Yaşam

Eşler Arası İletişim Problemleri ve Çözümleri

Eşler arası iletişim problemleri ve çözümleri nelerdir? İlişkilerde iletişiminizi nasıl geliştirirsiniz? Evlilikte iletişim kurarken karşılaştığımız zorluklar nelerdir? Evlilikte iletişim sorunları nasıl çözülür?

Eşler arası iletişim problemleri ve çözümleri nelerdir? İlişkilerde iletişiminizi nasıl geliştirirsiniz? Günümüzde evlilikte iletişim kurarken karşılaştığımız zorluklar nelerdir? Eşler arası iletişimsizlik veya iletişim kopukluğu nasıl çözülür? Eşler arası iletişim nasıl olmalıdır? Evlilikte iletişim sorunları nasıl çözülür?

Eşler arası iletişim kopukluğu nasıl giderilir? Kocama ya da karıma nasıl iyi bir eş olabilirim? İşte aile içi ve eşler arası iletişim sorunları ve çözümleri…

Eşler Arası İletişim Problemleri

Temelsiz bir ev inşa edemezsin, değil mi? Bir evlilik için iletişim budur: tuğla ve harç.

Sağlıklı ilişkiler için iletişim çok önemlidir. Hayatınızdaki insanlarla açık ve dürüst bir şekilde konuşabilmek, paylaşmanıza, öğrenmenize, yanıt vermenize ve kalıcı bağlar kurmanıza olanak tanır. Bu, arkadaşlarınız ve ailenizle olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir ilişkinin hayati bir parçasıdır, ancak romantik ilişkilerde özellikle önemli olabilir.

İnsan, yaratılış fıtratı gereği sosyal bir varlıktır. Hayatını sürdürebilmek için iletişime ihtiyaç duyar. İnsan, sıkışmış hayat koşturması içinde kendini ifade etme gereksinimi, çevresindeki insanlarla duygu düşüncelerini paylaşmak, kendini ifade ederek doyum noktasına ulaşarak özgüvenini tazelemek ister.

Eşler arası iletişim problemleri, kadının ve erkeğin düşünceleri ve istekleri konusunda karşı tarafa kendisini ifade edememe nedeniyle oluşur. Bazen de suçlayıcı sürekli tenkit edici sözlerden dolayı problem yaşanmaktadır.

Çoğumuzun evlilikte partnerimize bir şeyler söylemek istediğimiz ama kelimeleri bulamadığımız anlar olmuştur. Bunun yerine ya hiç konuşmayız ya sohbetten kaçınırız ya da münakaşa yoluna gideriz. Hatta bazen eşimizin sihirli bir şekilde aklımızı okuyabileceğini umarız.

Ancak bu şimdiye kadar sizin için işe yaramadıysa, bu şaşırtıcı değil – ve yalnız değilsiniz.

Hiçbir ilişki mükemmel olmasa da, sağlıksız bir ilişkinin belirtilerini tanımak ve onu değiştirmek ya da bitirmek için ne yapılması gerektiğini bilmek önemlidir. Evlilikte iletişim sorunlarını düzeltmek, evde ve hayatınızın diğer alanlarında da artık faydalar sağlayabilir.

Eşler arası iletişim nasıl olmalı?

Öncelikle ilişkide kadın veya erkek kendisine güvenildiğini, sevildiğini hissetmek ister. Her iki tarafta bu duygular yoksa ilişkide aksaklıklar meydana gelir. Eşler ilişkilerini çekilmez hale getirmemeli, herhangi bir sorun yaşandığında iletişime açık olmalı, nezaket dili kullanılmalı, bağıra çağıra iletişimden uzak durulmalıdır.

Eşler sinirli zamanlarında kendini savunmaya ve aşırı tepki vermemeye dikkat etmeli, sıkıntıyı konuşarak çözüm aranmalıdır.

Daha önce yaşanmış olumsuzlukları gündeme getirip ilişkiyi çıkmaza sokmamalı, eski mevzular açılmamalıdır. Sevgi, saygı içten bir ilgi ile yaklaşılmalıdır.

Her ilişki zaman zaman çatışma yaşamaya mahkumdur. Ancak sorunlarınız hakkında açık ve dürüst bir şekilde konuşabildiğinizde, tartışmaları ve anlaşmazlıkları daha kolay çözebilirsiniz. Yanlış anlamalar, incinmiş duygular ve duygusal çekişmeler döngüsüne kapılmak yerine, sorunlarınızı çözebilir ve ilişkinizi geliştirmek için adımlar atabilirsiniz.

Elbette ki tek taraflı çaba problemi çözmeye yetmez. Her iki tarafın çaba sarf ederek problemi nihayete kavuşturması gerekir. Problem her ne konuda olursa olsun anlayışla yaklaşılmalı, huzurlu ortam karşılıklı sağlanmalıdır.

Evlilikte iletişim eksikliğine ne sebep olur?

Her ilişki farklıdır ve zamanla değişebilir. Sağlıksız ilişkileri karakterize etme eğiliminde olan bazı önemli nitelikler vardır.

İletişim zorlukları birçok nedenden dolayı ortaya çıkar. Ebeveynleriniz tarafından olumlu iletişim örneği görmemiş olabilir veya mevcut ilişki zorluklarınız sizi biraz ketum bırakmış olabilir.

Eşler arasında iletişim eksikliğinin olası sebepleri şunlar olabilir;

  • güven ihlali
  • devamlı kızgınlık ya da öfke hali
  • kırılganlık korkusu açığı ile ilgili zorluk
  • mali anlaşmazlıklar
  • birlikte zaman eksikliği
  • güven sorunu veya güvensizlik hali
  • ebeveyn çatışmaları
  • gerçekçi olmayan beklentiler

Kapalı kapılar ardındaki yaygın sorunlar

Her çift farklı olsa da evlilikte ortak iletişim sorunları vardır.

  1. Konuşmak ve bağırmak

Karşınızdakine “bağırmak”, genellikle duyulmaya çalıştığınız anlamına gelir. Karşınızdakiyle “konuşmak” ise birbirinizi anlamaya çalıştığınız anlamına gelir.

Bağırmak işleri daha da karmaşık hale getirebilir. Kendisine bağırılması, dövüş, kaçış veya donma tepkisini harekete geçirir ve vücudu stres hormonlarıyla doldurur. Bu olduğunda, karmaşık problem çözme yeteneği gibi, gerekli olmayan tüm sistemler kapanır.

Böyle bir durumda tavsiyemiz ikiniz de sakinleşene kadar 20 dakikalık bir mola verin. Bastırılmış gerilimi ve saldırganlığı serbest bırakmak için vücudunuzu hareket ettirin.

  1. “Biz” yerine “Ben” ifadesini kullanmak

İlişkiler söz konusu olduğunda, iki yarım bir bütün oluşturmaz. Çünkü her biri ayrı çıkarları ve kimlikleri olan iki “bütün” insanın bir araya geldiğini söylemek daha doğru olur. “İletişimsiz bir ilişki sadece iki kişidir.”

Ancak, çok fazla ayrımcılık da sorun yaratabilir. Siz veya eşiniz, diğerini düşünmeden plan yapmaya veya karar vermeye başladığınızda, biri ihtiyaçlarının karşılanmadığını veya önemsenmediğini hissedebilir.

Karşılıklı bağımlılık sağlıklı bir uzlaşmadır. Eşler arasında yapılan birçok araştırmaya göre “ben” yerine “biz” diyen çiftler daha iyi anlaşıyor ve daha mutlu ilişkilere sahipler. Bu nedenle sorunları ve mutlulukları bir ekip gibi ele almak idealdir.

Etkili İletişimin Özellikleri

Eşler arası iletişim problemleri derken çözümün iyi iletişim olduğu muhakkaktır. Peki uzmanlar “iyi iletişim” demekle ne demek istiyor? Siz ve eşiniz aynı fikirde misiniz yoksa birbirinizle olan ilişkinizde bir sorun olduğunu gösteren işaretler var mı?

İlk olarak, iletişim ile ne demek istediğimizi düşünmek gereklidir. Açık anlam olarak iletişim, insanların birbirlerine bilgi iletmek için kullandıkları kelimeleri içerir. Ancak ses tonu, beden dili ve diğer sözsüz iletişim biçimleri de dahil olmak üzere bilgi iletmenin başka yollarını da olabilir. Çoğu durumda, söylemedikleriniz, söyledikleriniz kadar olmasa da aynı anlama gelebilir.

İlişkilerde etkili iletişimin ayırt edici özelliklerinden bazıları şunlardır:

Aktif dinleme: Aktif dinleme, sohbete katılmayı, dikkatle dinlemeyi ve insanların söylediklerini tekrar etmeyi içerir. Ayrıca gerektiğinde açıklama istemeyi ve yargıda bulunmaktan kaçınmak önemlidir. “Nihayetinde, ister evlilikte ister arkadaşlıkta olsun, tüm arkadaşlıkların bağı sohbettir.”

Konuları kişiselleştirmemek: İlişkilerde iletişim kurarken, iletişimde iyi olan insanlar, partnerlerinin eylemlerini kişiselleştirmekten kaçınırlar. Bunun yerine, duruma ve işlerin nasıl çözülebileceğine odaklanırlar.

“Ben” ifadelerini kullanmak: Basit gibi gelse de “Ben” ifadeleri eşler veya partlerler arası çatışmalara zemin hazırlayabilir. Örneğin; “Asla kendi arkanı temizlemezsin” demek yerine, “Evin etrafında dağınıklık biriktiğinde kendimi rahatsız hissediyorum” gibi bir Ben ifadesi kullanmayı deneyin.

Nezaket: Nezaket önemlidir çünkü insanları önemsendiğini ve anlaşıldığını hissettirir.

Hazırda olmak: Partnerinizle konuşurken, anda tam olarak orada olmak önemlidir. Telefonunuz gibi elektronik dikkat dağıtıcılar da dahil olmak üzere dış kaynaklar tarafından dikkatinizin dağılması, iletişim eksikliğine ve zayıf bağlantıya neden olabilir.

“Gerektiğinden fazla konuşmak, etkili iletişimin ve etkili dinlemenin önünde bir engeldir.” – Clodagh Swanson

Kabul göstermek: Sağlıklı iletişim, karşınızdaki kişiye katılmasanız bile onu kabul etmek ve onaylamakla ilgilidir. Partnerinizle iyi iletişim kurduğunuzda, bu duygular ve tepkiler sizinkinden farklı olsa bile insanların duygularını hissetmeye hakları olduğunu anlayabilirsiniz.

Evlilikte iletişim sorunlarını nasıl çözersiniz?

Evlilikte etkili iletişim herkes için sezgisel olmayabilir. İlişkiler, rahatsız edici olsa bile gerçek konuşmaya ihtiyaç duyar. İletişime ne kadar öncelik verirseniz, o kadar size ve eşinize bir bütün olarak bağlanmanıza ve güçlenmenize yardımcı olabilir. “Bir ilişkide, iletişim zayıflamaya başladığında, her şey onu takip eder.”

Bağlanma Tarzınızı Düşünün

Bir dakikanızı ayırıp duygularınızı önceden gözden geçirmeyi yararlı bulabilirsiniz. Bu şöyle görünebilir:

Bağlanma tarzınızın iletişim kalıplarınızı nasıl etkileyebileceğini düşünün. Bağlanma stilleri, ilişkilerdeki karakteristik davranış kalıplarınızdır. Ebeveynlerle ilişkilere dayalı olarak çocuklukta ortaya çıkan erken bağlanma stiliniz, yetişkin romantik ilişkilerinde nasıl davrandığınızı ve tepki verdiğinizi etkilemeye devam edebilir.

Güvensiz bir bağlanma stiliniz varsa, endişeli veya çekingen, uzak duran bir kişi olarak görülebilecek iletişim kalıplarına girme olasılığınız daha yüksek olabilir. Bağlanma tarzınızın partnerinizle nasıl etkileşimde bulunduğunuzu nasıl etkilediğini (ve partnerinizin stilinin sizinle nasıl etkileşime girdiğini nasıl etkilediğini) anlamak, üzerinde çalışmanız gerekebilecek şeyler hakkında size ipuçları verebilir.

Tamamen Hazır Olun

İkinizin de dinlediğinden ve anladığınızdan emin olmak için dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirin ve iletişim kurarken tam olarak orada olmaya odaklanın.

Telefonlarınızı sessize alın. “Açıklık” sinyali vermek için beden dilinizi gevşetin. Şikâyet etmekten ve suçlamaktan kaçının. “Ben” ifadelerini kullanın (örneğin, “Akşam yemeği pişirdiğimde ve sonunda tek başıma yediğimde üzülüyorum” veya “Zamanında gelmediğin zaman endişeleniyorum”) gibi.

Bu, her gün gerçekten birbirinize odaklanmak ve günün olayları ve sahip olabileceğiniz endişeler hakkında konuşmak için zaman ayırmayı içerebilir.

Olumsuz İletişim Kalıplarından Kaçının

Partnerinizi görmezden gelmek, pasif-agresif davranışlarda bulunmak veya bağırmak gibi davranışlarda bulunmaya istekli olduğunuzda, eylemlerinizin ilişkinizi nasıl olumsuz etkileyeceğini düşünün.

Birçoğu çocuklukta oluştuğu için bu kalıpları değiştirmek her zaman kolay değildir, ancak bunların daha fazla farkına varmak, bu yıkıcı davranışları daha sağlıklı, daha olumlu alışkanlıklarla değiştirmeye başlamanıza yardımcı olabilir.

İlişkinize Odaklanın

İletişim, iyi bir ilişkinin sadece bir parçasıdır. İyi iletişim önemli olsa da, araştırmalar bunun ilişkilerdeki başarıyı, süreyi ve memnuniyeti etkileyen birçok faktörden sadece biri olduğunu öne sürüyor.

Aslında, araştırmalar ilişkinizden memnuniyetinizin sizin ve eşinizin ne kadar iyi iletişim kurduğunu tahmin edebileceğini gösteriyor gibi görünüyor. İnsanlar ilişkilerinden ne kadar memnun olursa, birbirleriyle düşünceleri, duyguları, endişeleri ve sorunları hakkında açıkça konuşma olasılıkları o kadar yüksek olur.

Özet olarak iletişiminizi geliştirmek istiyorsanız, genel olarak ilişkinizi geliştirmeye odaklanmak önemli bir rol oynayabilir.

“Birbirimiz hakkında konuşmak yerine birbirimizle konuşsaydık, dünyadaki birçok sorun çözülürdü.” – Nicky Gumbel

Ne Zaman Yardım Alınır

İletişim becerilerinizi geliştirmek emek ister, ancak buna değer. Eşler arasındaki ilişkinizdeki iletişimi kendi başınıza geliştirmek için atabileceğiniz birçok adım vardır, ancak bazen profesyonel yardıma ihtiyaç duyabileceğinizi düşündüğünüz zamanlar da olabilir. Çift terapisi, ilişkinizi engelleyebilecek iletişim sorunlarını çözmenin harika bir yolu olabilir.

Bir terapist, yararsız iletişim kalıplarını belirlemeye, yeni başa çıkma teknikleri geliştirmeye ve birbirleriyle daha etkili yollarla konuşma pratiği yapmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ilişkiniz üzerinde zararlı bir etkisi olabilecek altta yatan herhangi bir kırgınlığı veya diğer zihinsel sağlık sorunlarını da ele alabilirler.

Sonuç olarak;

Bir ilişkide etkili iletişim, insanların diğer insanlara neye ihtiyaçları olduğunu söylemelerine ve partnerlerinin ihtiyaçlarına cevap vermelerine olanak tanır. İnsanların anlaşıldıklarını, onaylandıklarını ve başka bir kişiye bağlı olduklarını hissetmelerini sağlar.

“Yaşam için nefes neyse, ilişkiler için de iletişim odur.” – Virginia Satir

Her zaman iletişim kurmanın amacının birbirinizi anlamak olduğunu unutmayın. Tüm çatışmaları önlemek için sorunları halının altına süpürmekle gerekmiyor. Bunun yerine, anlamak için dinlemeye ve empati ve özenle yanıt vermeye odaklanın. Siz ve eşiniz iletişim sorunlarıyla mücadele ediyorsanız, nasıl başa çıkacağınız konusunda tavsiye ve ipuçları için bir terapistle konuşmayı düşünün.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün