Yaşam

Avrupa Hareketlilik Haftası ve Dünya Otomobilsiz Kent Günü

Avrupa Hareketlilik Haftası nedir, ne zaman kutlanır? 22 Eylül Otomobilsiz Yaşam Günü, 2023 Teması ve önemi nedir, neden, nasıl kutlanır?

Avrupa Hareketlilik Haftası nedir, ne zaman kutlanır? Otomobilsiz Kentler Günü Nedir ve Nasıl Kutlanır? Dünya Otomobilsiz Yaşam Gününde ne yapılıyor? Arabasız Gün’ün amaçları nelerdir? Avrupa Hareketlilik Haftası 2023 Teması nedir? Hareketlilik Haftası ve Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü neden önemli? Bir araba ne kadar emisyon üretir?

Avrupa Hareketlilik Haftası 2023

Avrupa Hareketlilik Haftası, kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye teşvik etmek amacıyla, her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında dünyanın bir çok ülkesinde kutlanan bir Avrupa Komisyonu girişimidir. Türkiye’de Belediyeler Birliği tarafından Avrupa Hareketlilik Haftası yürütülüyor.

Avrupa Komisyonu öncülüğünde 2002 yılından bu yana sürdürülebilir kentsel hareketlilik için Avrupa şehirleri ve kasabaları bir hafta boyunca etkinlikler, yarışmalarla kutlamaya davet edilir.

Etkinlikler 16 Eylül’de başlar ve 22 Eylül’de Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü ile sona erer. Avrupa Hareketlilik Haftası’nın her yıl farklı tema ve belirlediği sloganları vardır. Hafta kutlamaları kapsamında, trafikle ilgili olaylar, toplumun bisiklete teşvik edilmesi, sokakların arabalar için geçici olarak kapatılması ve yayalara ve bisikletlilere açılması gibi faaliyetler yürütülür.

Her yıl ülkemizde de 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası (European Mobility Week) süresince, belediyelerin ulaşım planlamasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, vatandaşlarına ise bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahat etmesinin teşvik edilmesi amaçlanır.

16 Eylül tarihi aynı zamanda BM’nin 19 Aralık 1994’de gerçekleştirdiği 92. Oturumu’nda alınan karar doğrultusunda, ”Uluslararası Ozon Tabakasını Koruma Günü” ilan edildi. Aynı zamanda Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Karşı “Montreal Protokolü” de 16 Eylül 1987 imzalanmıştı.

Avrupa Hareketlilik Haftası 2023 Teması

2023 yılının yıllık teması ‘Enerji tasarrufu’. Her yıl farklı bir tema ve slogan ekseninde kutlanan ve 16 – 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 2023 yılı teması “Şehrini Keşfet” sloganıyla “Gelecek Enerjini Koru / Save Energy” olarak belirlendi. Aktif hareketlilik, toplu taşıma ve diğer temiz, akıllı ulaşım çözümleri lehine davranış değişikliğini teşvik eder.

2023’nin yıllık teması “Şehrini Keşfet” sloganıyla “Gelecek Enerjini Koru – (İngilizce; ‘Save Energy’) kapsamında Avrupa Hareketlilik Haftası, 16-22 Eylül tarihleri arasında başta AB ülkeleri olmak 47 katılımcı ülke ve yaklaşık 3000 şehir de kutlanacak. Kampanyanın amacı, yerel yetkililerin vatandaşlarını daha sürdürülebilir ulaşım kararları almaları için doğrudan teşvik etmelerine dahil etmektir.

22 Eylül Otomobilsiz Kentler Günü

Her sene 22 Eylül’de dünyanın pek çok şehrinde Dünya Otomobilsiz Kentler Günü veya İngilizce adıyla World Car Free Day kutlanıyor. Bu özel gün, şehirlerde otomobilsiz bir yaşamın mümkün olduğunu göstermek ve deneyimlemek için caddelerin trafiğe kapatılarak yayalara ve bisikletlilere sunulduğu bir gündür.

1886’da ilk aracın sokaklara çıkmasından bu yana, dünya motorlu araba ile bir aşk-nefret ilişkisine sahip oldu. Bugün, dünya çapında yollarda bir milyardan fazla motorlu taşıt varken, genellikle ürettikleri kirlilik, gürültü ve tehlikeden kaçamıyormuşuz gibi görünüyor.

Yılda bir gün 22 Eylül Dünya Otomobilsiz Kentler Günü, birçok ülkede araba kullanmaktan kaçınmak için bir fırsattır. Arabasız, otomobilsiz bir gün, insanları arabalarına daha az bağımlı olmaya ve alternatifleri denemeye teşvik ederek gezegenin ısısını sadece bir günlüğüne de olsa daha da artırmamayı amaçlıyor. Etkinlik, hava kirliliğinin azaltılması ve daha güvenli bir ortamda yürümenin ve bisiklete binmenin teşvik edilmesi de dahil olmak üzere vatandaşlara araçsız seyahat etmenin sayısız faydasını vurguluyor.

Dünya Otomobilsiz Kentler günü, hepimizin 22 Eylül tarihinde araçlarımızı kullanmaktan kaçınmamız için tasarlandı. Arabalar kullanışlı ve bir dizi fayda sağlarken, aynı zamanda tehlikeli miktarda hava kirliliğe de katkıda bulunurlar. Dünya Arabasız Günü, bu endişeler hakkında farkındalığı artırmak ve emisyonları azaltmaya yardımcı olmak için harika bir gündür. Bu nedenle yılda bir gün bu günü kutlamamız şiddetle tavsiye edilir.

Dünya Arabasız Yaşam Günü Neden Önemli

Dünya Arabasız Günü, hepimizin bu tarihte araçlarımızı kullanmaktan kaçınmamız için tasarlandı. Arabalar kullanışlı ve bir dizi fayda sağlarken, aynı zamanda tehlikeli miktarda kirliliğe de katkıda bulunurlar, bu nedenle bir gün izin almak şiddetle tavsiye edilir. Dünya Arabasız Günü, bu endişeler hakkında farkındalığı artırmak ve emisyonları azaltmaya yardımcı olmak için harika.

Avrupa Hareketlilik Haftasının ve Dünya Otomobilsiz Yaşam Gününün neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için hava kirliliğini ve araçların buna nasıl katkıda bulunduğunu anlamak hayati önem taşıyor. Hava kirliliği, havada olması amaçlanmayan yabancı maddelerin varlığına atıfta bulunur. Ayrıca, bize zarar verebilecek aşırı miktarda belirli safsızlıklar olmasına da neden olabilir. Benzin bir araç tarafından yakıldığında, kirletici maddeler yayılır. Benzin dumanları havaya karışır.

Ulaşımdan kaynaklanan hava kirliliği

Arabasız günler, şehirlerimizde hava kirliliğinin hayatımızı ne kadar etkilediğini anlamamız için büyük bir fırsattır. Araç emisyonları, özellikle şehirlerde dış ortam hava kirliliğinin ana kaynaklarından biridir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, tek başına hava kirliliği 2016 yılında yaklaşık 4,2 milyon ölüme neden oldu. Araçlarımızla birlikte ulaşım ve nakliye aynı zamanda iklim değişikliğine en büyük etkiye neden olan fosil yakıt CO2 emisyonlarının en hızlı büyüyen kaynağıdır.

Araçlardan kaynaklanan dört ana çevre kirliliğine yol açan madde vardır. Bu maddeler küçük miktarlarda zehirli partiküller içerir. Bu da havadayken, atmosferik bulanıklığa katkıda bulundukları için insanların ciğerlerine zarar verebilirler.

Ayrıca oksijen ve azotun birbirleriyle reaksiyona girmesi nedeniyle yakıt yandığında nitrojen oksitler oluşur. Bununla birlikte hidrokarbonlar da arabanın egzozundan yayılır. Bu, karbon ve hidrojenin toksik bir bileşiğidir. Bu da muhtemelen zaten aşina olduğunuz karbon monoksittir ve yakıttaki karbon tamamen yanmadığında atmosfere yayılır.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda, yılda en az bir gün yollarda arabaların olmadığı geçirmenin neden faydalı olacağını anlamak zor değil.

Hem karbon ayak izinizi azaltmak hem de daha sağlıklı olmak için yalnızca bugün değil, elinizden geldiğince otomobilden uzak bir yaşam sürmeye çalışın. Bisiklete binin, toplu taşıma araçlarını kullanın, 20 dakikadan kısa mesafeleri yürüyün.

Otomobilsiz Kent Günü Tarihi

1990’lar boyunca resmi olmayan otomobilsiz yaşam günleri kutlandı ve ilk resmi küresel ölçekte Otomobilsiz Kent Günü (Car-Free Day 2000 yılında başlatıldı. Başta AB ülkeleri olmak üzere bugün dünya çapında 40’dan fazla ülke ve birçok büyük şehir ve yerleşim yerinde bu gün, ana yollarını kapatıyor ve bu yolları yürüyüş ve bisiklet etkinlikleriyle dolduruyor.

Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü ile ilgili olarak dünyanın her yerinde gerçekleşen bir dizi önemli olay meydana gelmiştir. Bu, 1956’da hem Belçika’da hem de Hollanda’da ilk araçsız Pazar günlerinin gerçekleştiği zamanı içerir.

1992’de Ottawa’da Auto-Free Ottawa adlı bir haber bülteni başlamıştı. Daha yakın zamanlarda ise, 2019’da, Londra’nın merkezindeki 25 km’den fazla yol, o zamanın belediye başkanı Sadiq Khan tarafından Dünya Otomobilsizlik Günü onuruna kapatılmıştı.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

2013 yılından beri bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde onlarca şehirde binlerce katılımcı ile Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

Kadının görünür olması, kamusal alanda hak talep edebilmesinin anahtarıdır. Bisiklete binmek, kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle etkileşime girmesinin mükemmel bir yoludur.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlamak, şehirlerde daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek ve belediye başkanımızdan güvenli bisikletli ulaşım altyapısı istemek için bir fırsattır.

Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü nasıl kutlanır?

Elbette, Dünya Arabasız Gününü kutlamanın en iyi yolu, arabanızın gün boyunca kullanmamak ve güvenli bir şekilde park halinde kalmasını sağlamaktır. Ayrıca, çevrenizdeki diğer insanları da bu tarihten haberdar edebilmek ve Dünya Otomobilsiz Yaşam Gününe katılmaya davet etmek için internetten, sosyal medyadan bu günü ve etkinlikleri paylaşın.

Neden Dünya Otomobilsiz Günü’nü kutlamak için bir bisiklete binmiyorsunuz? Mesela ailecek küçük çocuğunuza henüz bisiklet sürmeyi öğretmediyseniz, şimdi dışarı çıkıp birlikte bir bisiklet satın almanın tam zamanı. Sonuçta, bu her çocuğun yapmayı öğrenmesi gereken bir şey, değil mi? Bisikletin neden tüm çocuklar için bir gereklilik haline geldiğini anlamak zor değil. Her zaman yeni bir macera ve yeni bir deneyim olduğu için, çocuklar için sonsuz miktarda eğlence sağlayan bir şey olduğu açıktır.

Bisikletler, her şeyden önce sağlıklı kalmanızı ve bazı egzersizlere katılmanızı sağlamak için kesinlikle eğlenceli ve harika bir yoldur. Bu, günümüzde giderek daha zor hale gelen bir şey çünkü çoğu aktivite içeride oturmak ve video oyunları oynamakla ilgili. Bunun yerine, örneğin işe giderken arabanızı bisikletle değiştirerek, rutininize biraz egzersiz ve temiz hava ekleyebileceksiniz. Bunu, programınızı etkilemeden veya gün içinde daha fazla saat bulmak zorunda kalmadan da yapabilirsiniz.

Bisiklete binmenin tek faydası egzersiz yapmak değildir. Örneğin çocuklar koordinasyon, denge ve konsantrasyon gibi temel beceri alanlarını da bisiklet sayesinde geliştirebilirler. Ayrıca, çocuğunuzun bisikletine daha iyi bindikçe özgüveninin de artacağını göreceksiniz. Bu harika çünkü özgüven, çocukların küçük yaşlardan itibaren geliştirmesi gereken bir şey. Aynı zamanda arkadaş edinme, derslerine çalışma ve yeni zorluklar deneme gibi hayatlarının diğer unsurlarına da taşıyacakları bir duygudur.

Ayrıca, bölgenizde ve şehrinizde gerçekleştirilen bir etkinlik, yarışma ve bisiklet gezileri gibi faaliyetleri öğrenebilirsiniz. Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü dolayısıyla, belediyeler ve dernekler tarafından organize edilen gösterileri, araçlara kapatılan yolları, devam eden geçit törenlerini ve farkındalık oluşturmak için tasarlanmış çeşitli topluluk etkinliklerini görebilirsiniz.

  • Avrupa Hareketlilik Haftası 2023’e katılan tüm belediyeleri görmek için : 👉 http://bit.ly/3qyQQRy

Her yıl 16-22 Eylül tarihleri ​​arasında Avrupa kentleri Avrupa Hareketlilik Haftası (#MobilityWeek) boyunca temiz ve sürdürülebilir kentsel ulaşıma olan bağlılıklarını sergiliyor.

Hem karbon ayak izinizi azaltmak hem de daha sağlıklı olmak için yalnızca bugün değil, elinizden geldiğince otomobilden uzak bir yaşam sürmeye çalışın. Bisiklete binin, toplu taşıma araçlarını kullanın, 20 dakikadan kısa mesafeleri yürüyün.

22 Eylül Dünya Arabasız Günü hava kirliliğini azaltmak için harika bir fırsat! Avrupa Hareketlilik Haftası ve Dünya otomobilsiz yaşam gününde Dünya bugün direksiyona geçmiyor!

“Arabaya değil bisiklete bin”

2023 Avrupa Hareketlilik Haftası / European Mobility Week / Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü / World Car Free Day / 22 Eylül Dünya Otomobilsiz Kentler Gününüz kutlu olsun!

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

Kaynak
Resmi internet sitesi Türkiye Belediyeler Birliği

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün