İslam

2024 Miraç Kandili Ne Zaman? Hangi güne denk geliyor?

2024 Miraç Kandili Ne Zaman? Miraç gecesi hangi gün idrak edilecek? Miraç Kandili ayın kaçında, hangi gün? Miraç kandili Hicri takvimde ne zaman?

2024 Miraç Kandili Ne Zaman? Miraç gecesi hangi gün idrak edilecek? Miraç Kandili ayın kaçında, hangi gün? Miraç kandili Hicri takvimde ne zaman? Miraç Kandili Recep ayının kaçıncı günü? Miraç Kandili’nde hangi dualar okunur ve nasıl ibadet edilir? Nasıl ihya edilir? Diyanet Takvimine göre 2024 yılı Kandil Günleri ve Mübarek Geceler takvimi, Regaib, Miraç, Berat ve Mevlid Kandili Tarihleri

Miraç Kandili’ne kaç gün kaldı? Senenin ilk kandili hangi kandildir? Diyanet İşleri Başkanlığı Dini günler listesinde yer alan Miraç Kandili hangi gün idrak edilecek, Recep ayının 27 gecesi hangi gün? Miraç ne demek, önemi ve fazileti nedir? Miraç Kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir? Miraç gecesi ne oldu? Miraç mucizesi nedir? Miraç Kandilinde Peygamberimiz (sav) biz Müslümanlara ne hediyeler getirmiştir? Miraç kandilinden sonra hangi kandil gelir? 2024 Kandil geceleri ne zaman?

Miraç Kandili’nde dua ve ibadet etmek isteyen vatandaşlar için Diyanet 2024 Dini günler takvimi ve detaylar yazımızda…

Miraç Kelime Anlamı Nedir?

Miraç, kelime anlamı itibariyle “merdiven”, “yükselecek yer”, “en yüksek makam” manalarına gelmektedir. Müslümanlar için en önemli günlerden birisi olan bir Miraç Kandili; Peygamberimizin bütün insanlığı temsilen Cenab-i Hakkın yüksek huzuruna kabulü anlamına gelen bu gece Miraç Gecesidir.

Miraç Kandili ne zaman 2024?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Miraç Kandili, Recep ayının 27. gecesi ibadetlerle idrak edilecek. Peygamber Efendimiz’in Allah’ın huzuruna yükseltilmesine binaen her sene Hicri Recep ayının 27. gecesi kutlanan mübarek gecedir.

Miraç Kandili tarihi 2024 yılı itibariyle 6 Şubat Salı akşamını 7 Şubat Çarşamba gününe bağlayan gece idrak edilecek. İslam âleminin heyecanla beklediği mübarek 2024 Miraç Kandili’ni hep beraber idrak edeceğiz.

  • 6 Şubat 2024 Salı – Miraç Kandili

Hicri takvime göre 2024 yılının ikinci kandili olan Miraç Kandili, Hicri aylardan 7. si olan Recep ayının 27. gecesi ibadetlerle idrak ediliyor. Miraç Gecesi; Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (sallalahu aleyhi vesellem) Efendimiz’in Allahu Teala’nın huzuruna yükseltilmesine binaen her sene kutlanan mübarek gecedir.

Miraç kandilinden sonra idrak edeceğimiz mübarek kandil ise 24 Şubat 2024 Cumartesi gecesi Berat Kandilidir.

Kısaca Miraç Hadisesi Nedir?

İsrâ ve Mî’raç olayı, Peygamberimizin mucizelerindendir. Hicretten bir buçuk yıl kadar önce vuku bulmuştur. Hazreti Peygamber, bir gece Kâbe’nin çevresinde uyku ile uyanıklılık arası bir durumda iken Cebrail gelmiş, onu Burak adlı, (bizce mahiyeti bilinmeyen) bir binite bindirerek, önce Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürmüş, oradan da göklere yükseltmiş “Sidretü’l-Müntehâ” denilen en üst makama ulaştırmıştır.

Hz. Peygamber, bu makamı da geçerek Cenab-ı Hakk’ın huzuruna erişmiştir. Mucizeler, tabiat kanunlarının dışında cereyan eden harikulâde olaylardır. Bu sebeple, onları aklî ölçüler içinde değerlendirmek doğru olmaz.

Miraç gecesi Hz. Peygamber Efendimizin (sav) yolculuğunda, Hz. Muhammed (sav) Burak’ın sırtında diğer peygamberlere namaz kıldırdığı Mescid-i Aksa’ya seyahat eder. Sonra Miraç’da göğe yükselit ve burada diğer peygamberleri tek tek selamlar. Daha sonra Hz. Muhammed’e (sav) namazın ayrıntılarıyla ilgili olarak Müslümanlara geri götürmesi talimatını veren Allahu Teâla ile konuşur. Bu kutlu yolculuk ve yükseliş, İslami takvimde en çok kutlanan tarihlerden biri olarak belirlenmiştir.

İsrâ ve Miraç olaylarından Kuran’da da kısaca bahsedilir. Kuran-ı Kerim’in 17. suresi olan İsrâ Suresinde, Miraç hadisesinin hikmet ve önemi anlatılmaktadır.

سُبْحَانَ الَّذ۪ٓي اَسْرٰى بِعَبْدِه۪ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ اِلَى الْمَسْجِدِ الْاَقْصَا الَّذ۪ي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ اٰيَاتِنَاۜ اِنَّهُ هُوَ السَّم۪يعُ الْبَص۪يرُ

Arapça Okunuşu: Subhâne-lleżî esrâ bi’abdihi leylen mine-lmescidi-l harâmi ilâ-l mescidi-l-aksâ-lleżî bâraknâ havlehu li nuriyehu min âyâtinâ innehu huve-ssemî’u-l basîr(u)

Türkçe Anlamı: Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir. (İsrâ Suresi 1. Ayet)

Miraç Kandili nasıl kutlanır?

Dünya genelinde birçok Müslüman için İsra ve Miraç gecesi çeşitli şekillerde kutlanır. Bazı Müslümanlar yerel camilerinde dua etmek için toplanırken, diğerleri evde Hz. Muhammed (sallallâhu aleyhi ve sellem)’in çocuklara yolculuğunun hikâyesini anlatarak ve geceleri dualar okuyarak kutlarlar. Namazdan sonra yemek ve tatlı ikramı yapılır.

İsteyen Müslümanlar, bu gecenin fazileti ve bereketi hürmetine gündüzünde de oruç tutar; zira oruçlu halde iken günaha dair olmaksızın yapılacak her duanın kabul edileceği inayet–i İlâhîden umulur.

Leyle-i Mi’rac veya Leyletül Mirac gecesi, Hz. Muhammed’in (sallallâhu aleyhi ve sellem) gece yolculuğunun hikayesi, bu günü kutlamak için genellikle camilerde veya evlerde dualar okunur, sakal-ı şerif ziyaretleri yapılır. Özellikle yatsı namazından önce ve sonra dini vaazlar, bu gecenin önemi ve fazileti hakkında bilgilendirici konuşmalar yapılır, dualar edilir.

2024 Kandiller ve Mübarek Geceler Takvimi

Diyanet Takvimine göre bu yıl ki Kandil gecelerinin tarihleri, 2024 Kandil tarihleri

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün