Esmaül Hüsna

El Mukit Esması Anlamı ve Zikri, Fazileti, Faydaları

El-Mukit Esması anlamı, El-Mukit ne demek? Cenab-ı Hakk'ın El-Mukit ismi Faziletleri ve Faydaları

El Mukit Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Mukit ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Mukit ne anlama gelir? Mukit değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Ya Mukit kaç defa çekilmeli? Mukit kelimesi Kuran’da geçiyor mu? Faydaları ve sırları nedir? Ya Mukit Esması Türkçe Anlamı ve Ya Mukit Zikrinin Fazileti

El Mukit

Her yaratılmış mahlukatın tüm bedeni ve ruhi rızıklarını yaratan ve veren, yarattığı mahlukatına rızıklarını, tüm gıdasını eksiksiz ve tamı tamına veren. Her şeyi bilen ve tayin eden. Her yaratılmış tüm mahlukatın rızkını veren

El-Mukit isminin ebced değeri ve zikir adedi 550 adettir. Zikir saati Güneş, günü Pazar’dır.

Mukit kelimesi Arapça kökenli olarak; beslemek, sürdürmek, muhafaza etmek, şahitlik etmek, gözetmek anlamındadır.

El Mukit Esmasının Anlamı

Her yarattığı mahlukatının rızkını, gıdasını yaratıp veren, ihsan eden ihtiyaç halinde ulaştıran. Bedenlerin, vücutların ve ruhların gıdasını yaratıp veren, her şeye gücü yeten, her ihtiyaç sahibinin ihtiyacını bilen ve ona göre gözetip, besleyen anlamlarına gelen Allahü Teala’nın El-Mukît ism-i şerifidir.

İmam-ı Gazali’nin tabiriyle “Her şeyi lâyıkıyla bilip gözeten ve her şeye kudreti yeten. Azıkları yaratıp bedenlere gönderen.” anlamına gelir.

Benzer manayı ifade eden Allahü Teala’nın Rezzak esması; rızık olarak her şeyi ifade eder. Yalnız Mukît esmasının daha hususi bir özelliği vardır.

Rezzak ism-i şerifi ile yarattığı tüm varlıklar için rızıklarını yaratan Allahü Teala, Mukît ism-i şerifi ile ihtiyacı olan ihtiyacı olan rızkı, gıdayı, azığı bilerek, kudretiyle ulaştırır. İhtiyaçlarını giderir. Her türlü mahlukata ihtiyacına münasip rızk veren Mukît olan Allah’dır.

Allah, el-Mukit veya nihai destekçidir. Tüm yaratılanlara güç ve besin (gıda) verir ve var olan her şeyi muhafaza eder. Her şeyi gözetler ve korur. Tüm ihtiyaçların giderilmesinde Allah’a borçluyuz, ancak O’nun kendisi tektir ve ihtiyaçlardan (münezzeh) bağımsızdır.

Ebced değeri ve zikir sayısı, zikir günü ve zikir saati:

Ebced değeri ve zikir saati: 550
Zikir günü: Pazar
Zikir saati: Güneş (Sabah erken gün doğarken ve ikindi namazı sonrası.)

“Allah, gökleri ve yeri yaratan, gökten yağmur indiren ve onunla size rızık olarak bazı meyveler çıkarandır.” (Kur’an 14/32)

“And olsun ki sizi biraz korku, biraz açlık, mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz, sabredenleri müjdele…” (Bakara, 2/155)

El Mukît isminin Özellikleri, Fazileti ve Faydaları

El Mukit ism-i şerifini her gün 550 defa okuyan kimsenin rızkı bol olur, başka kimselere muhtaç olmadan yaşantısında bereket hasıl olur.

5 vakit namazdan sonra 550 defa “Ya Mukît” esmasının zikrine devam eden kimsenin rızkı ve bereketi artar.

Oruçlu bir kimse “Ya Mukît” ism-i şerifini 7 defa toprağa okuyarak toprağı da temiz bir su ile ıslatır ve koklarsa Allah’ın izni ile Allahü Teala kendisin güç ve kuvvet verir.

Her gün 585 kere “Ya Mukît, Ya Rezzâk” zikrini okuyarak işe başlayanın kazancı, bereketi ve başarısı artar.

Bir yolculuğa çıkan kimse bir kabın üzerine “Ya Mukît” ism-i şerifini 7 defa okuyup ve yazabilirse kabın üzerine Arapça Mukit esmasını yazarsa yolculuk esnasında o kaptan su içtiği müddetçe yolculuğun sıkıntı ve meşakkatlerinden muhafaza olur.

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün