Esmaül Hüsna

El-Azîm Esmasının Anlamı ve Zikri, Fazileti

Allah'ın 99 isminden El-Azîm ne demek, anlamı nedir, zikri, faziletleri ve faydaları nelerdir? Ebced değeri, zikir günü ve adedi

El-Azîm Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan El-Azîm ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Faydaları ve sırları nedir? ya Azîm esması kaç kez okunmalı? Azîm esması nasıl çekilir ve nasıl okunur?

El-Azîm

Hakiki ve mutlak büyük, pek azametli, insan aklının erişemeyeceği derecede büyük ve azametli, sonsuz büyüklük ve yücelik sahibi olan

“Estağfirullah el-Azim el-Kerim ellezi la ilahe illahüvel hayyül kayyumu ve etübü ileyhi subhanehu”

“Azamet ve Kerem sahibi olan Azîm, Kerîm, kendisinden başka ilâh olmayan, ezelî ve ebedî hayat sahibi olan Hayy ve her şeyi ayakta tutan Kayyûm olan Allah’dan mağfiret diliyor ve tevbe ediyorum. O bütün ayıp, kusur ve kötülüklerden münezzeh olan Sübhan’dır.”

El-Azîm Esmasının Anlamı

Büyüklüğünün sınırı, emsali, ölçüsü olmayan,  Bütün noksan sıfatlardan münezzeh ve mukaddes, her şeyden ulu, herkesten yüce,  şanı büyük, azametli ve yücelik sahibi olan

Namazda gerek rükuda  ve secdede Allah’ı tespih ederken, bu anlamda tespih ederiz.

“Sübhane Rabbiye’l-Azim”

Allah’ım! seni tesbih eder ve noksan sıfatlardan tenzih ederim; senin şanın ne yücedir. 

“Sübhane Rabbiye’l-A’la”

Allah’ım! Seni tesbih eder ve noksan sıfatlardan tenzih ederim; sen ne yüce, ne ulusun..” deriz.

El-Azim Arapça Yazılışı

العظيم 

Ebced Değeri ve Zikir Saati ve günü: 

El-Azim ismin zikir adedi 1020 dir.  Zikir saati Utarit, günü Çarşambadır.

ya_azim_0054

Özellikleri, Fazileti ve Sırları:

  • Bir Müslüman; ihlasla, inanarak ve yaşayarak “Yâ Azim” diye bu mübarek ismin zikrine devam ederse onun tecellisine nail olur. İzzet ve şerefe kavuşur. Şifa bulur. Korkulardan emin olur.
  • EL-AZİM; ismini, şartlarına uygun bir şekilde her gün sabah namazından sonra (1024) defa zikredenler huzur ve mutluluk, yüksek makam ve mevki, şan-şöhret elde ederler. Kısa zamanda emsalleri arasında fark edilir hale gelirler. Herkes tarafından sevilir ve sayılırlar.
  • Bir hastaya (1010) kere okunsa eceli gelmemişse şifa bulur.
  • Usulüne uygun zikredenleri Cenab-ı Hak, korkup çekindiği şeylerden koruyup kurtarır, umduklarına ihsan eder.
  • Her sabah devamlı olarak(120) defa “YA AZİM” ismini zikreden, halk arasında itibar görür. Herkes tarafından sevilir ve sayılır.
  • Bütün insanların nazarında önemli ve kıymetli bir insan haline gelir.
  • Gümüş bir yüzük üzerine yazıp parmağında taşıyan ve devamlı olarak bu mübarek ismi zikreden kimsenin istediği şeyleri Allah verir. Kadri kıymetli olur.
  • Her kim bu ism-i şerîfi sabah namazlarından sonra 1020 defa okumayı vird edinirse, kısa zamanda bulunduğu halden (mevkiden) yükselmeye başlar. Cenâb-ı Hak tarafından kullarına sevdirilir. Herkes tarafından sevilir, hürmet görür ve sözü her yerde tesirli olur. Kendisi hakkında bilinmesini istemediği şeyleri Cenâb-ı Hakk’ın lütfu ve keremiyle örter ve insanlara bildirmez. Korktuğu her şeyden emin olur.
El Azîm Esmaül Hüsna

Ayetel Kürsi

Ayetel Kürsi Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.

Ayetel Kursi Türkçe Anlamı

Allah, (o Allah’tır ki) kendinden başka hiç bir ilah yoktur. (O, zatî, ezelî ve ebedî hayat ile) diridir (bakîdir). Zatiyle ve kemâliyle kâimdir. (Yarattıklarının her an tedbir ve hıfzında yegane hakimdir, her şey onunla kâimdir). Onu ne bir uyuklama tutabilir ne de bir uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. O’nun izni olmadıkça katında şefaat edecek kimmiş? O, yarattıklarının önlerindekini, arkalarındakini bilir. (Yaratılmışlar) O’nun ilminden yalnız kendisinin dilediğinden başka hiç bir şeyi kavrayamazlar. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri (kucaklamıştır, o kadar) vâsidir. Bunların gözetilmesi O’na ağır gelmez. O, çok yüce, çok büyüktür. (Bakara Suresi 255)

el_azim_esmaül_hüsna_
El-Azim Esmaül Hüsna Arapça ve Anlamı

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Site içi arama fonksiyonunuz çalışmıyor. Eskiden menüde mütevazi bir şey vardı, iş görüyordu. Artık Google’ın sağladığı site içi arama var, ama çalışmıyor.

  2. Değerli ziyaretçimiz, mobil versiyonda site içi arama fonksiyonunu çeşitli hatalardan dolayı iptal etmek zorunda kaldık. Masaüstü versiyonunda normal ve düzgün olarak çalışmaktadır. En kısa sürede mobilde de daha kapsamlı site içi arama kısmını tekrar ekleyeceğiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün