Kuran-ı Kerim

313 Ayetel Kürsi Okumak ve Fazileti

Herhangi bir istek ve duanın kabul olması için 313 Ayetel Kürsi okunursa dünya-ahiret hakkında meşru, makul o istek, dualar Allah'ın izniyle kabul olur.

313 Ayetel Kürsi okumanın fazileti ve faydaları, Ayetel Kürsi Mucizesi. Herhangi bir istek ve duanın kabul olması için 313 Ayetel Kürsi okunursa dünya-ahiret hakkında meşru, makul o istek, dualar Allah’ın izniyle kabul olur.

Ayetel Kürsi anlamı nedir, neden ve ne zaman okunur? Kuran-ı Kerim’de Ayetel Kürsi hangi ayette geçer? Neden 313 kere okunur? 313 Ayetel Kürsi okumanın faydası ve faziletleri…

Ayetel Kürsi Hakkında Bilgi

Cenâb-ı Allah’ın yüceliği, sıfatları, kâinatta meydana gelen büyük olayların tamamen onun iradesi doğrultusunda vukû bulduğu, onun isteği ve izni olmadan hiçbir kimsenin başkasına şefaat edemeyeceği, O’nun kürsüsü, göklerde ve yerdekilerin ona ait olduğu hakkında bilgi verilmektedir.

Âyetü’l kürsî ayeti Kuran’ı Kerim’in ikinci suresi olan Bakara Suresinin 255. ayetidir. 

Ayetin içerisinde geçen Esma-i İlahiye (Esmaül Hüsna) hiçbir ayette yoktur. Çünkü bu ayet-i Kerime’de bazısı açık, bazısı ise kapalı olmak üzere 17 yerde Allah’ın ismi geçmektedir.

Ayetel Kürsi Duası Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.

Ayetel Kursi ve Anlamı (Meali)

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.) O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar, O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez.
O, yücedir, büyüktür.

313 Ayetel Kürsi Fazileti ve Faydaları

Toplam 170 harften oluşur. Dolayısıyla 170 veya 313 defa okunmasında pek çok faziletler ve faydalar vardır. Her türlü meşrü ve makul, helal dairesi içinde yapılan dua, istek ve arzular için oldukça tesirlidir.

Herhangi bir istek ve duanın kabul olması için 313 defa okunursa dünya ve ahiret hakkında meşru ve makul o istek ve dualar Allah’ın izniyle kabul olur.

Allah’ın rızasını kazanmak ve öldükten sonra cennete gitme arzusunda olan kimse gece ve gündüzlerde ve hatta mübarek gecelerde 313 Ayetel Kürsi ve 313 Fatiha Suresini okumalıdır.

Cumartesi günü Zuhal saati olan sabah erken, ikindi sonrası, akşamdan sonra ve gece yarısı 17, 50, 170 yada 313 defa okuyan kimseler amirleri yanında yada patronu yanında büyük itibar görür. İstediği makama ulaşır.

Cuma günü sabah namazından önce abdestli bir şekilde kıbleye yönelip diz üzerine oturup 313 kez okunduktan sonra ‘Ya rabbel Azim bu ayeti kerime hürmetine 313 ehli bedir ve 313 ashabı talut hürmetine muradımı ihsan buyur’ diye dua edenin duası gerçekleşir.

Herhangi bir muradın hasıl olması için Ayetel Kûrsi 313 defa okunduğunda, dünya ve Ahiret hakkındaki o istek Allah’ın izni ile hasıl olur.

Dünya ve maddi duaların kabulü için 170 defa Ayetel Kürsi okumak hayırlara vesile olur. Allah’ın izniyle kısa zamanda okuyan kimsenin duaları kabul olur.

313 kere okumak ise hem dünya hem de ahiret için büyük faziletleri vardır. Ahiret ve dünya nimetleri ve duaların kabul edilmesi için okunur. Hayır kapıları açılır.

313 kere okuyanın, bedensel ve ruhi sıkıntılara iyi gelir. Bedeni ve ruhi bunalımda olan kimse için Allah’ın izni ile şifaya vesiledir.

313 kere okuyan kimseye her türlü hayır kapıları açılır. Dünyevi huzur ve mutluluk için ve hayırlı istekler için okunur. Yeni bir iş bulmak, hayırlı bir evlilik yapmak gibi istekler için Allah’ın izni ile bahtı açılır. Cesareti ve kendine güveni arttırır.

Her namazın sonunda okuyan kimse Cennete girer.

Hakkındaki Hadisler

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Her kim, her farz namazın arkasından Ayetel Kürsi okursa, Cennete girmekten onu ancak ölüm men eder. Her kim onu yatacağı zaman okursa, Allah’u Teâlâ ona kendi evi, komşusunun evi ve etraftaki evler hakkında güvence verir.” (Beyhâki)

“Bakara Sûresinde bir ayet vardır ki Kur’ân Ayetlerinin Efendisidir. Şeytan olan herhangi bir evde okunursa (şeytan) o evden çıkar. (O Ayet) Ayet-el Kûrsi’dir.)” (Beyhâki)

Geceleyin inmiş olan bu Ayet-i Kerimeyi, Efendimiz (SAV), Zeyd’i (r.a) çağırarak yazdırmıştır.

Ayetel Kürsi’de geçen Ya Hayyu, Ya Kayyum ism-i şerifleri Allahu Teala’nın güzel isimlerindendir.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) Ayet-el Kûrsi’de bulunan “Yâ Hayyu – Yâ Kayyumu”, “Hayy ve Kayyum olan Allah’ım Senin Rahmetinle yardım istiyorum” buyurarak üzüntü ve keder anında ettiği duadır. İsm-i Azâm olduğu da rivayet edilmektedir.

Beyazıd-ı Bistami (r.a) Ayetel Kürsi hakkında şöyle buyurur: “Bu ismin belli bir tarifi yoktur, lâkin sen kalbini her şeyden boşaltıp, onu Allah’ın Vahdaniyyetine teslim ederek istediğin İsimle zikret” buyurmaktadır.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) buyurdu ki; “Her kim farz namazın arkasında Ayet-el Kûrsi’yi okursa, diğer namaza kadar ALLAH’ın C.C. zimmetinde olur.” (Heysemi)

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) buyurdu ki: “Her kim Ayet-el Kûrsi’yi ve Bakara Sûresinin sonunu sıkıntılı (kederli) anında okursa Allahu Teala ona yardım eder”

(Suyuti, Dürrül Mensûr)

Şeytan, cinler veya şerli yaratıkların şerrinden ve anne yada çocuğuna zarar vermelerinden yada öldürmelerinden korunmaları için, doğum yapacak kadının, Ayet-el Kûrsi, A’raf Suresi 54. Ayeti sonuna kadar, Felâk ve Nâs Sûrelerini okuyarak Allahu Teâlâ’ya sığınılması gerekir. (Hadis-i Şerifle bildirilmiştir).

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) buyurdu ki: “Sen Ayetel Kûrsi’den neredesin? O herhangi bir yemek veya katık üzerine okunursa mutlaka Allahu Teala o yemek ve katığın bereketini çoğaltır.” (Suyuti)

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) Bakara suresinin sonunu (Amener Rasûlü) ve Ayet-el Kûrsi’yi okuduğu zaman gülerdi ve “Onlar Arş’ın altındaki, Rahman’ın hazinesindendir.” buyururdu. (Suyuti)

Seleme İbni Kays (r.a) şöyle buyurdu: “Allahu Teala, ne Tevratta, ne İncil’de, nede Zebur’da Ayet’el Kûrsi’den daha büyük bir Ayet indirmedi.” (Suyuti)

Ayet-el Kûrsi, cinlere karşı kendisinden yardım alınacak duaların en büyüğüdür. Ayet-el Kûrsi’nin insandan şeytanları kovmakta çok tesirli olduğunu söylemişler, ayrıca saralı kişiye, şeytanın kendisine yardım ettiği sahir(büyücü), kâhin, falcı, nefis ve şehvet ehli, zulüm ve gazab erbabı üzerine sadakatle okunulduğunda onların şeytanlarını etkisiz hale getirmekte de büyük gücü olduğunu denemişlerdir. Ancak sadakatle okunması şartı koşulmuştur.

Cin musallat olan çocuğa 18 kere Ayet-el Kûrsi okunursa Allah’ın izni ile şifa bulur.

Devamlı okunan eve şeytan giremez.

İlgili Diğer Konular

 

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün