Dualar

Salat-ı Tefriciye Duası Arapça-Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Salat-ı Tefriciye Duası nedir? 4444 kere okunan Salat-ı Tefriciye duası Arapça-Türkçe Okunuşu ve Anlamı, fazileti ve hakkında bilgiler

Salat-ı Tefriciye Duası nedir? 4444 kere okunan Salat-ı Tefriciye duası Arapça-Türkçe Okunuşu ve Anlamı, fazileti ve hakkında bilgiler

Tefriciye ne demek? Tefriciye Duası neden 4444 kere okunur? Tefriciye Duası Kuran’da geçiyor mu? Tefriciye Duasının önemi nedir? Tefriciye Duasını ezberlemeli miyim? Salat-ı Tefriciye Duasının fazileti ve sırları nelerdir? Her gün kaç kere okunması gerekiyor?

Salat-ı Tefriciye Duası Nedir?

Salât-ı Tefriciye gibi salat-ü selamlar Peygamberimiz için yaptığımız birer makbul duadırlar. Birçok ulema kitaplarında bu dua üzerinde önemle durmuşlardır.

İmamı Kurtubî Hazretleri bu dua hakkında şöyle demiştir:

“Bir kimse, çok önemli bir işinin veya önemli bir dileğinin gerçekleşmesini, ya da üzerinde devam edip duran büyük bir belanın üzerinden çekilip gitmesi (kalkması) için, “Salât-ı Tefriciye”yi 4444 defa okuyup, bu mübârek Salâtü Selâm ile Yüce Peygamberimizi vesile edinse, hiç şüphe ve tereddüt yoktur ki, Yüce Allah, o kulunun istek ve muradının olması için hayırlı bir kapı açar, hayırlı bir sebep yaratır ve ona muradını verir .

“Bu salavât, 3, 5, 7, 11, 21 veya 41 kere okunabilir. Herkes vaktine göre az veya çok okuyabilir.  İsteyen 3 kere, isteyen 41 kere okur. Fazileti, sevabı buna göredir.

Çok önemli işlerin gerçekleşmesi için bu salavât (4444) defa okunur. Gelecek musibetlerden (belâ ve kazalardan) korunmak ve kurtulmak için de (4444) defa okunur. Musibetlerin gitmesi için de aynı şekilde okunur. 4444 sayısı İslam ulemaları tarafından denenmiş ve tavsiye edilmiştir.

Türkçe Okunuşu

“Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.”

ANLAMI

“Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed’e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”

Arapça Yazılışı

Salât-ı Tefriciye Arapça

 

Salat-ı Tefriciye Nasıl Okunur?

Tefriciye Duasını dilimizden düşürmemek için ilk önce ezberlemeye çalışmak gerekir. Telaffuzu kolay ve çabuk ezberlenebileceğinden normal, gündelik işlerimizin yanında dilimizle Tefriciye Duasını okuyabiliriz.

Her gün 11 kere

İmam Dinnuri:

“Herhangi bir kimse günde beş vakit namazdan hemen sonra 11 kere Salati Tefriciye okumayı kendine adet edinirse geçim darlığı çekmez, Cenab-ı Hakk’ın yüksek mertebe ve derecelerine erişir.” buyurmuşlardır.

Toplam 4444 defa

İmam Kurtubi hazretleri:

“Bir kimse, çok önemli bir işinin veya önemli bir dileğinin gerçekleşmesini, ya da üzerinde devam edip duran büyük bir belanın üzerinden çekilip gitmesi (kalkması) için “Salât-i Tefriciye”yi (4444) defa okuyup, bu mübarek Salâtü Selâm ile Yüce Peygamberimizi vesile edinse, hiç şüphe ve tereddüt yoktur ki, Yüce Allah, o kulunun istek ve muradının olması için hayırlı bir sebeb yaratır ve ona muradını verir.”

Her gün 21 kere

Duanın tesirli olması için belirli sayıda okunmasının makbul olduğu çeşitli İslami kaynaklarda belirtilmiş olsa da, esas olan Cenab-ı Allah’ın dualarımıza mutlaka cevap vereceğine olan inancımız ve niyetimizdir. Çünkü duayı okurken sayıyı karıştırma ihtimali her zaman vardır. Sayı tutmazsa duam kabul olmayacak diye vesveseye kapılmadan ve ümitsizliğe düşmeden okumaya devam etmek ve neticeyi Cenab-ı Allah’tan beklemek gerekir..

Bu salavat-i serifeye, Imam Kurtubi rahmetullahi aleyh Hazretleri “Salat- Tefriciyye”, diğer ulema bu salavat-ı şerife hürmetine muradlarının (istek ve dualarının) acilen meydana geldiğini gördükleri icin “Salat-i Tefriciyye”, tasavvuf ehli de  kalp gözlerinin açılmasına vesile olduğu için “Miftah-u Kenzi’l-Muhit” adını vermişlerdir.

4444 Salat-ı Tefriciye Duası Fazileti ve Sırları

Bir mümin çok önemli bir işinin yapılmasını veya devamlı belanın ortadan kalkmasına vesile olması için Salat-ı Tefriciyye’yi 4444 defa okumalıdır. Hiç şüphesiz ki Cenab-ı Hakk kulunun niyet ettiği şeye onu muvaffak kılar matlubuna ulaştırır.

Her gün 41 defa okuyan kimsenin kalbinden Allah’u Teala sıkıntıyı giderir bağlı işlerini açar ve gelecek zararları ondan uzaklaştırır. Bütün işlerini kolaylaştırır. Rızkına bolluk verir.”

Günde 100 defa Salat-ı Tefriciye okumaya devam eden kimse maksadına ulaşır, arzu ettiği şeye nail olur.

Günde 100 defa Salat-ı Tefriciye okumaya devam eden kimse, hatır ve hayaline gelmeyen şeylere nail olur.

Günde 4444 kere okuyan, idam mahkumu bile olsa, Allahu Teala`nın izniyle kurtulur.

Hastaya okunmaya devam edilirse, Allahu Tealanin izniyle şifa bulur.

Bu salavat- serifeye devam edenler, her türlü düşmanların şerrinden Allahu Teala’nın izniyle kurtulur.

Namazdan sonra 11 kez okunduğunda o kişinin rızkı hiçbir zaman kesilmez.

Günde 100 defa Salat-ı Tefriciye okumaya devam edenler amacına ulaşır ve arzu ettiği şeye nail olmaktadır.

Yine günde 100 defa okumaya devam eden kişiler, hayaline gelmeyen şeylerle karşılaşabilir.

Salat-ı Tefriciye okumaya başlanmadan önce ilk olarak İhlas suresiyle 21 defa istiğfar edilir ve sonra ne için okunuyorsa ona niyet edilmelidir.

Salat-ı Tefriciye Neden ve Niçin Okunur?

Okuma sırasında Kıbleye dönük okunduğunda, daha çok etkili olmaktadır. Okuyuş sırasında zihninizin farklı şeylerle meşgul olmaması için gözlerinizin kapalı olması tavsiye edilir.

Başlamadan evvel samimi bir şekilde bir tespih miktarı istiğfar edilmelidir. Abdestli olunması şart değilse de edep için daha uygundur. Ayrıca yüzün kıbleye dönük olması, zihnin meşgul olmaması için gözlerin kapatılması daha doğrudur.
Sonra ne niyetle okunuyor ise, kalben ona niyet edilir. Euzu besleme çekilerek dua okunmaya başlanır.
Belli sayılara riayet ederek duaların okunması kişileri disipline etmek içindir.

Ayrıca nasıl bir kapının kilidi, kasanın şifresi varsa bu mükemmel sonuca ulaşabilmek için sözü edilen sayıların kilit, şifre vazifesi göreceği ümit edilmektedir. Unutmayalım ki namazlarda tesbihatımızı belli sayılarla yapmaktayız.

Salat-ı Tefriciye Hz.Peygember (S.A.V.) Efendimize salavat getirmek amacıyla okunur ve gayesi Salavattır. Salavat ise biz Müslümanlar için ömrümüz boyunca yerine getirilmesi gereken bir vazifedir. Bir dua salâvat getirmek niyetiyle okunur ve amaç Allah’ın rızasını kazanmak olursa; Resullulah’ın yüzü suyu hürmetine duaların, niyetlerin kabul olacağı ümit edilir.

Yorulduğunuz zaman dinlenebilir ve daha sonra devam edebilirsiniz.

Kendisi için okuyacak gücü olmayan kimseler ise bu salavatı başkalarına okutabilmektedir.

Okunacak adedin net olmasına dikkat etmelisiniz.

Pek çok kişinin aklına aynı soru gelmektedir. Kesin sonuç şeklinde hükmü var mıdır? Bu sorunun cevabı aslında oldukça kolaydır. Duanın bir ibadet olduğunu ve ibadetlerinde karşılığının genel olarak ahirette verileceğinin bilinmesinde yarar vardır.

Salatı Tefriciye olarak bilinen selam cümleleri hadislerde bulunmamaktadır. Sadece bazı Şia kitaplarında ve dua kitaplarında yer almaktadır.

Zor ve sıkıntılı zamanlarda okunan Salat-ı Tefriciye

İlgili Diğer Konular 

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. bırakın bu işleri. burada yazanlar bence çok saçma.
  BANA GÖRE;
  1. Allah ile arana aracı koymaya gerek yok.
  2. İmtihan dünyasında olduğumuzu unutmayın. 4444 kere bunu okuyunca tüm dilekler ve sıkıntılar gidiyor ne demek biri bana bunu açıklasın. nerde imtihan nerde adalet. kuranın neresinde yada hadislerin hangisinde böyle bişey yazıyor.
  ya da neyse
  neye inanmak istiyorsanız ona inanın

  1. Kardeaim ohoo islam dininden bihabersin ahkam kesiosun bi kere sen iman edio musun etmio musun yok etmiosan zaten sana bisi aciklamaya gerek yok ha ediosan kaderi degistiren tek seyin dua oldugunu bilirsin ee o zaman nerde kaldi sinaw dersen bu mantikla peygamberlerin mucizesi ewliyalarin kerametleride bu sinawa aykiri olmuo mu bi dualar mi aykiri oluo senin mantiginda 😉

  2. Hanglider dedi ki:
   12 Ekim 2018, 17:29
   Kardeaim ohoo islam dininden bihabersin ahkam kesiosun bi kere sen iman edio musun etmio musun yok etmiosan zaten sana bisi aciklamaya gerek yok ha ediosan kaderi degistiren tek seyin dua oldugunu bilirsin ee o zaman nerde kaldi sinaw dersen bu mantikla peygamberlerin mucizesi ewliyalarin kerametleride bu sinawa aykiri olmuo mu bi dualar mi aykiri oluo senin mantiginda 😉

  3. Ay qardas sen ne danisdigini hec ozun bilmirsen.Quranda bele bir oxsar ayelere rast gelmemisinizmi-ey adem ovladi Allahi coxlu tesbih,edin,dua edin….???bu dua araci deyil ki sanki Allahla insan arasinda bir rabitedir

 2. Çok güzel bu kadar açıklayıcı ve detaylı olması hoşuma gitti. buradan devamlı takip ediyorum. Emeğinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün