İslam

2021 Miraç Kandili Ne Zaman? 2021 Kandil Günleri

2021 Miraç Kandili Ne Zaman? Miraç gecesi hangi gün idrak edilecek? Diyanet Takvimine göre 2021 yılı Kandil Günleri ve Mübarek Geceler takvimi

2021 Miraç Kandili Ne Zaman? Miraç gecesi hangi gün idrak edilecek? Diyanet Takvimine göre 2021 yılı Kandil Günleri ve Mübarek Geceler takvimi

Senenin ikinci kandili hangi kandildir? Diyanet İşleri Başkanlığı Dini günler listesinde yer alan Miraç Kandili hangi gün idrak edilecek, Recep ayının 27 gecesi hangi gün? Miraç ne demek, önemi ve fazileti nedir? Miraç Kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir? Miraç gecesi ne oldu? Miraç mucizesi nedir? Miraç Kandilinde Peygamberimiz (sav) biz Müslümanlara ne hediyeler getirmiştir? Miraç kandilinden sonra hangi kandil gelir? 2021 Kandil geceleri ne zaman?

Miraç Kandili’nde dua ve ibadet etmek isteyen vatandaşlar için Diyanet 2021 Dini günler takvimi ve detaylar yazımızda…

Miraç Kelime Anlamı Nedir?

Miraç, kelime anlamı itibariyle “merdiven”, “yükselecek yer”, “en yüksek makam” manalarına gelmektedir. Müslümanlar için en önemli günlerden birisi olan bir Miraç Kandili; Peygamberimizin bütün insanlığı temsilen Cenab-i Hakkın yüksek huzuruna kabulü anlamına gelen Miraç Gecesidir.

2021 Miraç Kandili ne zaman?

Miraç Kandili, Recep ayının 27. gecesi ibadetlerle idrak edilecek. Peygamber Efendimiz’in Allah’ın huzuruna yükseltilmesine binaen her sene Hicri Recep ayının 27. gecesi kutlanan mübarek gecedir.

Miraç Kandili tarihi 2021 yılı itibariyle 10 Mart 2021 Çarşamba akşamını 11 Mart Perşembe gününe bağlayan gece idrak edilecek. İslam âleminin heyecanla beklediği mübarek 2021 Miraç Kandili’ni hep beraber idrak edeceğiz.

Hicri takvime göre 2021 yılının ikinci kandili olan Miraç Kandili, Hicri aylardan 7. si olan Recep ayının 27. gecesi ibadetlerle idrak edilecek. Miraç Gecesi; Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (sallalahu aleyhi vesellem) Efendimiz’in

Allahu Teala’nın huzuruna yükseltilmesine binaen her sene kutlanan mübarek gecedir.

Geçen yıl Koronavirüs önlemleri kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aldığı kararla Cuma günleri ve kandil gecelerinde cami ve mescitlerin kapatılmasına karar verilmiş, kandil gecesini Müslümanlar evlerinde ihya etmişlerdi.

2021 yılında Miraç kandilinden sonra idrak edeceğimiz mübarek kandil ise 27 Mart gecesi Berat Kandilidir. 

2021 Kandiller ve Mübarek Geceler Takvimi

Diyanet Takvimine göre bu yıl ki Kandil gecelerinin tarihleri

  • Regaip Kandili – 18 Şubat 2021 Perşembe
  • Miraç Kandili – 10 Mart 2021 Çarşamba
  • Berat Kandili – 27 Mart 2021 Cumartesi
  • Kadir Gecesi – 8 Mayıs 2021 Cumartesi
  • Mevlid Kandili – 17 Ekim 2021 Pazar

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu