İslam

Peygamber Efendimizin Mi’râca Hazırlanması

Peygamberimiz Miraca nasıl çıktı. Manevi ameliyatı ve Hz. Cebrail ile aralarında geçen konuşma

Peygamber Efendimizin Mi’râca Hazırlanması. Peygamberimiz Miraca nasıl çıktı. Miraç gecesi Peygamber efendimizin manevi ameliyatı ve Hz. Cebrail ile aralarında geçen konuşması

İslam dünyasında Miraç olayı, Hz. Peygamber’in göğe yükselişini ve Allah katına çıkışını anlatır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi vesselem)’in Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksâ’ya bir gece yürüyüşü ile götürülmesi hadisesine “İsrâ”, bu noktadan sonra yaşadığı olaya da “Miraç” denilir.

Peygamber Efendimizin Mi’râca Hazırlanması

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve selem) Receb-i Şerif’in 27. Pazartesi gecesi halası Ümm-i Hani (radiyallahü anha)’nın evinde kalmıştı. İki rekat gece namazını kıldıktan sonra yanı üzerine yatmış ve uyumuştu. Bu sırada evin çatısı açılmış; Cebrâil, Mîkaîl, İsrafîl Aleyhimüsselam her birinin yanında yetmiş bin melek ile geldiler. Cebraîl Aleyhisselam, Peygamber Efendimizi (s.a.v) uyandırdı.

Resûlullah (s.a.v) buyurdular ki;

“Kalktım, bir de baktım ki Cebraîl Aleyhisselam! Kardeşim Cebraîl’e ‘Ne oldu, niye geldiniz?’ diye sorduğumda:

“Ya Muhammed! Allahü Teala beni sana gönderdi. Bu gece, bundan önce hiç kimseye yapmadığı ve bundan sonra da hiç kimseye yapmayacağı ikramı sana lütuf ve ihsanda bulunmak üzere seni O’na götürmemi emir buyurdu. Çünkü Sen, Rabbi’nle konuşmak ve onu görmek istiyorsun. Bu gece Rabbi’nin birçok acaibatını, azamet ve kudretini müşahede edeceksin.” dedi.

Abdest aldım ve iki rekat namaz kıldım. Sonra Cebraîl Aleyhisselam bir manevi ameliyat ile boğazımdan karnıma kadar göğsümü yardı. Bu ameliyat herhangi bir alet ile olmadı ve kan akmadığı gibi Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve selem) herhangi bir acı da hissetmedi.

Zira bu apaçık bir mucizedir. İçi zemzem dolu bir büyük kap getirildi. Kalbimi çıkarıp bu zemzem suyuyla üç defa yıkadılar. Sonra içi iman ve hikmetle dolu başka bir büyük kap getirdiler ve kalbime doldurdular. Kalbime ayrıca sekinet koyduktan sonra yerine tekrar yerleştirdiler.

Resûlullah Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve selem) göğsü o anda iyileşti. Fakat bakanlar göğsünde bu manevi ameliyatın izini görürlerdi. Bu gece Cebraîl Aleyhisselam beyaz bir binek getirdi. Beyazlığı ve parlaklığı sebebiyle veya şimşek kadar hızlı olduğu için bu bineğe “Burak” denilmiştir.

Cebraîl Aleyhisselam “Haydi gidelim” dedi. “Nereye?” diye sordum, “Rabb’ine ve Rabb’inin dileği yerlere” dedi ve Burağa bindirilerek yola çıkarıldım.

İlgili Diğer Konular 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün