Gündem

Dünya Hemşirelik Haftası ve Florence Nightingale

Dünya Hemşirelik günü ve haftası. 12 -18 Mayıs Hemşirelik Haftası olarak kutlanır. Hemşireler Günü Tarihçesi ve Florence Nightingale Kimdir?

Dünya Hemşirelik günü ve haftası, Florence Nightingale’nin doğum günü olan 12 Mayıs’da kutlanır. 12 -18 Mayıs tarihleri de Hemşirelik Haftası olarak kutlanmaktadır.

Peki Hemşireler Günü nedir? Florence Nightingale kimdir? Dünyada Hemşirelik haftası kutlamaları ve 2021 Yılı Hemşireler Günü Ne Zaman? Hangi Gün?

Hemşireler Günü Tarihçesi

İlk olarak ABD Sağlık ve Eğitim Bakanlığında yetkili olan Dorothy Sutherland, 1953 yılında dönemin başkanı Dwight D. Eisenhower ile görüşerek bir sonraki yılın Ekim ayını “Hemşireler Günü” ilan etmeyi teklif eder. Ancak o dönemde bu teklif onaylanmaz. 1972 yılında ise bu önemli günün tanınması için resmi bir bildiri hazırlama girişiminde bulunulur ve Ulusal Temsilciler Meclisine sunulur. Fakat yine bu teklif onaylanmaz.

Dünya Hemşirelik Haftası

Bundan iki yıl sonra (1974), Uluslararası Hemşireler Konseyi, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs’ı “Uluslararası Hemşireler Günü” ilan eder. Aynı yıl dönemin ABD Başkanı Nixon imzasıyla kesin olarak karar verilir. Yani 12 Mayıs 1974 yılından bu yana resmi olarak hemşireler günü kutlanmaya başlanmış olur.

Hemşire Florence Nightingale

1853-1856 yılları arasında gerçekleşen Kırım Savaşı sırasında, Selimiye Kışlası’nın İngilizler tarafından hastane olarak kullanıldığı dönemi gösteren 1856 tarihli taş baskı. Florence Nightingale, 1854’te kışlaya gelerek yaralı İngiliz askelerinin tedavisinde görev almıştı.

Florence Nightingale Kimdir?

Modern hemşireliğin kurucusu olan Florence Nightingale, kırım savaşı sırasında, Selimiye Kışlası’nın İngilizler tarafından hastane olarak kullanıldığı dönemde 3 Aralık 1854’te kışlaya gelerek yaralı İngiliz askerlerinin tedavisinde görev almıştı. Kırım Savaşı sırasında eğitim alan hemşirelerin yöneticisi olarak öne çıkmış, savaşta yaralanan askerlerin tedavi ve bakımlarını yapmıştır.

Hemşireliğe son derece olumlu bir itibar kazandırmış ve Viktorya kültüründe bir ikon olmuştur. Özellikle gece gündüz demeden yaralı askerlere baktığı için kendisine “Lambalı Kadın” denilmiştir.

Florence Nightingale

1860 yılında Nightingale, Londra’da St Thomas’ Hospital’da kendi hemşirelik okulunun kurulmasıyla profesyonel hemşirelik vakfının temellerini atmıştır.

Dünyada ilk modern sivil hemşire okulu olmuştur ve şu anda King’s College London’ın parçasıdır. Yeni hemşireler tarafından alınan Nightingale Andı ile adı onurlandırılmıştır. Doğum günü olan 12 Mayıs her yıl “Uluslararası Hemşireleri Günü” olarak kutlanmaktadır.

Florence Nightingale, Sosyal reformlar, İngiliz toplumunun tüm kesimlerine yönelik sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi hususunda, Hindistan’daki açlık sorunu hakkında, kadınlara yönelik gördüğü fuhuş yasalarını ortadan kaldırma ve kadınların iş gücüne katılımını kabul ettirme şekillerini genişletme alanlarında çalışmaları olmuştur. Bu konular hakkında yazdığı eserler ile destek olmaya çalışmıştır.

Sosyal konulara ilgisi, konulara istatistik bir bakış açısıyla bakması ve hemşirelik yönüyle oldukça sosyal, modern birçok yönlü bir insandır. Ayrıca istatistiksel verilerin grafiksel sunumunu halka sevdirmeye yardımcı olmuştur. Din ve mistisizm üzerine yoğunlaşmış çalışmaları sadece ölümünden sonra yayımlanmıştır.

2021 Yılı Hemşireler Günü Ne Zaman? Hangi Gün?

Florence Nigthingele’nin doğum günü olan 12 Mayıs tarihi 2021 yılı Çarşamba Hemşireler Günü bütün dünyada ‘Dünya Hemşireler Günü ‘olarak kabul edilmiştir. 12 -18 Mayıs tarihleri de Hemşirelik Haftası olarak kutlanmaktadır.

 

Dünya Hemşirelik Haftası

Dünya Hemşireler Günü Kutlama Mesajları ve Sözleri

– Tüm hemşirelerimizin, Hemşireler Haftasını kutluyor, sağlık ve mutluluk diliyorum

– Sağlık sektörünün vazgeçilmez haline gelen tüm hemşirelerin hemşireler günü kutlu olsun…

– “Önce İnsan” diyerek halkla hizmeti şiar edinmiş, insanların sağlıkları için çok önemli ve kutsal bir görevi ifa eden, bu yüce mesleğin mensubu bütün fedakâr, cefakâr hemşirelerimizin “Hemşireler Gününü” kutlayarak meslek hayatlarında başarılar dilerim.

– Gece gündüz demeden sağlığımız için çalışan tüm hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun.

– Hayatımız ve sağlığımız için emek harcayan hemşirelerimizin Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftası kutlu olsun.

– Her türlü olumsuzlukta, maddi ve manevi zorlukta ülkemizin her köşesinde, insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, her türlü özveri ve gayretle mesleğini icra etmeye çalışan tüm hemşirelerimizin “12 Mayıs Hemşireler Gününü” Kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim.

– Ebe ve hemşireler günü kutlu olsun. Bu ülke sizinle gurur duyuyor.

– 12-18 Mayıs Hemşireler haftası. Bütün hemşirelerimizin Hemşireler günü kutlu olsun

– Sevgi, şefkat ve hoşgörünün simgesi haline gelen hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun.

– Sağlık ordusunun vazgeçilmezleri hemşirelerin hemşireler günü kutlu olsun.

– 12 Mayıs Dünya Hemşireler günü, sağlık personelimize kutlu ve hayırlı olsun

– On iki mayıs hemşireler günüdür. Bu hayatta en kutsal görev budur. Kanatsız meleklerin mutlu günüdür, Hemşirelik gününü ben kutluyorum.

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu