SözlerYaşam

Dünya Evlilik Günü 2024 | Evlilik Mesajları ve Sözleri

Dünya Evlilik Günü nedir, ne zaman kutlanır? 2024 yılı içerisinde 11 Şubat'ta kutlanacak olan Dünya Evlilik Günü mesajları, sözleri

Dünya Evlilik Günü nedir, ne zaman kutlanır? Ulusal Evlilik Haftası var mı, hangi günler kutlanıyor? Evlilik Gününü kim icat etti, nasıl ve nereden ortaya çıktı? Evlilik Günü’nün ortaya çıkış kökeni, hikayesi ve tarihçesi nedir? Bu yıl 11 Şubat’ta kutlanacak olan Dünya Evlilik Günü mesajları, sözleri (2024)

Dünya Evlilik Günü

İki insan birbirini sevdiğinde ve hayatlarının geri kalanını birbirlerine destek olarak geçirmek istediklerinde bunu evlilik yoluyla tüm dünyaya duyururlar. Her yıl Şubat ayının ikinci Pazar günü, bazen de Sevgililer Günü’ne denk gelse de Dünya Evlilik Günü (World Marriage Day) kutlanır. Bu yıl ise 11 Şubat’ta gerçekleşiyor.

Evlilik Günü ilk ve resmi olarak 1983 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde başladı. Katolik Kilisesi tarafından popüler hale getirilen Evlilik Günü’nün amacı, evliliğin güzelliğini vurgulamak ve eşler arasındaki sadakatleri ve fedakârlıkları için onurlandırmaktır.

Başlangıçta, bu gün “karı kocayı ailenin temeli ve toplumun temel birimi olarak” kutlamayı amaçlamıştı. Gün ayrıca, evliliğin hayatın günlük yaşamında sadakat, bağlılık ve neşe içermesi gerektiği fikrini ön plana çıkarmaktadır.

Dünya Evlilik Günü bize gerçek aşkı kutlamak ve onurlandırmak için bir fırsat sunuyor. Evlilik ilişkileri, ev içi ve geçim zorlukları nedeniyle zamanla gerginleşse de, bu gün kıvılcımı yeniden alevlendirmek için güzel bir fırsat.

Evlilik yolculuğunuzun en güzel anılarını yeniden yaşayamıyorsanız, Dünya Evlilik Günü, eşinizle vakit geçirmek, sahip olduklarınızı takdir etmek ve daha mutlu bir gelecek için plan yapmak için özel bir gün.

Evlilik Günü Tarihçesi

Evlilik Günü, çiftlerin mutlu ve keyifli evlilikler yaşamalarına yardımcı olma misyonuna sahip bir Amerikan organizasyonu olan Worldwide Marriage Encounter tarafından desteklenen bir girişimdir. Özünde, eşler arasında ve ailenin temeli olarak kutlanır ve aileyi toplumun temel birimi olarak görür. Ayrıca, Dünya Evlilik Günü, evlilik sadakatinin, bağlılığın, fedakârlığının, bağlılığın ve sevincin güzelliğini teşvik eder ve onurlandırır.

Dünya Evlilik Günü’nün kökeni, Louisiana, Baton Rouge’daki evli çiftlerin şehrin belediye başkanından, eyalet valisinden ve kilisenin Piskoposundan 14 Şubat’ı (Sevgililer Günü) gibi “Evlilik Gününe İnanıyoruz” olarak ilan etmelerini istedikleri 1981 yılına kadar uzanıyor. Etkinliğin başarısının ardından, günü kutlama fikri daha sonra Worldwide Marriage Encounter Ulusal Liderliği tarafından sunuldu ve kabul edildi.

Ertesi yıl 1982’de ABD’deki 43 vali, bu günü Evliliğe İnanıyoruz Günü olarak onayladı ve resmen ilan etti. Sonunda, kutlamalara birçok yabancı ülkedeki bazı ABD askeri üsleri katıldı. 1983 yılında, gün iki büyük değişikliğe tanık oldu: adı Dünya Evlilik Günü olarak değiştirildi ve her yıl Şubat ayının ikinci Pazar günü kutlanması kararlaştırıldı.

Bugüne kadar Dünyada bir çok ülkede kutlanan Evlilik Günü, başta Katolik kilisesi olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde Şubat ayının ikinci Pazar günü kutlanmaktadır. Bazen ilk kutlamasında olduğu gibi, gün hala 14 Şubat’a yani Sevgililer Günü’ne denk geliyor.

2024 Dünya Evlilik Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor?

Her yıl olduğu gibi bu yılda Dünya Evlilik Günü, Şubat ayının ikinci Pazar günü ve Ulusal Evlilik Haftası (7 – 14 Şubat) tarihleri arasında kutlanıyor.

  • 2024 – 11 Şubat Pazar
  • 2025 – 9 Şubat Pazar
  • 2026 – 8 Şubat Pazar

Evlilik Günü Sözleri ve Mesajları

11 Şubat 2024 Evlilik Günü dolayısıyla vatandaşlar Dünya Evlilik Günü mesajlar ve sözlerini araştırmaya başladı. Belli konulara farkındalık oluşturulması amacıyla belirlenen edilen belirli günlerden biri olan Evlilik gününe özel, güzel sözler ve mesajlar paylaşmak isteyen okurlarımız, arkadaşlar, dostlar ve birbirine iyi dilekler, temenniler dilemek isteyenler için işte 11 Şubat Dünya Evlilik Günü mesajları, Evlilik sözleri (2024)

Nice mutlu yıllarda, birlikte yaşlanmak dileği ile…

Ellerimiz birbirine daha da sıkı sarılarak hiç ayrılmasın…

Daha nice birlikte geçireceğimiz yıllarımızı kutlamak dileği ile, Dünya Evlilik Günü kutlu olsun…

Evlilik sadece seninle anlam kazanıyor Bir tanem. Dünya Evlilik Günü kutlu olsun…

Gerçek arkadaşını bulan bir adam mutludur ve gerçek arkadaşıyla evlenen bir adam daha mutludur.

Evlilik Gününüz kutlu olsun ve bundan sonraki yılları mutlu bir çift olarak geçirmenizi dilerim.

Başarılı bir evliliğe sahip olmak için ikinizin de aynı düşünmek yerine birlikte düşünmeniz gerekir.

Denizin dalgaları gibi umarım aşkımız hiç bitmez de evlilik hayatımız müreffeh olur.

Evlilik sadece bir günlük bir şey değil, yıllarca sürmesi için her gün çok çalışmanız gereken bir şey.

Evliliğinizi güvenli bir liman haline getirin ve hedeflerinize ulaşmak ve mutlu bir çift olarak kalmak için ekip olarak dışarıdan gelen olumsuzluklarla savaşın.

Zor zamanlardaki tüm birliktelik anları en tatlı yıldönümlerine yol açar ve bu yüzden hepinizin Evlilik Gününü Kutlarım.

Yıllar geçiyor, zaman değişiyor ama bu Dünya Evlilik Günü’nde umarım aşkımız aynı kalır ve mutlu bir evlilik hayatı sürdürürüz.

Evlilikte, kavga ettiğin kişiye değil, uğruna savaştığın kişiye dikkat et.

Kalabileceğin biriyle evlenmiyorsun ama onsuz kalamayacağını bildiğin biriyle evleniyorsun.

Evlilikler sadece güzel zamanlar için değil, zor zamanlar sevgi ve özenle geçtiği için sürer.

Her ilişki güneş ışığı ve papatya değildir, bazen evlilikler yağmurda bir şemsiye tutmakla ilgilidir.

Yüzünüzdeki kırışıklıklar ne kadar yaşlandığınızın değil, yıllar boyunca sürdürdüğünüz mutlu evlilik hayatının bir işaretidir. Hepinizin evlilik günü kutlu olsun.

Hayatta başarı her zaman dolgun bir maaşla gelmez ama bazen mutlu ve huzurlu bir hayat geçirmek için doğru insanı bulup onunla evlenmek olarak gelir.

Seni gördüğüm ilk günden beri, sen olduğunu biliyordum.

Mutlu bir Evlilik, en sevdiğiniz kişiyle sonsuz bir pijama partisidir ve bu yüzden oradaki tüm evli çiftlerin Evlilik Gününü Kutlar ve evlilik hayatınızı huzur içinde geçirmenizi dilerim.

Birlikte güzel bir aile kuran tüm evli çiftlerin Dünya Evlilik Günü’nü kutlarız.

Beni ben yapan senin varlığın canım. Hayatımda olduğun için sonsuz teşekkürler. Seni seviyorum.. Dünya Evlilik Günün kutlu olsun.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün