Dualar

Seyyidül İstiğfar Duası Nedir? Okunuşu ve Fazileti

Tövbe ve istiğfarın en üstünü, Şeddad bin Evs (ra)’dan rivayet edilen Seyyidül istiğfar Duası Anlamı Arapça-Türkçe Okunuşu ve Fazileti

Duaların Efendisi, Tövbe ve istiğfarın en üstünü olarak Şeddad bin Evs (radıyallahu anh)’dan rivayete edilmiş olan Seyyidül İstiğfar Duası Anlamı Arapça-Türkçe Okunuşu ve Fazileti

Seyyidül istiğfar duası nedir? Ne zaman ve günde kaç defa okunur? Seyyidul istiğfar niçin ve nasıl okunur? Günahlardan istiğfar ve tövbe etmek için etkili istiğfar duası anlamı

Seyyidül İstiğfar Duası Nedir?

Tövbe ve istiğfarın en üstünü olarak Şeddad bin Evs (ra)’dan rivayet edilmiş olan Seyyidül istiğfar Duası, günahlara, işlenen yanlışlıklara, kötülüklere tevbe olarak fazileti ve sevabı yüksek, en kıymetli zikirlerden sayılmıştır.

 Şeddad bin Evs (radıyallahu anh)’dan rivayete edilmiştir.

Peygamber Efendimiz Resul-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır:

“İstiğfârın en üstünü kulun şöyle demesidir:

Arapça Okunuşu: 

“Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente”

Anlamı: 

“Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Sen’den başka ibâdete lâyık ilâh yoktur. Beni Sen yarattın. Ben Sen’in kulunum. Ezelde Sana verdiğim sözümde ve vaadimde hâlâ gücüm yettiğince durmaktayım. İşlediğim kusurların şerrinden Sana sığınırım. Bana lutfettiğin nîmetleri yüce huzûrunda minnetle anar, günâhımı îtirâf ederim. Beni affet, şüphe yok ki günahları Sen’den başka affedecek yoktur.”

Seyyidül istiğfar Duası Arapça Yazılışı

Seyyidül istiğfar Duası Fazileti

Peygamber Efendimiz (s.a.v) hadisin devamında şöyle buyurmaktadır:

“Her kim, bu Seyyidü’l-İstiğfârı sevâbına ve fazîletine bütün kalbiyle inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölürse cennetlik olur. Yine her kim, sevâbına ve fazîletine gönülden inanarak gece okur da sabah olmadan ölürse cennetlik olur.” (Buhârî, Deavât, 2, 16; Ebû Dâvûd, Edeb, 100-101)

Estağfirullah : Allah’tan bağışlanma dilerim.

Estağfirullah elazim : Yüce Allah’tan bağışlanma isterim.

Seyyidül istiğfar duasını okumaktan maksat, kulun Rabbine olan bağlılığını, sadakatini göstermesi, Yüce Allah (Celle Celalühü)’nün verdiği maddî ve manevî nimetlerin şükrünü edâ etmesi, her türlü günah ve kötülüklerden kendisini uzaklaştırmasıdır.

Bir kimse bu duayı sabah akşam her okudukça kendi kendini sorgulayacak, bir daha işlememek üzere günahlarından tevbe edecek, ihmal ettiği görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmek için gayret gösterecektir.

İşte sabah akşam ‘Seyyidül istiğfar Duasını’ okuyanların cennete gideceklerinin müjdelenmesinin hikmeti de budur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün