Eğitim

Ufka Yolculuk 2022 | 2. Aşama online sınav

Ufka Yolculuk 2022 Sınavı Kayıtları Başladı. Ufka Yolculuk sınavı ne zaman? Kayıt işlemi nasıl yapılır? Online deneme sınavı

Ufka Yolculuk 2022 Sınavı sınavı ne zaman ve nerede yapılacak? Kayıt işlemi nasıl yapılır? Online deneme sınavı giriş ve detayları… Ufka Yolculuk 10. Bilgi ve Kültür Yarışması, 1. Aşama sınavda 50 puan ve üzeri alarak başarılı olan yarışmacılar, 2. Aşama sınava girebileceklerdir.

Bu yıl ki 10. Ufka Yolculuk Yarışması’nın konusu belli oldu. Peki deneme sınavı ne zaman? 1. Aşama online sınav başladı mı? 2. Aşama online sınav ne zaman yapılacak? Sonuçlar ne zaman açıklanacak? Ufka Yolculuk sınav sonuçları nasıl öğrenilir? Online deneme sınavına nasıl katılabilirim? 2022 ödülleri nelerdir?

Ufka Yolculuk kayıt olma nasıl yapılır? Ufka Yolculuk online deneme sınavı, Ufka Yolculuk Kayıt işlemleri, Ufka Yolculuk sınavı ne zaman? Bu yıl 10. kez düzenlenecek olan Ufka Yolculuk sınavına kimler kayıt yaptırabilir? Online deneme sınavları, yarışma tarihleri ve yarışma sonuç tarihlerini sizler için derledik.

Ufka Yolculuk 2022

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’nın bu yıl 10’uncusu düzenleniyor. 2022 yılı Ufka Yolculuk Yarışmasının Konusu “Sağlıklı Düşünmek” olarak belirlendi. Sınav ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinden oluşurken Ufka Yolculuk Bilgi Yarışması iki kademeli olarak gerçekleştirilecek.

2013 yılından beri Türkiye’nin en büyük sivil yarışması olma özelliğini taşıyan ve binlerce gönüllünün organizasyonuyla desteklenen ve her yıl farklı konularda gerçekleştirilen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları, bu yıl Sağlıklı Düşünmek temasıyla ilkokul, ortaokul, lise ve yetişkin düzeyinde 4 farklı kategoride düzenleniyor.

Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak düzenlenecek yarışmanın Türkçe kategorileri, İlkokul, Ortaokul ve Lise olarak belirlendi.

17 Ocak Pazartesi günü başlayacak olan kayıtlar www.ufkayolculuk.com sitesi üzerinden yapılabilecek. Yarışmaya başvurular 18 Nisan Pazar günü saat 20:00’de sona eriyor.

Yarışmasının Konusu “Sağlıklı Düşünmek”

Sokaklarda boy boy duran tabelalar, reklam panoları, haberler, sosyal medya paylaşımları, filmler, tek tuşla her şeye pencere açan cihazlar; duyularımızı basamak yapıp zihnimize bir çok mesaj aktarıyorlar.

Varsayımlar, asılsız inançlar, hakiki bilgi görüntüsüne bürünüp sorgusuz sualsiz düşünce dünyamıza sızıyorlar. Evimize niyetini bilmediğimiz kimseyi almayacağımız gibi her bilginin de süzgeçten geçmeden düşünce dünyamıza girmesine izin vermemek gerekiyor.

İyi-kötü, doğru-yanlış her türlü bilginin yağmur gibi yağdığı ve kolaylıkla yayıldığı bir zamanın içinde bilginin özellikle de tasarlanmış bilginin, artış hızını ve topluma etkilerini gören Ufka Yolculuk Ekibi bu yıl “sağlıklı düşünmek” konusuna dikkat çekmeye karar verdi.

Ufka yolculuk doğru kaynakları ve doğru bilgiyi seçebilme becerisini artırmak, bakış açılarını genişletmek, dünyada olanları doğru kavramak için, doğru anahtarlarla yeni kapılar açmak isteyen 7’den 70’e herkesi bu yıl “Sağlıklı Düşünmek” konusunda yarışmaya bekliyor.

1. Aşama online sınav başladı

Katılımcılar 24 ve 25 Nisan’da yapılacak 1. Aşama sınava bulundukları yerden online olarak 08.00- 20.00 saatleri arasında 2 gün boyunca sınava girebilecekler. 2. Aşama sınav ise online olarak 22 Mayıs 2022 Pazar günü yapılacak.

4 farklı kategoride gerçekleştirilecek yarışmada; ilkokul kategorisinde yarışmaya katılanlar, “Elma Dersem Düşün”, ortaokul kategorisinde yarışmaya katılanlar “Eyvah! Ceviz Çatırdıyor”, lise ve yetişkin kategorilerinde yarışmaya katılanlar ise “Düşün! Bir de Sağlıklı Düşün” kitaplarını okuyarak hazırlanacaklar.

2022 Ufka Yolculuk kaç kişi katıldı?

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki 880.000 öğrencinin katıldığı Ufka Yolculuk 1. aşama tamamlandı. Sınavın ikinci aşamasına kendi kategorisinde ülke bazında ilk 10.000’e giren yarışmacılar ve il bazında ilk 15’e giren yarışmacılar katılma hakkı kazanacak. Ufka Yolculuk sınav sonuçları 2 Mayıs tarihinde açıklandı. Soru ve cevapları Ufka Yolculuk YouTube kanalında açıklanacak. Sınav sonuçları ise 2 Mayıs 2022 Pazartesi günü saat 20:00’de ufkayolculuk.com sayfası üzerinden ilan edildi.

2022 Ufka Yolculuk Ödülleri 

Yarışma neticesinde Türkiye genelinde dereceye girenler büyük para ödülleri alacak. Her kategoride birincilere 10.000 ₺, ikincilere 9.000 ₺, üçüncülere 8.000 ₺ verilecek olan yarışmada, ilk 50’ye giren yarışmacılar ödüllendirilecek. Ayrıca her ilde bulunan STK’lar tarafından verilecek olan çok çeşitli il ödülleri de yarışmacıları bekliyor.

Yarışma Takvimi

Yarışmaya Kayıt Başlangıç Tarihi

17 Ocak 2022 Pazartesi Saat: 20:00

Deneme Sınavı

2 Nisan 2022 Pazar saat 08:00-20:00

1. Aşama Online Sınav

Online Sınav tarihi: 24-25 Nisan 2022 Pazar ve Pazartesi Saat: 08:00-20:00

Sıralamaların Açıklanması 2 Mayıs 2022 Pazartesi Saat: 20:00

2. Aşama Online Sınav

Online Sınav 22 Mayıs 2022 Pazar Saat: 10:00

Sınav Soru ve Cevaplarının Açıklanma Tarihi

23 Mayıs 2022 Pazartesi Saat: 20:00

Sınav Sonuçları Açıklanma Tarihi

3 Haziran 2022 Cuma Saat 20:00

İl Ödül Geceleri

5 Haziran 2022 – 24 Temmuz 2022

Türkiye Geneli Ödül Töreni

25 Haziran 2022

Yarışma ile ilgili detaylı bilgilere www.ufkayolculuk.com resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün