GündemYaşam

Neden ‘Eylem’ Hayatımızdaki En Önemli Şey?

Yaşamın her alanında eylem olmadan yapamayız. Peki Hayatımızdaki En Önemli Şey olan Eylem nedir? Hayatımızdaki Eylemin önemi

Yaşamın her alanında eylem olmadan yapamayız. Peki Hayatımızdaki En Önemli Şey olan Eylem nedir? Hayatta önem verilen şeyler nelerdir? Hayatımızdaki Eylemin önemi nedir? Hareket ve eylem arasındaki fark nedir?

Hayatta en önemli şey, kişiden kişiye farklılık gösterse de değişmeyen tek gerçek hayatımızdaki eylem ve faaliyetlerimizdir. Dolayısıyla herkes için en önemli olan şeyin altında elbette faaliyet ve eylem bulunur. Hayatın her alanında eylem olmadan, teknik olarak durağız ve ne ileri ne de geri hareket edebileceğiz.

Hayatımızdaki En Önemli 5 Şey

Eylemleriniz için sorumluluk almayı öğrenmelisiniz.

Hatalarınız için başkalarını suçlayamazsınız ve bahaneler kullanamazsınız. Kazananlar, kendi hatalarının farkında olan kişilerdir ve onları oraya getiren şeyin kendi seçimleri ve kararları olduğunu bilirler. Kazananlar bahane değil, çözüm bulurlar.

“Ne kadar hata yaparsanız yapın veya ne kadar yavaş ilerlerseniz ilerleyin, hala denemeyen herkesin çok önündesiniz.” – Tony Robbins

 

Hareket ettiğiniz yön yanlış olsa bile, yolunuza devam etmek ve hedeflerinize ulaşmak için onu anlayacak ve düzelteceksiniz. İnsanlar hata yaptıklarında veya bir şeyde başarısız olduklarını hissettiklerinde geri çekilme veya girişimlerine son verme eğilimindedir.

Burada hatırlanması gereken şey, hatalarınız ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, sonunda onlardan bir şeyler öğrenmeye başlayacağınızdır. İhtiyacın olan tek şey azim, kararlılık ve birazcık inançtır.

“Önemli olan eylemin meyvesi değil eylemdir. Doğru olanı yapmaktır.” – Mahatma Gandhi

Eylem Hayatımızda Nerede Uygulanabilir?

Bu dünyaya gözlerimizi açtığımızda dahi yaptığımız ilk şey ağlamaktı ki bu bebeğin akciğerlerin açılmasına vesile olur. Bu basit gibi görünen eylem dahi hayati açıdan oldukça önemlidir.

Bir kitap okuyarak, bir şeyler yapıyor ve meşgul oluyorsunuz. Bu hala olmayan bir bireyden fazlasıdır. Herkesin zihninde sıklıkla şu soru ortaya çıkıyor: Hayatımızdaki en önemli şey nedir? Yaşam kalitesini ne tanımlar? Aslında bu sorunun cevabı oldukça basittir.

Arkadaşlık, aile, aşk ve eğitim ve hayatımızın hedefleri gibi temel şeyler. Öyleyse yaşam kalitemizi tanımlayan ve yaşamımızı değerli kılan, bilinmesi gereken önemli şeyler için eyleme geçin.

Üstün insan, konuşmadan önce hareket eder ve sonra hareketi doğrultusunda konuşur. – Konfüçyüs

1. Eğitim Bir Zorunluluktur

Eğitim, dünyanın kilidini açmanın anahtarıdır. Bize öğrenmek ve büyümek için alan sağlar. Eğitim, insanların ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerileri sağladığı için yaşamda da önemlidir.

Eğitimin kalitesi her zaman yükselmeye devam ettiğinden, ne kadar dahi olursanız olun, artık öğrenmeyi reddedemezsiniz.

2. Hayatta Hedeflere Sahip Olmak

Hedefler, hayatta başarıya ulaşmanın yanı sıra ilerleme kaydetmenize de yardımcı olduğu için hayattaki en önemli şeydir.

Hedefler, öncelikleri belirlemenize yardımcı olur ve önemli olana dikkat etmeniz için size yol gösterir.

Hedefler, eylemlerinize olarak odaklanmanıza yardımcı olur. Kendinizi bir sonraki merdiven basamağına doğru sürüyorsunuz, kendinizi o seviyeyi geçmeye zorluyorsunuz, daha fazlasını yapıyorsunuz.

Hangi itibari veya mevki-makamı elde etmek istiyorsunuz? Ne kadar gelir elde etmek istersiniz veya maddi açıdan hayallerinizi nasıl gerçekleştirmek istersiniz? Bu nihai hedefe sahip olduğunuzda, beklentilerinizi gerçekçi, ulaşılabilir hedeflere bölersiniz.

Bu hedefler sizi motive eder, vazgeçmenizi veya pes etmenizi engeller. Bu nedenle, hedeflerinizi belirleme ve gerçekleştirme, size en iyi yaşam kalitenizi sunan davranış eylemidir.

3. Arkadaşlık

Arkadaşlık, dünyayı son derece harika bir bakış açısıyla görmemize yardımcı olduğu için kişinin hayatındaki en önemli şey olabilir.

Arkadaşlık bizi fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak da güçlendirir. Arkadaş olarak tanıttığımız bireyler bize nasıl sevileceğini, gülümseyeceğimizi ve etkileşim kuracağımızı öğretebildikleri için arkadaşlık hayatta önemli bir şeydir.

Yapılan iyilikleri ve dostlukları unutmamak, vefalı olmak da hayatımızdaki en önemli davranışlardandır.

4. Aile

Hayatın bize verdiği en önemli ve anlamlı hediye, ailedir.

Aile, güvende hissetmek, güvenebileceğiniz ve endişelerinizi dile getirebileceğiniz birine sahip olmak demektir. Buna ek olarak, diğer aile üyeleri ve sorumlulukları ile ilgilenmek anlamına gelir.

Aile bizimle ilgilenir, bizi sever ve duygularımızı anlar, bizim karar almamızda veya karar vermemizde yardımcı olur. Aile değerleri, bireylerin hem dışarıda hem de aile yapısı içinde yaptığı seçimleri etkiler.

5. Sağlık

Hayat, Allah’ın bize verdiği en önemli şeydir. Şan, şöhret ve zenginlik sağlık kadar önemli değildir çünkü sağlığınız iyi değilse paranızı ve ününüzü kullanamazsınız. İnsanların “Sağlık zenginliktir” demesinin nedeni budur.

Farklı hedefleri olan insanlar olarak, her birimiz başarıyı farklı şekilde tanımlıyoruz. Ancak kim olursanız olun, amacınız ne olursa olsun ve başarıyı nasıl tanımlarsanız tanımlayın: Eğer gerçekten üretken bir yaşam sürmek istiyorsanız sağlıklı bir beden ve zihin, hayati önem taşır.

Bu nedenle sağlığınızı korumak hayatta çok önemli bir şeydir. Yaşamın kıymetini bilmek, sağlık ve huzur için harekete geçmek bir eylemdir.

“Hareketle eylemi asla karıştırmayın.” Benjamin Franklin

“Hareketle eylemi asla karıştırmayın”

Amerikalı yazar, filozof ve bilim insanı Benjamin Franklin’e atfedilen “Hareketle eylemi asla karıştırmayın”

sözü gerçekten anlamlı ve manidar.

Yazar Aaron Edward Hotchner 1966 yılında basılan “Papa Hemingway: Kişisel Bir Anı” kitabında, Marlene Dietrich ve Ernest Hemingway arasındaki bir konuşmayı anlatıyor. Dietrich, iş teklifini kabul etmeye karar veremediğini söylediğinde Hemingway ona şunları söylüyor: “İçtenlikle yapmak istemediğin şeyi yapma. Hareketi asla eylemle karıştırmayın.” Yani, bu iş onu hayattaki nihai hedeflerine yaklaştırmayacaksa işi kabul etmemesi gerektiği anlamına gelir.

Amaçsız hareket sizi hiçbir yere götürmez. Bazen hedef yolculuk değil, varış noktasıdır. Seyahat ederken hedeflerinize odaklanarak, gideceğiniz yere daha etkili bir şekilde ulaşmanızı sağlayabilirsiniz.

“Eylemle birleşmeyen bir fikir, işgal ettiği beyin hücresinden asla daha büyük olmayacaktır.” – Arnold Glasow

Düzensiz bir eylem, düzenli bir eylemsizlikten daha iyidir. – Weick

Sonuç olarak,

Elbette hayatta eşit derecede önemli olan ve burada bahsetmediğimiz birçok şey var. Özgürlük için, barış için, dünya ve ahiret saadeti için zamanı, enerjiyi ve diğer kaynakları bulup harekete geçmek hayatımızdaki en önemli şeylerdendir.

Bunlar önemli yaşam konuları hakkındaki görüşlerimiz olduğu için, kişiden kişiye farklılık gösterdiğini de biliyoruz. Önemli olan hayata yönelik algı ve yaklaşımdır. Hayatın her alanlarında eylem olmadan, ne ileri ne de geri hareket ederiz.

İlgilinizi çekebilecek diğer konular 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün