Gündem

Cemâziyelevvel ayı ne zaman başlıyor? Fazileti ve Önemi Nedir?

Cemâziyelevvel ayı ne zaman başlıyor? İslam dininde Hicri aylardan 5. olan 2020 Cemâziyelevvel ayı 16 Aralık Çarşamba günü başlıyor.

Cemâziyelevvel ayı ne zaman başlıyor? İslam dininde Hicri aylardan beşincisi olan 2020 Cemâziyelevvel ayı 16 Aralık 2020 Çarşamba günü itibariyle başlıyor.

Cemâziyelevvel ne demek? İslâm alemi açısından önemi ve fazileti yüksek olan Cemâziyelevvel Ayı ne zaman başlayacak? Hangi Hicri aydayız ve yıldayız? Cemâziyelevvel ayı hangi aydır? Cemâziyelevvel ayının önemi nedir? Miladi takvime göre hangi güne denk geliyor? Bu ayda hangi ibadetler yapılır, nasıl ihya edilir? İslam takvimine göre 12 ay hangileridir?

İşte 2020 Cemâziyelevvel Ayı hakkında tüm bilgiler…

Cemâziyelevvel ayı ne zaman başlıyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan dini günler ve hicri aylar takvimine göre 1 Cemâziyelevvel 1442 – Miladi takvime göre 16 Aralık 2020 Çarşamba günü itibariyle başlamaktadır. 13 Ocak 2021 tarihinde ise bitecek.

Cemaziyelevvel Anlamı Nedir?

Hicri Aylardan Rebîülâhirden sonra, Cemâziyelâhirden önce gelen aydır. Cemaziyelevvel (Arapça: جمادى الأولى) Ayı, Hicri takvime göre yılın 5. ayıdır. Kelime anlamı olarak “cemazi” sözcüğü, Arapça’da “yağmursuz alan, kurak ve soğuk toprak” anlamına gelir.

Cemaziyelevvel جمادى الأولى

Cemâziyelevvel ayı kaç gün çeker?

Cemâziyelevvel ayı ne zaman başlar, ne zaman biter?

2020 yılı itibariyle idrak edeceğimiz Hicri aylardan Cemâziyelevvel ayı 16 Aralık 2020 Çarşamba günü başlıyor. 29 gün çeken Cemâziyelevvel ayı 13 Ocak 2021 tarihinde sona erecek.

 • 1 Cemâziyelevvel 1442 – 16 Aralık 2020
 • 29 Cemâziyelevvel 1442  – 13 Ocak 2021

Bir sonraki hicri 6. ay olan Cemâzilahir ayı (Hicri 1442) 14 Ocak 2021 Perşembe günü başlamaktadır.

Cemâziyelevvel Ayının Önemi

Cemaziyelevvel Ayı, İslam aleminde önemli ve faziletli aylardandır. Bu ay Müslümanların tövbeye yönelmesine, bol bol nafile namaz kılıp Allah’a (c.c.) dua ederek, tefekkür ederek, tövbe istiğfar etmesine vesile olan mübarek bir aydır. Bu ayda normal evrâd-u ezkâra devam edilmelidir. Hem Cemaziyelevvel hem de Cemaziahir ayları mübarek 3 aylardan önceki aylar oldukları için “büyük tövbe ayı” olarak anılmaktadır.

Aynı zamanda hem Cemaziyelevvel hem de Cemaziahir ayları, mübarek 3 aylardan önceki aylar oldukları için de tövbe ayları olarak kabul edilir.

Cemâziyelevvel Ayında Meydana Gelen Olaylar

Hz. Ali (r.a.) ile Hz. Fatıma (r.a.) kızı olan Zeyneb bint Ali de bir rivayete göre (eski eklemeli Arapça takvime göre) 5 Cemaziyelevvel 5 tarihinde doğmuştur. Yaygın olan kabule göre ise Şaban ayında dünyaya gelmiştir.

İslam Peygamberi Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi vessellem)in torunu olan Hz. Hüseyin’in oğlu Zeynelâbidîn (ra) 15 Cemaziyelevvel 36 tarihinde doğmuştur.

Osmanlı padişahı II. Mehmed (Fatih Sultan Mehmet),  20 Cemaziyelevvel 857 tarihinde Konstantinopolis (İstanbul)’u fethetti. (29 Mayıs 1453)

Doğu Roma İmparatorluğu ile Müslümanlar arasındaki ilk muharebe olan ve Peygamber Efendimiz’in katılmadığı Mute Savaşı yine bu ayda olmuştur.

Câferîlik mezhebinin kurucusu Ca‘fer es-Sâdık, tam olarak doğum tarihi bilinmemekle birlikte 17 Rebiülevvel 83 yılında veya Miladi olarak 699 -702 yılları arasında Medine’de doğduğu bilinmektedir.

Cemâziyelevvel Ayının Fazileti Nedir?

İslam dininde Mübarek sayılan aylarda, gün ve gecelerde yapılması tavsiye edilen dua ve ibadetler, ilahi rıza ve manevi mertebelere kavuşmak için, hususi kıymet ve önem verilmesi gereken kulluk vazifelerimizdendir.

Müslüman bir kul olarak kulluk vazifemizin en başında, Allahu Teala’nın farz kıldığı ibadetler, ondan sonra da vacip ibadetler gelir. Hiç bir ibadet, farzdan daha üstün olamaz. Zira farzlar, isteğe bağlı olarak değil de mecburi olarak yapılması gereken ibadetlerdir. Yapmayanlar, sorumluluktan kurtulamazlar. Nafile ibadetler ise, yapılması mecburi olmayan, fakat yapanların değerini Allah katında artıran ibadetlerdir.

Bunun içindir ki Hadis-i Kudsi’de;

بِالْفَرَرئِضِ نَجَى مِنِّى عَبْدِى وَ بِالنَّوَافِلِ يَتَقَرَّبُ اِلَىّ

“Farzları yerine getirmekle kulum benim azabımdan kurtulur, nafileleri yapmakla da bana yakınlık kazanır.” buyrulmuştur. (Buhari-Muslim)

Cemâziyelevvel Ayı İbadetleri

Ömrün hayırlı, uzun ve bereketli olması, düşmanlardan korunmak ve zarar görmemek, rızık bolluğu ve kötü ölümden korunmak için sabah-akşam üçer kere şu duâyı okumalıdır:

سُبْحَانَ اللهِ مِلاْءَ الْمِيزَانِ وَمُنْتَهَى الْعِلْمِ وَمَبْلَغَ الرِّضَى وَزِنَةَ الْعَرْشِ

“Sübhânallâhi mil’el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş”

Duanın Anlamı

“Allah Teala’yı; Mizân’ın dolusunca, ilminin hudutsuzluğunca, rızâsına erinceye dek ve Arş-ı A’lâ’nın ağırlığınca tesbih (noksan sıfatlardan münezzeh, kemâl sıfatlarla mevsuf olduğunu kabul) ederim

 • Sübbûhun kuddûsün zikri bu ay bitene kadar zikredilir.

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلاَئِكَةِ وَالرُّوحِ

Sübbûhun kuddûsün rabbül melâiketü ver rûhi

Anlamı: Allâh-ü Teâlâ bütün noksan sıfatlardan münezzeh ve mukaddestir. Meleklerin ve Rûh (Cebrâil)’in Rabbidir.

Diğer Zikirler

‘Sübhânallahi ve bihamdihi, estağfirullahe ve etübu ileyh.’

Anlamı : “Allah’ı tesbih ederim ve O’na hamdederim, Allahu Teala’dan mağfiret dilerim ve O’na tevbe ederim.”

‘Sübhânellâhi ve bihamdihî sübhanallahi’l Azim’

Anlamı :Allah’a hamd ederek O’nu noksanlıklardan tenzih ederim, Yüce Allah’ı tenzih ederim

‘Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.’

Anlamı :Allah’ın yüce ismine sığınana yerde ve gökte hiç bir şey zarar veremez! O, her şeyi işitir ve her şeyi bilir.

Cemâziyelevvel ayının 27. gecesi 2 kere 4 rekatlık nafile namaz kılınır. Fatiha’dan sonra 1 kere Duha (vedduha) Suresi okunur. Ezbere bilmeyen kimse İhlas Suresini okuyabilir.

Bu ayda da diğer normal ibadetlere devam eder.

 • Nafile ibadetler yapılır, nafile namaz kılınır.
 • Farz ibadetlere aksatılmadan devam edilir.
 • 5 Vakit namaz vaktinde kılınır.
 • Kaza namazı kılınır.
 • Geceleri teheccüd namazı kılmaya gayret gösterilir.

Hz. Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. Kamer aylarının dördüncüsü olan Rebîulâhir ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalıdır.

Hicri Aylardan 5. ay olan Cemâziyelevvel ayından sonraki 6. ay olan Cemâziyelahir ayı (Hicri 1442) 14 Ocak 2021 Perşembe günü başlar.

Hicri Aylar Şunlardır;

 1. Ay : Muharrem ayı
 2. Ay : Safer ayı
 3. Ay : Rebîulevvel ayı
 4. Ay : Rebîulâhir ayı
 5. Ay : Cemâziyelevvel ayı
 6. Ay : Cemâziyelâhir ayı
 7. Ay : Recep ayı
 8. Ay : Şaban ayı
 9. Ay : Ramazan ayı
 10. Ay : Şevval ayı
 11. Ay : Zilkâde ayı
 12. Ay : Zilhicce ayı

Cemaziyelevvel Ayımız mübarek olsun…

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu