Gündem

21 Eylül Dünya Barış Günü

Bugün Dünya Barış Günü veya Uluslararası Barış Günü. 21 Eylül tarihinde kutlanan uluslararası Dünya Barış Günü hakkında merak edilenler

Bugün Dünya Barış Günü veya Uluslararası Barış Günü (International Day of Peace) 21 Eylül tarihinde kutlanan uluslararası Dünya Barış Günü hakkında merak edilenler

Her yıl Dünya Barış Günü 21 Eylül tarihinde tüm dünyada kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, bu gün 24 saat için dünya genelinde şiddetsizlik ve ateşkesi gözlemleyerek barış şartlarını güçlendirmeye adanmış bir gün ilan etmiştir.

Uluslararası Barış Günü

(World Peace Day)

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981 yılındaki toplantısında Eylül ayının üçüncü haftası Salı gününü “Uluslararası Barış Günü” olarak ilan etmiştir. Daha sonra 7 Eylül 2001 tarihinde toplanan Genel Kurul’un aldığı karar ile 21 Eylül tarihi Barış Günü olarak kararlaştırılmıştır.

Uluslararası Barış Günü, Birleşmiş Millet tarafından dünya barışına ve özellikle insani yardım erişimi için bir savaş bölgesinde geçici bir ateşkesin neden olabileceği gibi, savaş ve şiddetin yokluğuna adanmıştır.

BM resmi sitesinde bu yıl dünya genelinde yaşadığımız pandemi sürecine dikkat çekerek, kimsenin birbiriyle düşman olmadığını aksine ortak düşmanımızın sağlığımızı ve yaşam biçimimizi tehdit eden, hızla yayılan COVID-19 virüsü olduğunu ifade etti.

Dünya Barış Günü Hikâyesi

Uluslararası Barış Günü, 1981 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kuruldu. Yirmi yıl sonra, 2001’de Genel Kurul, Barış Günü kapsamında şiddet içermeme ve ateşkes dönemi olarak olarak belirlenmesini kararlaştırdı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’deki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her eylülün üçüncü salı gününü “Uluslararası Barış Günü” ilan etmiştir. Yıllar sonra Genel Kurul’un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül’ü Barış Günü olarak kabul edilmiştir.

Dünya Barış Günü 1 Eylül mü 21 Eylül mü?

Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih olan 1 Eylül birçok ülke tarafından “Dünya Barış Günü” olarak ilan edilmiştir.

1 Eylül 1939 tarihinde 20. yüzyılın en kanlı savaşını başlatan Nazi orduları Polonya’ya saldırarak bir dünya savaşının başlamasına, bu süreçte milyonlarca kişinin ölümüne ve sakat kalmasına sebep olmuşlardı. 1 Eylül Dünya Barış Günü dünyaya barışın önemini bir kez daha hatırlatıyor.

II. Dünya Savaşı’nın başlamasının 50. yılında, eskiden Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan etmiştir.

7 Eylül 2001 tarihli Birleşmiş Milletler Kararı ile 21 Eylül tarihi Barış Günü olarak kararlaştırılmıştır.

Her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.

2020 Dünya Barış Günü Teması

Uluslararası Barış Günü için 2020 teması “Birlikte Barışı Şekillendirmek” olarak belirlendi. Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan 2020 teması kapsamında, dünya genelinde yaşanan pandemi karşısında şefkat, şefkat ve umut yayarak günü kutlama mesajı verildi.

Birleşmiş Milletler, 2019 Uluslararası Barış Günü için “Barış İçin İklim Hareketi” temasını seçmişti.

Ayrımcılığı, nefreti, savaşı hayatımızdan çıkarmak, daha sağlıklı ve barışçıl bir dünya için Birleşmiş Milletler tarafından barışı birlikte şekillendirme çağrısında bulunarak 2020 yılı teması seçilmiştir.

Dünya Barış Günü ne zaman?

Uluslararası Barış Günü ne zaman kutlanır?

  • 2020 yılında Dünya Barış Günü: 21 Eylül Pazartesi

Dünya barış günü kutlu olsun. Savaşsız bir Dünya’da yaşama umudumuz kaybolmasın.

21 Eylül Dünya Barış Günü

Dünya Barış Günü Mesajları

“Yurtta sulh, Cihanda sulh” ilk defa Mustafa Kemal Atatürk tarafından 20 Nisan 1931’de dile getirilmiştir… Bu duygularla Dünya Barış Günü Kutlu olsun.

Dünya barış günü kutlu olsun. Savaşsız bir Dünya’da yaşama umudumuz kaybolmasın.

Irk, din, dil, fikir, zevk ve sınıf farklılıklarımızın gerçek zenginliğimiz olduğunu unutmadan saygı, sevgi, anlayış ve hoşgörü içinde bir gelecek adına 21 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun…

Dünya Barış Günü Tüm Dünya’ya Sevgi, Barış ve Huzur Getirsin…

Barışın günü olmasın, her gün barış olsun…

Çocuğun gördüğü düştür barış. Ananın gördüğü düştür barış. Ağaçlar altında sevdalıların sevda sözleridir barış.

Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiirdir barış. Dünya barışı için Renk, Dil, Irk demeden Halaya hep birlikte Tutuşalım… Çocuklara bırakacağımız en değerli mirastır BARIŞ.

Barış egemen olsun. Her şeyin başı barış, BARIŞ olmadan dünya huzur bulamaz… 21 Eylül Dünya Barış Günü dünyaya ve vatanımıza BARIŞ getirsin.

Ünlülerden Barış ile ilgili Sözleri

Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir, barıştır. – Yaşar Kemal

Barış zamanında oğullar babalarını toprağa verirler savaş zamanında ise babalar oğullarını toprağa verirler. – Herodot

İlle de barış diyorum. İnsanlığımızı kaybetmeden bir an önce barış diyorum. İnsanın hiçbir amacı onurlu bir barıştan daha değerli değil. – Sezen Aksu

Barış antlaşmaları fetihin doğasından gelir; ancak böyle iki tarafta asilce boyun eğmiş olur ve hiçbir taraf kaybetmez. – William Shakespeare

Bizim düşüncemize göre uluslararası siyasi güven ortamının gelişimi için, ilk ve en önemli şart milletlerin hiç olmazsa barışı koruma fikrinde, samimi olarak birleşmesidir. – Atatürk

Dış siyasetimizde başka bir devletin hukukuna tecavüz yoktur. Ancak hakkımızı, hayatımızı, memleketimizi, namusumuzu, savunuyoruz ve savunacağız. – Atatürk

Yurtta barış, dünyada barış için çalışıyoruz. – Atatürk

Barış milletleri refah ve mutluluğa eriştiren en iyi yoldur. – Atatürk

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu