Esmaül Hüsna

Allah Zikrinin Fazileti ve Faydaları Nedir?

Allah Zikri, Allah'ı Zikretmenin Faydaları ve Faziletleri, Bütün Esma-ül Hüsna’ların anlamını kendinde toplayan Allah ism-i Azamı

Allah Zikri, Allah’ı Zikretmenin Faydaları ve Faziletleri, Bütün Esma-ül Hüsna’ların anlamını kendinde toplayan Allah ism-i Azamı

Allah Esması anlamı nedir? 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna ve ism-i azam olan Ya Allah ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Faydaları ve sırları nedir? ya Allah esması kaç kez okunmalı? Allah esması nasıl çekilir ve nasıl okunur?

ALLAH (Celle Celalühü)

Bütün Esma-ül Hüsna yani en güzel isimlerin anlamlarını kendisinde toplayan Allah ism-i şerifi; kendisinden başka İlah olmayan, her şeyin gerçek sahibi, yaratıcısı ve kendisinden başka ibadete layık olmayan (yaratılmışların) mahlukatın tek mabudu anlamına gelmektedir.

Allah ism-i şerifi, Yüce Yaratıcımızın Celal ve aynı zamanda Zat ismidir. Allah ismi cami, yani toplayıcıdır. Bütün isim ve sıfatların sırrı bu mübarek isimde toplanmıştır.

“Allah” ismine Lafza-i Celal denir. Diğer bütün isimler Lafza-i Celal’e sıfat olur, fakat o, hiçbir isme sıfat olmaz.

Allah ism-i şerifinin Ebced değeri ve zikir saati:

Ebced değeri ve zikir sayısı; 66
Zikir günü; Pazar
Zikir saati; Güneş (Sabah güneş doğarken ve ikindi namazı sonrası)

ALLAH esmasını zikrederken sadece “Allah” demek, zikrin nezaketine uymadığı için ona çağırma, seslenme, yardım isteme eki olarak nîda harfi olan “ya – ey” eklenerek “Ya Allah” şeklinde zikredilmelidir.

Ya Allah Zikri Fazileti ve Faydaları

“Ya Allah” ism-i şerifini her gün en az 66 kere zikr eden kimse için şeytan ondan uzaklaştırır ve şeytanın o kişi üzerindeki gücünü kırar.

“Ya Allah” ism-i şerifini zikretmek Allah’ın rıza ve hoşnutluğuna sebep olur. Kalpten düşünce ve üzüntüyü giderir. Yüzü ve kalbi nurlandırır.

“Ya Allah” ism-i şerifi kişiye gelecek rızkı çoğaltır.

“Ya Allah” ism-i şerifini her gün zikreden kimse Allah’u Teala’nın sevgisini kazandırır. İslam’ın ruhu, dinin kaynağı, saadet ve kurtuluşun sebebi ancak sevgidir. Kim Allah’ın sevgisine erişmek isterse Allah’ı bol bol zikretmelidir.

Zikretmekle insanı ihsan derecesine ulaştıran bir hal nasip olur. İhsan derecesi, Allah’ı görüyormuş gibi ibadet yapmanın nasip olmasıdır. (İşte bu tasavvuf ehlinin erişmek istedikleri en son hedeftir.)

Zikir Allah’a yöneltir. Allah’ı zikreden insan, gitgide öyle bir hale gelir ki, her meselede Allah’u Teala, onun sığınağı, barınağı ve korunağı olur.

“Ya Allah” ism-i şerifini zikreden Allah’a yakınlık meydana getirir. Zikir ne kadar fazla yapılırsa, yakınlık o kadar artar. Zikirden ne kadar gafil olunursa o kadar Allah’tan uzaklaşılmış olur.

“Ya Allah” ism-i şerifini zikreden kimsenin kalbine Allah’u Teala’nın heybet ve büyüklüğünü yerleştirir. Ayrıca kişi Allah’ın huzurundaymış gibi olur.

Zikir kalp ve ruhun gıdasıdır. Kalbe ve ruha gıda verilmemesi bedene gıda (yemek) verilmemesi gibidir.

Zikir kalbin pasını siler. Tertemiz hale getirir.

Kim rahatlık zamanlarında Allah’ı anarsa, musibet zamanlarında Allah onu anar. Yani ona rahmet eder.

Bakara Suresi 152. Ayette:  “Siz Ben’i anın ki Ben de sizi anayım.”

Kudsi bir hadiste ise şöyle buyurulmuştur: “Kim Ben’i gizlice zikrederse, Ben de onu gizlice zikrederim.”

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün