Dualar

Tövbe ve istiğfar Duası – Okunuşu, Anlamı

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)'den rivayet edilen Tövbe ve İstiğfar Duası, Arapça-Türkçe okunuşu ve anlamı

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’den rivayet edilen Tövbe ve İstiğfar Duası, Arapça-Türkçe okunuşu ve anlamı

Tövbe ve istiğfar duası

Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- tevbe ve istiğfar hakkında şöyle buyurmuştur;

“Allah’a yemin olsun ki ben, günde yetmiş defadan fazla Allah’tan bağışlanma diler ve O’na tevbe ederim.” (Buhâri, Fethu’l-Bâri (11/101))

Diğer bir Hadis-i Şerif’lerinde ise;

“Ey insanlar! Allah’a tevbe edin. Çünkü ben, günde yüz kere Allah’a tevbe ederim.” (Müslim, (4/2076))

İstiğfar Duası Okunuşu

“Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.”

İstiğfar Duası Anlamı:

“Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma karşı tövbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tövbe ettim, pişmanlık duydum.

İstiğfar Duasından Sonra AMENTÜ Duası Okunur

“Amentü billâhi ve melâiketihî ve kütübihî ve Rusulihi ve’l-yevmi’l-âhiri ve bi’l-kaderi, hayrihî ve şerrihî minellâhi teâlâ ve’l-bâsü bade’l-mevt. Hakkun, eşhedü en lâ ilâhe illâllah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Resûlüh.”

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu