En Duaları ve Anlamları

 

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu