İslam

2024 Cemâziyelevvel ayı ne zaman? Önemi ve Fazileti

Cemâziyelevvel ayı ne zaman başlıyor? İslam dininde Hicri aylardan beşincisi olan Cemâziyelevvel ayı 3 Kasım 2024 Pazar günü itibariyle başlıyor.

Cemâziyelevvel ayı ne zaman başlıyor? İslam dininde Hicri aylardan beşincisi olan Cemâziyelevvel ayı 3 Kasım 2024 Pazar günü itibariyle başlıyor.

Hangi Hicri aydayız ve yıldayız? Cemâziyelevvel ne demek? İslâm alemi açısından önemi ve fazileti yüksek olan Cemâziyelevvel Ayı ne zaman başlayacak? Cemâziyelevvel ayı ne zaman başlar, ne zaman biter? C.evvel ayı hangi aydır, kaç gün çeker? Cemâziyelevvel ayının ilk günü hangi güne denk geliyor? Cemâziyelevvel ayının önemi nedir? Miladi takvime göre hangi güne denk geliyor? Bu ayda hangi ibadetler yapılır, nasıl ihya edilir? İslam takvimine göre 12 ay hangileridir?

İşte 2024 Cemâziyelevvel Ayı hakkında tüm bilgiler…

2024 Cemâziyelevvel Ayı

Cemâziyelevvel ayı, kamerî ayların beşincisidir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan dini günler ve hicri aylar takvimine göre 1 Cemâziyelevvel 1446 – Miladi takvime göre 3 Kasım 2024 Pazar günü başlamaktadır.

Bu yıl 29 gün çeken Cemâziyelevvel ayı 1 Aralık 2024 Pazar tarihinde ise sona erecek. 2 Aralık Pazartesi günü Cemâziyel ahir ayı girmiş olacak.

 • 1​ Cemâziyelevvel 1446 / 3 Kasım 2024 Pazar
 • 29 Cemâziyelevvel 1446 / 1 Aralık 2024 Pazar (Cemâziyelevvel ayının son günü)

Cemaziyelevvel Arapça yazılışı : جمادى الأولى

Cemaziyelevvel Anlamı Nedir?

Hicri Aylardan Rebîülâhirden sonra, Cemâziyelâhirden önce gelen aydır. Cemaziyelevvel (Arapça: جمادى الأولى) Ayı, Hicri takvime göre yılın 5. ayıdır. Kelime anlamı olarak “cemazi” sözcüğü, Arapça’da “yağmursuz alan, kurak ve soğuk toprak” anlamına gelir.

İslamiyet öncesi Arabistan’da ayları mevsimlere göre isimlendirmek, o dönemin âdetlerindendi. Cemazi kelimesi, kuru kavrulmuş toprak veya yağmursuz toprak anlamına gelen bir kelimeden türemiştir. Aynı zamanda donmak anlamına da gelebilir. Bu, tarihsel olarak ayların ilk kez adlandırıldığı zamandaki hava koşullarıyla ilgili olabilir.

Cemâziyelevvel Ayının Önemi

Cemaziyelevvel Ayı, İslam aleminde önemli ve faziletli aylardandır. Bu ay Müslümanların tövbeye yönelmesine, bol bol nafile namaz kılıp Allah’a (c.c.) dua ederek, tefekkür ederek, tövbe istiğfar etmesine vesile olan mübarek bir aydır. Bu ayda normal evrâd-u ezkâra devam edilmelidir. Hem Cemaziyelevvel hem de Cemaziahir ayları mübarek 3 aylardan önceki aylar oldukları için “büyük tövbe ayı” olarak anılmaktadır.

Aynı zamanda hem Cemaziyelevvel hem de Cemaziahir ayları, mübarek 3 aylardan önceki aylar oldukları için de tövbe ayları olarak kabul edilir.

Cemâziyelevvel Ayında Meydana Gelen Olaylar

Hz. Ali (r.a.) ile Hz. Fatıma (r.a.) kızı olan Zeyneb bint Ali de bir rivayete göre (eski eklemeli Arapça takvime göre) 5 Cemaziyelevvel 5 tarihinde doğmuştur. Yaygın olan kabule göre ise Şaban ayında dünyaya gelmiştir.

Ek olarak, Hz. Fatıma (r.a.) 10. Cemâziyel evvel’de öldü ve Hazrat-i Ali tarafından 13. Cemâziyelevvel’de gömüldü. Üzücü ölümü, acı verici bir hastalığın sonucuydu.

Peygamberimiz (sav), bu ayda Hz. Hatice (AS) ile evlendi. Hz. Hatice, bir arkadaşına evlenme teklifini Hz. Peygambere gönderdi ve Peygamberimiz (sav) bunu kabul etti.

Hz. Peygamber’in amcasının oğlu, Mûte Savaşı kumandanlarından, sahâbî Hazreti Cafer’in şehadeti Cemâziyelevvel ayında meydana geldi.

İslam Peygamberi Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi vessellem)in torunu olan Hz. Hüseyin’in oğlu Zeynelâbidîn (ra) 15 Cemaziyelevvel 36 tarihinde doğmuştur.

Cumayetü’l-Evvel’de meydana gelen bir başka ölüm de Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in dedesi Abdülmuttalib Hazretleri’nin ölümüdür. Mekke’deki vefatından önce, rüyasında sekiz yaşındaki Peygamber (s.a.v.)’in bakımını Muhammed’in (s.a.v.) amcasına vermesi gerektiğini görmüştür.

Osmanlı padişahı II. Mehmed (Fatih Sultan Mehmet),  20 Cemaziyelevvel 857 tarihinde Konstantinopolis (İstanbul)’u fethetti. (29 Mayıs 1453)

Doğu Roma İmparatorluğu ile Müslümanlar arasındaki ilk muharebe olan ve Peygamber Efendimiz’in katılmadığı Mute Savaşı yine bu ayda olmuştur.

Câferîlik mezhebinin kurucusu Ca‘fer es-Sâdık, tam olarak doğum tarihi bilinmemekle birlikte 17 Rebiülevvel 83 yılında veya Miladi olarak 699 -702 yılları arasında Medine’de doğduğu bilinmektedir.

Cemâziyelevvel Ayının Fazileti Nedir?

Cemâziyelevvel, özel bir ibadet ayı değildir. Ancak Allah (cc) ve Resulü (s.a.v.) nafile amelleri tavsiye etmektedir. Örneğin, yıl boyunca sadaka vermek, Kur’an okumak, istiğfar etmek ve nafile namaz kılmak.

İslam dininde Mübarek sayılan aylarda, gün ve gecelerde yapılması tavsiye edilen dua ve ibadetler, ilahi rıza ve manevi mertebelere kavuşmak için, hususi kıymet ve önem verilmesi gereken kulluk vazifelerimizdendir.

Müslüman bir kul olarak kulluk vazifemizin en başında, Allahu Teala’nın farz kıldığı ibadetler, ondan sonra da vacip ibadetler gelir. Hiç bir ibadet, farzdan daha üstün olamaz. Zira farzlar, isteğe bağlı olarak değil de mecburi olarak yapılması gereken ibadetlerdir. Yapmayanlar, sorumluluktan kurtulamazlar. Nafile ibadetler ise, yapılması mecburi olmayan, fakat yapanların değerini Allah katında artıran ibadetlerdir.

Bunun içindir ki Hadis-i Kudsi’de;

بِالْفَرَرئِضِ نَجَى مِنِّى عَبْدِى وَ بِالنَّوَافِلِ يَتَقَرَّبُ اِلَىّ

“Farzları yerine getirmekle kulum benim azabımdan kurtulur, nafileleri yapmakla da bana yakınlık kazanır.” buyrulmuştur. (Buhari-Muslim)

Hicri Aylardan 5. ay olan Cemâziyelevvel ayından sonraki 6. ay olan Cemâziyelahir ayı (Hicri 1445) 14 Aralık Perşembe günü başlar.

Hicri Aylar Şunlardır;

 1. Ay : Muharrem ayı
 2. Ay : Safer ayı
 3. Ay : Rebîulevvel ayı
 4. Ay : Rebîulâhir ayı
 5. Ay : Cemâziyelevvel ayı
 6. Ay : Cemâziyelâhir ayı
 7. Ay : Recep ayı
 8. Ay : Şaban ayı
 9. Ay : Ramazan ayı
 10. Ay : Şevval ayı
 11. Ay : Zilkâde ayı
 12. Ay : Zilhicce ayı

Cemaziyelevvel Ayımız mübarek olsun…

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün