İslamRamazan

Ramazanın Son Cuması okunacak dualar

Ramazanın Son Cuması okunacak dualar, sureler nelerdir? 2023 Ramazan ayının son cuması ne yapılır? Cüzdan Duası ve Kefaret namazı nedir?

Ramazanın Son Cuması okunacak dualar, sureler nelerdir? 2023 Ramazan ayının son cuması ne yapılır? Cüzdan Duası ve Kefaret namazı nedir? Ramazan ayının son Cuma günü ne zaman? Ramazanın son cuması cüzdan duası Arapça yazılışı ve Türkçe okunuşu nasıl?

Halk arasında Cüzdan duası olarak bilinen Ramazanın son gününde okunacak dualar arasında öne çıkıyor. Peki, Cüzdan duası nasıl okunur? Cüzdan duası ne işe yarar, dinde bir kaynağı var mı? Ramazanın son günü kılınacak namaz var mı? Kefaret namazı nedir, nasıl ve ne zaman kılınır? İşte, Ramazan ayının son cuma günü okunacak dualar ve sureler.

Ramazanın Son Cuması okunacak dualar

2023 Ramazan ayının son Cuma günü okunacak dualar ve sureler, ibadetler ile ihya ediliyor. 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in bitmesine günler kala Ramazan’ın son cuması kılınacak namaz ve okunacak dua, Müslümanların gündeminde yerini alıyor. Rahmet, mağfiret ve bereket mevsimi Ramazan ayını uğurlarken, son cuma gününde okunacak dualar, sureler Yüce Allah’tan af dileyecek olanların kelimelerinden dökülecek.

Cüzdan Duası

Herhangi bir dini kaynağı olmamakla birlikte halk arasındaki inanışla bolluk ve bereket getirdiğinden dolayı Araf Suresi 10. Ayeti ve Sad Suresi 54. Ayetinin okunması tavsiye edilmiştir.

Yine dini bir kaynağı bulunmamakla birlikte; Araf 10. Ayet ve Sad 54. Ayet, hem ayetlerin anlamı ve hem getirdiği bolluk bereket nedeniyle halk arasında Cüzdan duası ismini almıştır. Halk inanışına göre Allah’ın izniyle kişiye bolluk ve bereket getirmesi umulur.

Ramazan ayının son cuma günü selâ ile ezan arasında Araf Sûresi’nin 10. âyeti ile Sâd Sûresi’nin 54. âyetinin birlikte yazılıp, cüzdan içine konulursa hiç çıkartmamak kaydıyla para sıkıntısı çekilmeyeceği iddia edilir. Ancak böyle bir duânın (cüzdan duası) dini bir kaynağı yoktur.

Araf Suresi 10. Ayet

وَلَقَدْ مَكَّنَّاكُمْ فِي الأَرْضِ وَجَعَلْنَا لَكُمْ فِيهَا مَعَايِشَ قَلِيلاً مَّا تَشْكُرُونَ

Arapça Okunuşu: Ve lekad mekkennakum fil ardı ve cealna lekum fiha maayiş’, kalilen ma teşkurun.

Anlamı: Doğrusu sizi yeryüzüne yerleştirdik ve orada size geçim vasıtaları verdik. Ne kadar da az şükrediyorsunuz!

Sad Suresi 54. Ayet

إِنَّ هَذَا لَرِزْقُنَا مَا لَهُ مِن نَّفَادٍ

Arapça Okunuşu: İnne haza le rızkuna ma lehu min nefad.

Anlamı: Kuşkusuz bu, bitmek tükenmek bilmeyen nimetimizdir.

Dünyanın her yerindeki Müslümanlar, mübarek 2023 Ramazan ayının son Cuma namazını 14 Nisan’da camilerde kıldı. Bu güne İslam âleminde ve farklı İslam coğrafyalarında Veda Cuması denir ve dünyanın en büyük bayramlarından biri olan Ramazan Bayramı’ndan önce kutlanır.

Cüzdan duası abdestsiz yazılır mı?

Kuran-ı Kerim’den Araf 10. Ayet ve Sad 54. Ayetler olduğu için Cüzdan duasını yazmadan önce yapılması gereken bazı şartlar vardır. Cüzdan duası, Kur-an’ı Kerim’de yer aldığı için yazmadan önce mutlaka abdest alınmalıdır. Duanın yazılacağız kağıt ve kalemin ise temiz olması gerekmektedir.

Kefaret Namazı

Bu namaz, dört rekât olarak kılınır. Her rekâtında, 10 ayetel kürsi, 15 inna ateyna, 3 kafirun, 3 ihlas suresi okunur. (Kazaya bıraktığım ve kazasını geciktirdiğim namazların, günahlarının affolması için, kefaret namazı kılmaya) diye niyet edilir.

Cuma namazından sonra, ikindi namazına kadar kılınır. İkindinin sünneti gibi kılınır. Ondan tek farkı, her rekâtın kıyamında Fatiha’dan sonra 10 ayetel kürsi, 15 Kevser suresi, 3 kafirun, 3 ihlas suresi okunur.

Namazdan sonra okunacak tesbihleri:

  • 70 kere Estağfirllah el azimi ve etub ileyh
  • 70 kere Allahümme salli ala muhammed

Müslümanlar, Allah’ın merhametli olduğuna ve günahlarını ancak O’nun affedebileceğine inanırlar. Kefaret namazı kılmakla, kaza borçları affedilmez. Sadece, namazları vaktinde kılmama ve geciktirme günahları için, inşallah yapılan tevbenin kabulüne vesile olur.

Cuma Duası Türkçe Okunuşu

Allahümme Ya Ganiyyü, Ya Hamidü, Ya Mübdiü,Ya Mu’idü, Ya Rahimü, Ya Vedüd. Eğnini bi Halalike an Haramike ve bi Fadlike ammen sivake.

Anlamı (Diyanet Meali)

Ey Gani, Hamid, Mübdi, Mu’id, Rahman ve Vedud olan Allah’ım! Beni helal ettiklerinle iktifa ettir. Haramlara düşürme, Fazlınla ihsan ederek beni Senden başkasına muhtaç etme.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün