Yaşam

İlişkiler Üzerine Genel Bakış

İkili ilişkiler üzerine genel bakış, kadın erkek ilişkileri, ilişkilerde empatinin önemi, tebessüm etmenin insan ilişkileri üzerindeki etkisi, Pandemi sürecinde ikili ilişkiler, kişisel gelişim üzerine dikkat çeken detaylar...

İkili ilişkiler üzerine genel bakış, kadın erkek ilişkileri, ilişkilerde empatinin önemi, tebessüm etmenin insan ilişkileri üzerindeki etkisi, insan ilişkileri ve iletişim, etkileşim, Pandemi sürecinde ikili ilişkiler, kişisel gelişim üzerine dikkat çeken detaylar…

Mutlu, sağlıklı bir ilişki nasıl olmalı, ilişkiyi canlı tutmanın, aile ve yaşamda ideal insan ilişkilerini anlatan bu yazımızda sizlere ilham veren, düşünmenizi sağlayan örnekler ve fikirler…

İlişkiler Üzerine Genel Bakış

Hızla gelişmekte olan günümüz teknoloji çağında yeniliklere adapte olup, alışmakta ister istemez çektiğimiz zorluklar bir yana sevdiklerimiz, eşimiz dostumuz hatta can parelerimizle yaşadığımız iletişim problemleri bazen hayatımızı çekilmez hale getirebiliyor. Hepimiz günlük hayatın keşmekeşi içerisinde bu tarz gerilimlerle karşılaşabiliyoruz.

Özellikle de iki yıldır yaşamakta olduğumuz Pandemi sürecinde insanlar kapalı ortamlarda kalmaktan dolayı eskiden sürdürdükleri ilişki stratejilerini de unutmuş; nerde nasıl davranacağını, kiminle nasıl konuşacağını kestiremez hale gelmiştir.

İkili ilişkilerde empati

Aslında empati yapabilme yeteneğini ilişkiler üzerine uygulayabilsek bu konuda çok daha başarılı olabileceğiz. Empati ya da duygudaşlık bir başkasının duygularını içinde bulunduğu durum veya davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek anlamına gelir.

İletişim kurduğumuz kişi ile aramızda bir sorun olduğunda kendimizi onun yerine koyarak onu anlamaya çalışmalı; onu yargılamadan belirli kalıplar içerisine sıkıştırmadan tarafsız bir gözle değerlendirip tespitler yapabilmeliyiz. Bu şekilde sorunu kavga boyutuna taşımadan ve o kişiyle aramızı bozmadan sağlam adımlarla ilerleyebiliriz.

Tabii bu bahsedilenleri hayatımıza ve ilişkilerimize uygulayabilmemiz ilk etapta kolayca gerçekleşmeyebilir. Bunun için kendimize süre tanımalı, tekamül sürecini doğal bir şekilde ilerletmeye çalışmalıyız.

“Kimse mükemmel değildir”

Her insan farklı bir dünyadır. Hepimizin duygu dünyası, anlama ve idrak yeteneği farklı olduğu için ilişkilere empati duygusunu yerleştirebilme sürecimiz de doğal olarak farklı gelişecektir. Burada önemli olan birbirini kırmadan, ortak paydada buluşabilmektir. Çünkü hiçbirimiz mükemmel değiliz.

Günlük hayatın koşturmacası, geçim sağlama zorlukları gibi sorumluluklarımız bizleri düşündürürken, anlık streslerin etkisiyle aynı evi paylaştığımız sevdiklerimizi- bazen bir eş, bazen bir kardeş olabiliyor bu kişi- yanlış anlayabiliyoruz.

Mesela karı-koca çalışan ve küçük çocukları olan bir çift akşam yemeğinde incir kabuğunu doldurmayacak bir sebepten tartışabiliyorlar. Yemek tuzlu oldu diye eşinin azarını işiten bayan kırılıp, o anda hiç olmadık bir cevap verebiliyor ve olay tuzdan bambaşka mecralara taşınabiliyor.

Eski kalp kırıklıkları, tartışmalar, halının altına süpürülen sorunlar gün yüzüne çıkabiliyor. Bunları yaşamamak adına daha anlayışlı, yapıcı olabiliriz diye düşünüyorum. Tabii empatiyi devreye sokarak annenin bebek bakımından dolayı geceleri uykusuz kaldığı, aynı zamanda işe gittiği ve bu sebeplerden yemeği tuzlu yapmış olmasının normal karşılanabileceği baba tarafından düşünülmelidir.

Sonuç olarak;

Kısaca söylemek gerekirse tecrübeyle kazanılacak bu yaklaşımlar tabi ki de hayatımızı kolaylaştıracaktır. Bizleri daha sevgi dolu, anlayışlı, ilişkilerini yönetmeyi başarabilen, sağlıklı bireyler ve dolayısıyla daha sağlıklı toplumlar haline getirecektir.

Unutmamalıyız sevgi ve anlayışın aşamayacağı problem yoktur. Yeter ki bunu hayatımıza adapte etmeyi başarabilelim.

Yazar: Fulya SAVAŞ YILDIRIM

Benzer Konular 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün